Προς το περιεχόμενο

Η Google έχει σχέδιο για την εξάλειψη των κουνουπιών παγκοσμίως


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 173
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στην συνέχεια τους δίδεται ένα ηλεκτρονικό αναγνωριστικό το οποίο επιτρέπει την παρακολούθηση της θέσης τους ακόμη και μετά την απελευθέρωση. 

5 hours ago, VChris said:

Μόνο σε εμένα φαίνεται ιδιαίτερα εντυπωσιακό αυτό?

έλα ντε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντυπωσιακά εώς τρομακτικά αυτά που μαθαίνουμε, φανταστείτε αυτά που δεν μαθαίνουμε!

Αν θέλετε κάντε δύο διορθωσούλες στο άρθρο. Θαμνώδεις και όχι θαμνώδες. Γηγενές και όχι γηγενής. Το λέω επειδή είναι άρθρο της σελίδας, αν ήταν σχόλιο δεν θα το σχολίαζα :)

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν τα κουνουπια τα τρωγαμε <πχ κουνουποσουπα.. ;) >  ...δεν θα ηταν  καν θεμα  τρολλοσυζητησης  κ' διαφημιση της καθε εταιριας... ελεος με οσα διαβαζουμε...

Επεξ/σία από bilios40
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγενής μου που ζει εδώ και τρία χρόνια στην Καλιφορνια είχε σχολιάσει την έλλειψη κουνουπιών σε σχέση με την Ελλάδα. Τελικά όλα έχουν την εξήγηση τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Crazygear είπε

Συγγενής μου που ζει εδώ και τρία χρόνια στην Καλιφορνια είχε σχολιάσει την έλλειψη κουνουπιών σε σχέση με την Ελλάδα. Τελικά όλα έχουν την εξήγηση τους. 

νομίζω είναι το κλίμα εκεί που δεν έχει κουνούπια. στο νεο μεξικό δυο μήνες δεν συνάντησα μύγα ή κουνούπι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ως γεωπόνος (εξού και το nickname, από το φυτοτέχνης), που έχει ασχοληθεί επαγγελματικά με την εντομολογία, κάθε φορά που μπαίνω σε τέτοια threads είτε εδώ είτε σε οποιοδήποτε forum, social media κλπ, δεν μπορώ παρά να γελάσω. Μετά βέβαια σκέφτομαι πόσες φορές έχω πάρει θέση σε άρθρα που αφορούν άλλες επιστήμες με την ίδια βεβαιότητα που γράφουν εδώ μπαρούφες και μετριάζεται το γέλιο.

Άργησα βέβαια να γράψω οπότε ας μείνω σε αυτό. Να γράφετε την άποψή σας. Μην είστε τόσο απόλυτοι είτε προς τη μία είτε προς την άλλη πλευρά. Όποιος γνωρίζει το θέμα απλά γελάει με αυτά που έχουν γραφτεί. 

Επεξ/σία από fytotech
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, fytotech είπε

Ως γεωπόνος (εξού και το nickname, από το φυτοτέχνης), που έχει ασχοληθεί επαγγελματικά με την εντομολογία, κάθε φορά που μπαίνω σε τέτοια threads είτε εδώ είτε σε οποιοδήποτε forum, social media κλπ, δεν μπορώ παρά να γελάσω. Μετά βέβαια σκέφτομαι πόσες φορές έχω πάρει θέση σε άρθρα που αφορούν άλλες επιστήμες με την ίδια βεβαιότητα που γράφουν εδώ μπαρούφες και μετριάζεται το γέλιο.

Άργησα βέβαια να γράψω οπότε ας μείνω σε αυτό. Να γράφετε την άποψή σας. Μην είστε τόσο απόλυτοι είτε προς τη μία είτε προς την άλλη πλευρά. Όποιος γνωρίζει το θέμα απλά γελάει με αυτά που έχουν γραφτεί. 

Εγώ πάλι θα ήθελα πολύ να γράψεις την άποψή σου, ως άνθρωπος που η εντομολογία είναι το επάγγελμα σου μπορείς να αποσαφηνίσεις σε εμάς τους υπόλοιπους πλευρές του θέματος που πιθανότατα δεν είναι κατανοητές. Προτιμώ να μάθω που είμαι λάθος όταν εκφέρω μία άποψη (το νόημα μιας κουβέντας είναι να κερδίσουμε κάτι απο αυτήν άλλωστε) παρά να ζω μία ζωή μέσα στην άγνοια επειδή κάποιος δεν αμφισβήτησε (με επιχειρήματα) αυτά που λαθεμένα πίστευα ως σωστά 🙂

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, MAFAKA είπε

Εγώ πάλι θα ήθελα πολύ να γράψεις την άποψή σου, ως άνθρωπος που η εντομολογία είναι το επάγγελμα σου μπορείς να αποσαφηνίσεις σε εμάς τους υπόλοιπους πλευρές του θέματος που πιθανότατα δεν είναι κατανοητές. Προτιμώ να μάθω που είμαι λάθος όταν εκφέρω μία άποψη (το νόημα μιας κουβέντας είναι να κερδίσουμε κάτι απο αυτήν άλλωστε) παρά να ζω μία ζωή μέσα στην άγνοια επειδή κάποιος δεν αμφισβήτησε (με επιχειρήματα) αυτά που λαθεμένα πίστευα ως σωστά 🙂

Καταρχάς, μια καλή αρχή για να διαβάσει κάποιος για τα κουνούπια, είναι εδώ: http://www.conops.gr . Είναι κρατικό site, που απευθύνεται στο κοινό, οπότε δεν έχει δύσκολη ορολογία.

Δεύτερον, προφανώς όποιο επιστημονικό πρόβλημα που δεν αναπαράγεται σε ένα εργαστήριο, έχει πάρα πολλές παραμέτρους. Έγραψαν πολλοί πως θα ήταν αφύσικο να αφαιρέσουμε έναν οργανισμό από το οικοσύστημα. Εξίσου αφύσικο ήταν πως βρέθηκαν εδώ όμως. Όταν λέμε κουνούπι, δεν υπάρχει ένα είδος. Το κουνούπι τίγρης πχ, δεν είναι γηγενές στην Ελλάδα αλλά πλέον ο πληθυσμός του είναι τεράστιος. Μπήκε κάποιος σε ένα αεροπλάνο, είχε κάποια αυγά σε κάποια βρώμικα παπούτσια και τα έφερε. Φυσικούς εχθρούς δεν έχει εδώ άρα αναπτύχθηκε σαν τρελό. Όσο αφύσικο είναι να το εξολοθρεύσουμε άλλο τόσο είναι να το αφήσουμε ανενόχλητο.

Είναι τεράστιο θέμα τα κουνούπια και δεν μπορεί να αναλυθεί με δύο γραμμές. Το 99% των συνεργείων απεντομώσεων στην Ελλάδα, δεν έχουν ιδέα πως να τα αντιμετωπίσουν. Ούτε αυτά ούτε τις κατσαρίδες. Βέβαια, φταίει κι ο καταναλωτής. Γιατί όταν του λέω, πως για πλήρη αντιμετώπιση θέλει 150-200€ κι ο άλλος προσπαθεί να κάνει οικονομία, πάει στην απεντόμωση με 5€ ανά διαμέρισμα. Ας κοιτάξει πρώτα πόσο κάνει ένα φάρμακο για έντομα υγειονομικής σημασίας και μετά θα καταλάβει τι αγοράζει με 5€. 

Τέλος, η ευθύνη του κράτους. Τις αποφάσεις πλέον για τους αεροψεκασμούς τους παίρνουν οικονομολόγοι κι όχι γεωπόνοι. Δε νομίζω πως χρειάζεται να πω παραπάνω. Κι εννοείται τα λιγοστά χρήματα που "κερδίζουν" από τις μειώσεις σε αεροψεκασμούς, τα πληρώνουμε επί χίλια στα νοσοκομεία από τις αρρώστιες που μεταδίδονται με τα κουνούπια. Χαζή οικονομία.

  • Like 5
  • Thanks 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Arkin είπε

Τα σκουληκια κανουν για ψαρεμα. Οι μυγες μονο φτυνουν τις κατσαριδες τις φοβουνται οι γκομενες. Οι κακοι ανθρωποι κυριως να παρουν δρομο. 

Το θέμα είναι ποιους θεωρεί η Google κακούς ανθρώπους!!?!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...