Προς το περιεχόμενο

Παρέλαβα κινητών που η συσκευασία του είχε ανοιχθεί


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

45 λεπτά πριν, defacer είπε

Το καταλαβαίνουμε όλοι πως ο,τι κλείνει ανοίγει και ξανακλείνει και πως το λουκ "τέλεια σφραγισμένο" δε σημαίνει απολύτως τίποτα έτσι;

Ένα γενικό σχόλιο, δεν ξέρω τι κάνετε εκεί στην Ελλάδα αλλά εδώ είμαι κάθε άλλο παρά ο μόνος που όταν θέλει να αγοράσει κάτι αλλά δεν είναι 100% σίγουρος ποιο ακριβώς, παραγγέλνει 3-4-5-6 και μετά τα επιστρέφει όλα εκτός από ένα. Μάντεψε τι γίνεται με τα υπόλοιπα, που φυσικά έχουν ανοιχτεί και δοκιμαστεί.

Oι δαχτυλιες ειναι που με χαλανε... αν ειχε και δευτερο αυτοκολλητο αλλα μεσα ηταν στη πενα ενταξει δεν θα το επεστρεφα (πες οτι το ανοιξε η κατασκευαστρια εταιρια για να βαλει μεσα κατι εξτρα βιβλιο οδηγιων πχ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

32 minutes ago, afterhours said:

Oι δαχτυλιες ειναι που με χαλανε... αν ειχε και δευτερο αυτοκολλητο αλλα μεσα ηταν στη πενα ενταξει δεν θα το επεστρεφα (πες οτι το ανοιξε η κατασκευαστρια εταιρια για να βαλει μεσα κατι εξτρα βιβλιο οδηγιων πχ)

Δεν έχω να πω κάτι γι' αυτό εκτός του ότι it's all in your mind. Με ένα πανακι και δευτερόλεπτα χρόνου it's as good as unopened.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, defacer είπε

 

Ένα γενικό σχόλιο, δεν ξέρω τι κάνετε εκεί στην Ελλάδα αλλά εδώ είμαι κάθε άλλο παρά ο μόνος που όταν θέλει να αγοράσει κάτι αλλά δεν είναι 100% σίγουρος ποιο ακριβώς, παραγγέλνει 3-4-5-6 και μετά τα επιστρέφει όλα εκτός από ένα. Μάντεψε τι γίνεται με τα υπόλοιπα, που φυσικά έχουν ανοιχτεί και δοκιμαστεί.

Δηλαδη στην χωρα που εισαι, παραγγελνεις 5-6 σετακια μνημης, τα  ανοιγεις, τα κουμπωνεις στην μητρικη, τα δουλευεις και κρατας οποια γουσταρεις και τα αλλα τα επιστρεφεις χωρις προβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλέ οι δαχτυλιές μπορεί να έγιναν από χέρι που σκουπίστηκε στον wc (μετα από τυρόπιτα και μιλκο) και γυρνώντας, στα καπάκια να μόνταρε την οθονάρα σου.

Το πας πίσω δεν παίζουμε με αυτά.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, funbreaker είπε

netmobile.gr

Κάνε κάτι να δούμε για ποια χώρα προοριζόταν το κινητό.

Settings --> About phone --> Software information --> Service Provider SW ver. 

Και πες μου τι σου γράφει.

Λογικά θα έχει EUR/EUR/EUR/EUR (Αν προοριζόταν για Ελλάδα)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, HateMe said:

Κάνε κάτι να δούμε για ποια χώρα προοριζόταν το κινητό.

Settings --> About phone --> Software information --> Service Provider SW ver. 

Και πες μου τι σου γράφει.

Λογικά θα έχει EUR/EUR/EUR/EUR (Αν προοριζόταν για Ελλάδα)

 

SmartSelect_20181124-234251_Settings.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα είναι πολύ πολύ απλά. 

Δε δεχόμαστε συσκευές με σκισμένο αυτοκόλλητο. Η samsung το γράφει και πάνω στη συσκευασία. Αν το αυτοκόλλητο έχει σβηστεί, επιστρέψτε το!!

Όλα αυτά εδώ που συζητιούνται δεν έχουν νόημα. 

Πάρε το κινητο πήγαινε το πίσω και ζήτα ή καινούριο ή επιστροφή χρημάτων. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, toyo73 said:

Δηλαδη στην χωρα που εισαι, παραγγελνεις 5-6 σετακια μνημης, τα  ανοιγεις, τα κουμπωνεις στην μητρικη, τα δουλευεις και κρατας οποια γουσταρεις και τα αλλα τα επιστρεφεις χωρις προβλημα;

Δεν το έχω κάνει με μνήμες, και δε βλέπω το λόγο να γίνει με μνήμες, αλλά ναι μπορείς να το κάνεις. Και στην Ελλάδα μπορείς να το κάνεις, τουλάχιστον θεωρητικά, εντός 14 ημερών (ή παραπάνω αν επιτρέπει ο πωλητής, εδώ αρκετοί δίνουν 1 μήνα στάνταρ και ακόμα περισσότερο την εορταστική περίοδο αγορών). Η νομοθεσία είναι ευρωπαϊκή.

Το έχω κάνει πχ με ακουστικά και με CPU και με κινητά και με λάπτοπ. Δεν ξέρω αν έχει σημασία, αλλά γενικά είμαι σούπερ ευλαβικός στη μεταχείριση, τα αφήνω ακριβώς όπως τα βρήκα.

Επεξ/σία από defacer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, margaritagr είπε

Τα πράγματα είναι πολύ πολύ απλά. 

Δε δεχόμαστε συσκευές με σκισμένο αυτοκόλλητο. Η samsung το γράφει και πάνω στη συσκευασία. Αν το αυτοκόλλητο έχει σβηστεί, επιστρέψτε το!!

Όλα αυτά εδώ που συζητιούνται δεν έχουν νόημα. 

Πάρε το κινητο πήγαινε το πίσω και ζήτα ή καινούριο ή επιστροφή χρημάτων. 

ΔΕΝ ήταν σκισμένο, είχε 2ο από πάνω, έχει διαφορά ;)

@funbreaker seriously, ξεκινά να χρησιμοποιείς το Google για τα καθημερινά σου ερωτήματα, όπως "πως ελέγχεις το imei", "τι σημαίνει doa" κτλ

Επεξ/σία από overpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ειχα αναφερει και σε παλιοτερο thread, τα περισσοτερα κινητα που προοριζονται για αλλη EU χωρα ειναι συνηθως carrier branded. Και ο λογος που τα ανοιγουν τα εδω καταστηματα ειναι για να περασουν unbranded rom και εως εκ τουτου να τα πουλανε και ως unbranded. Τουλαχιστον στα Samsung και στα Sony γινοταν πολυ ευκολα μεχρι προτινος (δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι τελευταια). Γι αυτο και οι δαχτυλιες στην οθονη λογικα. Το εχω πετυχει μπροστα μου σε μαγαζι που πηγα να παραλαβω ενα προιον και υπηρχε ενας υπαλληλος που ειχε μια στοιβα κουτια κινητων μπροστα του (sony νομιζω) και αλλη μια στοιβα αυτοκολλητα προστασιας (τα οποια βρισκεις πανευκολα στην αγορα π.χ https://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=AS_20181124180323&SearchText=samsung+stickers+seals) να τα κολλαει απο πανω.

Επεξ/σία από zaccki
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, overpower said:

ΔΕΝ ήταν σκισμένο, είχε 2ο από πάνω, έχει διαφορά ;)

@funbreaker seriously, ξεκινά να χρησιμοποιείς το Google για τα καθημερινά σου ερωτήματα, όπως "πως ελέγχεις το imei", "τι σημαίνει doa" κτλ

Ακριβώς.

Ως προς το Google, λες να μην το χρησιμοποιώ; Όταν υπάρχει όμως μια συζήτηση δεν είναι άσχημο να εξηγηθεί κάτι για να υπάρχει ως απάντηση και για μελλοντικούς χρήστες. Είχα ήδη ψάξει αφού ρώτησα. Γενικά καλό είναι το Google αλλά και τα forums έχουν τον ρόλο τους κι αν κανείς δεν έγραφε τίποτα πουθενά δεν θα υπήρχε το Google. Αλλά εσένα τί σε πείραξε, μην κάψουμε ρεύμα στον σέρβερ;

5 hours ago, zaccki said:

Το ειχα αναφερει και σε παλιοτερο thread, τα περισσοτερα κινητα που προοριζονται για αλλη EU χωρα ειναι συνηθως carrier branded. Και ο λογος που τα ανοιγουν τα εδω καταστηματα ειναι για να περασουν unbranded rom και εως εκ τουτου να τα πουλανε και ως unbranded. Τουλαχιστον στα Samsung και στα Sony γινοταν πολυ ευκολα μεχρι προτινος (δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι τελευταια). Γι αυτο και οι δαχτυλιες στην οθονη λογικα. Το εχω πετυχει μπροστα μου σε μαγαζι που πηγα να παραλαβω ενα προιον και υπηρχε ενας υπαλληλος που ειχε μια στοιβα κουτια κινητων μπροστα του (sony νομιζω) και αλλη μια στοιβα αυτοκολλητα προστασιας (τα οποια βρισκεις πανευκολα στην αγορα π.χ https://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=AS_20181124180323&SearchText=samsung+stickers+seals) να τα κολλαει απο πανω.

Και γιατί δεν μου το είπαν απ' το μαγαζί; Αυτοί μου είπαν πως δεν ξέρουν τίποτα και να πάρω την Samsung.

 

Εν τω μεταξύ είναι εντελώς αντιεισαγγελέα τιμές. Μου είπαν ότι θα με έπαιρναν σε 5 λεπτά κι ακόμα περιμένω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 ώρες πριν, zaccki είπε

Το ειχα αναφερει και σε παλιοτερο thread, τα περισσοτερα κινητα που προοριζονται για αλλη EU χωρα ειναι συνηθως carrier branded,.

Κατσε απο που προκυπτει αυτο? Ελαχιστα ειναι τα branded. Αλλα δεν ειναι λογικο να τα κανουν debrand, εχουν δηλαδη εναν υπαλληλο που ανοιγει ολες τις συσκευες μια προς μια (εκατονταδες δλδ), τις bootαρει και τους περναει debranded rom? 
Δεν στεκει, ασε που μπορει να δημιουργησει περισσοτερα προβληματα απο οσα θα λυσει αυτη η διαδικασια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...