Προς το περιεχόμενο

Η Samsung πάει σινεμά, με το Onyx LED


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, lucidsteve είπε

Το έχω πραγματική απορία. Μου φαίνεται πως τα village δεν τα πάνε τοσο καλά οικονομικά για να επενδύσουν άμεσα σε κάτι τέτοιο.  Και συγκεκριμένα αναφέρομαι σε περιφερικά village οπου υπάρχουν παραστάσεις με 10 και λιγότερα άτομα. Ο κόσμος πλέον το σκέφτεται να πάει με 7.5ε σινεμά. Για έναν που παίρνει χαμηλό μισθό τα 7.5ε δεν ειναι απλή υπόθεση.

Λογικο ειναι να μην πανε καλα τα Village . Και για το χαμηλο μισθο και την πειρατεία.

Οταν οι πολιτες μιας χωρας δεν ανακυκλωναν τα 1.000 ευρο που επερναν πρην κατι χρονια στην χωρα τους. Λογικο ειναι να παιρνουν τωρα 400.  

Η πανε να δουλεψουν εκει που πηγε το χρημα. Χονγκ Κονγκ Σιγκαπούρη κτλ.κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, zodiacskipper είπε

Πότε θα το δούμε εδώ ?

Δυστυχώς δεν βλέπω να έρχεται απο δω,εγω θα πήγαινα χαλαρά πάντως γιατί μου αρέσει ο κινηματογράφος αλλά έχω βαρεθεί να βλέπω χαμηλής ποιότητας ταινίες με ξεθωριασμένα χρώματα πλέον,ιδιαίτερα όταν έχουμε τηλεοράσεις με HDR και Αναλύσεις υψηλές,μακάρι να μην είναι πολύ ακριβό για να μπεί και εδω κάποια στιγμή γιατί όπως ανέφερε και φίλος πιο πρίν ακόμα Imax που έχουν εδώ και δεκαετίες έξω περιμένουμε....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

- Πω ρε ηχος!

-Πω ρε οθονη!

-Φοβερη ποιοτητα των παντων...

Και κλανει ο διπλανος σου, ενω ρεύεται ο αλλος διπλανος σου, ενω σε κλωτσαει ο πισω, ενω ακους να μασουλαει σαν κατσικα ο μπροστα, ενω τα 10 15χρονα (που ειναι παρεα) χαλανε ολο το κοσμο! (και αν ειναι και θερινο - εχουμε και αεροπλανα, κουνουπια κτλ)

-Αλλα το μαυρο......HDR.

Επεξ/σία από Acrobatis7
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Acrobatis7 είπε

- Πω ρε ηχος!

-Πω ρε οθονη!

-Φοβερη ποιοτητα των παντων...

Και κλανει ο διπλανος σου, ενω ρεύεται ο αλλος διπλανος σου, ενω σε κλωτσαει ο πισω, ενω ακους να μασουλαει σαν κατσικα ο μπροστα, ενω τα 10 15χρονα (που ειναι παρεα) χαλανε ολο το κοσμο! (και αν ειναι και θερινο - εχουμε και αεροπλανα, κουνουπια κτλ)

-Αλλα το μαυρο......HDR.

Αποτέλεσμα. Άραξε σπίτι σου.

πας για καφέ οχλαγωγία κλάνει ο διπλανός σου πάλι ενώ ρεύεται ο διπλανός σου  τα 15χρονα κάνουν φασαρία. Το ίδιο ισχύει για τις ταβέρνες κτλ. 

Όποτε φτιάχνουμε ποπ κορν σπίτι και κατηγορούμε όλους τους άλλους σε διαφορα φόρουμ για να πιστέψουμε ότι έχουμε δίκιο 

Επεξ/σία από morgan21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Agony είπε

Θελετε και τετοια οθονη στα Ελληνικα Village ? Ασε μας κουκλιτσα μου ο Ελληνας ειναι του παράνομου και του τσάμπα , ακουει εισιτήριο και βγαζει σπυρακια οταν ειναι να δωσει λεφτα οταν ειναι να παρει ομως ξαφνικα ακολουθει το νομο κατα γράμμα. 

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω την λογική των ιδιοκτητων-επιχειρηματιων  , που προτιμούν μια αίθουσα με 10-15 ατομα

με εισιτήριο 8 ευρω (  ποπ κορν-αναψυκτικο + 5  ,οποτε πας στα 13 ευρω το ατομο ) και δεν κατεβαζουν το εισιτηριο στη μιση τιμη να εχουν γεματες αιθουσες.

Εγω προσωπικα με τρια παιδια για να παμε σινεμά  θελουμε κανα 60αρι , οποτε δεν...

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, morgan21 είπε

Αποτέλεσμα. Άραξε σπίτι σου.

πας για καφέ οχλαγωγία κλάνει ο διπλανός σου πάλι ενώ ρεύεται ο διπλανός σου  τα 15χρονα κάνουν φασαρία. Το ίδιο ισχύει για τις ταβέρνες κτλ. 

Όποτε φτιάχνουμε ποπ κορν σπίτι και κατηγορούμε όλους τους άλλους σε διαφορα φόρουμ για να πιστέψουμε ότι έχουμε δίκιο 

Ακριβως.

Η ειρωνια σου, η αληθεια μου.

Εκτος απο το ποπ κορν. 10 σακουλες πατατακια και φιλους.

Οσον αφορα τις ταβερνες - δεν εχεις δικιο. Μετα τις 9 το βραδυ για τσιπουρα και ταβερνοκατασταση δεν εχει πιτσιρικια. Πανε στα σινεμα.

Οτι ειπα ισχυει μονο για το σινεμα.

Και btw... Δεν κατηγόρησα κανεναν.  Απλα προτιμω τον δικο μου τροπο!

Επεξ/σία από Acrobatis7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, mader είπε

ωραια θα ηταν και για ιδιωτική χρήση μικρού δωματιου. Οι 4K projectors της αγορας ειναι καθε αλλο παρα 4k....

 

Αμα δεν εχεις δώσει 1500/2000 για πανί και 3 με 5 για προτζέκτορα μην περιμένεις 4Κ

Δεν θα αναλύσω σωστή τοποθέτηση και ΣΩΣΤΟ καλιμπραρισμα φακού. Θεωρώ οτι γνωρίζεις.

Δεν θα αναλύσω επίσης φτιαχτα πανελ στον τοίχο με ειδικές μπογιές. Εκει πάμε αλλου. Αμα θες να ψάξεις ψάξε αυτο

Easy Ambient Light Rejecting Screen Paint

4 ώρες πριν, pcos είπε

ισως τελικα οι σινεμαδες αναγεννηθουν απτις σταχτες τους.

οι προτζεκτορες δεν μπορουν σε καμια περιπτωση ουτε καν να πλησιασουν την ποιοτητα των oled,qled

οσα 'κ' και να τους βαλεις

 

Για να το γράφεις αυτό δεν γνωρίζεις.

Οι πρoτζέκτορες είναι ΟΛΟΚΛΗΡΗ επιστήμη και μελέτη.

Δεν είναι πηραμε εναν OPTOMA με 7 κατοστάρικα χωρίς αντίθεση και φως μαζι με ενα πανί των 150 ευρώ τα βάλαμε και τέλος.

 

Χθές είδα το MEG σε 150 ιντσες με 2.35:1 αναλογία και οχι σκατο 16:9 και ήταν το κατι αλλο. Φυσικα με ενα μέσο των 5500 ευρώ (JVC) και πανελ σε τοίχο.

Διπλα υπήρχε και μια C8 65άρα οπότε μπορούσαν να γίνουν ΑΜΕΣΑ συγκρίσεις.

Ο προτζέκτορας είναι για ταινίες - η τηλεόραση είναι για games και ενα σωρό αλλες χρήσεις ΑΛΛΑ και για ταινίες.  Αλλο το ένα μηχάνημα άλλο το άλλο.

Επεξ/σία από Seaside
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Acrobatis7 είπε

Ακριβως.

Η ειρωνια σου, η αληθεια μου.

Εκτος απο το ποπ κορν. 10 σακουλες πατατακια και φιλους.

Οσον αφορα τις ταβερνες - δεν εχεις δικιο. Μετα τις 9 το βραδυ για τσιπουρα και ταβερνοκατασταση δεν εχει πιτσιρικια. Πανε στα σινεμα.

Οτι ειπα ισχυει μονο για το σινεμα.

Και btw... Δεν κατηγόρησα κανεναν.  Απλα προτιμω τον δικο μου τροπο!

Αν πηγαίνετε δέκα άτομα για τσιπούρα μετά τις 9 ίσως ενοχλείτε τα 15χρονα με την φασαρία σας και πηγαίνουν σινεμά 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Seaside είπε

 

Αμα δεν εχεις δώσει 1500/2000 για πανί και 3 με 5 για προτζέκτορα μην περιμένεις 4Κ

Δεν θα αναλύσω σωστή τοποθέτηση και ΣΩΣΤΟ καλιμπραρισμα φακού. Θεωρώ οτι γνωρίζεις.

Δεν θα αναλύσω επίσης φτιαχτα πανελ στον τοίχο με ειδικές μπογιές. Εκει πάμε αλλου. Αμα θες να ψάξεις ψάξε αυτο

Easy Ambient Light Rejecting Screen Paint

 

Για να το γράφεις αυτό δεν γνωρίζεις.

Οι πρoτζέκτορες είναι ΟΛΟΚΛΗΡΗ επιστήμη και μελέτη.

Δεν είναι πηραμε εναν OPTOMA με 7 κατοστάρικα χωρίς αντίθεση και φως μαζι με ενα πανί των 150 ευρώ τα βάλαμε και τέλος.

 

Χθές είδα το MEG σε 150 ιντσες με 2.35:1 αναλογία και οχι σκατο 16:9 και ήταν το κατι αλλο. Φυσικα με ενα μέσο των 5500 ευρώ (JVC) και πανελ σε τοίχο.

Διπλα υπήρχε και μια C8 65άρα οπότε μπορούσαν να γίνουν ΑΜΕΣΑ συγκρίσεις.

Ο προτζέκτορας είναι για ταινίες - η τηλεόραση είναι για games και ενα σωρό αλλες χρήσεις ΑΛΛΑ και για ταινίες.  Αλλο το ένα μηχάνημα άλλο το άλλο.

Η καλή ταινία και σε χαμηλή ποιότητα (αλλά ανεκτή βέβαια) πάλι καλή θα είναι. 10.000 σύστημα είναι για να βλέπεις κανένα σκουπιδακι που κοιτάς τα γραφικά. Δεν εννοώ ότι δεν είναι καλό το σύστημα αλλά είναι too much αυτό που προτείνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Basidar είπε

αν το παρω για την 28 τμ γκαρσονιερα μου να παρω μαζι και ενα καλο πανι η να προβαλλω στον τοιχο για να μην κανω ασκοπα εξοδα?

Για να κάνεις ένα τέτοιο σχόλιο-"πλακα" δεν διάβασες η δεν κατάλαβες καν το άρθρο...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, possiz είπε

Η καλή ταινία και σε χαμηλή ποιότητα (αλλά ανεκτή βέβαια) πάλι καλή θα είναι. 10.000 σύστημα είναι για να βλέπεις κανένα σκουπιδακι που κοιτάς τα γραφικά. Δεν εννοώ ότι δεν είναι καλό το σύστημα αλλά είναι too much αυτό που προτείνεις. 

 

Ειναι too much δεν λέω. Ειναι too much να δίνεις 45-50Κ αλλα στη ζωή ίσχυε - ισχυεί και θα ισχύει το οτι πληρώνεις παιρνεις. ΑΠΛΑ.

Οπότε το οτι δεν ΕΧΕΙ ποιότητα ενα προβολικό μέσο Η οτι δεν θές να πληρώσεις να στο καλιμπράρουν σωστά (επειδή δεν γνωρίζεις) δεν σημαίνει οτι είναι σκάρτο.

Ακόμα και ένας φτηνός προτζέκτορας και ενα φτηνό πανί ΑΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΟΥΝ ΣΩΣΤΑ (αποστάσεις - φακοι - βιδώματα - ανακλάσεις) φως δωματίου κτλπ θα δείξει αρκετά καλά.

Και δεν κανει 10.000 αυτό που είδα εγώ χθές κάνει γύρω στα 40. Και εχω δει και των 150 με χτιστά ηχεία και SUB στα πατώματα.

Δεν είνα θέμα να δεις το "σκουπιδάκι" οπως ανέφερες. Αλλά οταν παίρνεις φτηνό hardware είναι σε εισαγωγικά σκουπίδι ουτως η αλλώς το hardware οταν έχεις απαιτήσεις ή οταν έχεις ΔΕΙ το σωστό αλλά και το ακριβό. Καλό δεν σημαίνει απαραίτητα ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ. Σημαίνει και σωστό - σωστά εγκατεστημένο.

Αυτό για να μην βγαίνει να λέει ο καθένας οτι θέλει. Καλό ειναι στη ζωή να έχουμε οπως έχω ξαναπεί βιωματική ειλικρίνεια.

Και οχι να βασιζόμαστε στο τι διαβάσαμε και τι λένε τα review που μπορεί να είναι και μούφα/ πληρωμένα.

Εννοείται οτι και να μπορούσα ποτε στη ζωή μου να στήσω dedicated δεν θα έδινα τόσα. Θα προτιμούσα να τα επενδύσω η να πάω ταξίδια.

Αλλά το σωστό σωστό και η αλήθεια αλήθεια.

 

 

Επεξ/σία από Seaside
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κυριολεκτικα το σρθρο λέει ότι ναναι. Δεν έχει κανένα πλεονέκτημα σε σχέση με προτζεκτορα ενώ μάλιστα έχει πολλά μειονέκτηματα. 

Επεξ/σία από basilis_k6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...