Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με το COSMOTE Home Speed Booster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλήμερα.
Έχει κάποιος εμπειρία με το  Huawei HA35  που δίνει η cosmote για το speedbooster.
Θέλω να συνδέσω το edgerouter x και μετά να αγοράσω και ένα Ubiquiti AP AC Lite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 17/10/2019 στις 3:02 ΜΜ, kostasgr78 είπε

Τα speed booster - μέσω κινητού δικτύου - πακέτα, αποτελούν κατά την προσωπική μου άποψη το αποκορύφωμα της απατεωνιάς των παρόχων.

Την ώρα που θα έπρεπε να χρηματοδοτούν την ταχύτερη ανάπτυξη σταθερών λύσεων υψηλής ταχύτητας, ρίχνουν το κόστος στο συνδρομητή της έξτρα ταχύτητας, μέσω κινητού δικτύου και με data limit!

Αντί να καταγγείλουμε όλη αυτή τη καθυστερημένη ταχύτητα σταθερών συνδέσεων στην Ελλάδα, στη μεγαλύτερη τιμή τηλεπικοινωνιών ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ, αποδεχόμαστε να χρεωνόμαστε για έξτρα πακετάκια και αυτά με προϋποθέσεις και όρια.

Συνεχίζω να το πιστεύω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

169.png
μπηκα στο site να δω την τιμη του booster και βλεπω οτι την μειωσαν στα 6,80 ευρω τον μηνα! δειτε εδω https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/new_speed_booster.html 
ενω παλια που εμπαινα εγραφε με 9,90 ευρω το μηνα! . 
Επισης βλεπω αλλαγες :
<< Τι συμβαίνει αν καταναλώσω τα διαθέσιμα GB του COSMOTE Home Speed Booster; >> 
H ταχύτητα κινητής μειώνεται στο μέγιστο 15Mbps Download. Επίσης, έχεις τη δυνατότητα να επαναφέρεις τη μέγιστη ταχύτητα του Speed Booster στα up to 60Mbps (στη κινητή) ενεργοποιώντας το Extra πακέτο data 50GB (με 20€ για 30 μέρες) μέσα από το My COSMOTE app ή web. 
αυτο πακετο με τα 20 ευρω για 30 ημερες για επαναφορα της ταχυτητας του 4g δεν υπηρχε παλια . 
Αν και κοροίδια το βλεπω 20 ευρω για 50gb, ενω αμα το βαλεις πληρωνεις 6,80 ευρω τον μηνα για 100gb για φουλ 4g και μετα την καταναλωση εχεις εως 15mbs ταχυτητα μεχρι να τελειωσει ο μηνας θεωρω οτι τα εως 15mbs μια χαρα ειναι για βασικη χρηση! . χωρις περιορισμο ταχυτητας οπως ηδη το ξεραμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, johnmegarythmos είπε

169.png
μπηκα στο site να δω την τιμη του booster και βλεπω οτι την μειωσαν στα 6,80 ευρω τον μηνα! δειτε εδω https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/new_speed_booster.html 
ενω παλια που εμπαινα εγραφε με 9,90 ευρω το μηνα! . 
Επισης βλεπω αλλαγες :
<< Τι συμβαίνει αν καταναλώσω τα διαθέσιμα GB του COSMOTE Home Speed Booster; >> 
H ταχύτητα κινητής μειώνεται στο μέγιστο 15Mbps Download. Επίσης, έχεις τη δυνατότητα να επαναφέρεις τη μέγιστη ταχύτητα του Speed Booster στα up to 60Mbps (στη κινητή) ενεργοποιώντας το Extra πακέτο data 50GB (με 20€ για 30 μέρες) μέσα από το My COSMOTE app ή web. 
αυτο πακετο με τα 20 ευρω για 30 ημερες για επαναφορα της ταχυτητας του 4g δεν υπηρχε παλια . 
Αν και κοροίδια το βλεπω 20 ευρω για 50gb, ενω αμα το βαλεις πληρωνεις 6,80 ευρω τον μηνα για 100gb για φουλ 4g και μετα την καταναλωση εχεις εως 15mbs ταχυτητα μεχρι να τελειωσει ο μηνας θεωρω οτι τα εως 15mbs μια χαρα ειναι για βασικη χρηση! . χωρις περιορισμο ταχυτητας οπως ηδη το ξεραμε. 

Όταν καταναλώσεις τα διαθέσιμα gb, η ταχύτητας μειώνετε στα 15Mbps Download από την κινητή + ότι επιανες πριν με adsl. Πχ εγώ έπιανα 7Mbps και τώρα 22Mbps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/5/2020 στις 11:40 ΠΜ, theodore15 είπε

Καλημέρα παιδιά,

Ξέρετε αν παίζει εκτός σπιτιού?

Καλημέρα φίλε. Ναι μπορεί να λειτουργήσει εκτός σπιτιού, παρόλο που λένε πως στο site τους πως όχι. 

Το μόνο που χρειάζεσαι είναι σήμα 4G και ρεύμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια γνωριζει κανεις πως να συνδεθω εκτος σπιτιου στο speed booster? 

επισης εχω κανει port forward για μια συσκευη αλλα δεν λειτουργει.

εχει να κανει με την ip του bonding μαλλον, αλλα απο το 13888 μου ειπαν πως αυτη χρειαζομαι και οτι μεσω αυτης δρομολογειται σωστα στο router...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να μου πει καποιος πως συνδεομαι απομακρυσμενα στο ρουτερ? Δοκιμασα acl gia wan me source 0.0.0.0 kai end 192.168.1.1 αλλα δε λειτουρησε.επισης οταν εκανα αυτο δε μπορουσα να συνδεθω με καμια συσκευη απο το lan στο ρουτερ .. ->εργοστασιακη επαναφορα. Σιγουρα υπαρχει καποιος που το εκανε να δουλεψει εδω! Help

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά μια ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος:

Όπως θα έχουν ίσως παρατηρήσει και άλλοι φίλοι,οι cosmote τον προηγούμενο και αυτό το μήνα δίνει αν θυμάμαι καλά 15GB + 500MB δώρο για μια βδομάδα για κάθε δικό σου λογαριασμό που πληρώνεις στο σύνολο του,μέσω του mycosmote ή του mycosmote app.

Τον προηγούμενο μήνα,στο τέλος του μήνα που πλήρωσα λογαριασμό μου και μου είχαν εξαντληθεί τα 100 GB του booster λέω δεν δοκιμάζω να βάλω το δώρο αυτό στον αριθμό του booster μήπως τυχόν και επανέλθει η ταχύτητα του booster (έως + 60 Mbps στο download) από το έως 15 Mbps + DSL.Τα GB μπήκανε κανονικά αλλά απ΄όσο θυμάμαι τουλάχιστον επαναφορά της ταχύτητας δεν έγινε.

Τώρα τυχαίνει και δεν έχω εξαντλήσει ακόμα τα 100GB και επομένως η ταχύτητα είναι στο full.Σκέφτομαι αν τώρα βάλω τα 15GB + 500MB δώρο στο booster ,λέτε να παραμείνει με την αυξημένη ταχύτητα και στα επιπλέον GB ? Δηλαδή παράδειγμα: Από τα 100 GB μου έχουν απομείνει τα 80 GB,αν βάλω και τα 15GB,θα έχω άραγε φουλ ταχύτητα και για τα 95 GB ή μόνο για τα 80 GB ?

Θα μου πεις δεν το δοκιμάζεις να δεις? Όπως σας είπα το δοκίμασα στην περίπτωση που είχα ήδη φάει τα 100GB και απ όσο θυμάμαι η φουλ ταχύτητα (έως + 60 Mbps στο download) δεν επανήλθε,οπότε ήταν δώρο-άδωρον!

Επίσης παιδιά το booster είναι συμβατό μόνο αν παίρνεις από αστικό κέντρο (ADSL ή VDSL από αστικό κέντρο αν είσαι μέχρι 500 μέτρα από αυτό) ή από νέα καμπίνα μόνο ΟΤΕ ? Αν ας πούμε στην περιοχή σου είναι εγκατεστημένη π.χ. νέα καμπίνα WIND ,τότε το booster δεν είναι συμβατό με αυτήν? Επίσης μέχρι 50αρα σύνδεση συνδιάζεται? Με 100αρα ή 200αρα (από καμπίνα ΟΤΕ έστω) δεν δίνεται το booster?

Αν γνωρίζει κάποιος ας μου πει σχετικά!

Ευχαριστώ!

 

Επεξ/σία από ultrahd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα μια ερώτηση, γνωρίζει κανείς αν μπορείς να έχεις ανοιχτό το booster συνέχεια? Τι εννοώ πχ εχω 15mbs μονο το οποίο και πιάνω κανονικά με την ads γραμμη μου. Μόνο όταν ανοίγω πολλά ταυτόχρονα η δυσκολευω την γραμμή ανοίγει το booster και πάει 60mbs. Η ερώτηση είναι αν γίνεται να δουλεύει κατευθείαν και τα δυο μαζί και να πιάνω 60. Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχει κανεις αποσυνδεσεις με vdsl με αυτο το ρουτερ? συγκριτικα με το speedport, εχει δει κανεις διαφορα οσον αναφορα τις αποσυνδεσεις? σε μενα χανει τη συνδεση και ξανασυγχρονιζει. αλλα και με το speedport τα ιδια

Επεξ/σία από mavpit
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/6/2020 στις 10:09 ΜΜ, vet13 είπε

Καλησπέρα μια ερώτηση, γνωρίζει κανείς αν μπορείς να έχεις ανοιχτό το booster συνέχεια? Τι εννοώ πχ εχω 15mbs μονο το οποίο και πιάνω κανονικά με την ads γραμμη μου. Μόνο όταν ανοίγω πολλά ταυτόχρονα η δυσκολευω την γραμμή ανοίγει το booster και πάει 60mbs. Η ερώτηση είναι αν γίνεται να δουλεύει κατευθείαν και τα δυο μαζί και να πιάνω 60. Ευχαριστώ 

Το booster 'δουλευει' όταν οι ενέργειες που κάνεις θέλουν περισσότερο bandwidth. Εγώ πολλές φορές δουλεύω μόνο με 4G, καθώς με booster πιάνω 40-60mbps, και ADSL μου είναι ανύπαρκτη (1.6mbps).

Να θυμηθείς να απενεργοποιησεις ipv4+ipv6 από τα settings. Κράτα μόνο ipv4, αλλιώς σε μερικές πλατφόρμες θα έχεις μόνο ADSL σύνδεση ακόμα και αν χρειάζεσαι παραπάνω ταχύτητα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...