Προς το περιεχόμενο

Νέο all around budget PC


_wise_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

Έπειτα χρόνια αποχής από το άθλημα αποφάσισα να στήσω ένα all around pc για το σπίτι να κάνω διάφορες εργασίες. Τόσα χρόνια την βγάζω με ένα laptop i3 4030U, 8gb ram. Έχω κι ένα σταθερό i5 650 me 6gb ram αλλά δεν την παλεύει και πολύ. Για αρχή θα ήθελα να φτιάξγ κάτι οικονομικό και σιγά σιγά αν μπορέσω να το αναβαθμίσω. Έχω κουτί και 3 HDDs. Υπάρχει κι ένα Turbo-X τροφοδοτικό στα 400w καινούριο βέβαια αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει. Οπότε αρχικά κοιτάζω για CPU, Motherboard, Ram, PSU και ίσως κι ένα SSD. Αν μπορείτε να προτείνετε κάτι θα σας ήμουν υπόχρεος. Ευχαριστώ πολύ.

Ποσό που διαθέτουμε : 300€ - 350€

Χρήση υπολογιστή: Κυρίως χρήση γραφείου, προγραμματισμό, light photoshop και ίσως λίγο ελαφρύ Gaming.

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: όχι κάτι βαρύ

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη: Προς το παρόν έχω μία παλιά Viewsonic αλλά μελλόντικά θα αγοραστεί κάποια.

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι: όχι

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος).: Ηράκλειο, Κρήτης

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα?: Δεν υπάρχει προτίμηση

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?: τη συναρμολόγηση θα την κάνω εγώ.

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . : Έχω ήδη και θα εγκαταστήσω Windows 10 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, _wise_ είπε

Καλησπέρα σας,

Έπειτα χρόνια αποχής από το άθλημα αποφάσισα να στήσω ένα all around pc για το σπίτι να κάνω διάφορες εργασίες. Τόσα χρόνια την βγάζω με ένα laptop i3 4030U, 8gb ram. Έχω κι ένα σταθερό i5 650 me 6gb ram αλλά δεν την παλεύει και πολύ. Για αρχή θα ήθελα να φτιάξγ κάτι οικονομικό και σιγά σιγά αν μπορέσω να το αναβαθμίσω. Έχω κουτί και 3 HDDs. Υπάρχει κι ένα Turbo-X τροφοδοτικό στα 400w καινούριο βέβαια αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει. Οπότε αρχικά κοιτάζω για CPU, Motherboard, Ram, PSU και ίσως κι ένα SSD. Αν μπορείτε να προτείνετε κάτι θα σας ήμουν υπόχρεος. Ευχαριστώ πολύ.

Ποσό που διαθέτουμε : 300€ - 350€

Χρήση υπολογιστή: Κυρίως χρήση γραφείου, προγραμματισμό, light photoshop και ίσως λίγο ελαφρύ Gaming.

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: όχι κάτι βαρύ

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη: Προς το παρόν έχω μία παλιά Viewsonic αλλά μελλόντικά θα αγοραστεί κάποια.

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι: όχι

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος).: Ηράκλειο, Κρήτης

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα?: Δεν υπάρχει προτίμηση

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?: τη συναρμολόγηση θα την κάνω εγώ.

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . : Έχω ήδη και θα εγκαταστήσω Windows 10 

 

Κάρτα γραφικών έχεις κάτι καλό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, adtakhs είπε

Κάρτα γραφικών έχεις κάτι καλό?

Όχι αλλά για αρχή νομίζω ότι θα κάνω δουλειά με την ενσωματωμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, _wise_ είπε

Ποιά ενσωματωμένη δεν κάνει γιατί σε έχασα.

 

Η οποιαδήποτε ενσωματωμένη κάρτα γραφικών δεν κάνει για gaming, πλην των 2 APU που και εκεί με παραχωρήσεις .

 

Στην θέση σου θα έστηνα ένα σύστημα με

AMD R5 2600 (BEST VFM του σήμερα) 6core/ 12 threads

ASROCK B450M PRO 4  ( έχει τα παντα επάνω της και είναι οικονομική)

και από εκεί και πέρα θα έβαζα

16gb ram 3200 / 3333 mhz

 αλλα΄θες και κάρτα γραφικών και SSD ... οπότε .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έλεγα πάρε τροφοδοτικό καλό , έναν ssd και μια κάρτα γραφικών με αυτά τα λεφτά. Παίζουν και φθηνοί τετραπύρηνοι για 1156 μεταχειρισμένοι. Και στο μέλλον κάνεις και το δεύτερο update cpu-mb-ram άμα δεν είσαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχή σκεφτόμουν την ανβάθμιση στο υπαρχον σύστημα αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να δώσω χρήμματα για ddr3 ram. Το gamming δεν είναι κύριος στόχος και ειδικά αν ξεφεύγει το κόστος μπαίνει σε δεύτερη μοίρα. H motherboard φαίνεται αρκετά καλή. Τώρα αν έβαζα κάποιο χαμηλότερο επεξεργαστή θα είχα αρκετό πρόβλημα? Από ότι έχω καταλάβει αυτή την εποχή οι Ryzen είναι ότι πιο vfm κυκλοφορεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, _wise_ είπε

Στην αρχή σκεφτόμουν την ανβάθμιση στο υπαρχον σύστημα αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να δώσω χρήμματα για ddr3 ram. Το gamming δεν είναι κύριος στόχος και ειδικά αν ξεφεύγει το κόστος μπαίνει σε δεύτερη μοίρα. H motherboard φαίνεται αρκετά καλή. Τώρα αν έβαζα κάποιο χαμηλότερο επεξεργαστή θα είχα αρκετό πρόβλημα? Από ότι έχω καταλάβει αυτή την εποχή οι Ryzen είναι ότι πιο vfm κυκλοφορεί.

Αν φτάσεις το ποσό στα 500€ αξίζει να κοιτάξεις σε νέο. Θα πάρεις σύστημα 8 ετιας .

 

Αν πας πιο κάτω, η μοναδική πλήρης επιλογή είναι:

 

AMD R5 2400G

ASROCK B450M PRO 4

HYPERX 16GB DDR4 3333Mhz (υψηλά χρονισμένες μνήμες για να αποδίδει η κάρτα γραφικών καλά)

CRUCIAL MX500 250GB M2 SSD

=============================

416€

 

Είναι ένα απόλυτα VFM σύστημα με 4 πυρήνες και 8 threads, το οποίο έχει και τα δυνατότερα ενσωματωμένα γραφικά.

 

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, _wise_ είπε

Καλησπέρα σας,

Έπειτα χρόνια αποχής από το άθλημα αποφάσισα να στήσω ένα all around pc για το σπίτι να κάνω διάφορες εργασίες. Τόσα χρόνια την βγάζω με ένα laptop i3 4030U, 8gb ram. Έχω κι ένα σταθερό i5 650 me 6gb ram αλλά δεν την παλεύει και πολύ. Για αρχή θα ήθελα να φτιάξγ κάτι οικονομικό και σιγά σιγά αν μπορέσω να το αναβαθμίσω. Έχω κουτί και 3 HDDs. Υπάρχει κι ένα Turbo-X τροφοδοτικό στα 400w καινούριο βέβαια αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει. Οπότε αρχικά κοιτάζω για CPU, Motherboard, Ram, PSU και ίσως κι ένα SSD. Αν μπορείτε να προτείνετε κάτι θα σας ήμουν υπόχρεος. Ευχαριστώ πολύ.

Ποσό που διαθέτουμε : 300€ - 350€

Χρήση υπολογιστή: Κυρίως χρήση γραφείου, προγραμματισμό, light photoshop και ίσως λίγο ελαφρύ Gaming.

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: όχι κάτι βαρύ

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη: Προς το παρόν έχω μία παλιά Viewsonic αλλά μελλόντικά θα αγοραστεί κάποια.

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι: όχι

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος).: Ηράκλειο, Κρήτης

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα?: Δεν υπάρχει προτίμηση

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?: τη συναρμολόγηση θα την κάνω εγώ.

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . : Έχω ήδη και θα εγκαταστήσω Windows 10 

Ποια μητρική έχεις τώρα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν θες κάτι φθηνό αλλά προσωρινό (για 1-2 χρόνια αναλόγως αν η μητρική σου δεν έχει κάποιο θέμα): δες για X3440 με 15€ από ebay, κάνε 8GB την RAM σου , πάρε έναν SSD (57€ για 480GB πολύ καλό deal) και πέρνα του φρέσκο installation win10 και για γραφικά πάρε μια GT1030 GDDR5 (ελπίζω να είναι όντως ελαφρύ το gaming). O SSD και η GPU μένουν για το επόμενο σύστημα, όπως και το παρακάτω τροφοδοτικό. 

Στις 3/12/2018 στις 9:52 ΜΜ, _wise_ είπε

Για τροφοδοτικό τι προτείνετε?

https://www.skroutz.gr/s/11542607/Corsair-CX-Series-CX450.html

Στις 3/12/2018 στις 9:52 ΜΜ, _wise_ είπε

Αν πέσω στα 8gb ram είμαι μεγάλη η μείωση στην απόδοση?

Kαι με 8GB θα είσαι εντάξει αλλά με 16GB είναι αισθητά πιο άνετο οποιοδήποτε μηχάνημα τρέχει win10. Aν πας σε καινούριο σύστημα, που στο συνιστώ, με Ryzen APU βάλε 16GB RAM(έστω αυτές).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...