Προς το περιεχόμενο

Lg oled 55ec9300 πρόβλημα με burn in


patsidas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Ας καταθέσω και εγώ την άποψη μου, τόσο για το service της LG όσο και για τις OLED. Αγορά 05/2017 OLED55E6V 3D μοντέλο 2016 με επέκταση εγγύησης. Ο λόγος που επίσπευσα την αγορά, ήταν λόγω κατάργησης τηλεοράσεων 3D που απολαμβάνουμε οικογενειακώς πολύ από το 2010 που πήρα την LGLW650S SMART 3D η οποία λειτουργεί άψογα μέχρι στιγμής και πτώση τιμής λόγω νέων μοντέλων. Πριν λήξει η 2ετης εγγύηση 02/2019 εμφανίζει το γνωστό πρόβλημα (burn in) συνημμένη φωτογραφία. Ήμουν γνώστης του θέματος και είχα ενεργές τις προστασίες, όπως και έκανα την χειροκίνητη απαλοιφή θορύβου οθόνης λεγόταν τότε, μια φορά την εβδομάδα όπως μου είχε προτείνει ο πωλητής της LG στο Media Markt, προφανώς χρειαζόταν πιο συχνά...  Επικοινωνία με Μανωλόπουλο, άμεση παραλαβή από το σπίτι μου χωρίς χρέωση, αντικατάσταση πάνελ χωρίς δεύτερη κουβέντα με 2ετη εγγύηση. 10/2020 όταν έβαλα red screen για να τσεκάρω, εμφάνιζε ελάχιστο burn in το οποίο δεν ήταν εμφανές σε κανονική ροή εικόνας. Πληροφορήθηκα ότι πλέον δεν υπάρχει η οθόνη σαν ανταλλακτικό, οπότε περίμενα και μέσα Ιανουαρίου πήρα το Service. Να σημειώσω ότι η tv είχε ενεργειακή κλάση Β και όταν πλησίαζες την οθόνη εξέπεμπε έντονη θερμότητα, ίσως ένας επιπλέον λόγος πέρα της τεχνολογίας για το πρόβλημα. Είχαν αποτυπωθεί και στις δύο περιπτώσεις κόκκινα λογότυπα και οι μπάρες από τα δελτία ειδήσεων. Ελπίζω τα καινούργια μοντέλα να είναι πιο ανθεκτικά. Μετά από λίγες μέρες με πήρε η LG λέγοντας μου ότι η tv δεν επισκευάζεται και θα μου την αντικαταστήσουν με το κορυφαίο μοντέλο GX αξίας εκείνη την στιγμή 1800€. Μου έκανε εντύπωση ότι για μια τηλεόραση, που στην ουσία δεν είχε κανένα θέμα στην κανονική ροή προβολής, προχώρησαν σε αντικατάσταση και όχι με τις σειρές B ή C όπως θα μπορούσαν, αλλά με την κορυφαία. Ρωτάω λοιπόν τι γίνεται στην περίπτωση που εγώ θέλω να πάρω κάποιο άλλο μοντέλο. Πιστωτικό στην αρχική αξία αγοράς του 2017 ήτοι 2000€. Έβαλα και άλλα 300€ και πήρα την 65GX GALLERY με δώρο την 5ετη εγγύηση από το Public! Κάποιος τεχνικός μου είχε πει ότι στο service μπαίνουν στο σύστημα της tv και αν δουν ότι έχεις κάνει ότι πρέπει για την προστασία της οθόνης στην καλύπτουν αλλιώς....Συμπέρασμα δικό μου.... Οι OLED είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί μέχρι στιγμής εκεί έξω και το WEBOS το καλύτερο λειτουργικό. Αλλά δεν είναι τηλεοράσεις που θα τις χρησιμοποιείς σαν ραδιόφωνο. Ανοικτή όλη μέρα και να κάνεις άλλες δουλειές. Όπως και οι υπόλοιπες τηλεοράσεις νομίζω, απλά αυτές ένα παραπάνω. Όπως είπε και ένας φίλος μου μια τηλεόραση θέλω να πάρω, δεν θέλω να ασχολούμαι με ρυθμίσεις προστασίας και λοιπά... Ο καθένας ότι κάνει κέφι! Συγγνώμη για το σεντόνι αλλά νομίζω άξιζε!

1614807536001.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπερα παιδια !!  ΤΙ ΓΙνετε με τις καινουργιες  lg ? evo oled  c1 ktlp .... εχουνε κ αθτες θεμαμε burn in ??? επιδη ενδιαφερομαι να αγορασω !! ευχαριστωω εκ τ προ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, k_dinos είπε

Οι evo είναι πιο ανθεκτικές, και γι αυτό έχουν μεγαλύτερη μέγιστη φωτεινότητα.

 

 

Σωστά, απλά όταν η LG περνάει το Evo Panel από τη σειρά G1 και πάνω καταλαβαίνουμε ότι προς το παρόν θα απευθύνονται σε μεγάλα πορτοφόλια και θα χρειαστεί το χρόνο της η τεχνολογία για να περάσει σε πιο budget επιλογές.
Ως προς τη φωτεινότητα τώρα τι να πω. Προφανώς υπάρχουν αυτού που βλέπουν ταινίες με ανοιχτά τα φώτα και αυτοί που βλέπουν με ανοιχτά τα φώτα, δεν είναι το μοναδικό σημείο στο οποίο διατηρούν το δικαίωμα της άποψης τους οι άνθρωποι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, dimitris199292 είπε

δλδ   η νεα σειρα τις lg ποθ βγαλανε τωρα  a1 b1 c1???    ειναι το ιδιο πανελ οπως η   lg gx bx ?

Ναι, εγώ έτσι καταλαβα.

Αν κάνω λάθος διορθώστε με.

Διόρθωση: Στην Α1 δεν είναι 120Hz

Και αυτό προς επιβεβαίωση.

Προσθήκη: "One step lower we see the A1 series again. These models, like the B1 series models, are equipped with the Alpha 7 Gen 4 processor. Instead of the 100Hz panel on the B1 series and higher, the A1 series comes with a 50Hz panel. Nor are there any HDMI 2.1ports present. The A1 models have to make do with HDMI 2.0 ports, but they do support HDMI eARC and ALLM. Finally, the OLED Motion Pro technology in the B1 series and higher on the A1 series is the OLED Motion technology. So it is a slightly less advanced variant."

https://www.which.co.uk/news/2021/04/lg-launches-its-cheapest-ever-oled-tv/

Επεξ/σία από Innersense
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα 

Το μακρινό...2017 αγόρασα από mediamarkt την LG oled 55 E6 v, στα 2.200ευρώ( στην τιμή συμπεριλαμβάνεται η 5ετη επέκταση της media που έκανα τότε )1.700 καθαρά η tv.

Ηταν η καλύτερη κίνηση που έκανα για το νέο μας σπιτι, καθώς μας πρόσφερε μια ανεπανάληπτη εμπειρία θέασης, ταινίες ,nova,Netflix,tv, 3D ,

..Τα χρόνια κύλησαν ήρεμα με μηδενικά προβλήματα , με χρήση που δεν θυμαμαι να την έκλεινα στις 4 ώρες.. Αλλα με προσοχή στη φωτεινότητα γιατί είχα διαβάσει από τότε τα προβλήματα που μπορεί να βγάλει

...Ο καιρός περνάει κάποια στιγμή ξεχνιέσαι ..και ξαφνικά Στην 4ετια...στην αρχή ήταν λίγο μετά άρχισε να είναι ενοχλητικό .

Ενεργοποιησα την επέκταση , φυσικά δεν μου τηνεπισκευάσαν  λόγο ασύμφορου πάνελ , αλλά μου έβγαλαν πιστωτικό λόγο εγγύησης 1650,00 ευρώ, (ας είναι καλά ο υπάλληλος της media) που επέμενε να την κάνω !

Δεν ξέρω τι θα επιλέξω πλέον ...αν θα πάω oled η qled , ξέρω ότι θα χάσω σε ποιότητα εικόνας ...αλλά δεν μπορώ σκέφτομαι ..την ημερομηνία λήξης ..δε ξέρω θα δούμε ....

επισυναπτω φωτό της κατάστασης ....29A3C47C-7E77-430C-8D22-FB1385FB4B01.jpeg.877a7a28d504a30555dfd7b9fe788e50.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/4/2021 στις 7:34 ΜΜ, Xrhstos1 είπε

Καλησπέρα 

Το μακρινό...2017 αγόρασα από mediamarkt την LG oled 55 E6 v, στα 2.200ευρώ( στην τιμή συμπεριλαμβάνεται η 5ετη επέκταση της media που έκανα τότε )1.700 καθαρά η tv.

Ηταν η καλύτερη κίνηση που έκανα για το νέο μας σπιτι, καθώς μας πρόσφερε μια ανεπανάληπτη εμπειρία θέασης, ταινίες ,nova,Netflix,tv, 3D ,

..Τα χρόνια κύλησαν ήρεμα με μηδενικά προβλήματα , με χρήση που δεν θυμαμαι να την έκλεινα στις 4 ώρες.. Αλλα με προσοχή στη φωτεινότητα γιατί είχα διαβάσει από τότε τα προβλήματα που μπορεί να βγάλει

...Ο καιρός περνάει κάποια στιγμή ξεχνιέσαι ..και ξαφνικά Στην 4ετια...στην αρχή ήταν λίγο μετά άρχισε να είναι ενοχλητικό .

Ενεργοποιησα την επέκταση , φυσικά δεν μου τηνεπισκευάσαν  λόγο ασύμφορου πάνελ , αλλά μου έβγαλαν πιστωτικό λόγο εγγύησης 1650,00 ευρώ, (ας είναι καλά ο υπάλληλος της media) που επέμενε να την κάνω !

Δεν ξέρω τι θα επιλέξω πλέον ...αν θα πάω oled η qled , ξέρω ότι θα χάσω σε ποιότητα εικόνας ...αλλά δεν μπορώ σκέφτομαι ..την ημερομηνία λήξης ..δε ξέρω θα δούμε ....

επισυναπτω φωτό της κατάστασης ....29A3C47C-7E77-430C-8D22-FB1385FB4B01.jpeg.877a7a28d504a30555dfd7b9fe788e50.jpeg

Καλημέρα, καλό μήνα και χρόνια πολλά! Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ με το ίδιο μοντέλο, έχω κάνει ανάρτηση παραπάνω... Μου έδωσαν και μένα πιστωτικό την δεύτερη φορά αφού την πρώτη μου άλλαξε panel η LG. Πήρα την 65GX θέλω να πιστεύω ότι λόγω βελτίωσης του panel και με λίγο περισσότερη προσοχή δεν θα ξαναέχω θέμα.... Να σε ενημερώσω πάντως ότι όλες οι Samsung δεν υποστηρίζουν Dolby Vision και Dolby Atmos! Οπότε αν σε ενδιαφέρουν αυτές οι τεχνολογίες το Netflix είναι γεμάτο με ταινίες θα πρέπει να κοιτάξεις τις Nano Cell  της LG. Καλή Ανάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, DOUM1969 είπε

Πήρα την 65GX θέλω να πιστεύω ότι λόγω βελτίωσης του panel και με λίγο περισσότερη προσοχή δεν θα ξαναέχω θέμα....

Μην βλέπεις τηλεοπτικά κανάλια (οτιδήποτε έχει λογότυπο). Δεν χρειάζεται να προσέχεις κάτι άλλο. Διαφορετικά θα ξανά-έχεις.

Για κανάλια/ποδόσφαιρο πάρε μια 50αρα/55αρα με 300-400 ευρώ. Μια χαρά είναι κάποιες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 01/05/2021 at 18:46, marios28 said:

Μην βλέπεις τηλεοπτικά κανάλια (οτιδήποτε έχει λογότυπο). Δεν χρειάζεται να προσέχεις κάτι άλλο. Διαφορετικά θα ξανά-έχεις.

Για κανάλια/ποδόσφαιρο πάρε μια 50αρα/55αρα με 300-400 ευρώ. Μια χαρά είναι κάποιες. 

Το να βλέπει που και που ποδοσφαιρικούς αγώνες δεν θα του προκαλέσει κάποιο πρόβλημα στην oled. Ας μην είμαστε υπερβολικοί. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Το να βλέπει που και που ποδοσφαιρικούς αγώνες δεν θα του προκαλέσει κάποιο πρόβλημα στην oled. Ας μην είμαστε υπερβολικοί. :) 

Δεν διαφωνώ στο που και που. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/5/2021 στις 6:46 ΜΜ, marios28 είπε

Μην βλέπεις τηλεοπτικά κανάλια (οτιδήποτε έχει λογότυπο). Δεν χρειάζεται να προσέχεις κάτι άλλο. Διαφορετικά θα ξανά-έχεις.

Για κανάλια/ποδόσφαιρο πάρε μια 50αρα/55αρα με 300-400 ευρώ. Μια χαρά είναι κάποιες. 

Καλημέρα και χρόνια πολλά! Από το 2017 που πήρα την πρώτη oled  βλέπω full ποδόσφαιρο, δεν είχα κανένα θέμα! Το πρόβλημα είναι οι μπάρες από τα δελτία ειδήσεων και πιο έντονο όταν υπάρχουν κόκκινα λογότυπα σε αυτές....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/5/2021 στις 11:31 ΠΜ, DOUM1969 είπε

Καλημέρα, καλό μήνα και χρόνια πολλά! Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ με το ίδιο μοντέλο, έχω κάνει ανάρτηση παραπάνω... Μου έδωσαν και μένα πιστωτικό την δεύτερη φορά αφού την πρώτη μου άλλαξε panel η LG. Πήρα την 65GX θέλω να πιστεύω ότι λόγω βελτίωσης του panel και με λίγο περισσότερη προσοχή δεν θα ξαναέχω θέμα.... Να σε ενημερώσω πάντως ότι όλες οι Samsung δεν υποστηρίζουν Dolby Vision και Dolby Atmos! Οπότε αν σε ενδιαφέρουν αυτές οι τεχνολογίες το Netflix είναι γεμάτο με ταινίες θα πρέπει να κοιτάξεις τις Nano Cell  της LG. Καλή Ανάσταση.

To Dolby Vision απαιτει 12 bit panel και 4000nit φωτεινοτητα για να δειξει την ανωτερωτητα του. Κανενα πανελ δεν υπαρχει με τετοια χαρακτηριστικα. Για αυτο και σε ολα τα τεστ με HDR vs DV (ουτε καν το HDR+ που εχει δυναμικα μεταδεδομενα οπως το DV ) εχουν παρομοιες επιδοσεις. Το dolby atmos κανει μια χαρα passthrough απο τα hdmi των Qled. Αν εννοεις για αναπαραγωγη απο τα μεγαφωνα της TV ειναι απο αστειο εως ανεκδοτο. Η ιδια η LG υποτιμα την νοημοσυνη μας αν υπονοει αναπαραγωγη dolby vision απο 2 η 4 μεγαφωνα απο τα οποια κανενα δεν ειναι upfiring.

Tελος οι nanocell με IPS panel με δυναμικη αντιθεση 4 φορες κατω απο οποιοδηποτε VA panel (ακομα και entry) ειναι τουλαχιστον... σκουπιδια.... Για κανενα καφενειο με πολλες γωνιες θεασης ισως...

Αναθεωρειστε λιγο τις αποψεις σας. Διαβαστε κανενα τεστ. Δειτε λιγο και απο κοντα..

Επεξ/σία από graphist83
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 hours ago, graphist83 said:

To Dolby Vision απαιτει 12 bit panel και 4000nit φωτεινοτητα για να δειξει την ανωτερωτητα του. Κανενα πανελ δεν υπαρχει με τετοια χαρακτηριστικα. Για αυτο και σε ολα τα τεστ με HDR vs DV (ουτε καν το HDR+ που εχει δυναμικα μεταδεδομενα οπως το DV ) εχουν παρομοιες επιδοσεις. Το dolby atmos κανει μια χαρα passthrough απο τα hdmi των Qled. Αν εννοεις για αναπαραγωγη απο τα μεγαφωνα της TV ειναι απο αστειο εως ανεκδοτο. Η ιδια η LG υποτιμα την νοημοσυνη μας αν υπονοει αναπαραγωγη dolby vision απο 2 η 4 μεγαφωνα απο τα οποια κανενα δεν ειναι upfiring.

Tελος οι nanocell με IPS panel με δυναμικη αντιθεση 4 φορες κατω απο οποιοδηποτε VA panel (ακομα και entry) ειναι τουλαχιστον... σκουπιδια.... Για κανενα καφενειο με πολλες γωνιες θεασης ισως...

Αναθεωρειστε λιγο τις αποψεις σας. Διαβαστε κανενα τεστ. Δειτε λιγο και απο κοντα..

Η υποτιμηση της νοημοσύνης των καταναλωτών ξεκινησε απο τη Samsung όταν αποφάσισε να τις βαφτίσει …QLED! 😛 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...