Προς το περιεχόμενο

Παρέλαβα κινητών που η συσκευασία του είχε ανοιχθεί


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρήγγειλα το Note 9 πριν μερικές μέρες και όταν το παρελαβα το αυτοκόλλητο ήταν κομμένο και είχε από πάνω ένα ίδιο αυτοκόλητο κολλημένο.

Στο τηλέφωνο μέσα παρατήρησα κάτι σαν δαχτυλιές στην οθόνη. Επειδή δεν το συνειδητοποίησα απ την αρχή το άνοιξα και το δούλεψα και μετά μου ήρθε η φλασιά. Έχω όμως unboxing video.

Πήρα τηλ στο κατάστημα και μου είπαν πως μπορεί να έγινε έλεγχος στο αεροδρόμιο και μου είπαν να ρωτήσω και την Samsung με το ΙΜΕΙ για να ελέγξουν πότε ενεργοποιήθηκε η συσκευή.

Από την Samsung μου είπαν πως δεν έχουν δυνατότητα τέτοιου ελέγχου.

Στην συνέχεια ξαναπήρα στο κατάστημα, όπου τους έκανε εντύπωση που η Samsung δεν μπόρεσε να μου απαντήσει και μου είπαν πως θα ξαναεπικοινωνήσουν μαζί μου, κάτι που δεν έγινε ποτέ. Το μόνο που μου ειπαν είναι η χώρα προέλευσης όπου έφτασε από την Κορέα και πότε έφτασε, έναν μήνα πριν.

Έχω προβληματιστεί γιατί είναι κινητό 1000 περίπου ευρώ.

 

Τί θεωρείτε πως έχει συμβεί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μην ανησυχείς λογικα δεν είναι κάτι. Είχε τύχει και σε εμένα και μου είχαν πει πως ίσως ανοίχτηκε στο αεροδρόμιο. Ίσως είναι για να βάλουν και το ελληνικό manual απο όσο θυμάμαι. Έλεγξε το μέσω imei για καλό και για κακό μηπως ειναι refurbished παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, RedPriest said:

Μην ανησυχείς λογικα δεν είναι κάτι. Είχε τύχει και σε εμένα και μου είχαν πει πως ίσως ανοίχτηκε στο αεροδρόμιο. Ίσως είναι για να βάλουν και το ελληνικό manual απο όσο θυμάμαι. Έλεγξε το μέσω imei για καλό και για κακό μηπως ειναι refurbished παντως.

Και πώς το ελέγχω αυτό;

Και αν ανοίχθηκε στο αεροδρόμιο, δεν έχει καταγραφεί στα έγγραφα το άνοιγμα για να μου το πιστοποιήσουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου εχει συμβει κι εμενα ακριβως η ιδια περιπτωση... νεο αυτοκολλητο πανω απο το κομμενο αυτοκολλητο και δαχτυλιες στην οθονη -κατω απο την προστατευτικη ζελατινα-

οποτε δεν νομιζω οτι αν το ανοιξαν στο αεροδρομιο θα εβγαζαν και τη ζελατινα της οθονης και θα εκαναν και δαχτυλιες...

πιο πιθανο μου φαινεται καποιος να το αγορασε, να το επεστρεψε μεσα στο προβλεπόμενο διαστημα και να πηρε τα λεφτα του πισω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν από πάνω είχε ίδιο αυτοκόλλητο της Samsung τότε το πιθανότερο είναι η Samsung ή ο εδώ εισαγωγέας να τα έχουν ανοίξει για δειγματοληπτικούς ελέγχους. Δεν είναι κάτι σπάνιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, kon1to said:

μου εχει συμβει κι εμενα ακριβως η ιδια περιπτωση... νεο αυτοκολλητο πανω απο το κομμενο αυτοκολλητο και δαχτυλιες στην οθονη -κατω απο την προστατευτικη ζελατινα-

οποτε δεν νομιζω οτι αν το ανοιξαν στο αεροδρομιο θα εβγαζαν και τη ζελατινα της οθονης και θα εκαναν και δαχτυλιες...

πιο πιθανο μου φαινεται καποιος να το αγορασε, να το επεστρεψε μεσα στο προβλεπόμενο διαστημα και να πηρε τα λεφτα του πισω...

Μα αν ανοιχθεί και χρησιμοποιηθεί δεν ορίζεται δυνατότητα επιστροφής. Μόνο κλειστά κουτιά μπορούν να επιστραφούν μέχρι 14 μέρες μετά την αγορά.

Just now, cb_papi said:

Στείλ'το πίσω αν έχεις αμφιβολίες και ξανα-αγόρασέ το από αλλού.

Έχεις δικαίωμα εντός 14 ημερών.

Έγραψα ήδη πως δεν το συνειδητοποίησα απ την αρχή και το άνοιξα.

Επίσης δεν θα προτιμούσα να κάνω κάτι τέτοιο γιατί δεν έχω χρόνο να ασχολούμαι, δεν δουλεύω καν Ελλάδα. Θα ήθελα να καταφύγω σε αυτή την λύση μόνο αν μάθω πως είναι μεταχειρισμένο π.χ.

2 minutes ago, vasilk said:

Αν από πάνω είχε ίδιο αυτοκόλλητο της Samsung τότε το πιθανότερο είναι η Samsung ή ο εδώ εισαγωγέας να τα έχουν ανοίξει για δειγματοληπτικούς ελέγχους. Δεν είναι κάτι σπάνιο.

Ναι αυτό το αυτοκόλλητο είχε.

Σε αυτή την περίπτωση δεν μπορεί να επιβεβαιωθεί γραπτώς από την Samsung?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβασε την εφαρμογη phone info samsung απο το app store. Επισης υπαρχει και αλλος τροπος μεσω του dial οπως πας να παρεις τηλεφωνο αλλα δεν θυμαμαι τι πρεπει να πληκτρολογησεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, RedPriest said:

Κατεβασε την εφαρμογη phone info samsung απο το app store. Επισης υπαρχει και αλλος τροπος μεσω του dial οπως πας να παρεις τηλεφωνο αλλα δεν θυμαμαι τι πρεπει να πληκτρολογησεις. 

Το πρόβλημά μου δεν είναι να βρω το ΙΜΕΙ μου, αυτό είναι εύκολο.

Το ερώτημα είναι πως να αντλήσω πληροφορίες από αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, funbreaker είπε

Μα αν ανοιχθεί και χρησιμοποιηθεί δεν ορίζεται δυνατότητα επιστροφής. Μόνο κλειστά κουτιά μπορούν να επιστραφούν μέχρι 14 μέρες μετά την αγορά.

Έγραψα ήδη πως δεν το συνειδητοποίησα απ την αρχή και το άνοιξα.

Επίσης δεν θα προτιμούσα να κάνω κάτι τέτοιο γιατί δεν έχω χρόνο να ασχολούμαι, δεν δουλεύω καν Ελλάδα. Θα ήθελα να καταφύγω σε αυτή την λύση μόνο αν μάθω πως είναι μεταχειρισμένο π.χ.

Ναι αυτό το αυτοκόλλητο είχε.

Σε αυτή την περίπτωση δεν μπορεί να επιβεβαιωθεί γραπτώς από την Samsung?

Οκ αν είναι εφικτή λύση η επιστροφή ή όχι για σένα εσύ το ξέρεις. Πάντως ο νόμος προβλέπει αυτό που λες για το άνοιγμα και σου επιτρέπει να το επιστρέψεις ακόμα και έχει ανοιχτεί η συσκευασία.

Δες εδώ https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/27906

 

Ο καταναλωτής ευθύνεται για τυχόν μείωση της αξίας των αγαθών μόνο ως αποτέλεσμα της διαχείρισης των αγαθών άλλης πλην εκείνης που είναι αναγκαία για τη διαπίστωση της φύσης, των χαρακτηριστικών και της λειτουργίας των αγαθών

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, funbreaker είπε

Το πρόβλημά μου δεν είναι να βρω το ΙΜΕΙ μου, αυτό είναι εύκολο.

Το ερώτημα είναι πως να αντλήσω πληροφορίες από αυτό.

Ναι το γνωριζω αυτο, μπορεις να κανεις αυτο που σου ειπα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, cb_papi said:

Οκ αν είναι εφικτή λύση η επιστροφή ή όχι για σένα εσύ το ξέρεις. Πάντως ο νόμος προβλέπει αυτό που λες για το άνοιγμα και σου επιτρέπει να το επιστρέψεις ακόμα και έχει ανοιχτεί η συσκευασία.

Δες εδώ https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/27906

Ο καταναλωτής ευθύνεται για τυχόν μείωση της αξίας των αγαθών μόνο ως αποτέλεσμα της διαχείρισης των αγαθών άλλης πλην εκείνης που είναι αναγκαία για τη διαπίστωση της φύσης, των χαρακτηριστικών και της λειτουργίας των αγαθών

Ναι αλλά αν ανοιχθηκε και καλά για να διαπιστωθεί η λειτουργικότητά του από κάποιον και ήταν λειτουργικό, τότε γιατί να επιτραπεί επιστροφή;

3 minutes ago, RedPriest said:

Ναι το γνωριζω αυτο, μπορεις να κανεις αυτο που σου ειπα. :)

Ποιο; Το έχω το ΙΜΕΙ,

τί να κάνω με αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ο νόμος προβλέπει επιστροφή χωρίς αιτιολόγηση. Δεν σχετίζεται το ένα με το άλλο. Προφανώς αν το σπάσεις όμως δεν μπορείς να το επιστρέψεις.

Εξάλλου λειτουργικότητα είναι και το αν σου κάθεται καλά στο χέρι π.χ.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 skroutzomagazo?

αν ναι ανοιγουν για να βαλουν μεσα κανα gr manual ή κανα gr φορτιστη κτλ.ή δειγματοληπτικα τεσταρουν χονδρεμπορα να δουν χωρα(συνηθως η 1η γλωσσα που βγαζει ειναι η χωρα που προοριζεται ) οθονη και αν ειναι οκ...  

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...