Προς το περιεχόμενο

Η Qualcomm ανακοίνωσε το κορυφαίο SoC, Snapdragon 855 για τα high-end smartphones του 2019


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, greekfox1 είπε

Συμφωνώ ότι δεν πρέπει να κρίνουμε έναν επεξεργαστή μόνο από το score στο geekbench. Δεν έγραψα κάτι το αντίθετο σε αυτό. Αναφέρεσαι σε όλες τις καινούριες δυνατότητες του 855, πράγμα που σημαινει ότι τις θεωρείς αρκετά σημαντικές για να τις αναφέρεις, αλλά όταν σου γράφω ότι ο Α11 έχει τη δυνατότητα εγγραφής 4Κ 60fps video χωρίς χρονικό περιορισμό ήδη απο το 2017, μου λες ότι δεν το χρησιμοποιείς, ακριβώς όπως γράφαν περυσι και οι άλλοι που ανεφερα(ποιος θα το χρησιμοποιήσει, και σιγά μην επεξεργάζεστε 4Κ video στο κινητο κλπ). Ούτε εγώ το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, αλλά δεν παύει να είναι μια δυνατότητα που έχει ο Α11. Δεν έχει σημασια αν το χρησιμοποιείς εσύ ή εγώ, σημασία έχει ότι υπάρχει η δυνατότητα. Ακριβώς την ίδια λάθος λογική έχουν και όσοι λένε γιατι βγηκε το 5G, αφού στην Ελλάδα δεν έχουμε ούτε 4G κλπ...

Το γεγονός ότι έχει μια δυνατότητα ενας επεξεργαστής σε σχέση με τον ανταγωνισμό είναι θετικο είτε είναι ο a11,a12,980,855 ούτε εγώ πρόκειται να χρησιμοποιησω το 4k 60fps πιο χρήσιμη είναι η ποιότητα του mate 20 pro παρά το γεγονός που δεν τραβάει 4k 60fps.Ολα τα χαρακτηριστικά που έχει ένας επεξεργαστής συνθέτουν την ποιότητα και την απόδοση του και ο καθένας κάνεις τις επιλογές του βάσει των αναγκών του.Αν κάποιος επιλέγει αποκλειστικά και μόνο από το geekbench τότε πρέπει να το ψάξει λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Istros είπε

Το γεγονός ότι έχει μια δυνατότητα ενας επεξεργαστής σε σχέση με τον ανταγωνισμό είναι θετικο είτε είναι ο a11,a12,980,855 ούτε εγώ πρόκειται να χρησιμοποιησω το 4k 60fps πιο χρήσιμη είναι η ποιότητα του mate 20 pro παρά το γεγονός που δεν τραβάει 4k 60fps.Ολα τα χαρακτηριστικά που έχει ένας επεξεργαστής συνθέτουν την ποιότητα και την απόδοση του και ο καθένας κάνεις τις επιλογές του βάσει των αναγκών του.Αν κάποιος επιλέγει αποκλειστικά και μόνο από το geekbench τότε πρέπει να το ψάξει λίγο.

Συμφωνώ σε αυτό, ότι οποιος κρίνει αποκλειστικά και μόνο από το geekbench είναι λάθος. Off topic για τη ποιότητα του mate 20 πρόσεχε γιατί πολλά έχουν πρόβλημα με τις οθόνες τους, δες εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=472364

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/12/2018 στις 2:14 ΜΜ, menthol1979 είπε

Σε μόλις 7 σχόλια του Insomnia αποδομήθηκε πλήρως το 855. Εαν τα διάβαζαν λίγο πριν εκεί στην Qualcomm θα έτρεχαν από ντροπή να αναβάλουν την παρουσίαση.

Χαχαχααχα.Το καλύτερο σχόλιο στο thread

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, dream21 είπε

Τι λες  βρε παιδί μου.. Δεν πειράζει κρατήστε εσείς το 5G και την εξοικονόμηση ενεργειας και εμείς θα σας γλεντήσουμε και του χρόνου με τον Α13 😂😂

Εδω ο 845 γλενταει τον Α12 ο 855 λογικα θα γλενταει και τον Α14.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

O 8cx είναι για Windows 10. 

https://www.youtube.com/watch?v=T3dwEpEsJiI&feature=youtu.be&t=1512

x9Koqu.gif

Από του χρόνου ίσως και σε λιγότερες ίντσες.

 

Επεξ/σία από marios28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι για Windows αλλά και τόση ισχύ που έχει ένας 855 και τέτοιες τιμές που έχουν οι ναυαρχίδες ένα desktop mode επιβάλλεται. Για να μην πω dual boot που είχαν ήδη κινέζικα ταμπλετ εδώ και χρόνια 

Πάντως η είδηση για τον 8cx είναι σημαντικότερη από αυτή που συζητάμε στο παρόν θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, billdanos είπε

Πολυ ωραιο αρθρο.. με αρκετα τεχνικα...

αλλα Εδω νομιζω ειναι ολο το ζουμι...

»..Qualcomm has been making mobile processors long before Apple. How is it getting so outgunned? 

A big part of it is that Apple can fund the development of advanced technology because it is selling over 200 million high-end phones every year. This year, Apple reached average selling prices of nearly $800. Qualcomm services a handful of high-end Androids, but these sell in far lower quantities.»

Επεξ/σία από Tsakalos!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Tsakalos! είπε

Πολυ ωραιο αρθρο.. με αρκετα τεχνικα...

Το γράφημα που σύγκρινε single core performance αντί για overall δείχνει bias. Και το ένα χρόνο πίσω σε επιδόσεις είναι πάλι για δημιουργία εντυπώσεων. 

 https://www.tomshardware.com/news/qualcomm-snapdragon-855-announcement-features,38196.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
19 minutes ago, Skylined said:

Το γράφημα που σύγκρινε single core performance αντί για overall δείχνει bias. Και το ένα χρόνο πίσω σε επιδόσεις είναι πάλι για δημιουργία εντυπώσεων. 

 https://www.tomshardware.com/news/qualcomm-snapdragon-855-announcement-features,38196.html

bias γιατί εκεί οι διαφορές είναι ...χαοτικές? 😛 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς. Το γράφημα έχει τη σημαντικότητά του αλλά τα SOC δεν είναι μονοπύρηνα οπότε μόνο του δημιουργεί λανθασμένες εντυπώσεις 😉

14 λεπτά πριν, billdanos είπε

bias γιατί εκεί οι διαφορές είναι ...χαοτικές? 😛 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...