Προς το περιεχόμενο

Το Apple Music καταφθάνει και στα έξυπνα ηχεία Echo της Amazon


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Apple και η Amazon, ανακοίνωσε αυτή την εβδομάδα την έλευση της υπηρεσίας Apple Music στα έξυπνα ηχεία Echo της δεύτερης, κάτι που θα πραγματοποιηθεί στις 17 Δεκεμβρίου.

Όπως αναφέρει η Amazon, οι συνδρομητές της υπηρεσίας streaming μουσικής της Apple θα μπορούν να ζητούν από την Alexa να αναπαράγει τα αγαπημένα τους τραγούδια και καλλιτέχνες, τις αγαπημένες τους λίστες μουσικής, καθώς και τους ραδιοφωνικούς σταθμούς Beats1. Ένα από τα παραδείγματα είναι η εντολή -πάντα στα αγγλικά-, "Alexa, play Bebe Rexha on Apple Music". 

Η ενσωμάτωση του Apple Music στις συσκευές Echo γίνεται με την παρουσία του σχετικού "skill", το οποίο θα πρέπει να ενεργοποιηθεί μέσα από την εφαρμογή της Alexa. Εκεί οι χρήστες θα μπορούν να συνδέσουν το λογαριασμό τους με αυτόν που διαθέτουν στο Apple Music προκειμένου να μπορεί να ξεκινήσει το streaming της μουσικής μέσα από τα έξυπνα ηχεία Echo.

Η κίνηση αυτή μπορεί να θεωρηθεί ως ένα βαθμό μη αναμενόμενη από τη στιγμή που η Apple κρατά κλειστό το οικοσύστημα συσκευών και υπηρεσιών της, έχοντας ήδη κυκλοφορήσει στην αγορά το Homepod, το δικό της έξυπνο ηχείο. Όμως ήδη οι συσκευές Amazon Echo υποστηρίζουν τους κυριότερους ανταγωνιστές του Apple Music όπως το Spotify, Pandora και iHeartRadio, ενώ η υποστήριξη και του Apple Music, κάνει διαθέσιμη την υπηρεσία σε εκατομμύρια χρήστες. Παράλληλα η Apple δίνει ήδη την ευκαιρία σε κατόχους Android συσκευών να έχουν πρόσβαση στο Apple Music, μια επιβεβλημένη κίνηση με βάση και τον ανταγωνισμό.

MacRumors


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα σιγα "ανοιγει" η apple. Καλο ειναι απο την μια.

Παραδεχεται απο την αλλη οτι το ηχειο της αμαζον πουλαει και γιατι να χασει την ευκαιρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλπ κλπ alexa τι καιρό θα κάνει αύριο? 

Τόσα χρόνια που δεν ρωτούσαμε τι έγινε δηλαδή?

Άχρηστες συσκευές για να μας διασκεδάζουν.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

12 ώρες πριν, tz_aristotelis είπε

Κλπ κλπ alexa τι καιρό θα κάνει αύριο? 

Τόσα χρόνια που δεν ρωτούσαμε τι έγινε δηλαδή?

Άχρηστες συσκευές για να μας διασκεδάζουν.

Μια χαρά συσκευή είναι, 2 μήνες τώρα που έχω το ηχείο έχει βγάλει τα λεφτά του και είναι πολύ μεγάλη ευκολία χωρίς να κάθεσαι να ψάχνεις για κινητά και λάπτοπ να του λες "παίξε το τάδε τραγούδι ή είδος στο Spotify, το δείνα σταθμό στο (ελληνικό) ραδιόφωνο, θύμισέ μου σε 15 λεπτά να σβήσω το θερμοσίφωνα, πες μου τι πιθανότητα έχει να βρέξει αύριο στην τοποθεσία μου, σβήσε τα φώτα στο σαλόνι, άναψε τα φωτάκια του δέντρου στο πολύπριζο" κλπ κλπ. Σε βάθος χρόνου σε γλυτώνει από πολλή φασαρία.

Να δούμε βέβαια πότε θα φιλοτιμηθεί η Amazon να το κάνει διαθέσιμο σε περισσότερες χώρες, γιατί Ελλάδα ακόμα δεν το στέλνουν επίσημα. Πρέπει να πας έξω να το αγοράσεις ή έστω να αγγαρέψεις κάποιον να στο φέρει. Η προτελευταία έκδοση είχε μόλις 55 λίρες (από 90) στη βδομάδα του Black Friday, άνετα έπαιρνα καναδυο ακόμα.

Δεδομένου ότι το αντίστοιχο ηχείο της Apple έχει σχεδόν τριπλάσια τιμή και πρακτικά λιγότερες δυνατότητες (αν και καλύτερη ποιότητα για αναπαραγωγή μουσικής), νομίζω ότι είναι πολύ καλή η κίνηση της Amazon. Θα τραβήξει αρκετό κόσμο που έχει μεν Apple Music αλλά δεν θέλει να δώσει 350 ευρώ.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω φαγούρα που την είχαμε. Όταν άλλες καλύτερες υπηρεσίες ήταν ενσωματωμένες σε άπειρες συσκευές, η Apple το παίζανε μονοπώλιο. Αφού δεν κατάφεραν να ξεπεράσουν τα Echo με το έλειπες ηχείο τους, είπαν μετά από τόσα χρόνια να υποστηρίξουν την Alexa λες και τα fanboys που χρησιμοποιούν Apple Music χρησιμοποιουν άλλα προϊόντα πέρα από της Apple. Spotify χίλιες φορές ανώτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, whoever81 είπε

Συγκλονιστικά νέα. Είμαι περίεργος πόσα Echo έχουν πουληθεί στην Ελλάδα.

Κανένα μιας και το Echo δεν πωλείται επίσημα στην Ελλάδα, όπως και σε πολλές άλλες ευρωπαϊκές χώρες (πχ. Πορτογαλία). Στο εξωτερικό βέβαια πωλούνται σαν ζεστά ψωμάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείτε ρε παιδιά δεν είναι διαθέσιμο στην Ελλάδα και δεν το φέρνουν κλπ κλπ;; Μια χαρά πωλείται και στην Ελλάδα η international έκδοση του από Amazon... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φαντάζομαι ότι με το international version εννοείς αυτό που φαίνεται στο αμερικάνικο site και το στέλνουν μέσω Amazon.de. Ενδιαφέρον, είμαι βέβαιος ότι πριν μερικές εβδομάδες που είχα κοιτάξει, ούτε το γερμανικό site έστελνε Ελλάδα. Ίσως κάτι άλλαξε στο ενδιάμεσο. 

Το v2 το βαράνε λίγο βέβαια στα 110 ευρώ σχεδόν μαζί με μεταφορικά. Από Αγγλία το είχα πάρει 80 λίρες πριν 2 μήνες ενώ όπως είπα στις εκπτώσεις το είχαν πάει στις 55. Μάλλον αξίζει να περιμένω να πέσει λίγο η νεότερη έκδοση, μετά τις γιορτές γιατί ούτως ή άλλως δεν είναι καν διαθέσιμη τώρα. 

edit: έριξα μια δεύτερη ματιά, αυτή τη φορά από desktop και όχι από κινητό και νομίζω ότι τελικά είχα δίκιο. Το "international version" παραπέμπει στο amazon.com:

https://www.amazon.com/Echo-2nd-Generation-International-Version/dp/B075RSCZHD

echo1.png.03d60ad71cecccf8c54a41a03e204a8e.png

 

...το οποίο με τη σειρά του μας στέλνει στο amazon.de. Το οποίο δεν στέλνει κανένα από αυτά τα ηχεία στην Ελλάδα:

https://www.amazon.de/Amazon-Echo-Intelligenter-Lautsprecher-Alexa/dp/B06ZXQV6P8/

echo2.png.7d383a341a4f174f426f24934a3a540e.png

Είστε σίγουροι ότι μιλάμε για το ίδιο πράγμα; Για το κανονικό ηχείο και όχι για το Dot, το οποίο για προφανείς λόγους δεν έχει πολλές από τις λειτουργίες του κανονικού.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, georgecar είπε

Τι εννοείτε ρε παιδιά δεν είναι διαθέσιμο στην Ελλάδα και δεν το φέρνουν κλπ κλπ;; Μια χαρά πωλείται και στην Ελλάδα η international έκδοση του από Amazon... 

Και εγώ από Ελλάδα το πήρα σε καλή τιμή μάλιστα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, hall2001 είπε

Και εγώ από Ελλάδα το πήρα σε καλή τιμή μάλιστα. 

Από που? Ολόκληρο skroutz και δεν το έχει, έχει μόνο το DOT.

Μήπως αυτό έχεις πάρει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...