Προς το περιεχόμενο

Η Google έχει σχέδιο για την εξάλειψη των κουνουπιών παγκοσμίως


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 λεπτά πριν, Rzarector είπε

Όλα τα κουνούπια της Verily παράγονται σε απόλυτα αυτοματοποιημένο περιβάλλον, με την βοήθεια ρομποτικών συστημάτων τα οποία τα διαχωρίζουν σε θηλυκά και αρσενικά. Στην συνέχεια τους δίδεται ένα ηλεκτρονικό αναγνωριστικό το οποίο επιτρέπει την παρακολούθηση της θέσης τους ακόμη και μετά την απελευθέρωση.

Μόνο σε εμένα φαίνεται ιδιαίτερα εντυπωσιακό αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 173
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, VChris είπε

Μόνο σε εμένα φαίνεται ιδιαίτερα εντυπωσιακό αυτό?

Βασικά ναι, οι υπόλοιποι ξέρουμε ότι τα εφοδιάζουν με micro κινητά που τρέχουνε android. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MAFAKA είπε

Και γιατί είσαι τόσο σίγουρος οτι η αύξηση του πληθυσμού των ειδών που θα ευνοηθούν από αυτη΄τη διαδικασία ειναι ωφέλιμο για εμάς;

Είμαι 100% σύμφωνος με τον περιορισμό του πληθυσμού ειδών σαν τα κουνούπια, που μεταδίδοντας την ελονοσία ευθύνονται για αμέτρητους θανάτους κάθε χρόνο σε αναπτυσσόμενες χώρες, εδώ όμως μιλάμε για πλήρη εξάλειψη του είδους.

δεν το ειπα διοτι δεν το ξερω αν θα χει θετικη ή αρνητικη επιπτωση σε μας. αυτο που ξερω ειναι οτι αναγκαστικα αργα ή γρηγορα θα βρεθει μια "ισορροπια" (παντα υπαρχουν διακυμανσεις) και μπορουμε να προσαρμοστουμε στα νεα δεδομενα οπως κανουμε εδω και χιλιαδες χρονια.

παντως αμα ηταν να κανω μια μαντεψια, δε βλεπω πως θα μπορουσαμε να "τον πιουμε" ασχημα επειδη εξαφανιστηκαν τα κουνουπια. αλλαγες στα οικοσυστηματα μπορουν να τις παρατηρησουν και πολλες φορες τις διορθωσαν κι ολας. απο την αλλη ο φοβος μιας μεγαλης πανδημιας που εξαπλωνεται με τα κουνουπια ειναι τρομακτικο σεναριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, MAFAKA είπε

Ούτε εμένα μου αρέσει να με τσιμπάνε τα κουνούπια (και απολαμβάνω ιδιαιτέρως όλων των ειδών τα "κοψίδια"), αλλά ιστορικά έχει αποδειχθεί οτι όποτε ο άνθρωπος για δικό του όφελος εξαφάνισε απο προσώπου γης ένα είδος  (όσο ασήμαντο ή απεχθές και αν δείχνει σε εμάς) το πλήρωσε στο πολλαπλάσιο...

ναι την εξάλειψη ειδων οπως:

Smallpox.

Rinderpest.

Poliomyelitis (polio)

Dracunculiasis.

Yaws.

Malaria.

Hookworm.

Lymphatic filariasis.

more:

https://en.wikipedia.org/wiki/Eradication_of_infectious_diseases

την εχει πληρωσει στο πολλαπλασιο οπως εχει αποδειχθει αλλωστε ιστορικα...

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, KilliK είπε

ναι την εξάλειψη ειδων οπως:

Smallpox.

Rinderpest.

Poliomyelitis (polio)

Dracunculiasis.

Yaws.

Malaria.

Hookworm.

Lymphatic filariasis.

more:

https://en.wikipedia.org/wiki/Eradication_of_infectious_diseases

την εχει πληρωσει στο πολλαπλασιο οπως εχει αποδειχθει αλλωστε ιστορικα...

Three words for you

Ανθεκτικότητα στα αντιβιοτικά

καθε δράση επιφέρει και αντίδραση (και προφανώς δεν μιλάμε για ιούς και βακτήρια εδώ)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Old news. https://www.smithsonianmag.com/innovation/kill-all-mosquitos-180959069/ (2016)

Δεν το σκέφτηκε η Google αυτό, μάλιστα πριν καιρό ψιλοεντρομος διαπίστωσα ότι έχει ήδη γίνει. Όχι στο εργαστήριο, αλλά τα αμόλησαν κιόλας. Δεν έχω το λινκ τώρα, αλλά αν ψάξετε θα το βρείτε πιστεύω.

Το έντρομος που λέω είναι επειδή αυτή είναι μια κίνηση που δε μπορεί κανείς να πάρει πίσω, όχι επειδή "γενετικά τροποποιημένα" που το 99% όσων το ακούν δεν ξέρουν τι σημαίνει και κυρίως τι δεν σημαίνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχουμε ξεπεράσει τα κουνούπια,για τους ψύλλους έχει τίποτα;

Τα κουνούπια συγκριτικά με τους ψύλλους είναι αγγελούδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 minutes ago, Oscar_Mike said:

Ευχάριστο νέο για τους φαντάρους μας στη Γκατζολία!

Τα συγκεκριμενα για να αντιμετωπιστουν θελουν σφαιρα στο κεφαλι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως πολυ σωστα εχουν πει στο Jurassic Park, life will find the way. Και το βλεπω αυτό παντου στη φύση. Οποτε πραγματικα στη Google και Verily δεν εχουν ιδεα τι κανουν. Ελπίζουν απλως ολα να πανε καλα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξερω παιδια παντως πιστευω οτι σαν ενεργεια δεν ειναι σωστη... Παντα οταν ενα ειδος χανεται με τετοιο τροπο απ την αλυσιδα δεν εχει θετικες επιπτωσεις... αν το παμε ετσι και οι μελισσες τσιμπανε..θα πρεπε να της εξαλειψουμε??? αμα χαθει η μελισσα  θα καταρευσουν ολα! 

Θα ηταν προτιμοτερο να βρουν κατι που να τα απωθει απο τους ανθρωπους ή κατι σαν εμβολιο που θα εμποδιζει τη μεταδοση ασθενειων απ αυτα.. 

Γνωμη μου παντα...ισως εχω αδικο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...