Προς το περιεχόμενο

Το τέλος του Hangouts θα έρθει το 2020


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, panathatube είπε

Μια καλή επιλογή παραπάνω δε με χαλάει. Πιθανόν να υπάρχει χρέωση αλλά καμιά φορά χρησιμοποιώ και SMS οπότε θα ήθελα κάτι πιο σύγχρονο. Το RCS δεν αποκλείει το Viber και τανάπαλιν.

Sms εχω να στειλω τουλαχιστον 5-6 χρονια. Το viber δεν ξερω για ποιο λογο δεν το χωνεψα ποτε. Δεν αλλαζω με τιποτα το whatsapp που μιλαω καθημερινα με φιλους. Και για αλλους φιλους, το mesenger

Επεξ/σία από sinikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όχι ρε φίλε και το χρησιμοποιούσα κάθε μέρα με το hangouts μεγάλωσα... 

Κρίμα η πρώτη λέξη που είπε ο Ιός μου ήταν hangouts... 

Δεν θα φάω τώρα στεναχωρέθηκα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, iddqdiddqd είπε

Θυμάσαι το video conference του google plus που το λέγανε hangouts. Εδώ λέμε για την 3-σε-1 υπηρεσία & εφαρμογή που ένωσε google talk, το προαναφερθέν video conference (πλέον και audio only) και για ένα φεγγάρι SMS client. Το ονομάσανε επίσης hangouts. Επειδή μπορούν.

Έχω χάσει επεισόδια τότε. Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι το Hangouts και χρησιμοποιείται από αρκετό κόσμο, απλά όχι για να στέλνεις emoticons και καρδουλίτσες.

Δεν μπορεί να γίνει σύγκριση με εφαρμογές τύπου Viber-Whatsapp την στιγμή που αυτές δεν είχαν desktop client  για καιρό ή ακόμα και τώρα έχουν της πλάκας. To Ηangouts ήταν πολύ περισσότερο desktop based, καθώς έπαιζε από μπράουζερ και από το gmail. Δυστυχώς αντί να δουλέψουν πάνω στο Google Talk που ήταν πολύ μπροστά, αντί να βελτιώσουν το Hangouts άρχισαν να πειραματίζονται. Το Allo απέτυχε, το Duo το ίδιο.

Η Google έχει χάσει εδώ και καιρό τη μάχη στο messaging. Στην Αμερική λόγω Apple από το iMessage, στην Ευρώπη από το Whatsapp, σε περισσότερες τριτοκοσμικές χώρες από το Viber (δεν το λέω ειρωνικά, το χρησιμοποιώ καθημερινά κι εγώ) και πάει λέγοντας. Φυσικά υπάρχει και το Messenger.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσα πολλά που υπάρχουν δύσκολα να διαλέξεις.

To Viber στην Ελλάδα είναι το κυρίαρχο, στο εξωτερικό από οτι βλέπω το whatsup και wechat.

Προσωπικά μου αρέσει το Telegram αλλα ελάχιστοι το χρησιμοποιούν από τις επαφές μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dyrer είπε

Τόσα πολλά που υπάρχουν δύσκολα να διαλέξεις.

To Viber στην Ελλάδα είναι το κυρίαρχο, στο εξωτερικό από οτι βλέπω το whatsup και wechat.

Προσωπικά μου αρέσει το Telegram αλλα ελάχιστοι το χρησιμοποιούν από τις επαφές μου.

λοιπόν δεν είναι το viber κυρίαρχο. Εξαρτάτε την ηλικία. Στους "μεγάλους" είναι πιθανόν πρώτο το viber (30-40+).

 

Ως εκπαιδευτικός (λύκειο) και ρωτώντας κάθε χρόνο την Α λυκείου (σαν γκάλοπ) σου λέω ότι τα μικρά δεν το ξέρουν το viber (ίσως το χρησιμοποιεί 1/10 το πολύ και για ειδικές περιπτώσεις πχ για επικοινωνία με γονείς) . Το κυρίαρχο στην "νεολαία" (δλδ στο "μέλλον") είναι α) Instagram direct messenger, β) whatsup, γ) fb messenger.. (με αυτή τη σειρά). Αν θα κρατούσαν ένα πρόγραμμα μηνυμάτων (messaging) όλα τα παιδιά σχεδόν πάντα συμφωνούν στο Instagram (ίσως γιατί δεν είναι καθαρόαιμο για μηνύματα αλλά είναι και social εφαρμογή).  ω ναι, αυτή η βλακεία σαρώνει και δεν μπορώ να το εξηγήσω.. όχι επαρκώς..

Τουλάχιστον αυτά συμβαίνουν στην περιοχή μου. Προσωπικά δεν περίμενα το whatsup ψηλότερα από το fb messenger στην Ελλάδα στην νεολέα αλλά έλα που συμβαίνει και εδώ. Διεθνώς (με Κίνα μέσα) ισχύουν τα παρακάτω βάση χρηστών και όχι (πραγματικής) χρήσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω και η οικογενεια το χρησιμοποιούσαμε μια χαρα το hangouts και για μενα εχει 2-3 βασικα πλεονεκτηματα εναντι των συναφων που αναφερονται: 1 ταυτοχρονη λειτουργια σε πολλες συσκευες android και web browser, 2 δεν απαιτει αριθμο κινητου - εχω ανοιξει λογαριασμο στον γιο μου απο τα 8 του κ συνομιλουμε απο την ταμπλετα του μια χαρα χωρις να πρεπει να του δωσω αριθμο κινητου, άσε που δεν γινεται να του στειλει μνμ καποιος στην τυχη οπως σε viber, πρεπει να ξερεις το εμαιλ κ να αποδεχτει ο αλλος το  invitation σου. Τελος, ειχα την αισθηση οτι ως μερος του λειτουργικου σου android ειχε ελαχιστη επιβαρυνση στη λειτουργια του κινητου, κ νομιζω οτι "περνουσε" τις βιντεοκλησεις πιο ευκολα σε χαμηλο σημα απο οτι το skype.

Γενικοτερα παντως ηταν οντως αγνωστη εφαρμογη, ισως γιατι δεν ειχε και ονομα που να βοηθουσε να καταλαβει ο χρηστης τι ακριβως κανει..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, plpapadopoulos είπε

Για τα μπάζα εφαρομογή με μηδαμινή ασφάλεια, τίγκα στο spam και phising messages...

https://fossbytes.com/best-secure-encrypted-messaging-apps/amp/

https://heimdalsecurity.com/blog/the-best-encrypted-messaging-apps/amp/

https://mashtips.com/android-secure-messaging-apps/amp/

Επεξ/σία από Istros
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...