Προς το περιεχόμενο

Devolo Magic 2 WiFi MultiRoom Kit Review


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, poulinos είπε

το Mesh εχει διαφορα συν.το ενα συγκριτικα με το να τα εχεις access point ειναι το roaming.δοκιμασε να κανεις το ιδιο τεστ αλλα αντι για utube να εχεις ανοιχτο ενα Ping προς πχ εναν dns.να δεις τι θα κανει.επισης αυτο που λες να μην ξερει απο ποιο Node να στειλει ειναι παραξενο αφου στην πραξη σε ενα Node εχεις συνδεθει εσυ με το κινητο σου ετσι και αλλιως. παντως ειναι παραξενο.σε κανει roaming οπως λες αφου εχεις παλι Full σημα αλλα σαν να μην φερνει Data. επισης αυτο με το κινητο στο κανει με ενα κινητο ή στο κανει και με αλλο?

Λοιπόν αφού βρηκα σε ποιες πρίζες έχω γρηγορότερη επικοινωνία του (router) node με τα άλλα 2 wifi nodes, αλλά συγχρόνως να έχω κάλυψη wifi στο πρώτο και δεύτερο επίπεδο του σπιτιού, διαπίστωσα ότι η ταχύτητα με την οποία επικοινωνούν τα δύο wifi nodes είναι πολύ χαμηλή αλλά δεν θυμάμαι αν ήταν στο Send ή στο Receive. Αργότερα που θα πάω σπίτι θα το διορθώσω. Δηλαδή το ένα νούμερο κυμαίνεται από 200-300mbps και το άλλο από 40-70mbps κάτι το οποίο με έβαλε σε υποψίες για τα θέματα που αναφέρω παραπάνω. Ίσως γι'αυτό να έχω αυτές τις καθυστερήσεις στον τομέα του wifi. Επίσης να αναφέρω ότι δουλεύει καλύτερα με απενεργοποιημένο το Fast Roaming. Τέλος, κατάλαβα ότι στην δικιά μου περίπτωση χρειάζομαι τουλάχιστον άλλα 2 wifi nodes έτσι ώστε να έχω από ένα σε κάθε όροφο και για να δουλέψει σωστά το Mesh. Μόνο με ένα iPhone 7 γίνονται οι δοκιμές, υπάρχει και ένα τάμπλετ αλλά βαριέμαι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 13/09/2019 at 20:18, Andresalonika said:

Λοιπόν αφού βρηκα σε ποιες πρίζες έχω γρηγορότερη επικοινωνία του (router) node με τα άλλα 2 wifi nodes, αλλά συγχρόνως να έχω κάλυψη wifi στο πρώτο και δεύτερο επίπεδο του σπιτιού, διαπίστωσα ότι η ταχύτητα με την οποία επικοινωνούν τα δύο wifi nodes είναι πολύ χαμηλή αλλά δεν θυμάμαι αν ήταν στο Send ή στο Receive. Αργότερα που θα πάω σπίτι θα το διορθώσω. Δηλαδή το ένα νούμερο κυμαίνεται από 200-300mbps και το άλλο από 40-70mbps κάτι το οποίο με έβαλε σε υποψίες για τα θέματα που αναφέρω παραπάνω. Ίσως γι'αυτό να έχω αυτές τις καθυστερήσεις στον τομέα του wifi. Επίσης να αναφέρω ότι δουλεύει καλύτερα με απενεργοποιημένο το Fast Roaming. Τέλος, κατάλαβα ότι στην δικιά μου περίπτωση χρειάζομαι τουλάχιστον άλλα 2 wifi nodes έτσι ώστε να έχω από ένα σε κάθε όροφο και για να δουλέψει σωστά το Mesh. Μόνο με ένα iPhone 7 γίνονται οι δοκιμές, υπάρχει και ένα τάμπλετ αλλά βαριέμαι :)

λογικα  εισαι με τριφασικο ρευμα να υποθεσω ε? το 40-70 ειναι λιγο μικρο και αρκετα διαφορα με το 200-300.και εγω ειχα διαφορες μεταξυ send receive Με διαφορα Powerlines αλλα συνηθως μικροτερα. αν βαλεις και αλλα 2 nodes μετα να δω με την ταχυτητα ποσο καλα θα εισαι(περα απο το κοστος)

Συνδέθηκαν τα δύο Plc μέσα στο ίδιο δωμάτιο, σε απόσταση μερικών μέτρων και το Link ήταν 1286Mbit Transmit/1548Mbit Receive.

Συνδέθηκαν σε δύο διαφορετικά δωμάτια και το Link ήταν 310Mbit Transmit/474Mbit Receive.

Συνδέθηκαν σε δύο διαφορετικά δωμάτια, τα οποία ήταν στην μέγιστη απόσταση μεταξύ τους. Το Link κλείδωσε χαμηλότερα, στα 296Mbit Trasmit/395Mbit 

ειχα πολυ καλυτερα Link αλλα μονοφασικο ρευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Λοιπόν πρόσθεσα ένα ακόμη Node στο επίπεδο -1 και έτσι απενεργοποίησα το wifi του Asus AC87VG. Οπότε τώρα έχω Nodes στο επίπεδο -1, στο 0 και στο 2. Στο επίπεδο 1 έχω φουλ κάλυψη οπότε δεν ξέρω αν θα βάλω κι εκεί στο μέλλον, πιθανόν να βάλω γιατί η τηλεόραση στο ένα δωμάτιο έχει αδύναμο wifi και δεν βρίσκει τo SSID. 

Κάτι που παρατήρησα είναι ότι η βλέπω καλύτερη απόκριση στο σερφάρισμα γενικά είτε από pc (ethernet) είτε από κινητό (wifi). Ίσως προσθέτοντας ακόμα ένα Node στο επίπεδο 1 να καλυφθούν εντελώς τα όποια "κενά" και να δουλέψει ακόμα καλύτερα. Τώρα βλέπω να δουλέυουν πραγματικά τα μηχανάκια της Devolo ειδικά στο Mesh αλλά και σαν Powerline που έχω μεγάλο πρόβλημα στο σπίτι, ήθελα την καλύτερη λύση χωρίς σκαψίματα και εξωτερικά τραβίγματα καλωδίου ethernet. 

Node -1 Send 1249Mbps Receive 1218Mbps

Node 0 Send 510Mbps Receive 973Mbps

Node 2 Send 359Mbps Receive 316Mbps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 18/10/2019 at 12:11, Andresalonika said:

Λοιπόν πρόσθεσα ένα ακόμη Node στο επίπεδο -1 και έτσι απενεργοποίησα το wifi του Asus AC87VG. Οπότε τώρα έχω Nodes στο επίπεδο -1, στο 0 και στο 2. Στο επίπεδο 1 έχω φουλ κάλυψη οπότε δεν ξέρω αν θα βάλω κι εκεί στο μέλλον, πιθανόν να βάλω γιατί η τηλεόραση στο ένα δωμάτιο έχει αδύναμο wifi και δεν βρίσκει τo SSID. 

Κάτι που παρατήρησα είναι ότι η βλέπω καλύτερη απόκριση στο σερφάρισμα γενικά είτε από pc (ethernet) είτε από κινητό (wifi). Ίσως προσθέτοντας ακόμα ένα Node στο επίπεδο 1 να καλυφθούν εντελώς τα όποια "κενά" και να δουλέψει ακόμα καλύτερα. Τώρα βλέπω να δουλέυουν πραγματικά τα μηχανάκια της Devolo ειδικά στο Mesh αλλά και σαν Powerline που έχω μεγάλο πρόβλημα στο σπίτι, ήθελα την καλύτερη λύση χωρίς σκαψίματα και εξωτερικά τραβίγματα καλωδίου ethernet. 

Node -1 Send 1249Mbps Receive 1218Mbps

Node 0 Send 510Mbps Receive 973Mbps

Node 2 Send 359Mbps Receive 316Mbps

μπορεις να δοκιμασεις να μετακινησεις το Powerline για το επιπεδο ενα μηπως παιξει και η tv καλυτερα αλλα ταυτοχρονα χωρις να χασεις καλυψη στο υπολοιπο οροφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
On 08/02/2020 at 19:26, speedman_26 said:

Τι διαφορά έχουν από τα devolo 1

devolo 1 1200 mbit και συνηθως fast ethernet.

devolo 2 2400 mbit Και συνηθως gigabit ethernet. Δες κατω κατω

https://www.devolo.com/magic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 10/02/2020 at 21:33, speedman_26 said:

Το fast ethernet τι διαφορά έχει από το giga 

fast ethernet 100mbit ενω η gigabit ειναι 1000.βεβαια το τι ταχυτητα θα παρεις εξαρτατε απο την ταχυτητα του link που θα κανουν μεταξυ τους τα powerlines διαμέσου του δικτύου του ρεύματος.

δες τα τεστ που εκανα πιο πανω στο review.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...