Προς το περιεχόμενο

Πρόγραμμα για συγχρονισμό nas με pc.


cchristos1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα θα ήθελα την βοήθεια σας, καθώς έχω χαθεί….αναζητώ εάν πρόγραμμα για αγορά για επαγγελματικό χώρο το οποίο να μπορεί να κάνει synchronization  folders ή αρχεία για backup,  από ένα μηχάνημα που τρέχει win10 στο nsa325v2 της zyxel.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι

1)η ταχύτητα μεταφοράς και εύρεσης αρχείων που έχουν υποστεί αλλαγές.

2)αλλά κυρίως να μπορεί να  αντιγράψει/μεταφέρει κλειδωμένες βάσεις δεδομένων sql. (οι βάσεις κλειδώνουν με το που ανοίγουν τα αντίστοιχα προγράμματα τους)

Εάν βέβαια το 2ο είναι αδύνατο ή θα δημιουργήσει αρκετά προβλήματα (πχ γιατί κάποιος το έχει δοκιμάσει) τότε μένουμε στο 1ο που είναι η γρήγορη μεταφορά/ εύρεση αρχείων.

Αυτήν την στιγμή χρησιμοποιώ  αγορασμένο το memeo backup αλλά κυριολεκτικά σέρνετε και γι’ αυτό και ψάχνω να το αντικαταστήσω.

Στο σπίτι που έχω synology το cloud station backup κυριολεκτικά πετάει με ταχύτητες 500mbps/sec (50mb/sec).

Κάθε πρόταση δεκτή.

 

Επεξ/σία από cchristos1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, cchristos1 είπε

Στο σπίτι που έχω synology το cloud station backup κυριολεκτικά πετάει με ταχύτητες 500mbps/sec (50mb/sec).

Μάλλον αναφέρεσαι στην ταχύτητα αντιγραφής εδώ, οπότε στο σπίτι φαίνεται ότι έχεις 1000άρι δίκτυο. Αν στη δουλειά έχετε 100άρι τι περιμένεις;
Επίσης η αντιγραφή μεγάλων αρχείων είναι ποιο πιο εύκολη από την αντιγραφή πολλών μικρών. Αν δηλαδή στο σπίτι αντιγράφεις π.χ. ταινίες των 5-10gb και στην δουλειά αντιγράφεται αρχεία των 50-100KB τότε η διαφορά στην αντιγραφή μπορεί να είναι έως και 10 φορές ποιο αργή, ακόμα και σε 1000άρι δίκτυο.

Εκτός κι αν αναφέρεσαι σε κάτι άλλο με την παραπάνω ταχύτητα.

Εγώ στο γραφείο έχω το ταπεινό syncexp (δωρεάν) και είναι πολύ καλό. Αντιγραφή πάντως κλειδωμένων από πρόγραμμα αρχείων δεν πρόκειται να σου κάνει κανένα backup πρόγραμμα γιατί θα δημιουργήσει πρόβλημα στο πρόγραμμα που το χρησιμοποιεί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις. αυτό που αναζητώ ειναι ένα ελαφρύ και γρήγορο πρόγραμμα (όχι απαραίτητα free)  για να κάνει sync, και όχι οι ταχύτητες μεταφοράς. δοκίμασα το memeo backup και στα 2 1000αρια δύκτια με αρχεία που το κάθε ένα ειναι κοντά στο 1gig και απλά το memeo δεν κάνει sync για κάποιο λόγο.

αντίστοιχα παίζω αυτήν την στιγμή με το goodsync, και είναι αρκετά καλό, απλά είπα μήπως υπάρχει κάποια δοκιμασμένη λύση. το sync του freefilesync ήταν για τα ίδια αρχεία και αυτό αρκετά ποιο αργό.

το zyxel (nsa325v2) δεν είχε κάποιο πρόγραμμα ή τουλάχιστον δεν μπόρεσα να βρω κάτι αλλο πέρα απο αυτό https://kb.zyxel.com/KB/searchArticle!gwsViewDetail.action?articleOid=014707&lang=EN

το οποίο θα δοκιμάσω απο δευτέρα.

Επεξ/σία από cchristos1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, karaLRS είπε

Το syncbac έχει μια επιλογή για γρηγορότερη μεταφορά που μειώνει βέβαια την αξιοπιστία σε περίπτωση διακοπής ρεύματος κλπ

ευχαριστώ θα το δώ άμεσα, το μόνο του "πρόβλημα" που είχα δει , είναι ότι θέλει πληρωμή για κάθε upgrade που κάνει

Επεξ/σία από cchristos1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...