Προς το περιεχόμενο

Bluetooth+Ipad mini 2


κουξκουκ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους έχω ένα Mini one D 2002 μοντέλο ,έχει την εργοστασιακή πηγή του και θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να κάνω μετατροπή πάνω σε αυτή την πηγή να μπει κάποια συσκευή Bluetooth ώστε να μπορώ να παίζω με τραγούδια η  και κάποιο πρόγραμμα που δείχνει στροφές χιλιόμετρα από το ipad που έχω ..δεν γνωρίζω διαδικασίες και που πρέπει να πάω για να μου το φτιάξουν ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μου επιτρεπει ο TS, αλλα σκοπευα σημερα να ανοιξω ακριβως ιδιο θεμα με την ιδια ερωτηση απλα για αλλο αυτοκινητο (Citroen C2)

Αν υπαρχει καποια ιδεα θα μας διευκολυνει.

 

Thanks!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι θέλεις να κανείς. Θέλεις απλά να παιζεις μουσική από κάποια εξωτερική συσκευή μέσω Bluetooth; Θέλεις να αλλάξεις πηγή; Θέλεις να χρησιμοποιείς το iPad ως πηγή; Και τι διασύνδεση εννοείς όταν λες στροφές και χλμ στο iPad?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να χρησιμοποιήσω το iPad ως πηγή για να αλλάζω τους σταθμούς του ραδίου από αυτό η να παίζω δική μου μουσική μέσω iPad, και το δεύτερο αν υπάρχει software ώστε να μου δείχνει το iPad στροφές/χιλιόμετρα αντί το κοντέρ..το Bluetooth το ανέφερα γιατί δεν υπάρχει σύνδεση με κάποια θύρα με το iPad

1 ώρα πριν, paylidis είπε

Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι θέλεις να κανείς. Θέλεις απλά να παιζεις μουσική από κάποια εξωτερική συσκευή μέσω Bluetooth; Θέλεις να αλλάξεις πηγή; Θέλεις να χρησιμοποιείς το iPad ως πηγή; Και τι διασύνδεση εννοείς όταν λες στροφές και χλμ στο iPad?

 

Επεξ/σία από κουξκουκ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, κουξκουκ είπε

Να χρησιμοποιήσω το iPad ως πηγή για να αλλάζω τους σταθμούς του ραδίου από αυτό η να παίζω δική μου μουσική μέσω iPad, και το δεύτερο αν υπάρχει software ώστε να μου δείχνει το iPad στροφές/χιλιόμετρα αντί το κοντέρ..το Bluetooth το ανέφερα γιατί δεν υπάρχει σύνδεση με κάποια θύρα με το iPad

Σταθμούς κτλπ νμζω πως δεν γίνεται.  Υπάρχουν θήκες που μπαίνει το ipad Και είναι σαν οθόνη αυτοκινητου. Τωρα τι μπορεις να κανεις? Συνδέεις αυτοκίνητο και ipad με aux για να εχεις τον ήχο ανοίγεις bluetooth και βάζεις στο αμαξι ενα obd reader για να εχεις όλες τις ενδείξεις που ειπες παραπανω και τέλος περνάς και ένα καλώδιο για να το φορτίζεις συνεχώς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, κουξκουκ είπε

Να χρησιμοποιήσω το iPad ως πηγή για να αλλάζω τους σταθμούς του ραδίου από αυτό η να παίζω δική μου μουσική μέσω iPad, και το δεύτερο αν υπάρχει software ώστε να μου δείχνει το iPad στροφές/χιλιόμετρα αντί το κοντέρ..το Bluetooth το ανέφερα γιατί δεν υπάρχει σύνδεση με κάποια θύρα με το iPad

Για να βλέπεις στροφές, km, ή οτιδήποτε από τους αισθητήρες του αυτοκινήτου, χρειάζεσαι bluetooth OBD reader, και το ανάλογο application στο Ipad (πχ στα android είναι το torque). Αυτό δεν έχει καμιά σχέση με τον χειρισμό του ραδίου. 

Για να παίζεις πράγματα από το Ipad στο ράδιο, εάν δεν έχει AUX-inτο ράδιο σου, είτε θα πρέπει να αλλάξεις ράδιο με κάποιο που έχει bluetooth, είτε θα πάρεις ένα bluetooth transmitter, που είναι ο πιο εύκολος τρόπος. Δλδ, θα στέλνεις το τραγούδι στο transmitter με bluetooth, και αυτό θα το στέλνει ασύρματα σαν σταθμό στο ράδιο σε κάποια συχνότητα που θα επιλέξεις. 

Τώρα τι είναι συμβατό από όλα αυτά με Ipad, δεν έχω ιδέα, και τι applications υπάρχουν γι αυτόν τον σκοπό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Whargoul είπε

Για να βλέπεις στροφές, km, ή οτιδήποτε από τους αισθητήρες του αυτοκινήτου, χρειάζεσαι bluetooth OBD reader, και το ανάλογο application στο Ipad (πχ στα android είναι το torque). Αυτό δεν έχει καμιά σχέση με τον χειρισμό του ραδίου. 

Για να παίζεις πράγματα από το Ipad στο ράδιο, εάν δεν έχει AUX-inτο ράδιο σου, είτε θα πρέπει να αλλάξεις ράδιο με κάποιο που έχει bluetooth, είτε θα πάρεις ένα bluetooth transmitter, που είναι ο πιο εύκολος τρόπος. Δλδ, θα στέλνεις το τραγούδι στο transmitter με bluetooth, και αυτό θα το στέλνει ασύρματα σαν σταθμό στο ράδιο σε κάποια συχνότητα που θα επιλέξεις. 

Τώρα τι είναι συμβατό από όλα αυτά με Ipad, δεν έχω ιδέα, και τι applications υπάρχουν γι αυτόν τον σκοπό. 

 

6 λεπτά πριν, RedPriest είπε

Σταθμούς κτλπ νμζω πως δεν γίνεται.  Υπάρχουν θήκες που μπαίνει το ipad Και είναι σαν οθόνη αυτοκινητου. Τωρα τι μπορεις να κανεις? Συνδέεις αυτοκίνητο και ipad με aux για να εχεις τον ήχο ανοίγεις bluetooth και βάζεις στο αμαξι ενα obd reader για να εχεις όλες τις ενδείξεις που ειπες παραπανω και τέλος περνάς και ένα καλώδιο για να το φορτίζεις συνεχώς. 

Οπότε παιδεία ψάχνω τις συσκευές που μου είπατε εσείς  γιατί δεν έχει θύρα aux για σύνδεση σας ευχαριστώ πολύ ...ξέρετε ποια κατάστημα ειδικεύονται να το κάνουνε αυτά τα πράγματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις στροφές κλπ του αυτοκινήτου θες WiFi (oxi Bluetooth δε παίζει με τα Apple) obd adapter. Τα υπόλοιπα για σταθμούς κλπ δε γίνονται από το iPad. Μπορείς μόνο πιθανώς να μεταφέρεις ήχο μέσω aux ή Bluetooth. Για όλα αυτά που ζητάς μια λύση θα ήταν να αλλάξεις ολόκληρη την πηγή του αυτοκινήτου σε μια με οθονη πχ Android 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγω τα δικα μου! :p

Στο c2 εχω την εργοστασιακη πηγη, ραδιο-cd mp3, με 6 ηχεια και χειριστηρια στο τιμονι.
Οταν παλιοτερα ειχα ζητησει στην αντιπροσωπεια να μπει bluetooth ή εστω aux, ειχαν ζητησει 400€ αν θυμαμαι καλα!!

Για αλλαγη ολης της πηγης μου ειχαν πει οτι θα χασω τα 2 εξτρα ηχειακια που εχω στο ταμπλω με τα χειριστηρια και νομιζω οτι κατι δε θα επαιζε σωστα στην οθονη των ενδειξεων.
Οποτε το παρατησα και αυτο.

Με fm transmitter εχω δοκιμασει τοσους πολλους χωρις αποτελεσμα, λογω συχνοτητων στην Αθηνα και του τροπου που τις διαλεγεις στο ραδιο μου, που τελικα θα ειχα μαζεψει τα 400 που ζηταγε ο χανιαδακης!

Θελω εναν απλο (;) τροπο να συνδεω κινητο με bt για να ακουω spotify, δε με νοιαζουν κλησεις, ανοιχτες συνομιλιες κλπ ουτε αν χρειαστει να χασω λειτουργια cd πχ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Whargoul είπε

 

 

20 ώρες πριν, RedPriest είπε

 

Νομίζω χρειάζεσαι μια συσκευή Bluetooth λίγο που έψαξα στο ίντερνετ το κάνουν τα μαγαζιά που ασχολούνται με ήχο την βάζουν πίσω από την πηγή κάπως η συνδεσμολογία είναι σε σειρά με την πηγή δλδ σαν παράκαμψη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, actorius είπε

Να πω κι εγω τα δικα μου! :p

Στο c2 εχω την εργοστασιακη πηγη, ραδιο-cd mp3, με 6 ηχεια και χειριστηρια στο τιμονι.
Οταν παλιοτερα ειχα ζητησει στην αντιπροσωπεια να μπει bluetooth ή εστω aux, ειχαν ζητησει 400€ αν θυμαμαι καλα!!

Για αλλαγη ολης της πηγης μου ειχαν πει οτι θα χασω τα 2 εξτρα ηχειακια που εχω στο ταμπλω με τα χειριστηρια και νομιζω οτι κατι δε θα επαιζε σωστα στην οθονη των ενδειξεων.
Οποτε το παρατησα και αυτο.

Με fm transmitter εχω δοκιμασει τοσους πολλους χωρις αποτελεσμα, λογω συχνοτητων στην Αθηνα και του τροπου που τις διαλεγεις στο ραδιο μου, που τελικα θα ειχα μαζεψει τα 400 που ζηταγε ο χανιαδακης!

Θελω εναν απλο (;) τροπο να συνδεω κινητο με bt για να ακουω spotify, δε με νοιαζουν κλησεις, ανοιχτες συνομιλιες κλπ ουτε αν χρειαστει να χασω λειτουργια cd πχ.

Δεν γνωρίζω για το αυτοκίνητο σου άλλα στο δικό μου αν αλλάξεις πηγή τα χειριστήρια στο τιμόνι δεν λειτουργούν. Υπάρχει όμως ένα πράγμα που μπαίνει και μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις πάλι Κάτι τέτοιο φαντάζομαι θα υπάρχει και για το δικό σου αυτοκίνητο. Τα ηχεία στο ταμπλό που λογικά είναι tweeter δεν βλέπω λόγο να μην μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας να μιλήσεις με κάποιο κατάστημα που κάνει εγκατάσταση τέτοιων συστημάτων. Με 400 εύρω πάντως νομίζω πως μπορείς να βάλεις και οθόνη 2din για να βλέπεις και καμιά ταινιούλα 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι tweeter ειναι τα μικρα. Σε καταστηματα που ειχα ρωτησει μου ειχαν πει αυτα περι απωλειας χειριστηριου, ηχειων αλλα κυριως και οθονης.
Βεβαια πανε χρονια απο τοτε δεν ξερω αν τωρα εχει αλλαξει κατι. 

Θα ξαναρωτησω, φανταζομαι εχουν προχωρησει τα πραγματα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το γνωρίζω το συγκεκριμένο σύστημα, αλλά σύμφωνα με την περιγραφή του Youtube κάνει αυτά που θες, πλην τα δεδομένα από τους αισθητήρες του αυτοκινήτου. Ίσως θα πρέπει να σιγουρευτείς ότι δουλεύει με το Ipad που έχεις. 

Αναφορά σε κείμενο

Bluetooth functionality: Use your phone in the car hands free (HFP), stream your MP3 music from your phone to the factory stereo via Bluetooth Audio playback (A2DP), control your MP3 music with the car stereo or steering wheel controls via Bluetooth wireless audio control (AVRCP). Bluetooth compatibility: all Bluetooth capable smartphones, including latest Galaxy S series and iPhone 5.

Optional iPod®/iPhone® cable: Add GROM compatible iPod connector for direct audio connection of iPod or iPhone. You will be able to play your music from iPod or iPhone, and control it with car stereo buttons or steering wheel controls. NOTE: The iPod cable is not compatible with latest iPhone 5 and iPod Touch 5 dues to old connector. If you need to connect iPod or iPhone that has "Lightning" connector you will need special "30-pin to Lightning converter". Currently GROM does not carry such converter.

 

Μακάρι να έβγαινε και η πηγή από το R56 έτσι εύκολα χωρίς να χρειαστεί να ξηλώσεις το μισό αμάξι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...