Προς το περιεχόμενο

Τοποθέτηση after market αεροψυξης σε κάρτα γραφικων


stathislp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την πήρα και θα την βάλω σε καμιά ώρα που σχολάω. 2 ερωτήσεις .  1 Μέσα δεν έχει ψυχτράκια που βλέπω στο youtube που βάζουν πάνω στις μνήμες. Δεν υπάρχει πρόβλημα? και 2. Χρειάζετε να βγάλω το backplate τις κάρτας και να βάλω το καινούργιο που έχει η ψύχτρα?  Η κάρτα που έχω είναι αυτή   gigabyte g1 gaming 1080     https://www.gigabyte.com/Graphics-Card/GV-N1080G1-GAMING-8GD#kf

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επανέρχομαι και βάζω  φώτο να μου πείτε αν την έβαλα  σωστά. Λοιπόν πρώτες εντυπώσεις... Η δεν έχω βάλει σωστά την ψύχτρα(και μου δείχνει λάθος ενδείξεις το Msi Afterburner) ή απλά είναι η ποιο Super ψύχτρα στην αγορά . Oύτε στο Metro exodus ούτε στο Assassin's Creed Odyssey μετά απο τα benchmark τους δεν ανέβασε πάνω απο 42 βαθμούς!!! Πριν με την μαμά ψύχτρα της gigabyte έφτανε τους 70-75.  Πάντα σε ανάλυση 1080p.ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ ΑΘΟΡΥΒΗ ΔΙΑΦΟΡΑ? Αν βάλω extra και ψυχτράκια στης μνήμες θα είναι ποιο ασφαλές για την κάρτα?

2.jpg

Επεξ/σία από maverick290402
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σωστα σου δειχνει.Απλως η  ψυκτρα ειναι αλλου.Ετσι θα σου ελεγα να την βαλεις, χωρις την πισω μεγαλη ψυκτρα, αφηνοντας το backplate τις καρτας.

Τωρα για τα ψυκτρακια στις μνημες εγω εβαλα, αλλα δεν ειναι απαραιτητο.Για  την ψυξη   με τα VRM δεν ξερω τι εκανες.Εμενα ειχαν χωριστη ψυκρα που βιδωνε πανω στο PCB.Εσενα νομιζω ακουμπαγε η ψυκτρα επανω με μαξιλαρακια.Τωρα ειναι γυμνα; Εαν ναι, να  κοιτας θερμοκρασιες εαν εχει τετοιο αισθητηρα η καρτα.Εαν εχεις θεμα, τοτε θες ψυκτρακια εκει και μονο.

Αυτη που εχει ψυκτρακια ειναι η accelero III.

Επεξ/σία από toyo73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή είμαι λίγο άσχετος τα vrm ποια είναι για να δω αν ακουμπάει η ψυχτρα απάνω τους. Αν δεν ακουμπάει από που να πάρω ψυχτρακια;  έχεις κάποιο λινκ να παραγγείλω; ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!! 

Αν λες αυτά που βρήκα στο Google όντως δεν ακουμπανε στην ψυχτρα 

da7638623e1d48e03b974b8a665d6f4d_XL.jpg

 

da7638623e1d48e03b974b8a665d6f4d_XL.jpg

Επεξ/σία από maverick290402
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εαν η καρτα ειναι αυτη

https://www.techpowerup.com/reviews/Gigabyte/GTX_1080_G1_Gaming/2.html

Τοτε η ψυκτρα ειναι αυτη

Βλεπεις σε ποια σημεια κανει επαφη με το pcb και βαζεις εκει ψυκτρακια.

 

cooler3.jpg

gigabyte 2.jpg

Επεξ/σία από toyo73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, maverick290402 είπε

Σωστά αυτή είναι! Ωποτε βάζω σε αυτά που είναι μεσα στο κόκκινο πλαίσιο στη φώτο που εστειλες έτσι; 

Ναι.

Ψαξε για κατι τετοια

https://www.e-shop.gr/watercool-passive-cooler-for-vga-ram-8-pack-p-PER.815856

Εχουν νομιζω ετοιμη ταινια διπλης απο πισω.Ξεκολλας και τα κολλας οπου θελεις.

Εγω ειχα κατι  τις arctic απο accelero 3 και τα κολλησα με akasa θερμοαγωγιμη ταινια διπλης.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...