Προς το περιεχόμενο

Πότε αγοράζεις καινούριο Smartphone;


Έλεος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικα με στεναχωρει πολυ το γεγονος πως ορισμενοι εδω μεσα θεωρουν πολυ σημαντικο το γεγονος να αλλαζουν κινητα καθε 6-12 μηνες. Το μεγαλειο του υπερκαταναλωτισμου....

Επειδη πχ ενα νεο smartphone θα εχει 1 παραπανω χαρακτηριστικο πχ face id ή 2 παραπανω επεξεργαστες για να δουμε την αγαπημηνη σας εφαρμογη 0,001 sec πιο γρηγορα, θα σκασουμε 150-300 ευρω; Η αλλαγη μπαταριας οπως εχει αναφερθει ηδη παραπανω, ειναι ΠΑΜΦΤΗΝΗ αμα ψαχτει καποιος. 

Προσωπικα αλλαζω το δικο μου καθε 4-5 χρονια, οταν εχει παραδωσει το πνευμα του με λιγα λογια, και αυτο οχι πανω απο 100€ γιατι οντως κανει 100% τη δουλεια που θελω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν δεν πεθάνει το παλιό, δεν αγοράζω τίποτα. 5 χρονάκια έχω το 5s (πολλά πεντάρια!) και μ' εξυπηρετεί μια χαρά (ο.κ. μετά από τόσα χρόνια πάνε τ' ακουστικά του).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

Tο πρώτο που είχα πάρει ήταν το Samsung Galaxy J1 (νομίζω αυτό ήταν) το οποίο πήγαινε σφαίρα, μέχρι που κάποια στιγμή έκανε update στο android και έγινε για πέταμα

Συμπτωματικά εκείνη την εποχή (Τέλη 14) ένας συνάδελφος άλλαζε το 5S του με το 6S και πήρα το πρώτο iphone

2.5 χρόνια μετά πήρα το SE και έδωσα το 5S στη γυναίκα, το οποίο με μια αλλαγή μπαταρίας λειτουργεί ακόμη μια χαρά και ας έχει περάσει τα 5 χρόνια ζωής 

Το δικό μου θα το αλλάξω μόνο αν βγάλει η Apple μικρό τηλέφωνο (στην κάσα των 5S / SE), και υπό τη προϋπόθεση φυσικά ότι δεν θα έχει 500-600€...

Δεν σε βλέπω να το αλλάζεις :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1999, 2000,2001,2002,2003,2004,2005 ειχε νοημα η αλλαγη κινητου καθε χρονο και θα δωσω ενα παραδειγμα με νοκια κινητα.  "Πχ το 1998 ειχες κινητο παντοφλα 6110 , το 99 τα κινητα μικρυναν 8850, το 2000 ειχες wap 7110 9210, το 2001 ειχες ραδιοφωνο και mp3 5510 8310, το 2002 ειχες καμερα και 7650 7250, το 2003 ειχες βιντεο μεχρι 5 λεπτα 7600 6230, το 2004 ειχες καμερα μεγκαπιξελ και 3G ταχυτητες 7610 6630, το 2005 ειχες Wifi 9500 n91 και 2 μεγκαπιξελ και καλυτερης αναλυσης βιντεο n90 6280, το 2006 οπτικο ζουμ n93, η αυτοματη εστιαση καμερας ηταν στανταρ και ειχες και GPS n95, το 2007 και μετα ειχες βελτιωσεις σε επεξεργαστες κυριως και το 2008 εβγαλε καποια αφης (αν και το 2004 με το 7710 παρατησε το αθλημα) 5800 n900, το 2009, 2010 εβγαλε 8 και 12 mpx camera n86 n8, 2012 41 mpx 808 και μετα αλλαξε μενου με τα lumia. Απο το 13 και μετα, οχι μονο η νοκια αλλα και απο αλλες εταιριες επαψε να μου κανει το κλικ η κινητη τηλεωνια. Εχω ενα samsung galaxy grand neo του 2014 και δεν σκεφτομαι καν βραχυπροθεσμα να το αλλαξω με καποιο, και αν το αλλαζα ισως να επαιρνα καποιο με 6 ιντσες οθονη για την εμπειρια χρησης πιο πολυ και οχι γιατι το εχω αναγκη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 minutes ago, zio10 said:

Δεν σε βλέπω να το αλλάζεις :P 

 

42 minutes ago, AristidisZ said:

Indeed :P :P

Αφήστε μας να ελπίζουμε λίγο βρε απαισιόδοξοι. :P Εγώ, μέχρι τον Μάρτιο που κλείνει 3 χρόνια το SE, συνεχίζω να ελπίζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντα μου άρεσε η "τεχνολογία για την τεχνολογία" κάνοντας αγορές σε πράγματα χωρίς να τα χρειάζομαι. Ενίοτε πρώτα αγόραζα κάτι και μετά προσπαθούσα να βρω χρήση γι' αυτό :). Τότε δε, φρόντιζα να ξέρω τα πάντα (ή όσο κοντά γίνεται) για διάφορα πράγματα, από αυτοκίνητα μέχρι ηλεκτρονικά, άσχετα αν είχα σκοπό να αποκτήσω κάτι ή όχι.

Πλέον (προφανώς και η ηλικία βοηθάει σε αυτό) δεν ασχολούμαι με γνώση που δεν μου είναι χρήσιμη. Σίγουρα κάποιος μπορεί να πει ότι δεν υπάρχει άχρηστη γνώση αλλά το να ξέρω τις επιδόσεις, τα τεχνικά χαρακτηριστικά ή ότι άλλο των (αυτο)κινήτων ή των κινητών της περιόδου δεν μου δίνει ούτε ευχαρίστηση ούτε χρησιμότητα αφού δεν πρόκειται να προβώ σε κάποια αγορά για την ώρα. Όταν (και αν) τα χρειαστώ μια χαρά μπορώ να κάνω το σχετικό catch-up μέσω του ίντερνετ.

On topic τώρα, άλλαζα κινητά αρκετά συχνά. Συνήθως με κάθε ανανέωση/επιδότηση. Πλέον το αλλάζω μόνο όταν μου χρειαστεί. Συνήθως λόγω μπαταρίας (ή...σφαλιάρας). Η μεγαλύτερη οθόνη δεν μου είναι δέλεαρ, αφού έτσι κι αλλιώς περιστοιχιζόμαστε από οθόνες και άρα κάνουμε μια χαρά τη δουλειά μας. Το πιο γρήγορο πχ facebook επίσης δεν μου λέει κάτι. Μία καλύτερη κάμερα σαφώς και με δελεάζει αλλά όχι τόσο για αλλαγή σε τακτά χρονικά διαστήματα.

Για την ώρα είμαι μ' ένα LG αρκετών ετών και αν και σκέφτομαι να το αλλάξω (λόγω μπαταρίας κυρίως, αν και έχει "βαρύνει" γενικότερα στη λειτουργία του) αυτό θα γίνει όταν καταλήξω σε ένα που θα με ικανοποιεί η κάμερα και θα μου δώσει την αίσθηση ότι θα το κρατήσω πάλι για χρόνια.

ΥΓ Παλιά έλεγαν ότι το κινητό "είναι το μοναδικό πράγμα για το οποίο ένας άντρας περηφανεύεται ότι έχει το...μικρότερο" ;) (προ smartphone εποχές). Πλέον γυρίσαμε στα κλασσικά. Μεγαλύτερο = καλύτερο.

Επεξ/σία από haris_216
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα αλλαζω smartphone ή αν χαλασει και δεν αξιζει η επισκευη του ή αν δεν με καλυπτει.αν χαλασει η μπαταρια που λογικα θα ειναι και εκτος εγγυησης συνηθως θα παρω μια αλλη και θα την αλλαξω μονος.

αλλιως μονο αν κατσει καλη ευκαιρια να διωξω το παλιο και να παρω καινουριο δινοντας μικρη διαφορα.

τωρα εχω ενα xiaomi mi max 2 που με βλεπω να το κραταω πολλα χρονια αφου με 4 giga ram δεν θα εχω προβλημα για normal χρηση για αρκετο καιρο.το προηγουμενο ενα Lg g4c το αλλαξα κοντα στα 2 χρονια γιατι με 1 giga ram δεν μπορουσα να ανοιξω ουτε google maps.

επισης για μενα το smartphone δεν πρεπει να ξεπερναει τα 200-250 ευρω με τιποτα. προτιμω τα λεφτα να τα τρωω σε ταξιδια και εμπειριες και οχι να πληρωσω 800-900 ευρω για κινητο που μετα απο δυο χρονια θα κανει 200 και θα εχω πεταξει ενα σκασμο λεφτα.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν εχει καποιος οικονομικο προβλημα ,τοτε τ΄αλλαζει σαν τα πουκαμισα.Ηξερα ατομο που μεσα σε μια μερα ειχε αλλαξει και τρια κινητα (σε κατ/μα στην Ομονοια).

Αλλα αυτος χρηζει ιατρικη παρακολουθησης..Απο κει κ περα, για μενα το κινητο ειναι αναλωσιμο ειδος ΑΛΛΑ η τσεπη σου ,κανονιζει την αλλαγη..Και μετα ολα τ'αλλα..

Για αυτο εχουμε και τις αγγελιες εδω..😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω περάσει από όλες τις φάσεις. 
Από το "λεφτά υπάρχουν", όταν άλλαζα κινητό κάθε 3-4 μήνες, γιατί έτσι. Γιατί μπορούσα. Το βαρέθηκα όμως. Στένεψαν πολύ και τα οικονομικά, οπότε με δεδομένο πως και τα κινητά δεν έχουν πλέον αλλαγές από γενιά σε γενιά άξιες λόγου, τελευταία φορά κράτησα το S6+ Edge 2.5 χρόνια, αφού είχε πέσει κάτω πολλές φορές και είχε σπάσει και η μπαταρία είχε παραδώσει το πνεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε χρειαζεται. Παντα περνω ναυαρχιδα ομως να εχει την μεγαλυτερη ram για την εποχη του και να εχει υποστηριξη απο xda. Δεν εχω λεφτα για πεταμα ουτε τους τα χρωσταω. Ηδη τρεχω Android 9 σε κινητο του 2013 και παει καλυτερα απο το 70% των σημερινων κινητων εχει καλυτερη οθονη απο το 90% των σημερινων κινητων χωρις notch με 256αρα καρτα μνημης χωρις on screen κουμπια και οθοναρα κανονικη οχι μακροστενα τηλεκοντρολ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο πριν λήξει η εγγύηση, για να έχει μεταπολιτικη αξία.

3 φορές στη ζωή μου δεν το έκανα (υπολογιστής, ή κινητό) είτε γιατί δεν είχα χρόνο για backup, είτε δεν είχα χρόνο και διάθεση να ασχοληθώ με αναζήτηση νέου, και οι 3 συσκευές δεν πιάνουν αυτά που θα έπιαναν αν τα έδινα τη σωστή στιγμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχέτως αν μπορείς να κάνεις ένα σωρό πράγματα με ένα smartphone, δεν παύει να είναι τηλέφωνο. Όταν πλέον γίνει μη χρηστικό, το αλλάζω. Συνήθως αυτό συμβαίνει μετά από 2+ χρόνια. Εξαίρεση στο κανόνα αποτέλεσε ένα Xiaomi Note3, το οποίο έσπασα, βλακωδώς και εντελώς ανώριμα, πάνω στα νεύρα μου. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, cacofonix-3 είπε

Λίγο πριν λήξει η εγγύηση, για να έχει μεταπολιτικη αξία.

3 φορές στη ζωή μου δεν το έκανα (υπολογιστής, ή κινητό) είτε γιατί δεν είχα χρόνο για backup, είτε δεν είχα χρόνο και διάθεση να ασχοληθώ με αναζήτηση νέου, και οι 3 συσκευές δεν πιάνουν αυτά που θα έπιαναν αν τα έδινα τη σωστή στιγμή

Αυτο που γραφεις δεν ισχυει μιας και μπορει να μην πιανουν τα ιδια οπως θα τα εδινες αρκετα πιο πριν αλλα σκεψου οτι μεσα σε αυτο το καιρο που κρατησες το κινητο βγηκαν αλλα πολυ φθηνοτερα οποτε ερχεσαι στα ιδια. 

 

Ενα παραδειγμα.

 

Πηρες Note 8 στα 800 ευρω. Σε 1 χρονο θα το εδινες στα 500 για να πας στο note 9 των 900 ευρω. Εδωσες 400 δηλαδη. Σε 2 χρονια θα το εδινες 300 ωστε να πας στο note 9 που τοτε θα ειχε 500 ευρω. Μπορεις να πεις οτι εχασες 300 ευρω επειδη δεν το πουλησες στον χρονο? Πεφτουν ταυτοχρονα ολα τα κινητα οποτε δεν εχασες τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...