Προς το περιεχόμενο

H Samsung κατέληξε σε συμφωνία για να αποζημιώσει υπαλλήλους της που "χτυπήθηκαν" από καρκίνο


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

57 λεπτά πριν, polaki είπε

Προφανώς φίλε, το σημαντικό λοιπόν είναι το κομμάτι της ζωής, και όχι να "τρωγόμαστε" για το αν η Apple μας πιάνει κότσους ή αν η Samsung μας σέβεται ως καταναλωτές. 

Κανένας από αυτη τη φάρα δεν σέβεται την ανθρώπινη ζωή, τί να συζητάμε από εκεί και πέρα για Apple και Samsung...

Μόνο το κέρδος σκέφτονται.λες να νοιάζονται για κάποιον εκτός από τα κέρδη?Εμείς είμαστε μόνο νούμερα και οι εργάτες αναλώσιμοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, ScorpioX777 είπε

Ολο το ζουμι ειναι το κινητρο...στα παντα.

σημασια εχει και η χειρονομια. και τετοιες χειρονομιες μονο στην ασιατικη κουλτουρα θα βρεις, τουλαχιστον απο οσο εχω δει.

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KilliK είπε

σημασια εχει και η χειρονομια. και τετοιες χειρονομιες μονο στην ασιατικη κουλτουρα θα βρεις, τουλαχιστον απο οσο εχω δει.

Γιατι συγκρινεις την ασιατικη κουλτουρα με την δυτικη σ'αυτό το θεμα; Ακομα και αν συμφωνουμε οτι ειναι ανωτερη τι σχεση εχει με το θεμα μας; Δεν καταλαβαινω τι συνδεση εχεις κανει στο μυαλο σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ELMastas είπε

Ντροπή τους και ντροπή για αυτήν την κοστολόγηση ανθρωπίνων ζωών σε μια τέτοια εταιρία,το μόνο θετικό είναι πως τελικά δικαιώθηκαν και έχουν έστω μια ηθική δικαίωση,αλλά πέραν αυτού τι να το κάνουν να πάρουν την αποζημίωση τα θύματα και οι οικογένειες τους αυτά που τράβηξαν δεν πληρώνονται με τίποτα και φυσικά οι άνθρωποι δεν γυρίζουν..

Θα έπρεπε να τιμωρηθούν παραδειγματικά για αργή και μαζική δολοφονία με η χωρίς τα όποια ελαφρυντικά,ας έκλειναν τα εργοστάσια της χώρας αυτής για κάνα χρόνο (εκτός την αποζημίωσης)και να έβαζαν και φυλακή ορισμένους υπεύθηνους χωρίς εξαγορά,και  να δείτε πως θα τους έτσουζε αυτό και πως κάτι τέτοιο θα ήταν καλό παράδειγμα και για τις άλλες εταιρίες,που απαξιώνουν την ζωή των υπαλλήλων τους σε επικίνδυνες συνθήκες εργασίας,με ανεπαρκή μέτρα και ελένχους.

Ποιο πιθανό να δεις εξωγήινο βγαίνοντας από το σπίτι σου αύριο πρωί. 

Και μόνο αυτής της χώρας;  :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Socratis_g είπε

Εχουμε δει και την ανάπτυξη του κομμουνισμού.

Δεν την έχουμε δει φίλε,  κομμουνισμό δεν έχουμε δει . Εχουμε δει σταλινισμό, μαοϊσμό κτλ .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
34 minutes ago, AonDuine said:

Δεν την έχουμε δει φίλε,  κομμουνισμό δεν έχουμε δει . Εχουμε δει σταλινισμό, μαοϊσμό κτλ .

Ε κάποτε θα πετύχει που θα πάει.... 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, AonDuine είπε

Δεν την έχουμε δει φίλε,  κομμουνισμό δεν έχουμε δει . Εχουμε δει σταλινισμό, μαοϊσμό κτλ .

ισως επειδη ο κομμουνισμος αναποφευκτα οδηγει στα παραπανω;

just my 2c

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνεχιστε να αγοραζετε samsung και ρουχα απο τα zara που τα φτιαχνουν ανηλικα παιδια για ουτε ενα δολλαριο την ημερα... α, και μην ξεχασετε να πατε τα παιδια σας στα jumpo!!

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από όπου και να το πιάσεις το θέμα βρομάει.....κανείς μας δεν ξέρει ποιοι και κάτω από ποιες συνθήκες δουλεύουν για να απολαμβάνουμε εμείς τα ωραία τεχνολογικά προηγμένα μας γκατζετάκια. Ξέρει κανείς από που προμηθεύονται τις πρώτες ύλες κύριως τα σπάνια μέταλλα και τα κράματα που χρησιμοποιούνται στην μικρό ηλεκτρονική;  Κάπου είχα διαβάσει από ορυχεία στην Αφρική που οι συνθήκες δουλειάς είναι άθλιες και κυρίως δουλεύουν πολύ μικρά παιδιά.........όλες οι εταιρίες έχουν λερωμένη την φωλιά τους απλά στην Samsung έσκασε το θέμα καρκίνος στην apple στα εργοστάσια συναρμολόγησης πηδαγαν από τα παράθυρα και βάλανε δίχτυα......ποιος ξέρει αύριο μεθαύριο εάν σκάσει κάτι παρόμοιο για την Huawei ή την xiaomi.....κρίμα στους ανθρώπους που φύγανε με αυτόν τον τρόπο και φυσικά ούτε όλου του κόσμου τα λεφτά δεν φέρνουν πίσω μια ανθρώπινη ζωή..... αν κάτσω και σκεφτώ ποιοι και πως δουλεύουν για να έχω εγώ στα χέρια μου το τελευταίο Iphone, galaxy, honor, Huawei, xiaomi σίγουρα δεν θα θελήσω να ξαναπάρω καινούριο τηλέφωνο. Δυστυχώς στα μεγάλα events και στις παρουσιάσεις μας δείχνουν μόνο το λαμπερό τελικό προϊόν και ποτέ τους αφανείς ήρωες που πολλές φορές πληρώνουν με την ζωή τους το τίμημα για να έχουμε εμείς την καινούργια γυαλιστερή κινητήρα μας στα χέρια μας.

Θα ήταν πολύ ωραίο κάποια μεγάλη εταιρία όταν θα κάνει μια παρουσίαση ενός νέου μοντέλου μετά από όλα τα εντυπωσιακά βίντεο με τα χρώματα που θα παρουσιάζουν την νέα συσκευή ας κάνει και ένα μόνο λεπτό βίντεο που θα ευχαριστεί όλους τους εργαζόμενους της που πολλές φορές εν άγνοια τους διακυνδινευουν την ζωή και την υγεία τους για να κάνουν μια εταιρία μεγάλη και πετυχημένη.........

Επεξ/σία από babooniaris
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λες και αυτοί που δουλεύουνε σε αυτές τις δουλειές δεν γνωρίζουνε ότι υπάρχει τέτοιος κίνδυνος , αλλα όταν έχεις να διαλέξεις ανάμεσα στη πεινα και στη δουλειά απλά διαλέγεις τι δουλειά και εύχεσαι να μην συμβεί σε σένα , και εγώ στη δουλειά μου πιάνω με τα χερια όλες αυτές τις μαλακίες και εισπνέω αλλα τόσα από τις αναθυμιάσεις και τα reballing σε μητρικές , αλλα τι να κάνω όταν έχω να μεγαλώσω παιδιά δεν έχω περιθώρια επιλογής , αν δεν πεθάνω εγώ θα πεθάνουμε όλοι από τι πεινα ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, KilliK είπε

παντως τετοια εικονα δεν την βλεπεις στον δυτικο κοσμο

 

Αφού τράβαγαν στα δικαστήρια 10 χρόνια τους αντίδικους, ναι. Και ο CEO της BP ζήτησε συγγνώμη όταν έγινε η καταστροφή στον κόλπο του Μεξικού. Σιγά και τι έγινε. Κροκοδείλια δάκρυα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...