Προς το περιεχόμενο

Lg oled 55ec9300 πρόβλημα με burn in


patsidas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, warewolf είπε

Απο τις 10-12 ωρες χρησης που κανω εγω καθημερινα, οι μισες ειναι για σερφαρισμα, videos, ειδησεις, αρθρα κλπ λιγο απ'ολα.

Μονο στα full screen video δεν εχω στατικες μπαρες. Τωρα που σου γραφω π.χ. βλεπω την μπαρα των win και την μπαρα του browser. Ισχυει και εδω οτι και στις υπολοιπες κατηγοριες θεασης.

Θα έχεις Burn in στο τέλος. Είναι απλά θέμα χρόνου. Τα στατικά στοιχεία λειτουργούν αθροιστικά στη φθορά του οργανικού υλικού.

Η μόνη περίπτωση να μήν έχεις burn in σε εύλογο χρονικό διάστημα (εντός 5ετίας), είναι αν πάντα όταν την χρησιμοποιείς σκέφτεσαι τον παράγοντα Burn-in και διαμορφώνεις ανάλογα τη χρήση της TV. Στην περίπτωσή σου, η οποία είναι ιδιαίτερη, μπορεί και να τα καταφέρεις.

Αυτό ήθελα να γλιτώσω και ευτυχώς το γλίτωσα. Εγώ φίλε μου αγόρασα την 55ΧΕ9005, έφαγα κάποιες ώρες να την καλιμπράρω και εδώ και ένα χρόνο πατάω το κουμπί για να την ανάψω και μετά το ξαναπατάω για να σβήσει. Ούτε με απασχολεί τί βλέπω, πόσο το βλέπω, αν έχει στατικά στοιχεία, κινούμενα στοιχεία, έντονο φωτισμό κοκ. Και η χρήση είναι αποκλειστικά PC monitor, video gaming και ταινίες. Να παίζω ένα παιχνίδι ή να βλέπω ταινία, να με παίρνουν τηλέφωνο και να πατάω pause με ακίνητη εικόνα για όση ώρα μιλάω.

Η Β7 με αυτή τη χρήση, τώρα που μιλάμε θα ειχε αρχίσει να δειχνει την ανομοιόμορφη φθορά της...... Και να μην είχε δείξει ακομη ανομοιόμορφη φθορά, πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού μου θα σκεφτόμουν αν με τη χρήση που της κάνω θα έχω θέμα στα επόμενα χρόνια.

Έχω μιά Samsung LCD LE40R86BD. Την έχω δίπλα από την 55άρα SONY. Από το 2006 μέχρι σήμερα, τουλάχιστον τα 8 από τα 12 χρόνια εκτελούσε το ρόλο της XE9005. Δεν υπάρχει ίχνος από ανομοιόμορφη φθορά. Οπότε ξέρω τί να περιμένω και από την καινούργια LCD, εκτός και αν μου μείνει στα χέρια μόλις κλείσει η εγγύηση, όπως η προηγούμενη SONY που είχα (50W656A).

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, panther_512 είπε

Θα έχεις Burn in στο τέλος. Είναι απλά θέμα χρόνου.

 

Μην αγορασεις αυτοκινητο, θα χαλασει ο κινητηρας στο τελος. Ειναι απλα θεμα χρονου. 🙂 (αν δεν αναφερω χρονικο οριζοντα, αυτο που μολις  ανεφερα δεν μπορει να εκτιμηθει)

Προς χαρην συζητησεως, αν οχι παραπανω, θα το παθω στις 20-30000 ωρες, (ας πουμε σε 5 χρονια)  Μεχρι τοτε απολαμβανω εικονα που δεν παιζει σε LCD.

Εχουν περασει ανεπιστρεπτι οι εποχες που καποιος αγοραζε Tv για 10 χρονια. Ειτε απο θεμα βλαβων, ειτε απο θεμα αναβαθμισης, πλεον καθε 4-5 χρονια , πας για νεο μοντελο. Αμφιβαλλω αν καποιος σημερα κραταει καποιο μεσο προβολης για 20-30 χιλ ωρες.

Ηδη η Β7 55" σημερα εχει 1350 ευρω. Σε 2-3 χρονια θα μιλαμε για tv's 75"-88" ιντσων σε προσιτες τιμες. Οι 55"-65" θα ειναι σε τιμες  εντελως χωμα.

Αν επαιρνα κι εγω τωρα μια LCD tv, ισως επελεγα την sony που πηρες. Ομως απο αποψη ανομοιομορφιας μιας και την ανεφερες, η sony  ηδη εχει ανομοιομορφια λογω κατασκευης. (+ οποια προστεθει σε τετραγωνες ζωνες μελλοντικα)
Παρακατω σε γκρι καρτελες τα πανελ των sony 9005 και oled b7. Mαντεψε σε ποια ανηκει η πρωτη εικονα με τη χειροτερη ανομοιομορφια.
 

Spoiler

 

x900e-dse-small.jpg

 

b7a-dse-small.jpg

 

Προβληματα απο pause βιντεο, να αφησεις το desktop των win για λιγο κλπ δεν υπαρχουν, αλοιμονο ουτε οι Plasma δεν ηταν τοσο ευαισθητες.

Αν παιζεις παιχνιδια στο φουλ φωτεινοτητας του πανελ για 10 ωρες σερι, καλα εκανες και πηγες σε Lcd.  Αν ομως εννοεις οτι παιζεις 2-5 ωρες με κανονικη φωτεινοτητα, θα ελεγα αδικα ανησυχησες.
 

 

 

 

Επεξ/σία από warewolf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου κάνει εντύπωση που όλοι στέκονται στην αποτύπωση στατικών logo σε μια oled και αγνοούν την συνολική αλλοίωση που προκαλεί στο uniformity του πάνελ το φαινόμενο του burn in . Ακόμα και στο συγκεκριμένο test του rtings (το οποίο προσωπικά δεν έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση αφού μεροληπτει κατά καιρούς προκλητικά προς κάποιες κατευθύνσεις) είναι ξεκάθαρο μετά από λίγες εβδομάδες εκτός από τα logo έχει ήδη αλλοιωθεί το Grey uniformity του πάνελ οπότε σε ένα έμπειρο μάτι το πάνελ είναι ήδη προβληματικό καθώς ξεκινά το φαινόμενο του dirty screen effect. Η περσινή σειρά 7 παρουσίαζε επίσης vertical banding σε μεγάλο ποσοστό, δεν γνωρίζω πως τα πάει η b8 σε αυτόν τον τομέα. 

Μετέπειτα όπως φαίνεται και στην φωτογραφία και τα 6 πάνελ έχουν καταστραφεί μερικώς, με ή χωρίς αποτύπωση logo. Αν και οι φωτογραφίες δεν είναι ακόμα στις τελευταίες βδομάδες ήδη βλέπουμε ότι στα δύο τεστ του cnn αρχίζει και εμφανίζεται το είδωλο του παρουσιαστή στο κέντρο που ποτέ δεν υπήρξε στατικός.

 

 

d5c780f8-3242-4735-bf30-06102fdcf9c3.jpg

19 ώρες πριν, warewolf είπε

Μην αγορασεις αυτοκινητο, θα χαλασει ο κινητηρας στο τελος. Ειναι απλα θεμα χρονου. 🙂 (αν δεν αναφερω χρονικο οριζοντα, αυτο που μολις  ανεφερα δεν μπορει να εκτιμηθει)

Προς χαρην συζητησεως, αν οχι παραπανω, θα το παθω στις 20-30000 ωρες, (ας πουμε σε 5 χρονια)  Μεχρι τοτε απολαμβανω εικονα που δεν παιζει σε LCD.

Εχουν περασει ανεπιστρεπτι οι εποχες που καποιος αγοραζε Tv για 10 χρονια. Ειτε απο θεμα βλαβων, ειτε απο θεμα αναβαθμισης, πλεον καθε 4-5 χρονια , πας για νεο μοντελο. Αμφιβαλλω αν καποιος σημερα κραταει καποιο μεσο προβολης για 20-30 χιλ ωρες.

Ηδη η Β7 55" σημερα εχει 1350 ευρω. Σε 2-3 χρονια θα μιλαμε για tv's 75"-88" ιντσων σε προσιτες τιμες. Οι 55"-65" θα ειναι σε τιμες  εντελως χωμα.

Αν επαιρνα κι εγω τωρα μια LCD tv, ισως επελεγα την sony που πηρες. Ομως απο αποψη ανομοιομορφιας μιας και την ανεφερες, η sony  ηδη εχει ανομοιομορφια λογω κατασκευης. (+ οποια προστεθει σε τετραγωνες ζωνες μελλοντικα)
Παρακατω σε γκρι καρτελες τα πανελ των sony 9005 και oled b7. Mαντεψε σε ποια ανηκει η πρωτη εικονα με τη χειροτερη ανομοιομορφια.
 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

x900e-dse-small.jpg

b7a-dse-small.jpg

Προβληματα απο pause βιντεο, να αφησεις το desktop των win για λιγο κλπ δεν υπαρχουν, αλοιμονο ουτε οι Plasma δεν ηταν τοσο ευαισθητες.

Αν παιζεις παιχνιδια στο φουλ φωτεινοτητας του πανελ για 10 ωρες σερι, καλα εκανες και πηγες σε Lcd.  Αν ομως εννοεις οτι παιζεις 2-5 ωρες με κανονικη φωτεινοτητα, θα ελεγα αδικα ανησυχησες.
 

Είναι λογικό out of the box το Grey uniformity της b7 να είναι καλύτερο  από μία high end lcd αλλά κανένα rtings κλπ δεν ξανά δείχνει το ίδιο test 1 χρόνο μετά. Η lcd θα έχει μείνει αυτούσια καθώς και η μέγιστη φωτεινότητα της δηλαδή περίπου 1000 nits όλο αυτό τον καιρό θα μπορεί να παίζει χωρίς κανέναν περιορισμό η παρέμβαση από το software (auto dimming). 

Επεξ/σία από Rebel21
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) Μια lcd δυναται να εχει περαν της αρχικης και επιπλεον ανομοιομορφια στο χρονο για διαφορους λογους (φιλτρα που φουσκωνουν, μικροτερη γηρανση στις led ζωνες που σβηνουν στον οπισθιο)

2) Συμφωνα απο μακρας διαρκειας μετρησεις απο isf calibrators η πτωση φωτεινοτητας στο χρονο σε μια Oled, ειναι πολυ μικρη. Μικροτερη απο τη φυσιολογικη πτωση που εχει το Backlight μιας LCD στο ιδιο διαστημα. Εκτος αυτου στην Oled καθε 2000 ωρες το recalibration των τρανζιστορ οδηγησης επαναφερει την χαμενη φωτεινοτητα.

3) Για να υπαρξει burn in (ή γενικοτερη ανομοιομορφια στο panel μετα απο 1000-2000 ωρες οπως ειπωθηκε) , θα πρεπει το compensation cycle ή το recalibration των τρανζιστορ να μην μπορουν  να αντισταθμισουν σε φυσιολογικη χρηση. Πραγμα το οποιο δεν συμβαινει.

4) Τα τεστ του rtings σχεδιαστηκαν για να προκαλεσουν burn in στη διαρκεια χρονου χρησιμοποιωντας σκληρες συνθηκες. (αυτο καποιοι δεν θελουν να το καταλαβουν)

Δεν αντικατοπτριζουν φυσιολογικες συνθηκες θεασης.

 

Υπαρχει ενα μακρας διαρκειας τεστ εχει περασει τις 5000 ωρες και αυτο ειναι τεστ πραγματικα real life (φυσιολογικων συνθηκων δηλαδη)  οπου η τηλεοραση εκτελει τα φυσιολογικα CC, παιζει σε φυσιολογικους χρονους, και αναπαραγεται ποικιλο υλικο (τηλεοπτικο, netflix, games, videos)

Σε αυτο το τεστ διαπιστωνεται η σταθεροτητα της φωτεινοτητας του πανελ στον χρονο, καθως επισης και η σωστη συμπεριφορα της oled τοσο απο θεμα Burn in και γενικοτερης ανομοιομορφιας στο πανελ, οσο και σε αλλες διαφορες παραμετρους που εχουν να κανουν με σταθεροτητα του καλιμπραρισματος κλπ. Η τηλεοραση ειναι η πρωτης γενιας oled που παραχθηκε και ξεκινησε Ιανουαριο του 2015.

http://hdtelevizija.com/en/2017/09/04/lg-oled-tv-analysis-after-5000-hours-of-use-still-great-picture/

https://www.hashandtag.com/will-hdr-kill-your-oled-tv

Μην χρησιμοποιειτε μια oled αν θελετε να προβαλετε 24/7 δρομολογια αεροδρομιου, αν θελετε να παρακολουθειτε cctv καμερες, αν θελετε να εχετε την tv σαν ψηφιακο καδρο, ή αν ειστε εθισμενοι 24/7 σε ενα τηλεοπτικο καναλι.  Καλυτερα να χρησιμοποιησετε μια lcd.

 

 

Επεξ/σία από warewolf
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οδηγίες προς τους τηλεοπτικούς σταθμούς εξέδωσε η EBU ώστε να περιοριστεί το image retention στις τηλεοράσεις. 

image-retention.jpg

Ένα μεγάλο πρόβλημα, ιδιαίτερα για τις τηλεοράσεις OLED είναι το λεγόμενο «image retention». Με απλά λόγια στατικές εικόνες που έχουν μείνει στην εικόνα μας και μπορεί να προέρχονται π.χ. μετά από πολύωρη θέαση τηλεοπτικού σταθμού ή η χρήση παιχνιδομηχανής.

Το πρόβλημα αυτό πρέπει να έχει πάρει μεγάλες διαστάσεις εάν αναλογιστεί κάποιος ότι η EBU έβγαλε οδηγίες και συστάσεις προς τους σταθμούς ώστε να περιοριστεί τέτοιου είδους φαινόμενο.

 

Απόσπασμα από το επίσημο έγγραφο:

Over a decade ago, plasma screen technology was found to exhibit a similar vulnerability to that of

CRT screens to localised, persistent ‘image retention’ which could result from the exposure of the

screen to certain types of static elements within the displayed picture.

Experience has shown that OLED display technology and other display technologies, including LCD,

are also potentially affected. The problem is characterised by a ‘retained’ vestigial image appearing on screen permanently after the signal causing it has been removed. It is often the edges of static images that are most noticeable in any retained image.

και…

Two alternative methods of achieving this are:

To use a technique known as ‘Linear key mixing’ that overlays the static image as a partly transparent image over the picture content. The ‘added image volume’ level that sets the apparent transparency should not be set any higher than a level necessary to make the added image acceptably visible.

To limit the signal level of the static image to no more than: 40% of  peak white for standard dynamic range (SDR) static images 47% of reference white 1 (i.e. 35% of peak white signal level) for Hybrid Log-Gamma (HLG) high dynamic range (HDR) static images.

http://perfectimage.gr/2018/12/05/ebu-image-retention/?fbclid=IwAR2YFdVwfqNztpbpzs5jF2gAF8o9fYkGiFq52zwbhoHpCaULP4gp2Lo8UuY

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 10/12/2018 στις 1:45 ΠΜ, warewolf είπε

Οχι.

Η τηλεοραση θα χανει οντως φωτεινοτητα αφου καθως μειωνεται η φωτεινοτητα στα καταπονημενα pixel, θα μειωνεται και η φωτεινοτητα στα υπολοιπα απο το compensation cycle. Ομως η πτωση φωτεινοτητας ειναι πολυ μικρη, γιατι πραγματοποιειται πολυ αργα.

Δεν εχει σημασια  ομως γιατι καθε 2000 ωρες τα WOLED panel της LG ειναι προγραμματισμενα να πραγματοποιουν μια διαδικασια που ονομαζεται recalibration των τρανζιστορ οδηγησης. Σε αυτη, λαμβανονται υπ'οψιν ολα τα δεδομενα των compensation cycles των προηγουμενων 2000 ωρων (η προβλεψη γηρανσης που ειχε πραγματοποιηθει) αλλα πλεον μετραται και η αντισταση του καθενος sub-pixel ξεχωριστα για να διαπιστωθει ποση διαφορα υπαρχει μεταξυ της προβλεπομενης και της πραγματικης γηρανσης που εχει επελθει.

Πιο απλα, ενω το CC υποθετει ποσο γερασαν τα Pixel και κανει διορθωσεις, εδω τωρα υπολογιζεται ποσο γερασαν πραγματικα τα pixels. Ομως περαν της τοπικης ισοσταθμισης μεταξυ των pixels, πλεον ρυθμιζεται και η βασικη ταση λειτουργιας των τρανζιστορ σε υψηλοτερο επιπεδο, ετσι ωστε η φωτεινοτητα του πανελ να παραμεινει σταθερη, συμφωνα με τις προδιαγραφες, στην πορεια του χρονου.

Η διαδικασια αυτη χρειαζεται περιπου μια ωρα να ολοκληρωθει στα 4Κ πανελ. Πραγματοποιειται αυτοματα καθε 2000 ωρες σε ολα τα μοντελα ή και χειροκινητα απο τα μοντελα του 2016 και μετα.

Οι εταιριες προτεινουν να κανει καποιος αυτη τη χειροκινητη διαδικασια (pixel refreshner) αν αντιληφθει burn in που δεν εφυγε με το απλο CC.

Προσοχη ομως, δεν πρεπει να γινεται συχνα και χωρις λογο χειροκινητη διαδικασια, μονο αν αντιληφθει καποιος Burn in.

Και αν η επομενη απορια ειναι ποσο γρηγορα γερνανε τελικα τα pixel στις oled.....στα μοντελα του 2015 νομιζω πως ηταν καπου μεταξυ 40.000-50.000 ωρων (με επιφυλαξη) Πλεον στα τωρινα μοντελα, το lifespan των pixel ειναι περιπου 100.000 ωρες.

Κάτοχος Oled εδώ και λίγες μέρες ψάχνοντας της ρυθμίσεις και πριν μπω στην διαδικασία να διαβάσω όπως αυτό το άρθρο έπεσα πάνω ανανέωση των pixel και λέω δεν κάνω ενα; Νόμιζα πριν είναι κάτι τύπου update (μην βαράτε, η άγνοια οδηγει σε μα.....ιες). Ελπίζω  για μια φορά να μην μου στοιχίσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikpol1 είπε

Κάτοχος Oled εδώ και λίγες μέρες ψάχνοντας της ρυθμίσεις και πριν μπω στην διαδικασία να διαβάσω όπως αυτό το άρθρο έπεσα πάνω ανανέωση των pixel και λέω δεν κάνω ενα; Νόμιζα πριν είναι κάτι τύπου update (μην βαράτε, η άγνοια οδηγει σε μα.....ιες). Ελπίζω  για μια φορά να μην μου στοιχίσει!

Μια που έχεις καινούρια τηλεόραση κάνε στο youtube ένα banding test και δες κυρίως στα χαμηλά 5-15% γκρι αν βλέπεις καθόλου κάθετες γραμμές στο πάνελ. Εγώ ψιλό βλέπω αλλά δεν ξέρω αν είναι άξιο για να πάρω σέρβις κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Tigio13 είπε

Μια που έχεις καινούρια τηλεόραση κάνε στο youtube ένα banding test και δες κυρίως στα χαμηλά 5-15% γκρι αν βλέπεις καθόλου κάθετες γραμμές στο πάνελ. Εγώ ψιλό βλέπω αλλά δεν ξέρω αν είναι άξιο για να πάρω σέρβις κλπ. 

Ένα μικρο banding ίσως δεις στις χαμηλές κλίμακες του γκρι. Υπήρξε εντονότερο στις B6,C6. B7.C7...είναι βελτιωμένο αλλά υπαρκτό και στις φετινές. Η ουσία είναι αν το βλέπεις σε ταινία σε σκοτεινά πλάνα και όχι στα πατερνάκια. Οι σκηνές που η κλίμακα του γκρι κατεβαίνει τόσο χαμηλά σε μια ταινία είναι ελάχιστες έως απειροελάχιστες. Οπότε δες μπόλικο υλικό με σκοτεινούλες ταινίες και αν όντως υπάρχει και παραμένει μιλάς με το service της LG.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Basinga είπε

Ένα μικρο banding ίσως δεις στις χαμηλές κλίμακες του γκρι. Υπήρξε εντονότερο στις B6,C6. B7.C7...είναι βελτιωμένο αλλά υπαρκτό και στις φετινές. Η ουσία είναι αν το βλέπεις σε ταινία σε σκοτεινά πλάνα και όχι στα πατερνάκια. Οι σκηνές που η κλίμακα του γκρι κατεβαίνει τόσο χαμηλά σε μια ταινία είναι ελάχιστες έως απειροελάχιστες. Οπότε δες μπόλικο υλικό με σκοτεινούλες ταινίες και αν όντως υπάρχει και παραμένει μιλάς με το service της LG.

Καλά και εγώ πρόσφατα έμαθα για αυτό από έναν φιλο με b7 65 που του άλλαξαν πάνελ μετά από 1 χρόνο και το καινούριο πάνελ είναι χειρότερο από το προηγούμενο σε θέμα banding. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/1/2019 στις 1:50 ΜΜ, Tigio13 είπε

Καλά και εγώ πρόσφατα έμαθα για αυτό από έναν φιλο με b7 65 που του άλλαξαν πάνελ μετά από 1 χρόνο και το καινούριο πάνελ είναι χειρότερο από το προηγούμενο σε θέμα banding. 

Η αλήθεια είναι ότι στο τεστ φαίνεται. Άραγε είναι αξιόπιστο αυτό το τεστ. Υπάρχει κάποια που να δείχνει τελεια;;; Σε ταινίες δεν βλέπω κάτι. Βλέπω το dark που είναι full σκοτάδι και δεν βλέπω κάποιο θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, nikpol1 είπε

Η αλήθεια είναι ότι στο τεστ φαίνεται. Άραγε είναι αξιόπιστο αυτό το τεστ. Υπάρχει κάποια που να δείχνει τελεια;;; Σε ταινίες δεν βλέπω κάτι. Βλέπω το dark που είναι full σκοτάδι και δεν βλέπω κάποιο θέμα...

Και μένα στο τεστ φαίνεται αλλά μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν το είχα παρατηρήσει πουθενά. Γενικά νομίζω πρέπει να έχεις πολύ σοβαρό πρόβλημα banding για να δεις γραμμές σε κανονικές συνθήκες θέασης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και λίγα δίνει αν ισχύει αυτό. Αφού είναι LCD τεχνολογία η Q-LED, μήν μπερδεύεστε από τις ονομασίες. 

Δεν υφίσταται θέμα burn in. 

Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Παιδιά έχω δύο ερωτήματα περί αυτού 

1. Γιατί θα πρέπει να πάρω μια τηλεόραση που το βράδυ που θα θέλω να δω μια ταινία και με πάρει ο ύπνος να πρέπει να έχω βάλει ξυπνητήρι πιο πριν για να ξυπνήσω να κλείσω την τηλεοραση;

2 . Επειδή είμαι και gamer πως θα ξέρω τι ρυθμίσεις χρειάζεται το καθετί που θα χρησιμοποιώ στην τηλεόραση τι φωτεινότητα χρειάζεται και τι ρυθμίσεις για να μην πάθω το burn in 

Και στην ουσία ποιος πωλητής θα κάτσει να εξηγησει όλα αυτά σε ένα πελάτη που μας εξήγησε ο φίλος και να μην τον κατευθύνει τον πελάτη σε μια nanosell TV ας πουμε; Και να είναι και σίγουρος ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα τέτοιο εκεί 

Σε λίγο θα προσευχόμαστε για να έχουμε τηλεόραση κύριοι της lg σόρρυ κιόλας είπαμε να το περάσουμε στην υπηρεσία και στο service την δουλειά αλλά όχι και λεφτά για πέταμα σε τέτοιες εποχές!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...