Προς το περιεχόμενο

Ενημέρωση για παλιότερη προσφορά προπληρωμένης κάρτας Πειραιώς-ΑΒ


talos_2002

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Πειραιώς άρχισε να τις ανανεώνει αυτοβούλως και δίχως ειδοποίηση τις προπληρωμένες κάρτες AB Prepaid που πήραμε σε παλιότερο θέμα, τραβώντας 5€ από το υπόλοιπό τους. Η χρέωση αναφέρεται στις κινήσεις της κάρτας ως «Expired Fee for Primary Card».

Το αναφέρω για να μην την πάθουν άλλοι, αλλά κυρίως και να έχουν τρεχάματα.
Το κατάστημα επί της Λαγκαδά στην Θεσσαλονίκη, είπε δεν μπορεί να το κοιτάξει και πρέπει να τηλεφωνήσω για κάρτες. Στο τηλέφωνο είπαν ότι μόνο από κατάστημα μπορεί να γίνει κάτι για κάρτες, αυτοί μπορούν να βοηθήσουν μόνο σε θέματα απώλειας και PIN. Καμία άκρη...

Χρεώνουν και όποια θέλουν από όσες έχει ο κάτοχος. Π.χ. δεν πείραξαν την κάρτα που λήγει στο τέλος Νοεμβρίου, αλλά μία από τις τρεις που λήγει τέλος Δεκεμβρίου της τράβηξαν στις 18 Νοεμβρίου όσα είχε, παρότι ήταν λιγότερο από 5€. Για άλλες 2 που λήγουν επίσης στο τέλος Δεκεμβρίου, είπαν ότι δεν τις χρέωσαν ακόμη επειδή η μία είναι Limited και αυτές δεν ανανεώνονται, ενώ για την άλλη ότι η ανανέωση δεν γίνεται σε όλες μαζί κτλ...
 

 

Επεξ/σία από talos_2002
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και δεν ξέρω αν το θέμα εμπίπτει στο thread με τις προσφορές, ενημερωτικά και εγώ είχα το ίδιο θέμα (προφανώς όλοι μας πήραμε κάρτα με την προσφορά με τις πολλές εξάευρες πάνω-κάτω την ίδια εβδομάδα).

Ωστόσο επειδή μου χρειάζεται η κάρτα, αν και είχα μάθει εγκαίρως (με τηλέφωνο στην Πειραιώς) για το νέο 5ευρο φέσι, δεν πήγα να την ακυρώσω πριν λήξει.
Από την άλλη, η Eurobank στις προπληρωμένες κάρτες πρόκειται να αυξήσει το κόστος φόρτισης/αποφόρτισης καθώς και την προμήθεια για μετατροπής ισοτιμίας σε πληρωμές άλλων νομισμάτων, οπότε είπα να συνεχίσω να παίζω με την ΑΒ Plus Prepaid Mastercard που έχω και να δεχτώ την ανανέωση για 3 χρόνια. Το πρόβλημα που έχω είναι ότι παρόλο που έγινε η χρέωση του 5ευρου εδώ και μέρες ΔΕΝ έχει έρθει το καινούριο πλαστικό και ο μήνας τελειώνει...

Επεξ/σία από bujam1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το θεμα σαφως και εχει θεση στην ενοτητα. Το παλιο θεμα δεν ερχεται ομως πανω, γιατι ηταν πολλες σελιδες και δεν υπαρχει λογος να βαζουμε καποιον να διαβαζει για μια τελειωμενη προσφορα επι ωρες μεχρι να καταλαβει ποιος ειναι ο λογος που ηρθε πανω το θεμα. Αντιθετα το παρον εχει μεγαλη χρησιμοτητα αφου αφορα εξελιξη προσφορας και δεν κουραζει κανεναν. Αντιθετως ενημερωνει και "προστατευει" παρα πολλους.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, krokos είπε

Εγινε και σε εμενα σε "ΑΒ Plus Prepaid Limited Mastercard" 

Σε μια απλη που δεν ειχε λεφτα δεν εγινε.

σε μένα το ίδιο. Έχει παραλάβει κανείς νέα κάρτα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά απο τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών με ενημέρωσαν να πάω στο κατάστημα με τις νέες καινουργιες κάρτες χωρίς να τις έχω χρησιμοποιήσει/ενεργοποιήσει και να ζητήσω ακύρωση και αντιλογισμο.

Επεξ/σία από hant
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού το έγραψα στο δεύτερο μνμα, μην το φιλοσοφείτε. Είναι κίνηση των τραπεζών, από 1/10 να χρεώνουν οποιαδήποτε ανανέωση, είτε λόγω απώλειας είτε λόγω λήξης του προϊόντος, την επανέκδοση ΧΡΕΩΣΤΙΚΩΝ καρτών με 5 ευρώ/έκδοση.

 

Προφανώς και γίνεται αντιλογισμός και κατόπιν εορτής. Γενικά σε αυτά τα θέματα ακόμα είναι flexible.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

31 Ιουλιου ηρθε αυτο το μηνυμα στο online banking.


image.png.d180797db091285807cdc548d86617c3.png

"Ευτυχως" που οι δυο καρτες μου ειχαν ανανεωθει σχετικα προσφατα και θα ληξουν καλοκαιρι του 2021.

Μεχρι τοτε θα αποφασισω και αν θα τις κρατησω (για την ωρα δεν τις χρησιμοποιω πλεον καθολου). Το να ζητανε το 5ευρω, ειδικα απο πελατες που κανουν και χρηση της καρτας, ειναι γυφτια.

Ας εβαζαν στη χειροτερη κατι του στυλ "χωρις εξοδα για οσους κανουν 10 συναλλαγες το χρονο" ξερω γω, που ετσι κι αλλιως το 5ευρω τους θα το τσιμπαγαν απο αυτες.

Επεξ/σία από giorginho
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη αν εχεις μια χρεωστικη κανονικη οχι προπληρωμενη σε οποιαδηποτε τραπεζα η οποια ληγει και προκειται να σου στειλουν την καινουργια, τοτε  τι συμβαινει αν δεν εχει καθολου λεφτα ο συνδεδεμενος λογαριασμος ? Να υποθεσω οτι δεν σου στελνουν καθολου νεα καρτα ;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, afterhours είπε

Να υποθεσω οτι δεν σου στελνουν καθολου νεα καρτα ;; 

Ίσως τις συμφέρει να στείλουν και να περιμένουν στη γωνία για τα 5€ μόλις κινηθεί ο λογαριασμός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Ίσως τις συμφέρει να στείλουν και να περιμένουν στη γωνία για τα 5€ μόλις κινηθεί ο λογαριασμός.

Αυτό θα γίνει λογικά. Θα πάει negative balance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...