Προς το περιεχόμενο

Παρέλαβα κινητών που η συσκευασία του είχε ανοιχθεί


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Έχω θα σου πρότεινα να τους πεις ότι το κινητό είναι ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΈΝΟ και να διεκδικήσεις ένα ποσό επιστροφής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανως ο καθενας θα πει το δικο του ,απο μενα αν σε χαλα το επιστρεφεις ,αν οχι το κρατας τωρα για ανοιγματα κλπ ειναι ψυχολογικο το θεμα ,προσωπικα εχω παρει πολλες φορες as new με την αναλογη εκπτωση χωρις κανενα θεμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, cacofonix-3 said:

Έχω θα σου πρότεινα να τους πεις ότι το κινητό είναι ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΈΝΟ και να διεκδικήσεις ένα ποσό επιστροφής

Χαχα δεν υπάρχει περίπτωση να πετύχει κάτι τέτοιο. Με τί νομικό έρεισμα; Θα μου πούνε στείλτο πίσω αν δεν το θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, funbreaker είπε

Χαχα δεν υπάρχει περίπτωση να πετύχει κάτι τέτοιο. Με τί νομικό έρεισμα; Θα μου πούνε στείλτο πίσω αν δεν το θες.

Βάζει το βίντεο από το unboxing που δείχνει ότι είχε επανασφραγιστει με ό,τι αυτό συνεπάγεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 ώρα πριν, cacofonix-3 είπε

Βάζει το βίντεο από το unboxing που δείχνει ότι είχε επανασφραγιστει με ό,τι αυτό συνεπάγεται. 

δεν συνεπαγεται κατι αυτο... σαν καταναλωτης οταν αγορασεις κατι εχεις δικαιωμα να το επιστρεψεις, αρκει να ειναι σε αριστη κατασταση... 

τα προϊοντα που επιστρεφονται λοιπον τι τα κανουν; τα πετάνε; ξανασφραγίζονται και πωλούνται... απλά έπρεπε το μαγαζί να είχε μπει στον κόπο να καθαρίσει τις δαχτυλιές για να μη δινει δικαιώματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα με ετυχε να αγορασω απο γνωστο skroutzomagazo ενα samsung a5 το οποιο ειχε αυτοκολλητο πανω απο το αυτοκολλητο samsung αλλα το κινητο ειχε χτυπηματακι πανω απο το ηχειο στο αλουμινενιο πλαισιο ! πηρα τηλ και μου ειπαν οτι αποκλειεται να εγινε κατι τετοιο ..δεν το παραδεχτηκαν δηλαδη και δεν μπορουσα να το αποδειξω κιολας με καποιον τροπο...

απο τοτε αν τυχει να παρω κατι τραβαω βιντεο το σφραγισμενο δεμα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, kon1to είπε

δεν συνεπαγεται κατι αυτο... σαν καταναλωτης οταν αγορασεις κατι εχεις δικαιωμα να το επιστρεψεις, αρκει να ειναι σε αριστη κατασταση... 

τα προϊοντα που επιστρεφονται λοιπον τι τα κανουν; τα πετάνε; ξανασφραγίζονται και πωλούνται... απλά έπρεπε το μαγαζί να είχε μπει στον κόπο να καθαρίσει τις δαχτυλιές για να μη δινει δικαιώματα...

Όχι φίλε. Αυτό είναι ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ.

Αυτό που λες επιστρέφεται στην εταιρεία και πωλείται ως REFURBISHED

 

Καλό βράδυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακριά απο τα 2 πρώτα καταστήματα που έχουν τις χαμηλότερες τιμές στο Best Price.Νομίζω πως για το Net Mobile έχει αναφερθεί παρόμοιο σκηνικό με πρόβλημα εγγύησης απο μέλος του φόρουμ.

Υπάρχουν αξιόπιστα καταστήματα στο Σκρούτζ και στο Best Price με λίγο υψηλότερες τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και απο το kinito.gr που ειχα αγορασει συσκευες samsung παλαιοτερα το ιδιο γινονταν, μαλλον τα ανοιγουν για να βαλουν μεσα ελληνικο manual κ να τα τσεκαρουν οτι ειναι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, cacofonix-3 said:

Αυτό που λες επιστρέφεται στην εταιρεία και πωλείται ως REFURBISHED

Refurbished είναι αυτό που έχει περάσει σέρβις λόγω κάποιας βλάβης/δυσλειτουργίας, και μετά το σέρβις το ξαναπουλάνε.

Μεταχειρισμένο είναι αυτό που έχει υποστεί χρήση και νορμάλ φθορά, αλλά δεν έχει βγάλει βλάβη.

Αυτό που το ανοίγεις να το δεις και μετά το επιστρέφεις ενώ δεν έχει θέμα και τελικά πωλείται σε άλλον λέγεται καινούριο.

Δεν είμαι σίγουρος τι προσπαθείς να πεις, αλλά δεν ισχύει.

Επεξ/σία από defacer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, defacer είπε

Refurbished είναι αυτό που έχει περάσει σέρβις λόγω κάποιας βλάβης/δυσλειτουργίας, και μετά το σέρβις το ξαναπουλάνε.

Μεταχειρισμένο είναι αυτό που έχει υποστεί χρήση και νορμάλ φθορά, αλλά δεν έχει βγάλει βλάβη.

Αυτό που το ανοίγεις να το δεις και μετά το επιστρέφεις ενώ δεν έχει θέμα και τελικά πωλείται σε άλλον λέγεται καινούριο.

Δεν είμαι σίγουρος τι προσπαθείς να πεις, αλλά δεν ισχύει.

Καλά καλαμπόκια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έτυχε ακριβώς το ίδιο με note 9 αγορασμένο από kaizershop, ήταν σκισμένο το αυτοκόλλητο χωρίς όμως να έχει άλλο από πάνω. Εννοείται το έστειλα πίσω και απαίτησα αντικατάσταση. Ευτυχώς το κατάστημα αντέδρασε άψογα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, defacer είπε

Μαζί με το σύμπαν προφανώς διαστέλλεται συνέχεια και ο,τι είναι μέσα σ' αυτό. Πχ. η βλακεία.

Η ελληνική νομοθεσία προβλέπει όλα όσα σωστά λες, για επιστροφή εντός 14 ημερών, αφού το χρησιμοποιήσεις, επειδή απλά δεν σου κάνει. Είναι πράγματι εφαρμογή γενικής νομοθεσίας της Ευρωπαίκής Ένωσης, για τις αγορές από απόσταση, στις οποίες δεν έχεις την δυνατότητα να δεις/δοκιμάσεις το προϊόν πριν την αγορά. Όμως τι εφαρμόζεται σωστά στην Ελλάδα, για να εφαρμοστεί και αυτό. Εδώ αρνούνται την επιστροφή αν ανοίξεις τη ζελατίνα, ή σου βγάζουν εκτός εγγύησης το κινητό στους πρώτους μήνες λειτουργίας, λόγω "υγρασίας" (προσωπική εμπειρία το τελευταίο, από το Public παρακαλώ).

Οπότε τι να συζητάμε, είναι να μην σου κάτσει η στραβή. Διότι μετά, για να κυνηγήσεις το δίκιο σου, απαιτούνται έξοδα που υπερβαίνουν κατά πολύ την αξία του κινητού. Αυτό το γνωρίζουν και τα καταστήματα, γι' αυτό φέρονται έτσι στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...