Προς το περιεχόμενο

Ποιος ο σκοπός της αποστολής InSight και γιατί είναι σημαντική


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, Simon_says είπε

εχω την εντυπωση οτι σβηστηκε το σχολιο που εκανα ,επισης (Το είδαμε να προσγειώνεται με ασφάλεια, να ανοίγει τα solar panel arrays του με επιτυχία)

δεν μπορω ουτε καν να το σχολιασω.

Προσωπικα όταν το διάβασα και εγώ έλιωσα στο γέλιο!!! 

Πέρα από την πλάκα αν δεν κάνω λάθος τα ρομποτικά που έχουν στείλει στον Άρη είναι μικρά σε μέγεθος

Δηλαδή θέλουν να μας πουν ότι ένα παιδικό τρυπάνι θα τρυπήσει μέχρι τον φλοιό? ?? Εκτός και είναι μεγαλύτερο σε διάσταση που δεν νομίζω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Fp84 είπε

Δηλαδή θέλουν να μας πουν ότι ένα παιδικό τρυπάνι θα τρυπήσει μέχρι τον φλοιό? ?? Εκτός και είναι μεγαλύτερο σε διάσταση που δεν νομίζω 

5 μέτρα βάθος θα πάει ... απλά έχει πολλούς αισθητήρες που θα  βοηθήσουν να γίνει πιο κατανοητό τι συμβαίνει εντός του πλανήτη...

Στην ουσία ενα εξελιγμένο θερμόμετρο είναι 

https://mars.nasa.gov/insight/spacecraft/instruments/hp3/

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Hatsos είπε

Πολύ μανία με τον πλανήτη Άρη τελευταία. Γιατί έτσι? Πραγματικά έχω απορία αν ξέρουν κάτι που δεν ξέρουμε η απλά θέλουν να έχουν μια εναλλακτική λύση. Θα μου πεις, γιατί όχι. Πάντα είναι καλό να έχουμε μια λύση. 

Είναι ο πιο κοντινός/εύκολος πλανήτης για να εξερευνήσουμε με κάποιο μέσο που μπορούμε να στείλουμε εκεί, απλά. Έχει και κάποια ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά αλλά το ίδιο έχουν κι άλλοι. Απλά ακόμα και σε αυτόν, είναι δύσκολο να στείλεις μια αποστολή. Από κάπου πρέπει να ξεκινάς.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Simon_says είπε

εχω την εντυπωση οτι σβηστηκε το σχολιο που εκανα ,επισης (Το είδαμε να προσγειώνεται με ασφάλεια, να ανοίγει τα solar panel arrays του με επιτυχία)

δεν μπορω ουτε καν να το σχολιασω.

Αυτό ακριβώς θα έγραφα και εγώ....ασε που γενικότερα είμαι δύσπιστος.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί πολλές περιοχές του Άρη έχουν Ελληνικά ονόματα;

 

Γι αυτό ευθύνεται ο Ευγένιος Αντωνιάδης, αστρονόμος που στα τέλη του 18ου και αρχές του 19ου αιώνα εργάστηκε στην Γαλλία.

 

ΥΓ είναι κρίμα που ξέρουμε μόνο κάποιους Έλληνες επιστήμονες (πχ Κωνσταντίνος Καραθεωδορή, Γεώργιος Παπανικολάου, πολλές φορές μάλιστα με λάθος τρόπο) και αγνοούμε άλλους όπως ο Αντωνιάδης (και ο Φωκάς), ο Δημήτριος Χόνδρος και άλλους.

Επεξ/σία από alcemist
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, kostasfalcon said:

Αυτό ακριβώς θα έγραφα και εγώ....ασε που γενικότερα είμαι δύσπιστος.....

Όπου σε βολεύει... 😛 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να στείλουμε τον Bruce Willis να ανοίξει τρύπα μέχρι το κέντρο και να βάλει πυρηνική γόμωση να τον σπάσει να δούμε τι έχει μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, silverado είπε

Αφου συλλεξαμε ολα τα data απο τον δικο μας πλανητη περασαμε στους αλλους πλανητες.

Που πας ρε Καραμητρο με 5μετρο τρυπανι ;

Πες τα χρυσοστομε!!! Παλι καλα που δεν του έβαλαν κανένα παιδικό κουταλάκι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, silverado είπε

Αφου συλλεξαμε ολα τα data απο τον δικο μας πλανητη περασαμε στους αλλους πλανητες.

Που πας ρε Καραμητρο με 5μετρο τρυπανι ;

 

Σε περίπτωση αποικισμού του πλανήτη αυτά τα 5 μέτρα είναι που μας ενδιαφέρουν περισσότερο. Πρώτον πρέπει να εξεταστεί το έδαφος για να εκτιμηθούν οι δυνατότητες καλλιέργειας του αρειανού εδάφους και να προετοιμαστούν τα κατάλληλα εδαφοβελτιωτικά. Το όχημα προφανώς διαθέτει σεισμογράφο ο οποίος θα συλλέξει δεδομένα για την στρωματογραφία του Άρη εντοπίζοντας πιθανές περιοχές με χρήσιμα μέταλλα. Επίσης η περίπτωση να βρεθούν χρήσιμα ορυκτά στην επιφάνεια του Άρη δεν είναι διόλου απίθανη. Και στην Γη υπάρχουν πολλά επιφανειακά ορυχεία. Σε κάποιο από αυτά στην Ινδονησία εξάγεται χρυσός, άργυρος και πλατίνα σε βάθος μόλις μερικών μέτρων από την επιφάνεια. Το ίδιο συμβαίνει και με τα πολύτιμα κοιτάσματα λίθιου της Βολιβίας. Ωστόσο αυτό που θα είχε πολύ μεγάλη αξία θα ήταν εάν εντοπιζόντουσαν ραδιενεργά υλικά καθώς αυτό θα παρείχε δυνατότητες κατασκευής πυρηνικού αντιδραστήρα στον Άρη και την δυνατότητα παροχής μεγάλης ποσότητας ενέργειας στην μελοντική αποικία. Ένα κοίτασμα πλούσιο σε ουράνιο -  πλουτώνιο σίγουρα θα γινόταν στόχος εκμετάλλευσης.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, kokoviosR είπε

Τη μια ονομασία στον  χάρτη την έδωσε ελληνόπουλο πάντως...

Μόλις είδα το Hellas...

Λάθος...

Με μια αναζήτηση βρήκα ότι ονομάστηκε έτσι από  τον Giovanni Schiaparelli.

https://en.wikipedia.org/wiki/Hellas_Planitia#Discovery_and_naming

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, anax111 είπε

Σε περίπτωση αποικισμού του πλανήτη αυτά τα 5 μέτρα είναι που μας ενδιαφέρουν περισσότερο. Πρώτον πρέπει να εξεταστεί το έδαφος για να εκτιμηθούν οι δυνατότητες καλλιέργειας του αρειανού εδάφους και να προετοιμαστούν τα κατάλληλα εδαφοβελτιωτικά. Το όχημα προφανώς διαθέτει σεισμογράφο ο οποίος θα συλλέξει δεδομένα για την στρωματογραφία του Άρη εντοπίζοντας πιθανές περιοχές με χρήσιμα μέταλλα. Επίσης η περίπτωση να βρεθούν χρήσιμα ορυκτά στην επιφάνεια του Άρη δεν είναι διόλου απίθανη. Και στην Γη υπάρχουν πολλά επιφανειακά ορυχεία. Σε κάποιο από αυτά στην Ινδονησία εξάγεται χρυσός, άργυρος και πλατίνα σε βάθος μόλις μερικών μέτρων από την επιφάνεια. Το ίδιο συμβαίνει και με τα πολύτιμα κοιτάσματα λίθιου της Βολιβίας. Ωστόσο αυτό που θα είχε πολύ μεγάλη αξία θα ήταν εάν εντοπιζόντουσαν ραδιενεργά υλικά καθώς αυτό θα παρείχε δυνατότητες κατασκευής πυρηνικού αντιδραστήρα στον Άρη και την δυνατότητα παροχής μεγάλης ποσότητας ενέργειας στην μελοντική αποικία. Ένα κοίτασμα πλούσιο σε ουράνιο -  πλουτώνιο σίγουρα θα γινόταν στόχος εκμετάλλευσης.

Καμμια σχεση. Βρηκαν την χηνα με τα χρυσα αυγα.

Αναφερουν το InSight θα θεσει την βαση για ολες τις επομενες αποστολες εκει.

Σε καθε αποστολη το τρυπανι θα μεγαλωνει σε μηκος για να δικαιολογησει την αναγκαιοτητα της καθε αποστολης και ολοι θα ειναι ευχαριστημενοι,

εμεις με τα φουμαρα της δηθεν αξιοποιησης των δεδομενων και αυτοι με την παχυνση των τραπεζικων τους λογαριασμων.

Επεξ/σία από silverado
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

4 ώρες πριν, superpanos2 είπε

Λάθος...

Με μια αναζήτηση βρήκα ότι ονομάστηκε έτσι από  τον Giovanni Schiaparelli.

https://en.wikipedia.org/wiki/Hellas_Planitia#Discovery_and_naming

Δε μου το βγαζεις απο το μυαλό οτι με τον εναν ή τον άλλο τρόπο(έμμεσα) κρύβεται Έλληνας ή Ελληνίδα από πισω...

Δε θα ψαξω ολη την ιστορια αναλυτικα, αλλα οπου το greece γινεται hellas κάποιος συνέλλην εχει βαλει το χεράκι του.

Επεξ/σία από kokoviosR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...