Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κινητού και Google account.


AntiCambeR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Εχω το S4 mini Plus με android 4.4.4 και πήρα το ZX1.

1)Ο καλύτερος τρόπος για να μεταφέρω (Συγχρονίσω) τις επαφές είναι μέσω Google account;Δεν τις έχω αποθηκευμένες ως Google επαφές,γίνεται;

2)Μπορώ να έχω τον ίδιο λογαριασμό και στα 2 κινητά;

4)Είναι με Android 8.Να κάνω update σε 9 και με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων η χωρίς;

5)Αν βάλω την micro sd απο το Samsung στο XZ1 θα λειτουργούν όλα εκτός απο τις εφαρμογές λόγω του οτι κάποιο μέρος αυτών είναι αποθηκευμένες στην μνήμη του Samsung;Εχω την Samsung Evo Pro που είναι γρήγορη και σκέφτηκα οτι ίσως το Sony εκμεταλευτεί καλύτερα την ταχύτητα της micro sd.Ομως θα χαλάσω το σετάρισμα του Samsung.Η να πάρω καινούρια micro sd;Σε αυτήν έχω αποθηκευμένα 15/32 Gb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Από το παλιό κινητό μέσω Gmail

2)Ναι μπορείς

3)Μετά από μεγάλη αναβάθμιση όπως από 8 σε 9 ναι κάνουμε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων

4)Ναι μπορείς να την βάλεις,αν και καλό είναι να αποθηκεύσεις αυτά που έχεις σε έναν υπολογιστή και μετά να τις κάνεις ένα format μέσα στο καινούργιο κινητό και μετά να τα ξανά περάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/11/2018 στις 7:11 ΜΜ, saruman123 είπε

1)Από το παλιό κινητό μέσω Gmail

2)Ναι μπορείς

3)Μετά από μεγάλη αναβάθμιση όπως από 8 σε 9 ναι κάνουμε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων

4)Ναι μπορείς να την βάλεις,αν και καλό είναι να αποθηκεύσεις αυτά που έχεις σε έναν υπολογιστή και μετά να τις κάνεις ένα format μέσα στο καινούργιο κινητό και μετά να τα ξανά περάσεις.

Εχω κάνει το pie update και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.Πέρασα σχεδόν όσες εφαρμογές χρησιμοποιούσα στο Samsung,έκανα τις ρυθμίσεις και μερικά updates εφαρμογών μέσω Play Store.

Σήμερα έχει κολλήσει και δεν ενημερώνει 2 συγκεκριμένες εφαρμογές.Εκανα διαγραφή cache,εκκαθάριση δεδομένων στην εφαρμογή Play Store αλλά τίποτα.Επίσης 2-3 reboot.Εδωσα δικαιώματα αποθηκευτικού χώρου,τηλεφώνου κλπ στο Play Store,πάλι τα ίδια.

Δες τα 2 Spoiler:

Spoiler

Screenshot_20181130-220733.png

 

Spoiler

Screenshot_20181130-215405.png

 

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο τις ρυθμίσεις πήγαινε στις εφαρμογές Google play services & Play Store και κάνε μια αναγκαστική διακοπή και μετά καθαρισμό data.

Επίσης διέγραψε τον λογαριασμό τις Google.

Κάνε μια επανεκκίνηση στο τηλέφωνο .

Μετά βάλε πάλι τον λογαριασμό.

Άνοιξε το Play store και δες.

Επεξ/σία από saruman123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, saruman123 είπε

Πήγαινε στις εφαρμογές Google pay servise & Play Store και κάνε μια αναγκαστική διακοπή και μετά καθαρισμό data.

Επίσης διέγραψε τον λογαριασμό τις Google.

Κάνε μια επανεκκίνηση στο τηλέφωνο .

Μετά βάλε πάλι τον λογαριασμό.

Άνοιξε το Play store και δες.

Στο Play Store τα έκανα,η εφαρμογή Google Play services δεν εμφανίζεται στις εφαρμογές.

Στην εφαρμογή Play Store υπάρχει η επιλογή απενεργοποίησης,το μόνο που δεν έκανα.Είναι το ίδιο με την επιλογή κατάργηση εγκατάστασης ενημερώσεων;Αν την κάνω το Play Store επαναφέρεται πάλι;

Υπάρχει περίπτωση να φταίνε οι 2 συγκεκριμένες εφαρμογές που δεν ενημερώνονται;Δεν μου έχει εμφανίσει άλλα updates.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Στο Play Store τα έκανα,η εφαρμογή Google Play services δεν εμφανίζεται στις εφαρμογές.

Στην εφαρμογή Play Store υπάρχει η επιλογή απενεργοποίησης,το μόνο που δεν έκανα.Είναι το ίδιο με την επιλογή κατάργηση εγκατάστασης ενημερώσεων;Αν την κάνω το Play Store επαναφέρεται πάλι;

Υπάρχει περίπτωση να φταίνε οι 2 συγκεκριμένες εφαρμογές που δεν ενημερώνονται;Δεν μου έχει εμφανίσει άλλα updates.

Μπορεί να τις λέει "υπηρεσίες Google play".

Στο google χτυπά "Google  Play services" θα στο βγάλει κατευθείαν.

Μπες από εκεί και κάντο.

Απενεργοποίηση κάνε δεν υπάρχει πρόβλημα.

Πάντως σε εμένα τα έχει και τα δύο.

Όχι είναι bug τις Google.

Αν δεις στην δεύτερη φωτογραφία λέει "κωδικό σφάλματος 924".

Χτυπά στο google να δεις τη λέει.

Επεξ/σία από saruman123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, saruman123 είπε

Μπορεί να τις λέει "υπηρεσίες Google play".

Στο google χτυπά "Google  Play services" θα στο βγάλει κατευθείαν.

Μπες από εκεί και κάντο.

Απενεργοποίηση κάνε δεν υπάρχει πρόβλημα.

Πάντως σε εμένα τα έχει και τα δύο.

Όχι είναι bug τις Google.

Αν δεις στην δεύτερη φωτογραφία λέει "κωδικό σφάλματος 924".

Χτυπά στο google να δεις τη λέει.

Εχω ήδη κάνει search το error.Λοιπόν έκανα απενεργοποίηση το Play Store και μετά το reboot, όταν άνοιξα πάλι το Wi-Fi έκανε εγκατάσταση ενημερώσεων του Play Store και ξεκόλλησε,έγιναν και τα 2 updates.

Αν δεν έφτιαχνε,η επόμενη κίνηση θα ήταν αυτή στο τέλος η οποία θα έσβηνε τα δεδομένα του λογαριασμού ή και τον ίδιο.(Δες Spoiler).Ελπίζω να μην ξανακολλήσει στα επόμενα updates η να μην μου τα εμφανίζει καν.

Αν μου κάνει τα ίδια και στο Samsung μπορεί να σημαίνει οτι είναι bug,δεν νομίζω να είναι θέμα κάποιας ρύθμισης.Ισως κόλλησε γιατί είχα απενεργοποιήσει κάποια δικαιώματα Play Store και Google.Στις εφαρμογές τελικά το γράφει ως "Υπηρεσίες Google Play".

ΥΓ1:Επειδή δεν είμαι για έξοδα για καινούρια micro sd,θα βάλω την Samsung Pro αν και είναι μόνο 32 Gb να δω και τι ταχύτητες πιάνει.Ισως παραγγείλω απ'έξω την Samsung Evo Plus 128 Gb που έχει λίγο μικρότερη ταχύτητα στο write αλλά είναι φθηνή,οι Pro είναι ακριβές.Στο Samsung η δεν θα βάλω τίποτα η 1 φθηνή,θα το κρατήσω για 2ο που έχει υπέρυθρες και ραδιόφωνο.

ΥΓ2:Το XZ1 έχει 2-3 ατέλειες αλλά είναι πολύ γρήγορο σε browsing και στα πάντα,βγάζει πολύ καλό βίντεο(Συν καλό Slow+Super slow motion video)αλλά και φωτογραφίες,καλή οθόνη και ήχος, φοβερό κινητό,έκανα τρελή μετάβαση. 😊

Spoiler

Screenshot_20181130-233326.png.9e49e8b60bca1addd852f69a2479f80d.png

 

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...