Προς το περιεχόμενο

Μίσθωση ακινήτου χωρίς συμβόλαιο


teo.paranoid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Malthador είπε

Ναι φίλε μου, έτσι θα είναι αφού έτσι κατάλαβες... 

εξηγησε μου τη διαφορα τοτε. λες κατι που δε βγαζει νοημα αλλα δε θες να το υποστηριξεις...

και για να μη μπερδευομαστε, εγω καταλαβα οτι οποιοσδηποτε χωρις κανενα αποδεικτικο μπορει να βαζει καθε μηνα ενα ποσο στο παρακαταθηκων και πρεπει εσυ μετα να καθεσαι να χαλας χρονο και χρημα για να αποδειξεις οτι δεν εχετε συμφωνησει να μπαστακωθει σπιτι σ..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 122
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 ώρες πριν, teo.paranoid είπε

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα τη βοήθειά σας για ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω στο σπίτι που νοικιάζω. Στο σπίτι λοιπόν που μένω δεν έχω συμβόλαιο και το ενοίκιο το καταβάλω στο χέρι με μετρητά. Ο ιδιοκτήτης μετά από 8 μήνες που μένω θέλει το σπίτι για ιδιοκατοίκηση. Η ερώτησή μου είναι αν μπορώ με τη δεδομένη κατάσταση να κάνω κάτι γιατί δεν θέλω να φύγω. Το γνωρίζω ότι ήταν λάθος το να μην έχω υπογράψει συμβόλαιο αλλά αυτό καταργεί τα δικαιώματα που έχω σαν ενοικιαστής? Όποιος έχει κάποια γνώμη και εμπειρία στο θέμα ας πει κάποια πρόταση. Ευχαριστώ πολύ 

Να αποσαφηνίσω μερικά πράγματα που έχεις μπερδέψει:
Η έξωση για ιδιοκατοίκηση (ιδιόχρηση) μπορεί να γίνει εφόσον περάσουν 3 χρόνια από την έναρξη του συμβολαίου, ασχέτως την διάρκεια της μίσθωσης.
Στην περίπτωση σου, δεν έχεις κανέναν δικαίωμα σαν ενοικιαστής επειδή δεν υπάρχει ούτε ένα έγγραφο που να αποδεικνύει ότι είσαι ενοικιαστής.
Επειδή τώρα δεν ξέρω άμα κατοικείς στο διαμέρισμα μόνος, να γνωρίζεις πάντως ότι από 3 άτομα και πάνω η υπόθεση πρέπει να πάει δικαστικά. Να υπάρξει παρέμβαση εισαγγελέα, να οριστείς δικάσιμος και να περιμένεις να βγει η απόφαση.
Μέσα σε αυτό το διάστημα θα μπορείς μεν να μένεις στο διαμέρισμα αλλά δεν πρέπει να ξεχνάς το γεγονός ότι έχεις καταλάβει παρανόμως έναν χώρο και ανά πάσα στιγμή ο ιδιοκτήτης μπορεί να αλλάξει την κλειδαριά και θα ξεχάσεις όλα τα πράγματα σου.
Τώρα σε περίπτωση που εσύ θες να τα πάρεις πίσω χωρίς να τα βρεις μαζί του και ανακαλύψεις κάποιον τρόπο και μπεις μέσα, να γνωρίζεις πώς η κλοπή είναι έγκλημα που τιμωρείται από τον Ποινικό Κώδικα.
*Ποιος σου λέει εσένα πως όταν άλλαξε την κλειδαριά δεν έβαλε και μια κάμερα μέσα.

TL;DR Επειδή δεν έχεις κανένα δικαίωμα επί του ακινήτου, να κρατήσεις μια καλή σχέση με τον εκμισθωτή σου έτσι ώστε να μπορέσεις να τον παρακαλέσεις να μείνεις λίγο παραπάνω μέχρι να βρεις ένα διαμέρισμα να μετακομίσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Lezantas26 said:

εγω καταλαβα οτι οποιοσδηποτε χωρις κανενα αποδεικτικο μπορει να βαζει καθε μηνα ενα ποσο στο παρακαταθηκων και πρεπει εσυ μετα να καθεσαι να χαλας χρονο και χρημα για να αποδειξεις οτι δεν εχετε συμφωνησει να μπαστακωθει σπιτι σ..

Κατάλαβες λάθος. Ποτέ δεν υποστήριξα κάτι τέτοιο.

Ανέφερα τι θα έκανα εγώ στη θέση του OP, προκειμένου να ισχυροποιήσω στο δικαστήριο τη θέση μου ότι όντως είχα νοικιάσει το διαμέρισμα. Αυτό, σε συνδυασμό με το γεγονός ότι πάρα πολύ εύκολα αποδεικνύεται ότι όντως κάποιος διαμένει σε ένα διαμέρισμα για τους τελευταίους 8 μήνες (υπάρχουν γείτονες που τον βλέπουν, υπάρχει αλληλογραφία που λαμβάνει, ίσως υπάρχει και κάποια ΔΕΚΟ ή λογαριασμός τηλεφώνου στο όνομά του, στη συγκεκριμένη διεύθυνση), πιθανόν να λειτουργήσει καταλυτικά σε όποιο δικαστήριο καταφύγει ο εκμισθωτής.

Τι σημαίνει «να μπαστακωθεί σπίτι σου»; Απ' ότι λέει είχε μισθώσει το διαμέρισμα με τη σύμφωνη γνώμη του ιδιοκτήτη. Αυτό απέχει αρκετά από το «μπαστάκωμα» και την κατάληψη. Στην προκειμένη περίπτωση μιλάμε για μια προφορική συμφωνία δύο μερών.

 

52 minutes ago, Axelq said:

Τώρα σε περίπτωση που εσύ θες να τα πάρεις πίσω χωρίς να τα βρεις μαζί του και ανακαλύψεις κάποιον τρόπο και μπεις μέσα, να γνωρίζεις πώς η κλοπή είναι έγκλημα που τιμωρείται από τον Ποινικό Κώδικα.

Πληροφοριακά και μόνο μιας και αναφέρθηκε ο Ποινικός Κώδικας, για όσους μιλάνε για αλλαγές κλειδαριών και κόψιμο ρεύματος/νερού, υπάρχουν τα άρθρα 331 και 334, περί «Αυτοδικίας» και «Διατάραξης Οικιακής Ειρήνης» αντίστοιχα. Διαβάστε τα πριν αρχίσετε σας μπουν σκέψεις για ανάλογες κινήσεις κάποια στιγμή στο μέλλον.

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Malthador είπε

Κατάλαβες λάθος. Ποτέ δεν υποστήριξα κάτι τέτοιο.

Ανέφερα τι θα έκανα εγώ στη θέση του OP, προκειμένου να ισχυροποιήσω στο δικαστήριο τη θέση μου ότι όντως είχα νοικιάσει το διαμέρισμα. Αυτό, σε συνδυασμό με το γεγονός ότι πάρα πολύ εύκολα αποδεικνύεται ότι όντως κάποιος διαμένει σε ένα διαμέρισμα για τους τελευταίους 8 μήνες (υπάρχουν γείτονες που τον βλέπουν, υπάρχει αλληλογραφία που λαμβάνει, ίσως υπάρχει και κάποια ΔΕΚΟ ή λογαριασμός τηλεφώνου στο όνομά του, στη συγκεκριμένη διεύθυνση), πιθανόν να λειτουργήσει καταλυτικά σε όποιο δικαστήριο καταφύγει ο εκμισθωτής.

Τι σημαίνει «να μπαστακωθεί σπίτι σου»; Απ' ότι λέει είχε μισθώσει το διαμέρισμα με τη σύμφωνη γνώμη του ιδιοκτήτη. Αυτό απέχει αρκετά από το «μπαστάκωμα» και την κατάληψη...

Πληροφοριακά και μόνο μιας και αναφέρθηκε ο Ποινικός Κώδικας, για όσους μιλάνε για αλλαγές κλειδαριών και κόψιμο ρεύματος/νερού, υπάρχουν τα άρθρα 331 και 334, περί «Αυτοδικίας» και «Διατάραξης Οικιακής Ειρήνης» αντίστοιχα. Διαβάστε τα πριν αρχίσετε σας μπουν σκέψεις για ανάλογες κινήσεις κάποια στιγμή στο μέλλον.

η αληλογραφια δε λεει τιποτα. παει στο ταχυδρομειο και κανει αλλαγη διευθυνσης οποτε θελει

https://www.elta.gr/el-gr/αλλαγήδιεύθυνσης.aspx

https://www.elta.gr/Portals/0/pdf/ΝΕΟ_ΕΝΤΥΠΟ_ΑΛΛΑΓΗΣ_ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ.pdf

μονο αμα γνωριζει καποιους γειτονες, που και παλι σχετικο ειναι, διοτι οσους θα βρει οτι τον γνωριζουν αλλους τοσους μπορεις να βρεις που δεν τον θυμουνται καν. μονο αν εχει φροντισει να κανει αισθητη τη παρουσια του (να καλημεριζει, να συζητα, κλπ με τους γειτονες). δε ξερω τι γινεται αμα υποστηριξεις οτι ηταν φιλοξενουμενος, ποτε μπορεις να διωξεις φιλοξενουμενο..

επισης μιας και λες για διαταραξη οικιακης ειρηνης

https://www.lawspot.gr/nomikes-plirofories/nomothesia/pk/arthro-334-poinikos-kodikas-diataraxi-oikiakis-eirinis

αν μη τι αλλο ο ΤΣ ελυσε το προβλημα της στεγασης για τους επομενους 12 μηνες 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eχω το διπλανο ακινητο ελευθερο, αφου εχει πεθανει εδω και χρονια η τελευταια κατοικος του. Τι λετε; Να παω αυριο το πρωι και καθε 3 του μηνα στο Παρακαταθηκων, να καταθετω ως ενοικιο 50€ και αμεσως μετα να μεταφερω την οικοσκευη μου, την αλληλογραφια μου και την οικογενεια μου σε αυτο μιας και μου αρεσει καλυτερα απο αυτο ( το διπλανο ) που κατοικω σημερα και πληρωνω και οχι 50€ αλλα 500€ ενοικιο; Τους γειτονες τους ξερω ετσι κι αλλιως, με καλημεριζουν καθημερινα, θα πληρωνω και τις ΔΕΚΟ και θα κατοικοεδρευω και για αοριστο χρονικο διαστημα. Ερημην φυσικα των κληρονομων και νομιμων ιδιοκτητων. Και στην τελικη θα ισχυριστω κανονικη συμφωνια και οτι κλεβουν και την εφορια αφου δεν δηλωνουν το εσοδο του ενοικιου.

Μμμμ, ομως κοιτα να δεις πως λεγεται αυτο....το ξεχναω...απατη; κλεψια; καταληψη; καπως τεσπα, αλλα δεν πειραζει. Αφου ετσι κι αλλιως θα εχω και ισχυρα "χαρτια" στα χερια μου δεν βαριεσαι. Στο κατω κατω της γραφης ετσι κανουν ολοι και ετσι θα κανω κι εγω. Ειναι τοσο ευκολο κι απλο. Ασε που κι αν καποτε στραβωσει η φαση απλα θα ψαξω να βρω το επομενο και αντε απο την αρχη.

Βρε τι μαθαινει κανεις στα "ραντομ φορουμς".........

Επεξ/σία από 29gk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, 29gk είπε

Eχω το διπλανο ακινητο ελευθερο, αφου εχει πεθανει εδω και χρονια η τελευταια κατοικος του. Τι λετε; Να παω αυριο το πρωι και καθε 3 του μηνα στο Παρακαταθηκων, να καταθετω ως ενοικιο 50€ και αμεσως μετα να μεταφερω την οικοσκευη μου, την αλληλογραφια μου και την οικογενεια μου σε αυτο μιας και μου αρεσει καλυτερα απο αυτο ( το διπλανο ) που κατοικω σημερα και πληρωνω και οχι 50€ αλλα 500€ ενοικιο; Τους γειτονες τους ξερω ετσι κι αλλιως, με καλημεριζουν καθημερινα, θα πληρωνω και τις ΔΕΚΟ και θα κατοικοεδρευω και για αοριστο χρονικο διαστημα. Ερημην φυσικα των κληρονομων και νομιμων ιδιοκτητων. Και στην τελικη θα ισχυριστω κανονικη συμφωνια και οτι κλεβουν και την εφορια αφου δεν δηλωνουν το εσοδο του ενοικιου.

Μμμμ, ομως κοιτα να δεις πως λεγεται αυτο....το ξεχναω...απατη; κλεψια; καταληψη; καπως τεσπα, αλλα δεν πειραζει. Αφου ετσι κι αλλιως θα εχω και ισχυρα "χαρτια" στα χερια μου δεν βαριεσαι. Στο κατω κατω της γραφης ετσι κανουν ολοι και ετσι θα κανω κι εγω. Ειναι τοσο ευκολο κι απλο. Ασε που κι αν καποτε στραβωσει η φαση απλα θα ψαξω να βρω το επομενο και αντε απο την αρχη.

Βρε τι μαθαινει κανεις στα "ραντομ φορουμς".........

to be fair στο ελλαδισταν εισαι, οποτε.. :P

παντως ουτε εγω πιστευω οτι συμφερει το ΤΣ να κανει βλακειες. ο ιδιοκτητης αλλαζει κλειδαριες και με μια μεταφορικη παει τα πραγματα αλλου. οποτε πλεον ο ΤΣ ειναι "ενοικιαστης" ενος αδειου σπιτιου για το οποιο δεν εχει ενοικιαστηριο, δεν εχει ΔΕΗ/ΕΥΔΑΠ, δεν εχει κλειδια, οι γειτονες μπορει ή οχι να τον γνωριζουν χωρις απαραιτητα να λεει κατι, η αλληλογραφια μπορει ή οχι να ναι σ αυτη τη διευθυνση χωρις να λεει απολυτως τιποτα.

αμα υπαρξει δικαστηριο που θα τον "δικαιωσει" θελω να το ξερω για να βρω και γω κανα σπιτακι φτηνο να μεινω

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

to be fair στο ελλαδισταν εισαι, οποτε.. :P

παντως ουτε εγω πιστευω οτι συμφερει το ΤΣ να κανει βλακειες. ο ιδιοκτητης αλλαζει κλειδαριες και με μια μεταφορικη παει τα πραγματα αλλου. οποτε πλεον ο ΤΣ ειναι "ενοικιαστης" ενος αδειου σπιτιου για το οποιο δεν εχει ενοικιαστηριο, δεν εχει ΔΕΗ/ΕΥΔΑΠ, δεν εχει κλειδια, οι γειτονες μπορει ή οχι να τον γνωριζουν χωρις απαραιτητα να λεει κατι, η αλληλογραφια μπορει ή οχι να ναι σ αυτη τη διευθυνση χωρις να λεει απολυτως τιποτα.

αμα υπαρξει δικαστηριο που θα τον "δικαιωσει" θελω να το ξερω για να βρω και γω κανα σπιτακι φτηνο να μεινω

Kι αν επιτρεπεις να συμπληρωσω και εναν επιπλεον παραγοντα που δεν εχει αναφερθει ως τα τωρα. Αφορα την προσφυγη σε δικηγορο  και θεωρω εχει σχεση και με καθε περιπτωση.

Εμπειρικα λοιπον και απο οσα εχω καταλαβει και απο δικες μου αλλα και απο αλλες περιπτωσεις, ενας σωστος δικηγορος, ο οποιος ειναι και καλος επαγγελματιας αλλα και καλος νομικος, ποτε δεν ξεκινα πολεμο με την πρωτη που λεμε και ουτε και συστηνει κατι τετοιο. Παντα διερευνα την περιπτωση συνενοησης του πελατη του με το αλλο μερος, ωστε το οποιο ζητημα να λυθει οσο γινεται πιο ομαλα και με την καλυτερη δυνατη καταληξη και για τον πελατη του αλλα φυσικα και για το αλλο μερος αφου και εκεινο κατι θα πρεπει να κερδιζει διαφορετικα δεν θα εχει κανενα κινητρο φιλικου διακανονισμου.

Οσοι λοιπον δικηγοροι, με το καλημερα που λεμε, αρχιζουν τα "θα του κανουμε αυτο κι εκεινο" μαλλον για τα δικα τους φραγκα ενδιαφερονται παρα για τον πελατη τους. Κοντρα και σε καθε δεοντολογια αλλα και επιστημοσυνη. Με λιγα λογια μαλλον απο τετοιες περιπτωσεις ξεκινησε το "σκιτζης".

Ξανα λοιπον, να προσθεσω κι εγω αυτο που απο την πρωτη στιγμη εγραψαν οι περισσοτεροι στον TS. Να κοιταξει να ερθει σε καποια φιλικη συνεννοηση με τον ιδιοκτητη του στο θεμα του χρονου αποχωρησης και να ψαξει να βρει κατι αλλο κι οσο το δυνατον πιο γρηγορα. Αφου ειναι και φιλοι δηλαδη τα πραματα θα ειναι και πιο ευκολα. Στο ακτω κατω της γραφης, 8 μηνες "εξυπηρετηθηκε", οι συνθηκες του τοτε προφανως δεν θα ειναι ιδιες και σημερα, αλλα κι αν ειναι ειχε 8 μηνες καιρο να δει τι θα κανει. Και αυτο δεν ειναι το πως θα ριξει και θα βγαλει το ματι του φιλου του που τον βολεψε, εστω με οφελος κι οπως κι αν το εκανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβόλαιο δεν υπάρχει, λογαριασμοί ΔΕΗ/ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ/ΝΕΡΟΥ δεν υπάρχουν κάτι σε ερωτική φωλιτσα παντρεμενου μου ακούγεται που προσπαθεί να μην φαίνεται πουθενά για να το ανακαλύψει η σύζυγος και έχει μπελάδες μετά 🤔🤔🤔🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ  αρχας   να   ξεκαθαρισουμε   οτι   τα   γραπτα   συμβολαια   ακινητου  εχουν  καταργηθει   εδω   και   πολυ   καιρο   και   γινονται   ολα   ηλεκτρονικα   μεσω   TAXIS.

https://www.newsbeast.gr/financial/arthro/2806801/pos-tha-dilosete-sto-taxis-to-misthotirio-simvoleo-gia-enikiasi-akinitou

Επισης   αν  ο  ιδιοκτητης   δεν   εχει   κανει   καμμια   ενεργεια   ηλεκτρονικα   οπως   ειναι   αυτονοητο   φυσικα  απο  τα   λεγομενα,   τοτε   του  στελνεις   εξωδικο   οτι   περιμενεις

κατι  μηνες   για   να   το  κανει   πληρωνοντας   τα  ενοικια  αλλα   αυτος   κωλυσιεργει  για   τους   δικους   του   λογους   φυσικα.

Απο  εκεινη   την  στιγμη   βεβαια   ειστε   πλεον  αντιδικοι    και  ξεχνας   φιλιες   κλπ

Εννοειται   ολα  αυτα   μεσω   δικηγορων   φυσικα.

Σαφως   τα   οικονομικα   σου  δεν  αντεχουν   τετοια   οποτε   συνεννοεισαι   μαζι  του  μεχρι  να   βρεις   αλλη   στεγη.

Τυχον   νταηλικια   με   δεη,ευδαπ  κλειδαριες   κλπ   ειναι   τελειως   παρανομα   και  φωναζεις   αστυνομια   για   καταγραφη   συμβαντος.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, tigergreg είπε

Κατ  αρχας   να   ξεκαθαρισουμε   οτι   τα   γραπτα   συμβολαια   ακινητου  εχουν  καταργηθει   εδω   και   πολυ   καιρο   και   γινονται   ολα   ηλεκτρονικα   μεσω   TAXIS.

https://www.newsbeast.gr/financial/arthro/2806801/pos-tha-dilosete-sto-taxis-to-misthotirio-simvoleo-gia-enikiasi-akinitou

Επισης   αν  ο  ιδιοκτητης   δεν   εχει   κανει   καμμια   ενεργεια   ηλεκτρονικα   οπως   ειναι   αυτονοητο   φυσικα  απο  τα   λεγομενα,   τοτε   του  στελνεις   εξωδικο   οτι   περιμενεις

κατι  μηνες   για   να   το  κανει   πληρωνοντας   τα  ενοικια  αλλα   αυτος   κωλυσιεργει  για   τους   δικους   του   λογους   φυσικα.

Απο  εκεινη   την  στιγμη   βεβαια   ειστε   πλεον  αντιδικοι    και  ξεχνας   φιλιες   κλπ

Εννοειται   ολα  αυτα   μεσω   δικηγορων   φυσικα.

Σαφως   τα   οικονομικα   σου  δεν  αντεχουν   τετοια   οποτε   συνεννοεισαι   μαζι  του  μεχρι  να   βρεις   αλλη   στεγη.

Τυχον   νταηλικια   με   δεη,ευδαπ  κλειδαριες   κλπ   ειναι   τελειως   παρανομα   και  φωναζεις   αστυνομια   για   καταγραφη   συμβαντος.

Tα γραπτα συμβολαια μεταξυ δυο μερων, ιδιοκτητη-ενοικιαστη, σε καμια περιπτωση δεν εχουν καταργηθει. Αυτο που δεν γινεται πλεον, ειναι η καταθεση της ενοικιασης και απο τα δυο μερη στην εφορια η οποια και αυτη πλεον γινεται μονον ηλεκτρονικα. Αυτα τα δυο ομως ειναι μεταξυ τους και αλληλενδετα, σε ενα βαθμο, αλλα και ασχετα. Για παραδειγμα η εφορια ενδιαφερεται και ασχολειται μονον με την φορολογηση του ενοικιου ( του εσοδου δηλαδη ) και οχι με τους ορους ή τις αστικες υποχρεωσεις των δυο. Αυτες αναφερονται και καλυπτονται απο το γραπτο συμβολαιο ή τελος παντων το ιδιωτικο συμφωνητικο μισθωσης.

Τα υπολοιπα περι των "παρανομων" ειπαμε, ο καθενας δρα κι αντιδρα οπως νομιζει, συμφερει, θεωρει και κρινει.

Επεξ/σία από 29gk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, tigergreg είπε

Κατ  αρχας   να   ξεκαθαρισουμε   οτι   τα   γραπτα   συμβολαια   ακινητου  εχουν  καταργηθει   εδω   και   πολυ   καιρο   και   γινονται   ολα   ηλεκτρονικα   μεσω   TAXIS.

https://www.newsbeast.gr/financial/arthro/2806801/pos-tha-dilosete-sto-taxis-to-misthotirio-simvoleo-gia-enikiasi-akinitou

Επισης   αν  ο  ιδιοκτητης   δεν   εχει   κανει   καμμια   ενεργεια   ηλεκτρονικα   οπως   ειναι   αυτονοητο   φυσικα  απο  τα   λεγομενα,   τοτε   του  στελνεις   εξωδικο   οτι   περιμενεις

κατι  μηνες   για   να   το  κανει   πληρωνοντας   τα  ενοικια  αλλα   αυτος   κωλυσιεργει  για   τους   δικους   του   λογους   φυσικα.

Απο  εκεινη   την  στιγμη   βεβαια   ειστε   πλεον  αντιδικοι    και  ξεχνας   φιλιες   κλπ

Εννοειται   ολα  αυτα   μεσω   δικηγορων   φυσικα.

Σαφως   τα   οικονομικα   σου  δεν  αντεχουν   τετοια   οποτε   συνεννοεισαι   μαζι  του  μεχρι  να   βρεις   αλλη   στεγη.

Τυχον   νταηλικια   με   δεη,ευδαπ  κλειδαριες   κλπ   ειναι   τελειως   παρανομα   και  φωναζεις   αστυνομια   για   καταγραφη   συμβαντος.

απο ποτε ειναι νταηλικι να κοψεις φως νερο και να αλλαξεις κλειδαριες σε δικο σου ΑΝΟΙΚΙΑΣΤΟ σπιτι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Lezantas26 είπε

απο ποτε ειναι νταηλικι να κοψεις φως νερο και να αλλαξεις κλειδαριες σε δικο σου ΑΝΟΙΚΙΑΣΤΟ σπιτι?

Απο   τοτε   που  συμφωνησες   να   βαλεις   καποιον   μεσα   χωρις   να   το  δηλωσεις   οπως   λεει   ο  νομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, tigergreg είπε

Απο   τοτε   που  συμφωνησες   να   βαλεις   καποιον   μεσα   χωρις   να   το  δηλωσεις   οπως   λεει   ο  νομος.

Φοβαμαι πως και παλι μπερδευεις τη φορολογικη υποχρεωση με τον αστικο ή και ποινικο νομο. Μερικα παραδειγματα μηπως και ξεκαθαρισει η κατασταση:

- Αν ο ιδιοκτητης δεν δηλωσει το ενοικιο/εσοδο, τοτε η εφορια θα του καταλογισει προστιμο και θα απαιτησει πλεον τον φορο, τις προσαυξησεις και το προστιμο. Η εφορια οπως και κανενας αλλος δεν θα του κανει το παραμικρο αλλο περα απο το να του ζητησει τα λεφτα της λοιπον.

- Αν ο ιδιοκτητης αλλαξει κλειδαριες στην ιδιοκτησια του και βρει αντισταση απο καποιον που ισχυριζεται οτι ειναι δικα του τα πραγματα μεσα εκει και ο ιδιος μαλιστα ειναι που κατοικει εκει, τοτε και οι δυο θα πανε να τα βρουν αρχικα στην αστυνομια και φυσικα μετεπειτα στα δικαστηρια. Το ακινητο ομως θα αποδοθει σε καθε περιπτωση στον ιδιοκτητη του, η οικοσκευη ειναι θεμα αποδειξης/ κρισης του δικαστηριου και αλλων παραγοντων σε ποιον θα καταληξει ενω ο "ενοικιαστης", αφου χαρακτηριστει απο απλος φιλοξενουμενος εως καταληψιας, και παλι δικαστες, δικηγοροι, τρεχαματα και μπλεξιματα, οπωσδηποτε και θα εχει προβληματα, οικονομικα και αλλα, οπως και σιγουρα θα μεινει αστεγος.

- Αν το σπιτι με τον "ενοικιαστη" παρει φωτια, διαπιστωθει οτι αποτελει υγιεινομικο κινδυνο ή βρεθει πως ειναι γιαφκα καποιας τρομοκρατικης οργανωσης, τοτε ο ιδιοκτητης που δεν θα εχει κανει συμβολαιο ενοικιασης, θα κληθει για εξηγησεις στην αστυνομια, στην πυροσβεστικη, στο υγιειονομικο και οπωσδηποτε ολοι αυτοι θα τον παραπεμψουν στον εισαγγελεα καθως ο ενοικιαστης θα ειναι αυτος ο ιδιος και οχι ο "ενοικιαστης" που μενει μεσα χωρις συμβολαιο. Ο οποιος φυσικα θα εχει και εκεινος τρεχαματα αλλα  οχι και τον μπελα του ιδιοκτητη. Και φυσικα και παλι θα μεινει αστεγος.

Επεξ/σία από 29gk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, 29gk είπε

Φοβαμαι πως και παλι μπερδευεις τη φορολογικη υποχρεωση με τον αστικο ή και ποινικο νομο. Μερικα παραδειγματα μηπως και ξεκαθαρισει η κατασταση:

- Αν ο ιδιοκτητης δεν δηλωσει το ενοικιο/εσοδο, τοτε η εφορια θα του καταλογισει προστιμο και θα απαιτησει πλεον τον φορο, τις προσαυξησεις και το προστιμο. Η εφορια οπως και κανενας αλλος δεν θα του κανει το παραμικρο αλλο περα απο το να του ζητησει τα λεφτα της λοιπον.

- Αν ο ιδιοκτητης αλλαξει κλειδαριες στην ιδιοκτησια του και βρει αντισταση απο καποιον που ισχυριζεται οτι ειναι δικα του τα πραγματα μεσα εκει και ο ιδιος μαλιστα ειναι που κατοικει εκει, τοτε και οι δυο θα πανε να τα βρουν αρχικα στην αστυνομια και φυσικα μετεπειτα στα δικαστηρια. Το ακινητο ομως θα αποδοθει σε καθε περιπτωση στον ιδιοκτητη του, η οικοσκευη ειναι θεμα αποδειξης/ κρισης του δικαστηριου και αλλων παραγοντων σε ποιον θα καταληξει ενω ο "ενοικιαστης", αφου χαρακτηριστει απο απλος φιλοξενουμενος εως καταληψιας, και παλι δικαστες, δικηγοροι, τρεχαματα και μπλεξιματα, οπωσδηποτε και θα εχει προβληματα, οικονομικα και αλλα, οπως και σιγουρα θα μεινει αστεγος.

- Αν το σπιτι με τον "ενοικιαστη" παρει φωτια, διαπιστωθει οτι αποτελει υγιεινομικο κινδυνο ή βρεθει πως ειναι γιαφκα καποιας τρομοκρατικης οργανωσης, τοτε ο ιδιοκτητης που δεν θα εχει κανει συμβολαιο ενοικιασης, θα κληθει για εξηγησεις στην αστυνομια, στην πυροσβεστικη, στο υγιειονομικο και οπωσδηποτε ολοι αυτοι θα τον παραπεμψουν στον εισαγγελεα καθως ο ενοικιαστης θα ειναι αυτος ο ιδιος και οχι ο "ενοικιαστης" που μενει μεσα χωρις συμβολαιο. Ο οποιος φυσικα θα εχει και εκεινος τρεχαματα αλλα  οχι και τον μπελα του ιδιοκτητη. Και φυσικα και παλι θα μεινει αστεγος.

Δεν   διαφωνω   σε  ολα   αυτα   τα  υποθετικα   σεναρια   αλλα   νταηλικι   αλλαγη   κλειδαριων   και   κοψιμο   ηλεκτροδοτησης   κλπ   δεν  ειναι   νομιμα   και  μπορεις   να   ρωτησεις

δικηγορο    σχετικα   με   αυτο. Φυσικα   και  θα   μπλεξουν   σε   πολυχρονο   δικαστικο   αγωνα. Οποιαδηποτε   ενεργεια  τετοιου   ειδους   συνιστα   "διαταραξη"....

Μπορει   φυσικα   καποια    στιγμη   να   τον  πεταξει   εξω    αλλα   μονο   με   τελεσιδικη   αποφαση   δικαστηριου  διαφορετικα   υπαρχουν  ποινικες   ευθυνες.

Ιδιοκτησια  σου   ξειδιοκτησια   σου   νταηλικια   δεν  παιζουν.

Επισης   για   το   θεμα   "κλειδαρια"    ρωτα   εναν    "επισημο"   κλειδαρα   αν  θα   ερθει   για   αλλαγη    κλειδαριας   και  τι  θα   σου  ζητησει.....

Και   λεω    "επισημος"   γιατι   ειναι   πολυ  λιγοι   με   αδεια   συμφωνα   με  τον  νομο   που  ειναι   κατατεθειμενη   στο   αρμοδιο   τμημα   της   ΓΑΔΑ.

Οι   υπολοιποι   λειτουργουν   μονο  με   εναρξη   επαγγελματος   στην  εφορια.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...