Προς το περιεχόμενο

Η Intel ετοιμάζει τους επεξεργαστές 10-core «Comet Lake» στα 14nm για να ανταγωνιστεί τους αρχιτεκτονικής Zen 2 της AMD


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και σε 2 χρονια που η amd θα πάει τους zen 5nm η intel θα είναι 9nm με τιμές 5nm. Μακάρι να συνεχίσει καλά η amd οπως παει, γιατι το πολύ το μονοπώλιο κάνει κακο...  Μην κανεις παρέα με τον tim cook, intel. Oταν δεν σκέφτεσαι τον κόσμο και μονο τα λεφτά ειναι που  θες... τοτε αυτά παθαίνεις.

1 ώρα πριν, chris_g92 είπε

Όλοι πάνε για τα 7 . Η Amd και όλα ταarm based chips.  Δεν μπορώ να καταλάβω τι πρόβλημα έχουν εκεί στην Intel.

Η intel δεν σχεδίαζε ποτε να φτάσει κάτω από 14nm η και 10nm. Και τυχερή θα είναι αν έχει πάει 10nm σε 2-3 χρονια. Ετσι που την βλέπω δεν μου δείχνει σαν μια εταιρία που να έχει τεχνολογία εξελίξιμη και δυνατή έτοιμη για το άμεσο μέλλον. Oχι μονο δεν φαίνεται να φτάνει 5nm και 7nm σε 1-2 χρονια αλλα ούτε 14nm έστω φθηνούς. Για να μπορέσει έστω να γραφει στα forums intel κάτω από 10nm. Γιατί απλά μέχρι πρόπερσι πούλαγε φύκια για χρυσό και πίστευε θα το κάνει εφόρου ζωής. Ε τώρα που εμφανίστηκε και αλλη μια εταιρία μετά από τόσα πολλα χρονια που ηταν μονη τις στον θρόνο. Δεν είχε ετοιμάσει κάποιο σχέδιο από πιο πριν τι θα γίνει σε περίπτωση που κάποτε δεν είναι μονη τις και βρεθεί κανένας άλλος καψερός και την κοντράρει. Aμα ξεκινήσουν και οι Devs να γραφουν και games για πoλλούς πυρήνες νομίζω είναι ξεκάθαρο το τι θα γίνει μετα.

Επεξ/σία από asdfaster
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Της αξίζουν 10 πέτρινα χρόνια της Ιντέλας, για όλες αυτές τις βρωμιές που έκανε τόσα χρόνια και εξαιτίας της έμεινε πίσω όλος ο τεχνολογικός χώρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απ όλα αυτό κρατάμε.

1 ώρα πριν, voltmod είπε

η AMD αναμένεται να λανσάρει επεξεργαστές αρχιτεκτονικής Zen 2 στα 7nm πολύ νωρίτερα (θα κάνουν ντεμπούτο τον Δεκέμβριο του 2018)

 

Για να ζεστάνουμε τις μηχανές vroom vroom vroom.

Επεξ/σία από BlueBlood7
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 χρόνια έβαλε την τεχνολογία των pc στο γύψο. Ό,τι έπαιρνες το 2012 περίπου παίρνεις και τώρα, σε πιο κομψή συσκευασία και με λιγότερα watt κατανάλωση.

Αυτή η ήττα της να γίνει μάθημα σε πολλούς (Α) και (Β) ήρθε η ώρα να ξαναπάρει μπροστά το τρένο της προόδου. ;)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, qwertyuiop2 είπε

8 χρόνια έβαλε την τεχνολογία των pc στο γύψο. Ό,τι έπαιρνες το 2012 περίπου παίρνεις και τώρα, σε πιο κομψή συσκευασία και με λιγότερα watt κατανάλωση.

Αυτή η ήττα της να γίνει μάθημα σε πολλούς (Α) και (Β) ήρθε η ώρα να ξαναπάρει μπροστά το τρένο της προόδου. ;)

Περίμενε να πάρει άδεια από τον tim cook η intel. Σκεφτόντουσαν intel και apple να δώσουν τεχνολογία μαζεμένοι για έκπληξη στον κόσμο xD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή η κίνηση της Intel. Αν τους δώσει και σε καλή τιμή τότε κάτι μπορεί να γίνει. Δυστυχώς για την Intel η AMD έχει το προβάδισμα.  Συν to οτι και η AMD μπορεί να δώσει τον ίδιο αριθμό πυρήνων.  Κι απ ότι δείχνουν τα πράγματα, η Intel δεν πρόκειται να δείξει κάτι καινούριο στο άμεσο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Intel συμπεριφερθηκε οπως καθε δικτατορια , δηλαδη κοντοφθαλμα , καιρος να μαθει οτι καμμια δικτατορια δεν κραταει για παντα

Επεξ/σία από jimmyl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς που ανέβηκε η AMD ξανά, γιατί  πουλούσε i3 και χαίρονταν ο κόσμος. Ξέρεις πόσους intelikous ξέρω που κάθονται στον καναπέ με οπλισμένη μια ψύχτρα της Intel και λένε μόνο Intel για πάντα δεν το κουνάω από εδώ, ας έρθουν να με πάρουν.

Είναι οι ίδιοι που έπαιζαν pro και δεν δοκίμαζαν FIFA ποτέ για ιδεολογικούς λόγους.

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω δεν υπάρχει λόγος να παρουσιάσουν κάτι τέτοιο. Προς το παρόν τουλάχιστον. Ο 9900Κ είναι υπεραρκετός, διαλύοντας τον ανταγωνισμό

Επεξ/σία από Lerios
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η amd έχει ξαναμπεί πολύ δυναμικα στην αγορά, η apple έχει κάνει δήλωση οτι απο το 2020 θα βάζει τα δικά της cpu. Τα υπόλοιπα θα τα δείξει η ιστορία...

Επεξ/σία από magictoboggan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 minutes ago, Lerios said:

Νομίζω δεν υπάρχει λόγος να παρουσιάσουν κάτι τέτοιο. Προς το παρόν τουλάχιστον. Ο 9900Κ είναι υπεραρκετός, διαλύοντας τον ανταγωνισμό

Ποιός είναι ο ανταγωνισμός του 9900? Τι ακριβώς θα κάνει κανείς με τον 9900?

Ρωτάω γιατί εμένα προσωπικά ο 9900 μου φαίνεται προϊόν με μηδέν πρακτική χρησιμότητα, που πάει κατευθείαν σε όσους δεν υπολογίζουν το χρήμα και σε όσους είναι θύματα. Για οποιαδήποτε πρακτική περίπτωση χρήσης εκτός του "πω ρε φίλε κοίτα νίκελα η σιπιγιού" νομίζω ότι υπάρχει άλλη επιλογή, είτε Intel είτε AMD, που είναι τόσο καλύτερη που δεν έχει νόημα να το συζητάμε.

Επεξ/σία από defacer
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...