Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με το COSMOTE Home Speed Booster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και από εμένα. Λοιπόν σχετικά με την ανωτέρω υπηρεσία αντιμετωπίζω και εγώ το ίδιο πρόβλημα. Δηλαδή ενώ, η ταχύτητα ήταν περίπου 40 - 50 Mbps, μετά τις 21:00 πέφτει στα 1-2. Μετά από άπειρες ώρες στο τηλέφωνο τις τελευταίες 15 ημέρες, με ενημέρωσαν ότι υπάρχει γενικευμένο πρόβλημα το οποίο έχουν δώσει χρόνο επίλυσης μέχρι τις 24 Ιανουαρίου. Συγκεκριμένα σήμερα ενώ κατά τις 7 κατέβαζα το Fifa 16 μέσω Origin η ταχύτητα ήταν από 30 έως και 50. Μετά τις 21:00 περίπου που πήγα να μπω μέσω teamviewer  σε απομακρυσμένο υπολογιστή και διαπίστωσα ότι η ταχύτητα ήταν περίπου 1 - 2 MBit. 

Μακάρι να το λύσουν, ειδικά για εμάς τους απομακρυσμένους που δεν μπορούμε ακόμα να πάρουμε VDSL. Και έχω δοκιμάσει τα πάντα. Τελευταίο πράγμα που έκανα ήταν κατασκευή καμπίνας εξωτερικά του σπιτιού, δίπλα από το καλώδιο του ΟΤΕ, με σύνδεση καλωδίου PET στο DSL και με Cat 6 για τα τηλέφωνα και για το LAN και UPS για τα Router. Αλλά τίποτα. Επομένως είναι πρόβλημα της εταιρείας και όχι των πελατών που χρησιμοποιούν την υπηρεσία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

39 λεπτά πριν, nightelf25 είπε

Καλησπέρα και από εμένα. Λοιπόν σχετικά με την ανωτέρω υπηρεσία αντιμετωπίζω και εγώ το ίδιο πρόβλημα. Δηλαδή ενώ, η ταχύτητα ήταν περίπου 40 - 50 Mbps, μετά τις 21:00 πέφτει στα 1-2. Μετά από άπειρες ώρες στο τηλέφωνο τις τελευταίες 15 ημέρες, με ενημέρωσαν ότι υπάρχει γενικευμένο πρόβλημα το οποίο έχουν δώσει χρόνο επίλυσης μέχρι τις 24 Ιανουαρίου. Συγκεκριμένα σήμερα ενώ κατά τις 7 κατέβαζα το Fifa 16 μέσω Origin η ταχύτητα ήταν από 30 έως και 50. Μετά τις 21:00 περίπου που πήγα να μπω μέσω teamviewer  σε απομακρυσμένο υπολογιστή και διαπίστωσα ότι η ταχύτητα ήταν περίπου 1 - 2 MBit. 

Μακάρι να το λύσουν, ειδικά για εμάς τους απομακρυσμένους που δεν μπορούμε ακόμα να πάρουμε VDSL. Και έχω δοκιμάσει τα πάντα. Τελευταίο πράγμα που έκανα ήταν κατασκευή καμπίνας εξωτερικά του σπιτιού, δίπλα από το καλώδιο του ΟΤΕ, με σύνδεση καλωδίου PET στο DSL και με Cat 6 για τα τηλέφωνα και για το LAN και UPS για τα Router. Αλλά τίποτα. Επομένως είναι πρόβλημα της εταιρείας και όχι των πελατών που χρησιμοποιούν την υπηρεσία.

α μπράβο... και εγώ 9-10 έχω το ιδιο πρόβλημα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, divo είπε

Ρωτα τον @pier88 να σου πει πως λύνεται 15'' θελει...

Και γιατί δε του δίνεις εσύ τις ρυθμίσεις να μπορεί να το πάρει κοντά του όπου θέλει και να έχει 25 down;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η επίλυση του θέματος δεν είναι στον καθένα μας. Είναι πρόβλημα του Οτε. Έβγαλε μια υπηρεσία η οποία δεν λειτουργεί σωστά. Θα πρέπει να την φτιάξει. Ειδάλλως θα έχει συνέχεια παράπονα και αποχρεώσεις. Απλά. Όποιος κατάφερε και το έλυσε ας μας πει και μας να ξέρουμε. Αλλά εγώ προσωπικά δεν βρήκα λύση παρόλο που έκανα πάρα πολλές αλλαγές. Ακόμα και router άλλαξα. Το επόμενο είναι η κάρτα. 

Επεξ/σία από nightelf25
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δεν ξέρουμε αν είναι όντως πρόβλημα του bonding server,ποιός μας λέει ότι δεν είναι κλείδωμα;

Λύση υπάρχει κι έχει ειπωθεί στο adsl.gr αλλά λίγοι έως κανένας την κατάλαβαν.Υπάρχει και δεύτερη λύση αλλά ο οτε γιά τους λόγους του δεν τη δέχεται.Οπότε φίλε divo άντε και σου λέω εγώ τι φταίει αφού ο οτε δεν θα το δεχτεί δε λέει κάτι.

Εγώ ξεκίνησα έτσι:

 

Screenshot_2019-01-19-23-53-02~2.png

Να κι ένα speedtest φρέσκο:280760545_Screenshot_2019-01-19-23-56-512.png.e050496290f4b0b4c63564987c5118fe.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, divo είπε

Αν η λυση σου ειναι θεμα τεχνικο ή εννοεις κλειδώματος και μπορεις να το αποδειξεις, υπαρχει και η ΕΕΤΤ και ο συνηγορος του καταναλωτη. Ευκολο ειναι. Αυτο που μου βαζεις εδω δεν ειναι λυση...

Μπορώ να αποδείξω εύκολα όσα λέω,υπάρχουν video,δεν μπορώ να τα ανεβάσω όμως γιατί φαίνονται προσωπικά στοιχεία και δεν ξέρω ούτε έχω τη διάθεση να τα θολώσω με κάποιο πρόγραμμα.

Να και πριν λίγες μέρες την ίδια ώρα:

Screenshot_2019-01-20-00-12-44~2.png

Επεξ/σία από pier88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, divo είπε

δεν ειπα να τα ανεβασεις εδω. Κανεις καταγγελια και τα στελνεις ΕΕΤΤ και συνηγορο καταναλωτη. Ειναι υποχρεωμενοι σε 10 μερες να απαντησουν γραπτώς.

Πιστέψε με θα το ήθελα πολύ και θα το έκανα αν ο ΟΤΕ δεν ήταν (και θα είναι)ο μοναδικός πάροχος στη περιοχή.

Τα έχω κρατήσει όμως μαζι με 30-40 ηχογραφημένες συνομιλίες να υπάρχουν γιά κάθε ενδεχόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, pier88 said:

Βασικά δεν ξέρουμε αν είναι όντως πρόβλημα του bonding server,ποιός μας λέει ότι δεν είναι κλείδωμα;

Λύση υπάρχει κι έχει ειπωθεί στο adsl.gr αλλά λίγοι έως κανένας την κατάλαβαν.Υπάρχει και δεύτερη λύση αλλά ο οτε γιά τους λόγους του δεν τη δέχεται.Οπότε φίλε divo άντε και σου λέω εγώ τι φταίει αφού ο οτε δεν θα το δεχτεί δε λέει κάτι.

Εγώ ξεκίνησα έτσι:

Screenshot_2019-01-19-23-53-02~2.png

Να κι ένα speedtest φρέσκο:280760545_Screenshot_2019-01-19-23-56-512.png.e050496290f4b0b4c63564987c5118fe.png

Πώς ακριβώς το λύνεις; Κλείνεις το bonding και δουλεύεις μόνο με lte;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, pier88 said:

Έχεις το ίδιο πρόβλημα;

Όχι απλά διαβάζω παντού για αυτό και προσπαθώ να καταλάβω το γίνεται. Από ότι διαβάζω πεθαίνει ο bonding σερβερ τους σε ώρες αιχμής. Το θέμα είναι πως μπορεί να λυθεί χωρίς την επέμβαση του ΟΤΕ; Για αυτό ρώτησα αν υπάρχει κάποιος τρόπος να αποφύγεις το bonding και να πάρεις κατευθείαν από lte.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, timos71 είπε

Όχι απλά διαβάζω παντού για αυτό και προσπαθώ να καταλάβω το γίνεται. Από ότι διαβάζω πεθαίνει ο bonding σερβερ τους σε ώρες αιχμής. Το θέμα είναι πως μπορεί να λυθεί χωρίς την επέμβαση του ΟΤΕ; Για αυτό ρώτησα αν υπάρχει κάποιος τρόπος να αποφύγεις το bonding και να πάρεις κατευθείαν από lte.

Αυτά είναι όλα υποθέσεις ,ούτε οι ίδιοι οι τεχνικοί που ασχολούνται με το θεμα δεν ξέρουν τι τους γίνετε,υπάρχει πιθανότητα να είναι και αυτό,έλα όμως που υπάρχουν αναφορές τελευταία γιά το ίδιο πρόβλημα σε vdsl συνδέσεις.Εκεί δεν υπάρχει bonding,τι φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, pier88 said:

Αυτά είναι όλα υποθέσεις ,ούτε οι ίδιοι οι τεχνικοί που ασχολούνται με το θεμα δεν ξέρουν τι τους γίνετε,υπάρχει πιθανότητα να είναι και αυτό,έλα όμως που υπάρχουν αναφορές τελευταία γιά το ίδιο πρόβλημα σε vdsl συνδέσεις.Εκεί δεν υπάρχει bonding,τι φταίει;

Σε vdsl (σκέτη χωρίς booster) που είμαι κάτοχος εγώ δεν έχω ακούσει για προβλήματα (λογικό μιας και έχει αρκετό capacity στο δίκτυο της η κοσμοτε). Από εκεί και πέρα ότι πρόβλημα ακούω έχει σχέση με το booster συνεπώς τις περιπτώσεις που χρειάζεται να περάσει η σύνδεση από τον bonding server. Λογικά μετά την προσφορά που έδωσαν θα αυξήθηκαν πολύ αυτές οι συνδέσεις και θα γονατίζει ο σερβερ. Από εκεί και πέρα είπες ότι βρήκες κάποια λύση για το πρόβλημα. Μήπως μπορείς να μας την πεις ή εδώ η σε pm ότι η θέλεις ώστε να βγάλουμε και εμείς κανένα συμπέρασμα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, timos71 είπε

Σε vdsl (σκέτη χωρίς booster) που είμαι κάτοχος εγώ δεν έχω ακούσει για προβλήματα (λογικό μιας και έχει αρκετό capacity στο δίκτυο της η κοσμοτε). Από εκεί και πέρα ότι πρόβλημα ακούω έχει σχέση με το booster συνεπώς τις περιπτώσεις που χρειάζεται να περάσει η σύνδεση από τον bonding server. Λογικά μετά την προσφορά που έδωσαν θα αυξήθηκαν πολύ αυτές οι συνδέσεις και θα γονατίζει ο σερβερ. Από εκεί και πέρα είπες ότι βρήκες κάποια λύση για το πρόβλημα. Μήπως μπορείς να μας την πεις ή εδώ η σε pm ότι η θέλεις ώστε να βγάλουμε και εμείς κανένα συμπέρασμα; 

Εξηγώ πιο πίσω ότι δεν υπαρχει λόγος να την πω.Ας ελπίσουμε ότι θα δώσει τη λύση ο οτε σύντομα γιά όλους και λάθος μου που το συζητάω τόση ώρα,sorry.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...