Προς το περιεχόμενο

Παρέλαβα κινητών που η συσκευασία του είχε ανοιχθεί


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι πολύ πιθανό να έγινε επιστροφή στο κατάστημα για άγνωστους λόγους. Αν φοβάσαι πως είναι κλεμμένο ή ότι έχει πρόβλημα, οι πιθανότητες είναι απειροελάχιστες. Πιθανό είναι και αυτό που σου είπαν, δηλαδή να ανοίχτηκε στο τελωνείο αλλά δε νομίζω να ασχολούνται για ένα-ένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Η ελληνική νομοθεσία προβλέπει όλα όσα σωστά λες, για επιστροφή εντός 14 ημερών, αφού το χρησιμοποιήσεις, επειδή απλά δεν σου κάνει. Είναι πράγματι εφαρμογή γενικής νομοθεσίας της Ευρωπαίκής Ένωσης, για τις αγορές από απόσταση, στις οποίες δεν έχεις την δυνατότητα να δεις/δοκιμάσεις το προϊόν πριν την αγορά. Όμως τι εφαρμόζεται σωστά στην Ελλάδα, για να εφαρμοστεί και αυτό. Εδώ αρνούνται την επιστροφή αν ανοίξεις τη ζελατίνα, ή σου βγάζουν εκτός εγγύησης το κινητό στους πρώτους μήνες λειτουργίας, λόγω "υγρασίας" (προσωπική εμπειρία το τελευταίο, από το Public παρακαλώ).

Οπότε τι να συζητάμε, είναι να μην σου κάτσει η στραβή. Διότι μετά, για να κυνηγήσεις το δίκιο σου, απαιτούνται έξοδα που υπερβαίνουν κατά πολύ την αξία του κινητού. Αυτό το γνωρίζουν και τα καταστήματα, γι' αυτό φέρονται έτσι στην Ελλάδα.

εν τω μεταξυ απ τις μεγαλυτερες βλακειες ειναι μετα τους 6 μηνες να πρεπει να αποδειξει ο ιδιοκτητης οτι το προιον ηταν ελλατωματικο.. πως αποδεικνυεις κατι τετοιο? πιο σωστο θα ταν να υποχρεωνει τις εταιρειες να αποδειξουν οτι το προιον χαλασε λογο κακης χρησης, με βιντεοσκοπηση του ελεγχου για να αποφευγονται πονηριες. ετσι κι αλλιως η βλακεια δεν κρυβεται, αρα δε θα δυσκολευτουν να δειξουν αν ο πελατης εκανε γκαφα. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, RTW4ever said:

Όμως τι εφαρμόζεται σωστά στην Ελλάδα, για να εφαρμοστεί και αυτό. Εδώ αρνούνται την επιστροφή αν ανοίξεις τη ζελατίνα, ή σου βγάζουν εκτός εγγύησης το κινητό στους πρώτους μήνες λειτουργίας, λόγω "υγρασίας" (προσωπική εμπειρία το τελευταίο, από το Public παρακαλώ).

Οπότε τι να συζητάμε, είναι να μην σου κάτσει η στραβή. Διότι μετά, για να κυνηγήσεις το δίκιο σου, απαιτούνται έξοδα που υπερβαίνουν κατά πολύ την αξία του κινητού. Αυτό το γνωρίζουν και τα καταστήματα, γι' αυτό φέρονται έτσι στην Ελλάδα.

Δεν έχω δοκιμάσει να το κάνω στην Ελλάδα, βασικά γιατί η όλη διαδικασία της επιστροφής είναι πολύ χειρότερη και κοστίζει. Που αν ήταν έτσι και στη Γερμανία δε νομίζω να το έκανα.

Spoiler

Ενδεικτικά, για τυπική περίπτωση αγοράς από Amazon εδώ: έχω συνδρομή prime, οπότε μεταφορικά δεν υπάρχουν και μου έρχεται στο σπίτι σε 2 μέρες συνήθως.

Για να το επιστρέψω, το βάζω πίσω στο κουτί που ήρθε, ονλαιν κλικ κλικ στο Amazon, μου στέλνουν ένα QR code, πηγαίνω 20 μέτρα από το σπίτι σε μικρομάγαζο/καφέ που συνεργάζεται με την courier, δίνω το κουτί, δείχνω το QR, φεύγω και δεν πληρώνω τίποτα.

Αλλά.

Αν δεν ασκεί κάνεις τα ξεκάθαρα νόμιμα δικαιώματά του, που δεν πιστεύω και πολύ ότι θα τους έπαιρνε να αρνηθούν, τότε τι να περιμένει για την τύχη του στο μέλλον;

Γιατί γεμίζουμε θέματα "απαράδεκτη συμπεριφορά μπλα μπλα" που στα μισά η απαράδεκτη συμπεριφορά είναι βασικά του πελάτη, αντί να λέμε "μου αρνήθηκαν το δικαίωμα επιστροφής", πράγμα που είναι σούπερ ξεκάθαρο να αποδειχτεί και έχεις όλο το δίκιο με το μέρος σου; Αν το αρνούνται συστηματικά, εύκολα μαζεύονται 5-10-100 άτομα ονλαιν συν ένας δικηγόρος και τους κλείνουν το σπίτι. Για μένα τουλάχιστον θα ήταν no brainer να το κάνω αυτό, και σίγουρα θα βρισκόταν ένας δικηγόρος που το βλέπει επίσης έτσι.

TL;DR πού είναι όλα τα περιστατικά που αρνούνται την επιστροφή; Δε θυμάμαι να έχω δει ούτε ένα στο ινσομνια. Γιατί;

 

Edit: sucky editor sucks

1 hour ago, RTW4ever said:

 

 

Spoiler

 

 

Επεξ/σία από defacer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/11/2018 στις 11:11 ΜΜ, toyo73 είπε

Δηλαδη στην χωρα που εισαι, παραγγελνεις 5-6 σετακια μνημης, τα  ανοιγεις, τα κουμπωνεις στην μητρικη, τα δουλευεις και κρατας οποια γουσταρεις και τα αλλα τα επιστρεφεις χωρις προβλημα;

Αμέ, το κάνουν κυρίως αυτοί που ασχολούνται με pc hardware, παίρνουν 5-10 κάρτες γραφικών / επεξεργαστές, αυτό που κάνει το καλύτερο overclock το κρατάνε και τα υπόλοιπα τα επιστρέφουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...