Προς το περιεχόμενο

Kia Ceed GTLine ή VW Polo Highline


PetrosDim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους!

Υστερα απο ερευνα κατέληξα στα 2 μοντελα. Να πω οτι με το Polo εχω φάει κολλημα εδω και καιρο αλλα και το Ceed ειναι φανταστικο με το πακετο GTLine, οποτε ειμαι σε δίλημμα.

Το Polo 1,0 115hp Highline  μαζι με καμερα οπισθοπορειας και μεταλλικό χρώμα μου το εβγαλαν 17.500 με 2 χρονια μονο εργοστασιακή εγγύηση. Μετά είναι περίπου 150-200 το χρόνο ή ίσως και παραπάνω, αν θες να αγοράσεις επέκταση.

Το Ceed 1,0 120hp GTLine έρχεται υπερπλήρες με 20.000 και 7 χρόνια εργοστασιακή εγγύηση.

Φυσικά και στα 2 θα γίνουν παζάρια για μείωση ή τιποτα εξτρα καλούδια αλλα μέχρι τότε κοιτάω την τιμή σε αυτά τα επίπεδα.

Το αμάξι θα το κρατήσω σίγουρα 8 χρόνια και μέσα σε αυτά ελπίζω πως θα κάνω και οικογένεια.

Οποιαδήποτε άποψη ευπρόσδεκτη!

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από PetrosDim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, οι χώροι του Ceed είναι ότι πρέπει για οικογένεια. Δεν ξέρω απλά κατά πόσο το Polo είναι αξιόπιστο. 2 χρόνια εγγύηση είναι πολύ λίγη. Αντίθετα έχω ακούσει τα καλύτερα για ΚΙΑ, εξού μάλλον και τα 7 χρόνια που δίνουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 minutes ago, PetrosDim said:

 

Το αμάξι θα το κρατήσω σίγουρα 8 χρόνια και μέσα σε αυτά ελπίζω πως θα κάνω και οικογένεια.

Οποιαδήποτε άποψη ευπρόσδεκτη!

Ευχαριστώ!

 

Μόνο με αυτό πας στο KIA ανάμεσα στα 2. 

Εκτός από αυτά αν δεν το έχεις σκεφτεί ήδη θα έριχνα μια ματιά και στο Focus. 

Πιθανώς και στο Civic αλλά εκεί μάλλον θα πας για πιο βασικό εξοπλισμό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο και το Focus και βγαινει και σε καλη τιμη!

Νομιζω ομως (εκτος και αν κανω λαθος) οτι και αυτο δινει μονο 2 χρονια εργοστασιακη για βλαβες κτλ. Τα 8 ή 12 που δινουν ειναι μονο για φθορα χρωματος! Το κακο είναι οτι αντιπροσωπεία δεν υπάρχει στην περιοχή μου και πρεπει να παω Θες/κη να το δω!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

8 χρόνια έχει, ήμουν χτες για προσφορά για το Focus
Ένα 20άρι περίπου πάει το 1000άρι, που είναι υπερπλήρες από εξοπλισμό

Είσαι σίγουρος?

https://www.ford.gr/shop/extras/warranties/ford-base-warranty  (Tα καινούργια επιβατικά* αυτοκίνητα Ford καλύπτονται από 2 χρόνια εργοστασιακής εγγύησης απεριορίστων χιλιομέτρων)

και μετά αν πας

https://www.ford.gr/shop/extras/warranties/ford-protect/new-vehicles 

Στις τιμες αν θελεις αλλα 3 δηλαδη συνολο 5 κοστίζει εξτρα 750. Για 8 (2+6) κοστιζει η επεκταση 1050 εξτρα.

Ισως τους παρω αυριο ενα τηλ να ρωτησω. Παντως τα επισημα αυτα δινουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το golf το είδες??

https://www.car.gr/12456222-volkswagen-golf-r-line

Επίσης το polo βγαίνει και αυτό σε έκδοση R line κάπου στα 17.500 το οποίο θεωρώ ότι είναι κατά πολύ καλύτερο από το highline σε θέμα εμφάνισης και εξοπλισμού

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Nickokin είπε

Το golf το είδες??

https://www.car.gr/12456222-volkswagen-golf-r-line

Επίσης το polo βγαίνει και αυτό σε έκδοση R line κάπου στα 17.500 το οποίο θεωρώ ότι είναι κατά πολύ καλύτερο από το highline σε θέμα εμφάνισης και εξοπλισμού

Το Polo R line  στην αντιπροσωπεια μου το εβγαλε κοντα στα 20.000 μαζι με καμερα + μεταλλικο!

Για Golf δεν πηγαινα γιατι ξερω οτι θα κυκλοφορησει το καινουργιο φετος (μου το επιβεβαιωσαν και στο αντι/πεια) , αλλα αυτο που μου εστειλες φαινεται αρκετα δελεαστικο. Η μονη διαφορα με το ΚΙΑ ειναι η εγγυηση και τι προσφορα θα πετυχεις...χμμμμ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, PetrosDim είπε

Το Polo R line  στην αντιπροσωπεια μου το εβγαλε κοντα στα 20.000 μαζι με καμερα + μεταλλικο!

2500 επιπλέον για μια κάμερα και ένα μεταλλικό σαν πολλά δεν είναι μήπως ρώτησες για το dsg.....

 

IMG_20181129_160356.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Nickokin είπε

2500 επιπλέον για μια κάμερα και ένα μεταλλικό σαν πολλά δεν είναι μήπως ρώτησες για το dsg.....

IMG_20181129_160356.jpg

Οχι, οχι, μου ειπε οτι πανω απο τα 17500 ανεβαινεις φορολογικη κλιμακα, οποτε με καμερα+χρωμα σε χτυπαει στο κεφαλι. 

Ασχετο, υπαρχει και το i30 ή i20 σαν budget cars, αλλα δεν γνωριζω κατα ποσο ειναι αξιοπιστα!

Επεξ/σία από PetrosDim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...