Προς το περιεχόμενο

Η Google στη μέγγενη του GDPR


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

100 δις εσοδα,4 δις προστιμο!Ουσιαστικα της λενε να συνεχισει να βγαζει και με αυτον τον τροπο,96 δις.Εαν της παρουν οτι με παρανομο τροπο απεκτησε και τα αποδωσουν στους παθωντες συν ενα γενναιο προστιμο,(αυτο θεωρω δικαιωσυνη) ,δεν νομιζω να θελει και του χρονου να πληρωσει παλι τα ιδια,οποτε δεν θα το επαναλαβει.Παντως οι ιδιοι οι μετοχοι της Google να αποφασιζαν το υψος του προστιμου,ποιο μεγαλο θα ηταν το νουμερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, SolidSnakeGr είπε

Οκ, αν απενεργοποιηθούν τα anonymous location data μετά πως θα μαθαίνουμε ποιοι δρόμοι έχουν μποτιλιάρισμα γύρω μας;

Επίσης, πάνω που σταματήσαμε να βλέπουμε παντού διαφημίσεις για μηκυτίαση του ποδιού, πρέπει να γυρίσουμε πάλι 10 χρόνια πίσω;

Και ειδικά ως χώρα αν φάμε κανένα ban από την ίδια την Google αν βαρεθεί να ασχολείται... και σταματήσει να παρέχει τις υπηρεσίες της.. μετά τι;

Φαντάζεται κανείς τη ζωή χωρίς android, chrome, gmail, maps, youtube κτλ..?

Καλή η ιδιωτικότητα αλλά μερικές φορές το θέμα έχει να κάνει με την απλή καθημερινότητά μας και τις υπηρεσίες που κερδίζουμε ως αντάλλαγμά της.

Δηλαδή πριν εφευρεθούν τα κοινωνικά δίκτυα δεν παρακολουθούσε κανείς τη δραστηριότητά μας ή μήπως αν σταματήσει η Google θα σταματήσουν και αυτοί που όντως το κάνουν χωρίς να μας ρωτήσουν και μάλιστα έχουν άδεια να μας παρακολουθούν; :D

Μεγάλη απώλεια άσε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αμήχανη στιγμή που κριτικάρουν τον GDPR, άνθρωποι που δεν τον διάβασαν ... όπως και άνθρωποι που επιχείρησαν να τον διαβάσουν και δεν καταλαβαίνουν από στρατηγική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

Η αμήχανη στιγμή που κριτικάρουν τον GDPR, άνθρωποι που δεν τον διάβασαν ... όπως και άνθρωποι που επιχείρησαν να τον διαβάσουν και δεν καταλαβαίνουν από στρατηγική.

Πες μας εσύ να καταλάβουμε και άσε τις αρλούμπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρλούμπες σε έμαθε το εκπαιδευτικό σύστημα και η κοινωνία να χαρακτηρίζεις ο,τιδήποτε δεν κατανοείς ως επιχείρημα. Πέρα από το ότι δεν σού έμαθε στοιχειωδώς κανόνες ευγένειας και περί αποφυγής προσωπικών χαρακτηρισμών.

Ο κανονισμός GDPR είναι απόλυτα σωστός για να προστατέψει τα δικαιώματα των πολιτών στη σύγχρονη ψηφιακή εποχή και κακώς άργησε να έρθει.

Το ότι έχει κόστος για την εφαρμογή του, δεν αποτελεί επιχείρημα για το ότι δεν στοχεύει ορθά σε βασικά ανθρώπινα δικαιώματα περί ιδιωτικότητας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

 

Ο κανονισμός GDPR είναι απόλυτα σωστός για να προστατέψει τα δικαιώματα των πολιτών στη σύγχρονη ψηφιακή εποχή και κακώς άργησε να έρθει.

Το ότι έχει κόστος για την εφαρμογή του, δεν αποτελεί επιχείρημα για το ότι δεν στοχεύει ορθά σε βασικά ανθρώπινα δικαιώματα περί ιδιωτικότητας.

 

Το παραπανω δειχνει οτι βασικα δεν εχεις ιδεα για τις τεχνολογιες και την λειτουργια/εφαρμογη τους πισω απο αυτα που λες. Εισαι της θεωρίας, και μεχρι εκει καλα τα λες.

Το ιδιο με αυτους τους γραφειο-λομπιστες στις Βρυξελλες και αλλου, που τα σκαφιστικαν ολα αυτα τα ανεφαρμοστα.

Ειναι το ιδιο με το να προσπαθεις να μπλοκαρεις πειρατικα sites με torrent (σωστη σκεψη και κινηση) μεσω "φιλτραρισματος"  DNS. Απλα τραγικα ασχετο που δειχνει οτι αυτος που το "αποφασισε" δεν εχει ιδεα περι της σχετικης τεχνολογιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κανονισμοί και οι ανάγκες επίλυσης, οδηγούσαν πάντα την εξέλιξη των συστημάτων και όχι το ανάποδο.

Το ότι π.χ. πρέπει να ξαναγραφτούν από την αρχή εφαρμογές και databases schemes, από την αρχή ... δεν σημαίνει ότι είναι λάθος ο GDPR. Πάντα υπάρχει ένα transition period για κάθε εφαρμογή νέων κανονισμών και σίγουρα αυτή τη στιγμή κανείς δεν μπορεί να είναι 100% compliant. Σίγουρα όμως ένας κανονισμός, θα ωριμάσει και θα ενσωματωθεί στα συστήματα με τα χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Αρλούμπες σε έμαθε το εκπαιδευτικό σύστημα και η κοινωνία να χαρακτηρίζεις ο,τιδήποτε δεν κατανοείς ως επιχείρημα. Πέρα από το ότι δεν σού έμαθε στοιχειωδώς κανόνες ευγένειας και περί αποφυγής προσωπικών χαρακτηρισμών.

Ο κανονισμός GDPR είναι απόλυτα σωστός για να προστατέψει τα δικαιώματα των πολιτών στη σύγχρονη ψηφιακή εποχή και κακώς άργησε να έρθει.

Το ότι έχει κόστος για την εφαρμογή του, δεν αποτελεί επιχείρημα για το ότι δεν στοχεύει ορθά σε βασικά ανθρώπινα δικαιώματα περί ιδιωτικότητας.

Λες αρλούμπες και δυστυχώς δεν το καταλαβαίνεις. Όπως είπε και ο παραπάνω, δεν κατανοείς την τεχνολογία και λες θεωρίες για αγρίους.

Πολλά πράγματα είναι σωστά αλλά ανεφάρμοστα. Όταν με την εφαρμογή ενός κανονισμού (αν εφαρμοστεί αυτό που λέει με ακρίβεια) οδηγείς σε κλείσιμο χιλιάδες εταιρείες που είναι το ορθό του κανονισμού? Εκτός αν νομίζεις (που σίγουρα έτσι είναι) ότι αυτές οι δήθεν αλλαγές που λες έχουν μικρό κόστος. Σου το λέω εγώ και ας με έμαθε αρλούμπες όπως λες το εκπαιδευτικό σύστημα, είναι τόσο μεγάλο το κόστος που καμία μικρομεσαία εταιρεία (κατ εμε ούτε και το 90% των μεγάλων) μπορεί να το αντέξει. Και το κόστος φίλε μου δεν είναι άπαξ, είναι συνεχές.

Αν είσαι δικηγόρος πάω πάσο, έχω συνηθίσει να ακούω αρλούμπες από δικηγόρους για θέματα τεχνολογίας. Άλλωστε οι δικηγόροι ταίζονται καλά από αυτό το GDPR για να λένε τις θεωρίες τους. Αρπαχτή κάνουν.

Από εκεί και πέρα διάβασε αυτό το άρθρο για να καταλάβεις μερικά πράγματα. Και πόσο εχεις φάει το παραμύθι.

Επεξ/σία από possiz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχολούμαι στενά με τεχνολογία από τη δεκαετία του 1980 και έχω ζήσει όλες τις μεταβάσεις. Σε κάθε μετάβαση πάντα υπήρχαν οι αντιδράσεις της αλλαγής στην αρχή και εν καιρώ τα νέα συστήματα και οι αναβαθμίσεις ενσωμάτωναν νέες διαδικασίες και απαιτήσεις.

Το λάθος που γίνεται συχνά από συναδέλφους μηχανικούς και τεχνικούς είναι ότι δεν βλέπουν τη μεγάλη εικόνα και την ανάγκη και τη στρατηγική. Ακούνε μια αλλαγή και σκέφτονται πόση ταλαιπωρία έχει η αλλαγή. Το κύριο ερώτημα που έχει ουσία να αναλυθεί, είναι ποιό είναι το πρόβλημα που λύνει μια αλλαγή που θέλει Χ εργατοώρες, κλπ.

Ο GDPR έρχεται να θέσει κανόνες σε μια ως τώρα αναρχία ιδιωτικότητας στο ψηφιακό περιβάλλον, τουλάχιστον σε θεσμικό επίπεδο σε πρώτη φάση. Σίγουρα για να ενσωματωθούν οι απαιτήσεις του σε όλα τα συστήματα, θα χρειαστούν από λίγα ως πολλά χρόνια. Αλλά η αρχή έγινε και είναι σε σωστή κατεύθυνση.

Σχετικά με τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις, σίγουρα τα δεδομένα είναι ακόμα πιο εκτεθειμένα στον τρόπο που προστατεύονταν και σίγουρα μερικές τις οδηγεί σε κλείσιμο αν πρέπει να προσαρμοστούν. Αυτό όμως το θέμα εντάσσεται στα γενικότερα θέματα του scaling στην παροχή υπηρεσίας και στο ποιός μπορεί να ανταποκριθεί σε ένα κλάδο που τρέχει με τα Y specs, και μπορεί να εμποδίζεται να παρέχει υπηρεσία αν π.χ. είναι capital intensive το είδος του κλάδου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

Ο GDPR έρχεται να θέσει κανόνες σε μια ως τώρα αναρχία ιδιωτικότητας στο ψηφιακό περιβάλλον, τουλάχιστον σε θεσμικό επίπεδο σε πρώτη φάση. Σίγουρα για να ενσωματωθούν οι απαιτήσεις του σε όλα τα συστήματα, θα χρειαστούν από λίγα ως πολλά χρόνια. Αλλά η αρχή έγινε και είναι σε σωστή κατεύθυνση.

 

Μα τωρα σοβαρα μιλας, απορω ...

Η ψευτο-τεχνο-γραφειοκρατες της κομισσιον θα τα αποφασισουν ολα αυτα !! Ελεος φιλε μου, ελεος.

Αυτοι δεν μπορουν να να καταλαβουν ακομα και οτι σε ΑΣΑΝΣΕΡ 1χ1 δεν μπορουν να μπουν εσωτερικες πορτες (Νορμα ΕΕ 2000 καπου).

Ειναι τραγικο να αποφασισουν για το Internet αυτοι οι ανθρωποι, δεν το καταλαβαινεις ;

Ετσι και πραγματικα πιεστουν ΟΛΟΙ να υλοποιησουν το 100% του GDPR (πχ με προστιμα), δεν θα μεινει ουτε ενας μικρο-μεσαιο site, εμπορικο η hobby.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, QuitLife είπε

Ετσι και πραγματικα πιεστουν ΟΛΟΙ να υλοποιησουν το 100% του GDPR (πχ με προστιμα), δεν θα μεινει ουτε ενας μικρο-μεσαιο site, εμπορικο η hobby.

Για πες, που είναι το ζόρι στην υλοποίηση του GDPR σε ένα site?

Γιατί, εγώ προσωπικά -και εφόσον ένα site δεν είναι εμπορικό- θεωρώ ότι το κόστος ώστε ένα hobby/προσωπικό site να είναι συμβατό με το GDPR είναι 0.

Εάν απαιτεί login-eshop, το κόστος είναι αμελητέο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, VChris είπε

Για πες, που είναι το ζόρι στην υλοποίηση του GDPR σε ένα site?

Γιατί, εγώ προσωπικά -και εφόσον ένα site δεν είναι εμπορικό- θεωρώ ότι το κόστος ώστε ένα hobby/προσωπικό site να είναι συμβατό με το GDPR είναι 0.

Εάν απαιτεί login-eshop, το κόστος είναι αμελητέο.

Φιλε μου δεν θα μπω στην διαδικασια αυτη, να με συγχωρεις. Προφανως δεν εχεις διαβασει ολο το GDPR.

Πχ ενας φιλος εχει ενα hobby site με ... δεν ξερω ακριβως .. 20000 μελη (τα περισσοτερα ισως ανενεργα μια και το εχει πολλα χρονια). Γνωριζεις οτι θα πρεπει να ειναι σε θεση να στειλει ενα email στον καθενα σε περιπτωση που γινει hack κατι παρομοιο ;

Γνωριζεις τι σημαινει να στελνεις 10χ 20χ 30χ mass mail ;  Προφανως οχι.  Απλα για να μην λες οτι θελεις αμα δεν εισαι καλος γνωστης του θεματος (ουτε εγω ειμαι). Ενα παραδειγμα απλα .....

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, QuitLife είπε

Φιλε μου δεν θα μπω στην διαδικασια αυτη, να με συγχωρεις. Προφανως δεν εχεις διαβασει ολο το GDPR.

Πχ ενας φιλος εχει ενα hobby site με ... δεν ξερω ακριβως .. 20000 μελη (τα περισσοτερα ισως ανενεργα μια και το εχει πολλα χρονια). Γνωριζεις οτι θα πρεπει να ειναι σε θεση να στειλει ενα email στον καθενα σε περιπτωση που γινει hack κατι παρομοιο ;

Γνωριζεις τι σημαινει να στελνεις 10χ 20χ 30χ mass mail ;  Προφανως οχι.  Απλα για να μην λες οτι θελεις αμα δεν εισαι καλος γνωστης του θεματος (ουτε εγω ειμαι). Ενα παραδειγμα απλα .....

Επειδή είμαι γνώστης του θέματος, σου λέω ότι δεν είναι πολυέξοδο και ούτε τα παραδείγματα σου είναι τέτοια που να δικαιολογούν κόστος γιατί προφανώς υπάρχουν άλλες πρακτικές.

Εάν όμως κάποιος είναι κολλημένος σε -κακιές- συνήθειες του παρελθόντος, τότε βλέπει μόνο έξοδα, προβλήματα και φαντάσματα.

28 λεπτά πριν, QuitLife είπε

Πχ ενας φιλος εχει ενα hobby site με ... δεν ξερω ακριβως .. 20000 μελη (τα περισσοτερα ισως ανενεργα μια και το εχει πολλα χρονια).

Το παραπάνω αποδεικνύει το λάθος σκεπτικό. Το GDPR το διάβασες... αλλά σίγουρα δεν έχεις καταλάβει τί λέει.

 

Επεξ/σία από VChris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, VChris είπε

Το παραπάνω αποδεικνύει το λάθος σκεπτικό. Το GDPR το διάβασες... αλλά σίγουρα δεν έχεις καταλάβει τί λέει.

Εγω οτι διαβαζω καταλαβαινω. Αλλα εδω ειμαστε να μας διαφωτισεις. Αλλα δεν το κανεις, απλα λες μια αττακα.

Αναφορά σε κείμενο

What changed with the GDPR with regard to security breaches?

In addition to designating a Data Protection Officer, the GDPR requirements also include:

  • Protecting personal data by employing techniques such as access restrictions, encryption, pseudonymization, backups, data minimization, and regular testing of all these techniques.
  • Notifying the appropriate supervisory authority no more than 72 hours after of becoming aware of a breach of users’ personal data, including the number of users whose data was exposed, the nature of the breach, and what actions are being taken to mitigate its effects.
  • Communicating this information to the impacted users, especially if the data breach exposed any of their unencrypted personal data.
  • Considering the needs of any law enforcement investigations before publicly announcing the breach.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, QuitLife είπε

Εγω οτι διαβαζω καταλαβαινω. Αλλα εδω ειμαστε να μας διαφωτισεις. Αλλα δεν το κανεις, απλα λες μια αττακα.

Ακριβώς, διαβάζεις ότι καταλαβαίνεις. Το τί καταλαβαίνεις, είναι άλλο θέμα. Θα μπορούσα να το αναλύσω περισσότερο αλλά προτιμώ να ακολουθήσω τα δικά σου χνάρια ;)

45 λεπτά πριν, QuitLife είπε

Φιλε μου δεν θα μπω στην διαδικασια αυτη, να με συγχωρεις. Προφανως δεν εχεις διαβασει ολο το GDPR.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...