Προς το περιεχόμενο

Αντιμέτωπη με συλλογική αγωγή η Apple για την απουσία φίλτρων σκόνης σε υπολογιστές iMac και MacBook


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Lezantas26 είπε

οτι δε θελω να απαντησω σοβαρα σ αυτονοητες ερωτησεις διοτι το θεωρω πλεον οτι παιζουμε, δε παιζει δηλαδη?

και τεσπα, γιατι δε μπαινεις στο κοπο να κανεις αυτο που σου ειπα? ifixit και τσεκαρε φωτος με τα ιδια σου τα ματια. απο κει και περα αμα δεν εχεις χρονο ή βαριεσαι ή δε ξερω τι, εγω τι να κανω δηλαδη?

Το βάρος της απόδειξης για κάτι που λες το φέρεις εσύ ο ίδιος. Κρίνωντας βέβαια απ το άρθρο που πέταξες πριν λίγο ως απόδειξη σίγουρα θα αναρωτιέσαι τί είναι "βάρος" και τι "απόδειξη"

Μιλάω γι αυτό :

 Μακάρι να ήταν τόσο απλή η δικαιοσύνη...Δεν είναι τυχαίο που όλα αυτά γίνονται στην Αμερική! Πάρτε μια ιδέα https://www.newsbeast.gr/weekend/arthro/813665/oi-pio-exofrenikes-kai-geloies-minuseis

 

6 λεπτά πριν, mourouzis2005 είπε

Για την ακριβεια η χρηματιστηριακη της αξιας αυξηθηκε, η ρευστοτητα αυξηθηκε και οι πωλησεις iphone μεγαλωσαν.. Μεχρι φετος :)

Έχουν γίνει τεράστια βήματα στο marketing και η καινοτομία κείτεται μαζί με τον προκάτοχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 177
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Lezantas26 είπες ότι έχεις ανοίξει laptops και ανέφερες 3-4-5 μάρκες ονομαστικά. Επίσης είπες κάπου παραπάνω ότι "όλοι έχουν". Δε θεωρώ λοιπόν παράλογο το να περιμένω να μου απαντήσεις "ναι" στην ερώτηση "είχαν φίλτρα όταν τα άνοιξες".

Γιατί ψειρίζω; Επειδή όλα αυτά που ακούγονται εδώ πάνε κόντρα στην κοινή λογική.

Έχει κανένας λογική εξήγηση γιατί ενώ υποθετικά όλοι βάζουν φίλτρα, η Apple δε βάζει; Δεν το ξέρει ας πούμε; Είναι πολύ ακριβά σε σχέση με την τιμή των προϊόντων της; Είναι η Apple εταιρία που μας έχει συνηθίσει σε προϊόντα άρπα κόλα;

Έχει κανένας λογική εξήγηση γιατί να σταμάτησαν να βάζουν φίλτρα τώρα πρόσφατα ενώ πριν έβαζαν; Ή γιατί τώρα έγινε ξαφνικά θέμα αν δεν έβαζαν ούτε πριν; Αυξήθηκε η σκόνη που κυκλοφορεί παγκοσμίως;

Έχει κανένας λογική εξήγηση γιατί ενώ η Apple είναι γνωστό όχι γενικά αλλά από την επικαιρότητα κιόλας ότι ασχολείται με το θέμα της σκόνης (μεμβράνες στα καινούρια MBP keyboards για καλύτερα), επίτηδες γράφει στα τέτοια της συγκεκριμένα τα φίλτρα εισαγωγής;

Επειδή λοιπόν αυτά που ακούμε δε βγάζουν καμία λογική, και επειδή αγωγή στην Αμερική κάνουν για τελείως άκυρους "λόγους", και επειδή κανένας δε φαίνεται διατεθειμένος να ασχοληθεί με την ουσία εδώ στο θρεντ, είπα να το κάνω εγώ και να ρωτήσω συγκεκριμένα: ξέρουμε ότι οι άλλοι βάζουν και η Apple δε βάζει;

Μιλάς μόνος σου για ifixit, ότι μπήκες και είδες και να πάω και γω να δω. Προφανώς αν είδες και αν όντως σε ενδιέφερε να μάθεις την αλήθεια θα μπορούσες να πας και στο teardown των Apple συσκευών και να δεις αν έχουν τα ίδια φίλτρα με αυτά που είδες αλλού.

Δεν το έκανες. Δικαίωμα σου. Αλλά όπως και σένα αποδεδειγμένα δε σε ενδιαφέρει αρκετά, έτσι δεν ενδιαφέρει και μένα. Χέστηκα αν έχουν φίλτρα τα MBP. Για μένα το μοναδικό ενδιαφέρον σε αυτό το θρεντ είναι ότι όπως φαίνεται όλοι έχουν άποψη αλλά κανείς δεν έχει γνώση.

Δε χρειάζεται να συνεχίσουμε, νομίζω και οι δύο τα είπαμε αυτά που θέλαμε.

Επεξ/σία από defacer
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Το βάρος της απόδειξης για κάτι που λες το φέρεις εσύ ο ίδιος. Κρίνωντας βέβαια απ το άρθρο που πέταξες πριν λίγο ως απόδειξη σίγουρα θα αναρωτιέσαι τί είναι "βάρος" και τι "απόδειξη"

Μιλάω γι αυτό :

Έχουν γίνει τεράστια βήματα στο marketing και η καινοτομία κείτεται μαζί με τον προκάτοχο

ε? δεν πεταξα κανενα αρθρο. πρωτα πρωτα δεν ειμαι ο κομικνο..

απο κει και περα στο ερωτημα που τεθηκε απαντησα με ανεκδοτα στοιχεια (προσωπικες εμπειριες) και σελιδα οπου καποιος μπορει να βρει την απαντηση (αμα εχει ορεξη να κανει αυτο το πραμα). δεν σκοπευω να καθομαι με τις ωρες να κοιταω ενα ενα τα λαπτοπ μπας και βρω καποια αλλη εταιρεια που κατ εξακολουθηση δε βαζει φιλτρα...

1 λεπτό πριν, defacer είπε

@Lezantas26 είπες ότι έχεις ανοίξει laptops και ανέφερες 3-4-5 μάρκες ονομαστικά. Δε θεωρώ παράλογο το να περιμένω να μου απαντήσεις "ναι" στην ερώτηση "είχαν φίλτρα όταν τα άνοιξες".

Γιατί ψειρίζω; Επειδή όλα αυτά που ακούγονται εδώ πάνε κόντρα στην κοινή λογική.

Έχει κανένας λογική εξήγηση γιατί ενώ υποθετικά όλοι βάζουν φίλτρα, η Apple δε βάζει; Δεν το ξέρει ας πούμε; Είναι πολύ ακριβά σε σχέση με την τιμή των προϊόντων της;

Έχει κανένας λογική εξήγηση γιατί ενώ η Apple είναι γνωστό όχι γενικά αλλά από την επικαιρότητα κιόλας ότι ασχολείται με το θέμα της σκόνης (μεμβράνες στα καινούρια MBP keyboards για καλύτερα), επίτηδες γράφει στα τέτοια της συγκεκριμένα τα φίλτρα εισαγωγής;

Επειδή λοιπόν αυτά που ακούμε δε βγάζουν καμία λογική, και επειδή αγωγή στην Αμερική κάνουν για τελείως άκυρους "λόγους", και επειδή κανένας δε φαίνεται διατεθειμένος να ασχοληθεί με την ουσία εδώ στο θρεντ, είπα να το κάνω εγώ και να ρωτήσω συγκεκριμένα: ξέρουμε ότι οι άλλοι βάζουν και η Apple δε βάζει;

Μιλάς μόνος σου για ifixit, ότι μπήκες και είδες και να πάω και γω να δω. Προφανώς αν είδες και αν όντως σε ενδιέφερε να μάθεις την αλήθεια θα μπορούσες να πας και στο teardown των Apple συσκευών και να δεις αν έχουν τα ίδια φίλτρα με αυτά που είδες αλλού.

Δεν το έκανες. Δικαίωμα σου. Αλλά όπως και σένα αποδεδειγμένα δε σε ενδιαφέρει αρκετά, έτσι δεν ενδιαφέρει και μένα. Χέστηκα αν έχουν φίλτρα τα MBP. Για μένα το μοναδικό ενδιαφέρον σε αυτό το θρεντ είναι ότι όπως φαίνεται όλοι έχουν άποψη αλλά κανείς δεν έχει γνώση.

Δε χρειάζεται να συνεχίσουμε, νομίζω και οι δύο τα είπαμε αυτά που θέλαμε.

ναι ειχαν φιλτρα οταν τα ανοιξα. εσυ δηλαδη με ποιον αλλο τροπο θαρεις δε θα βγαζα "ποντικους" απο μεσα αν δεν ειχαν? 

συμφωνω οτι στην αμερικη ολο στα δικαστηρια ειναι, και αν και δε μ αρεσει που στην ελλαδα απλα εχουμε στρωσει κωλο και "τον τρωμε", εκει το χουν παει στο αλλο ακρο και ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ δικαστηρια για βλακειες.

επισης το μηλο, οπως και ολες οι εταιριες, αμα της ερχεται πιο φτηνο να μην ασχοληθει με φιλτρα δεν θα ασχοληθει, τελος. το παραδειγμα που λες ειναι χαρακτηριστικο διοτι μεχρι να φαει μηνυσεις και να της κοστισει ελεγε οτι δεν υπαρχει θεμα (κι αυτο το κανουν ολες οι εταιρειες). το θεμα ειναι ποσο μπορει να το τραβηξει η καθε εταιρια, και το μηλο τοσα χρονια απολαμβανε μεγαλη ελευθερια σ αυτο το θεμα. ε καποιοι το μυριστηκαν και τους κοβουν τη μια μηνυση μετα την αλλη για διαφορα θεματα και το μηλο ειναι με τα σωβρακα κατω. οχι γιατι δε ξερει, αλλα γιατι μεχρι τωρα δεν αξιζε να ασχοληθει (=λεφτα)

πραγματι δεν μου περασε απ το μυαλο να παω να δω αμα εχουν φιλτρα τα μηλα. υπεθεσα δεν εχουν απο τη στιγμη που το προβλημα ειναι υπαρκτο (καποια μελη του φορουμ δηλωσαν εχουν επηρεαστει). αλλα να κανω μια ερωτηση και γω.. εστω λοιπον εχουν φιλτρα (δεν ξερω δεν κοιταξα ακομα, ισως αργοτερα) αλλα ειναι ανεπαρκη ή ο σχεδιασμος γενικα επιτρεπει στη σκονη να παει σε σημεια που δε πρεπει, ειναι βασιμες οι κατηγοριες ή οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Istorm πριν περιπου ένα χρόνο μου αντικατέστησε την οθόνη σε iMac 27 late 2013 γιατί στο εσωτερικό της μπήκε μια μικρή σκνίπα. Αρχικά μου ζήτησε 460€ αλλά τελικά και μετά από ένσταση μου, την αντικατέστησε δωρεάν. Εις γνώση των κατόχων iMac.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tarkithes είπε

Η Istorm πριν περιπου ένα χρόνο μου αντικατέστησε την οθόνη σε iMac 27 late 2013 γιατί στο εσωτερικό της μπήκε μια μικρή σκνίπα. Αρχικά μου ζήτησε 460€ αλλά τελικά και μετά από ένσταση μου, την αντικατέστησε δωρεάν. Εις γνώση των κατόχων iMac.

Του 2013...σκνιπα...istorm...και απο 460, δωρεαν...τι ενσταση ηταν αυτη, πιστολι εβγαλες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

ε? δεν πεταξα κανενα αρθρο. πρωτα πρωτα δεν ειμαι ο κομικνο..

απο κει και περα στο ερωτημα που τεθηκε απαντησα με ανεκδοτα στοιχεια (προσωπικες εμπειριες) και σελιδα οπου καποιος μπορει να βρει την απαντηση (αμα εχει ορεξη να κανει αυτο το πραμα). δεν σκοπευω να καθομαι με τις ωρες να κοιταω ενα ενα τα λαπτοπ μπας και βρω καποια αλλη εταιρεια που κατ εξακολουθηση δε βαζει φιλτρα...

....

αλλα να κανω μια ερωτηση και γω.. εστω λοιπον εχουν φιλτρα (δεν ξερω δεν κοιταξα ακομα, ισως αργοτερα) αλλα ειναι ανεπαρκη ή ο σχεδιασμος γενικα επιτρεπει στη σκονη να παει σε σημεια που δε πρεπει, ειναι βασιμες οι κατηγοριες ή οχι?

Έχεις δίκιο δεν εισαι, απαντάς με τον ίδιο τρόπο και μπεδεύτικα.... Βάλε κάνα avatar τζάμπα είναι ;)

Για κάτι που δηλώνεις εσύ θα ψάξω εγώ την αλήθεια από πίσω; Όταν πετάς ένα επιχείρημα πρέπει να το στηρίζεις κάπου. Οι προσωπικές σου εμπειρίες αλλά και το τι πιστεύεις δεν είναι ο τρόπος για να το κάνεις.

Πάμε τώρα στο ερώτημα σου. Τα φίλτρα στο στον αεραγωγό δεν είναι απαραίτητα πόσο μάλλον δεν είναι στις προδιαγραφές του κατασκευαστή. Άσε βέβαια που αν τα βάλουν οι θερμοκρασίες φτάνουν που φτάνουν στα ουράνια, μετά θα φτάσουν στο θεό.  Η απώλεια των φίλτρων σε ένα laptop 1000+ €υρά δεν το κάνει παράνομο, αλλά κακής ποιότητας προϊόν .

Και γω μαζί σου είμαι σε αυτό κανονικά ένα pc ή ένα laptop πρέπει να έχει αποσπώμενα φίλτρα σκόνης μιας και όλα σε 6 μήνες το πολύ στο χρόνο θέλουν καθάρισμα. Και άλλα πράγματα βέβαια πρέπει να είναι εύκολα προσβάσιμα όπως το CPU και η GPU για αλλαγή πάστας, η μπαταρία του CMOS, αλλά η πικρή αλήθεια είναι ότι ο κατασκευαστής θέλει να αλλάξεις laptop και γρήγορα. Η apple το αποδεικνύει αυτό με το να μην σε υποστηρίζει μετά την 5ετία στα service  για παράδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ScorpioX777 είπε

Του 2013...σκνιπα...istorm...και απο 460, δωρεαν...τι ενσταση ηταν αυτη, πιστολι εβγαλες.

Οχι του 2013. Μοντέλο late 2013 . Δεν χρειάστηκε πιστόλι... μου ούτε καν μου απάντησαν στο e-mail ώστε να μπυ εξηγήσουν τους λόγους που θα το κάνουν δωρεάν. Απλά μετά την ένσταση μου μέσω e-mail, μου είπαν να πάω να τον παραλάβω και στην επισκευή είδα ότι άλλαξαν οθόνη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει απλά είναι τα πράγματα.. όποιος αγοράζει μήλα έχει λεφτά.. επόμενος θα διαθέσει ένα δωμάτιο που θα έχει φίλτρα και θα μπαίνει μέσα με "σκάφανδρο" η θα έχει μια διπλή πόρτα όπου θα γίνεται απολύμανση πριν μπει στο δωμάτιο με το μήλο για να μην εισάγει σκόνη στο δωμάτιο! όπως βλέπουμε σε κάτι ταινίες ΕΦ δηλαδή και έτσι θα πουλάει μούρη διπλά! μια με το μήλο και μια με όλα αυτά τα διαστημικά μπιχλιμπίδια! 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Έχεις δίκιο δεν εισαι, απαντάς με τον ίδιο τρόπο και μπεδεύτικα.... Βάλε κάνα avatar τζάμπα είναι ;)

Για κάτι που δηλώνεις εσύ θα ψάξω εγώ την αλήθεια από πίσω; Όταν πετάς ένα επιχείρημα πρέπει να το στηρίζεις κάπου. Οι προσωπικές σου εμπειρίες αλλά και το τι πιστεύεις δεν είναι ο τρόπος για να το κάνεις.

Πάμε τώρα στο ερώτημα σου. Τα φίλτρα στο στον αεραγωγό δεν είναι απαραίτητα πόσο μάλλον δεν είναι στις προδιαγραφές του κατασκευαστή. Άσε βέβαια που αν τα βάλουν οι θερμοκρασίες φτάνουν που φτάνουν στα ουράνια, μετά θα φτάσουν στο θεό.  Η απώλεια των φίλτρων σε ένα laptop 1000+ €υρά δεν το κάνει παράνομο, αλλά κακής ποιότητας προϊόν .

Και γω μαζί σου είμαι σε αυτό κανονικά ένα pc ή ένα laptop πρέπει να έχει αποσπώμενα φίλτρα σκόνης μιας και όλα σε 6 μήνες το πολύ στο χρόνο θέλουν καθάρισμα. Και άλλα πράγματα βέβαια πρέπει να είναι εύκολα προσβάσιμα όπως το CPU και η GPU για αλλαγή πάστας, η μπαταρία του CMOS, αλλά η πικρή αλήθεια είναι ότι ο κατασκευαστής θέλει να αλλάξεις laptop και γρήγορα. Η apple το αποδεικνύει αυτό με το να μην σε υποστηρίζει μετά την 5ετία στα service  για παράδειγμα.

πρεπει να βαλω ενα η αληθεια ειναι.. σκεφτομουν βασικα μπας και γινεται να μ αλλαξουν τ ονομα σε Lezantas που ειναι και το αρχικο μου acc αλλα δε θυμαμαι καν σε πιο μαιλ το χα 🤣 αλλα βαριεμαι να μπλεκω τωρα. καλα ειναι ετσι 😛

το θεμα ειναι οτι ξεκινησα να κοιταξω μερικα, και μετα σκεφτηκα οτι μαλλον δεν ενδιαφερει η απαντηση. ειτε φιλτρα ειτε οχι, ο σχεδιασμος ειναι λαθος αμα η σκονη μπαινει σε σημεια που δεν θες. οποτε σταματησα να ασχολουμε και ειπα απλα που μπορει να κοιταξει κανεις αμα το χει τοσο καημο (μπορει κανεις να θελει να βγαλει νεο λαπτοπ απο καμια μηνυση, why not)

παντως δεν ειπα οτι ειναι παρανομα, απλα οτι συμφωνω με τη μηνυση. απο τη στιγμη που ειναι σχεδιαστικο το λαθος η εταιρεια πρεπει να σε καλυψει. το παιδι πιο πανω λεει οτι του αλλαξαν την οθονη τζαμπα το οποιο ειναι αψογη εξυπηρετηση (αν εξαιρεσουμε οτι αρχικα πηγαν να του φανε 400 ευρω που ειναι γαιδουρια). οπως ειπα ολες οι εταιριες προσπαθουν να κοψουν κοστος απ οπου τους περνει, στο χερι μας ειναι τα προιοντα και οι υπηρεσιες να ναι αντιστοιχες των προσδοκιων μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, tarkithes είπε

Οχι του 2013. Μοντέλο late 2013 . Δεν χρειάστηκε πιστόλι... μου ούτε καν μου απάντησαν στο e-mail ώστε να μπυ εξηγήσουν τους λόγους που θα το κάνουν δωρεάν. Απλά μετά την ένσταση μου μέσω e-mail, μου είπαν να πάω να τον παραλάβω και στην επισκευή είδα ότι άλλαξαν οθόνη. 

Τι να πει κανεις πολυ τυχερος εισαι...αλλα η σκνιπα δεν μου κολλαει ρε αδερφε, δεν νομιζω να μπορει να ελεγξει τις πτησεις τους η Apple και να εχει δωσει διαταγη να αλλαζονται οι οθονες δωρεαν οταν μια μπει μεσα στον iMac του οποιου εχει ληξει και η εγγυηση.

Επεξ/σία από ScorpioX777
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, nvel είπε

κάποιο  link που να φαίνονται φίλτρα αναρρόφησης laptop που έχουν όλα (εκτός των macbook) υπάρχει;

μα καλα που ζεις? ολα τα laptop εχουν φιλτρα και ολοι τα βγαζουν καθε χρονο και τα καθαριζουνε. Τι ?Οχι? Ε τοτε μαλλον τα ξεχνάνε μεσα βρωμικα και μετα αγοράζουν βάσεις ψυξης. .....

εγω παντως στο macbook pro δεν εχω φιλτρο, παρα μονο καθαριζω την ψυκτρα απο την σκονη, φανταζομαι τα σοβαρα laptop αλλων εταιρειων δεν καθαρίζουν την ψυκτρα παρα μονο το φίλτρο...

ΥΓ. Ελπιζω να καταλαβες οτι ειρωνευομαι....

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, ScorpioX777 είπε

Τι να πει κανεις πολυ τυχερος εισαι...αλλα η σκνιπα δεν μου κολλαει ρε αδερφε, δεν νομιζω να μπορει να ελεγξει τις πτησεις τους η Apple και να εχει δωσει διαταγη να αλλαζονται οι οθονες δωρεαν οταν μια μπει μεσα στον iMac του οποιου εχει ληξει και η εγγυηση.

Ξαναλέω! iMac 27 late 2013, ΟΧΙ του 2013. Μοντέλο late 2013. Υπάρχει στο site (forum) της Apple καταγγελίες ότι επειδή δεν υπάρχει φίλτρο μπαίνουν εκτός από σκόνες και παρά πολύ μικρά έντομα. Εκεί πάτησα και απαίτησα την αντικατάσταση. Για τους τυχόν ιδιοκτήτες iMac με πρόβλημα μπορώ να παρέχω το know how!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι του φανει του λωλοστεφανη....και αμα βαζανε φιλτρα θα τους κανανε μυνηση οταν θα μπουκωναν τα φιλτρα και θα καιγοντουσαν τα μηχανακια.

Αλλωστε ειναι αδυνατο για εναν μεσο χρηστη να ανοιξει και να καθαρισει μονος του ενα mac.

Επισης θα τους χρεωνε η Apple μαλλια για να κανει τον καθαρισμο.

Νομιζω υπαρχουν σοβαροτερα πραγματα για να πας την Apple στα δικαστηρια RIGHT TO REPAIR!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φέρτε μου τα MacBook και θα τα αγοράσω όχι απλά ωϛ MacBook αλλα ωϛ MacBook με σκόνη.

 

Βάλτε το ως ήχο εκκίνησης στο MacBook σας :P

 

Επεξ/σία από greed
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...