Προς το περιεχόμενο

Εξωτερικό και απεργίες εξεταστών οδήγησης: Χρειάζομαι βοήθεια και πληροφορίες!


The_EnforceR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα, είμαι 18 χρόνων. Αν και πέρασα στη σχολή που ήθελα στην Ελλάδα λόγο οικονομικών συνθηκών πήγα στη Γερμανία για να μάθω αρχικά τη γλώσσα και μετά να σπουδάσω εδώ καθώς να δουλεύω ταυτόχρονα. Όμως έχω ένα μεγάλο πρόβλημα! Ξεκίνησα το καλοκαίρι να πάρω δίπλωμα και αφού πέρασα τα σήματα και τελείωσα τα μαθηματα, εκεί που θα έδινα εξετάσεις πριν φύγω Γερμανία ξεκίνησαν τις απεργίες τους οι εξεταστές. Ε είπα οκει πάω Γερμανία και κλείνω εισητηρια όταν με το καλό τελειώσουν με τις απεργίες για να έρθω να το πάρω. Τώρα όμως που ειμαι Γερμανία και ετοιμάζομαι να δηλωθω, ακουσα ότι αν δηλωθω εδώ δεν θα έχω πλέον το δικαίωμα να πάρω το δίπλωμα μου από την Ελλάδα... Και για να μπορέσω να ξεκινήσω μαθήματα γλώσσας εδώ και δουλειά, κρίνεται απαραίτητη η δήλωση... Μήπως ξέρεις κάποιος κάτι σχετικά με αυτά? Έχει καταστραφεί η ψυχολογία μου μόνο στο σκεπτικό ότι μπορεί να πάει ένα 6μηνο τσάμπα χωρίς δουλειά, σπουδές και γλώσσα... Το δίπλωμα στη Γερμανία κοστίζει 2000 ευρώ τουλάχιστον, και εφόσον φεύγω για δουλειά και σπουδές ταυτόχρονα προφανώς δεν μπορώ να χάσω τα λεφτά που έδωσα στην Ελλάδα και να δώσω έξτρα αλλά 2 χιλιαρικα... Όποιος έχει κάποια γνώση στο θέμα εκληπαρω για βοήθεια... Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα δε θα παραμείνεις δηλωμένος? Τότε όλα μια χαρά, μην ανησυχείς. Ήμουν Γερμανία δηλωμένος όπως λες, έβγαλα καλοκαίρι στην Ελλάδα το διπλωμα και μετά το μετέτρεψα σε Γερμανικό χωρίς πρόβλημα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, aposporis είπε

Στην Ελλάδα δε θα παραμείνεις δηλωμένος? Τότε όλα μια χαρά, μην ανησυχείς. Ήμουν Γερμανία δηλωμένος όπως λες, έβγαλα καλοκαίρι στην Ελλάδα το διπλωμα και μετά το μετέτρεψα σε Γερμανικό χωρίς πρόβλημα.

Δηλαδή μπορώ να παραμείνω δηλωμένος Ελλάδα, να δηλωθω και εδώ, παίρνω το δίπλωμα σε 2-3 μήνες που θα σταματησουν οι απεργίες χωρίς πρόβλημα. Αυτοί δε μπορούν να δουν ότι εγώ δηλωθηκα Γερμανία χωρίς δίπλωμα και ξαφνικά πήρα δίπλωμα από άλλη χώρα; Δεν θα έχω πρόβλημα αν το εντοπίσουν αυτό; Χωρίς να γίνομαι αδιάκριτος, αυτό το έκανες πριν το 2009 ή μετά, επειδή η νομοθεσία άλλαξε από τότε. Σε ευχαριστώ πολύ πάντως!

Επεξ/σία από The_EnforceR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2005 το έκανα.

Τι εννοείς να παραμέινεις δηλωμένος στην Ελλάδα; Δεν μπορείς να ξεδηλωθείς από την Ελλάδα!! Το πολύ πολύ να γραφτείς στην εφορία κατοίκων εξωτερικού για να μην έχεις διπλή φορολόγηση στο εισόδημά σου.

Όταν έκανα την αλλαγή από ελληνικό (το παλιό τρίπτυχο) σε γερμανικό δίπλωμα, έστειλαν ειδοποίηση στο ελληνικό υπουργείο και πήγε η αστυνομία στο σπίτι μου, στη γιαγιά μου για επιβεβαίωση. Και τους είπε ότι μένω στη Γερμανία. Αλλά την αλλαγή την έκανα γιατί ήταν εκείνη η βλακεία που δεν είχε λατινικούς χαρακτήρες!!!! Πλεόν τα διπλώματα είναι ευρωπαϊκά οπότε μπορείς να κυκλοφορείς με το ελληνικό στη Γερμανία. Νομίζω ότι μετά τα 2 χρόνια είσαι υποχρεωμένος να το αλλάξεις αλλά και αυτά σχετικό είναι ;)

Στο "μπλα μπλα" υπάρχει θέμα για τη μετανάστευση. Ρώτα και εκεί, υπάρχουν αρκετοί στο εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, aposporis είπε

Το 2005 το έκανα.

Τι εννοείς να παραμέινεις δηλωμένος στην Ελλάδα; Δεν μπορείς να ξεδηλωθείς από την Ελλάδα!! Το πολύ πολύ να γραφτείς στην εφορία κατοίκων εξωτερικού για να μην έχεις διπλή φορολόγηση στο εισόδημά σου.

Όταν έκανα την αλλαγή από ελληνικό (το παλιό τρίπτυχο) σε γερμανικό δίπλωμα, έστειλαν ειδοποίηση στο ελληνικό υπουργείο και πήγε η αστυνομία στο σπίτι μου, στη γιαγιά μου για επιβεβαίωση. Και τους είπε ότι μένω στη Γερμανία. Αλλά την αλλαγή την έκανα γιατί ήταν εκείνη η βλακεία που δεν είχε λατινικούς χαρακτήρες!!!! Πλεόν τα διπλώματα είναι ευρωπαϊκά οπότε μπορείς να κυκλοφορείς με το ελληνικό στη Γερμανία. Νομίζω ότι μετά τα 2 χρόνια είσαι υποχρεωμένος να το αλλάξεις αλλά και αυτά σχετικό είναι ;)

Στο "μπλα μπλα" υπάρχει θέμα για τη μετανάστευση. Ρώτα και εκεί, υπάρχουν αρκετοί στο εξωτερικό.

Ναι δε ξέρω τι γίνεται ακριβώς με τις δηλώσεις, συγνώμη. Έγινε θα ρωτήσω στη Μετανάστευση, ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, The_EnforceR είπε

Παιδιά καλησπέρα, είμαι 18 χρόνων. Αν και πέρασα στη σχολή που ήθελα στην Ελλάδα λόγο οικονομικών συνθηκών πήγα στη Γερμανία για να μάθω αρχικά τη γλώσσα και μετά να σπουδάσω εδώ καθώς να δουλεύω ταυτόχρονα. Όμως έχω ένα μεγάλο πρόβλημα! Ξεκίνησα το καλοκαίρι να πάρω δίπλωμα και αφού πέρασα τα σήματα και τελείωσα τα μαθηματα, εκεί που θα έδινα εξετάσεις πριν φύγω Γερμανία ξεκίνησαν τις απεργίες τους οι εξεταστές. Ε είπα οκει πάω Γερμανία και κλείνω εισητηρια όταν με το καλό τελειώσουν με τις απεργίες για να έρθω να το πάρω. Τώρα όμως που ειμαι Γερμανία και ετοιμάζομαι να δηλωθω, ακουσα ότι αν δηλωθω εδώ δεν θα έχω πλέον το δικαίωμα να πάρω το δίπλωμα μου από την Ελλάδα... Και για να μπορέσω να ξεκινήσω μαθήματα γλώσσας εδώ και δουλειά, κρίνεται απαραίτητη η δήλωση... Μήπως ξέρεις κάποιος κάτι σχετικά με αυτά? Έχει καταστραφεί η ψυχολογία μου μόνο στο σκεπτικό ότι μπορεί να πάει ένα 6μηνο τσάμπα χωρίς δουλειά, σπουδές και γλώσσα... Το δίπλωμα στη Γερμανία κοστίζει 2000 ευρώ τουλάχιστον, και εφόσον φεύγω για δουλειά και σπουδές ταυτόχρονα προφανώς δεν μπορώ να χάσω τα λεφτά που έδωσα στην Ελλάδα και να δώσω έξτρα αλλά 2 χιλιαρικα... Όποιος έχει κάποια γνώση στο θέμα εκληπαρω για βοήθεια... Ευχαριστώ.

Όταν τελειώσουν οι απεργίες έλα Ελλάδα και δώσε για δίπλωμα. Δεν έχεις κανένα πρόβλημα αν είσαι δηλωμένος Γερμανία.Βασικά δεν λες καν ότι είσαι δηλωμένος εξω.Εδώ σαν κάτοικος Ελλαδας φαίνεσαι.Δίνεις κανονικά για δίπλωμα.

Εγώ είμαι δηλωμένος στη Γερμανία από το 1991,το δίπλωμα το εβγαλα Ελλάδα το 1993,ημουν και είμαι μόνιμος κάτοικος Ελλάδας,παρόλο που τελείωσα γερμανικό σχολείο και πανεπιστήμιο Γερμανία.Και φορολογική δήλωση κάνω Ελλάδα.

Το οτι είσαι δηλωμένος Γερμανία δεν σημαίνει ότι είσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού.Φορολογικά στην Ελλάδα ανήκει.Βγαζεις δίπλωμα Ελλάδα,και αν θέλεις το δίνεις και παίρνεις το αντίστοιχο γερμανικό.

Αυτές τις ανοησίες ποιος σου τις είπε;

Εφόσων έχεις δίπλωμα χώρας Ε.Ε. οδηγείς σε οποία χώρα της Ε.Ε. θέλεις.

 

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jmmys είπε

Όταν τελειώσουν οι απεργίες έλα Ελλάδα και δώσε για δίπλωμα. Δεν έχεις κανένα πρόβλημα αν είσαι δηλωμένος Γερμανία.

Εγώ είμαι δηλωμένος στη Γερμανία από το 1991,το δίπλωμα το εβγαλα Ελλάδα το 1993,ημουν και είμαι μόνιμος κάτοικος Ελλάδας,παρόλο που τελείωσα γερμανικό σχολείο και πανεπιστήμιο Γερμανία.Και φορολογική δήλωση κάνω Ελλάδα.

Το οτι είσαι δηλωμένος Γερμανία δεν σημαίνει ότι είσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού.Φορολογικά στην Ελλάδα ανήκει.Βγαζεις δίπλωμα Ελλάδα,και αν θέλεις το δίνεις και παίρνεις το αντίστοιχο γερμανικό.

Αυτές τις ανοησίες ποιος σου τις είπε;

Πήρα τηλέφωνο μαζί με έναν συγγενή από εδώ Γερμανία ( στα κεντρικά της πόλης  που είναι) και αρχικα ανέφεραν ότι δεν  ξέρουνε τι ακριβώς γίνεται σε αυτή  τη περίπτωση, και θα έπαιρναν τηλέφωνο αργότερα για να μας πουν. Όταν πήραν  μας είπαν ότι από τη στιγμή που δηλωνομαι εδώ πρέπει να βγάλω εδώ δίπλωμα, και μάλιστα στο συγκεκριμένο κρατίδιο (π.χ. Εγώ είμαι στο κρατίδιο του Essen, δε μπορώ να πάω Βερολίνο για να το βγάλω) και μετά από μια αναζήτηση στο νετ βρήκε ο θείος μου από Γερμανία ότι άλλαξε ο νόμος το 2009 και δεν μπορείς πλέον να βγάλεις όπου θέλεις το δίπλωμα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το να δηλώθεις και να ξεδηλωθεις στη Γερμανία είναι υπόθεση λίγων λεπτών.

Ξεδηλωνεσαι λίγο πριν πας Ελλάδα για δίπλωμα, πας Ελλάδα,βγαζεις διπλωμα,πας Γερμανία και ξαναδηλωνεσαι.Εντελώς ανουσιο.Δεν χρειαζεται καν.

Την άλλη εβδομάδα θα ανεβω Γερμανία να δηλωσω οδηγό μου που τον είχα δηλώσει το 2013 και τον ξεδηλωσα το 2016,ο οποίος για να δηλωθεί δεν θα βρίσκεται καν Γερμανια αλλά Ελλάδα,με μια απλή εξουσιοδότηση.Αυτο μου είπε το τοπικό Einwohnermeldeamt.

Έλληνας πολίτης είσαι, που εμενε Ελλάδα μέχρι τώρα, όταν θα πας για δίπλωμα δηλωνεις την ελληνική σου διεύθυνση, επειδή επισημα και φορολογικά είσαι κάτοικος Ελλάδας

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jmmys είπε

Το να δηλώθεις και να ξεδηλωθεις στη Γερμανία είναι υπόθεση λίγων λεπτών.

Ξεδηλωνεσαι λίγο πριν πας Ελλάδα για δίπλωμα, πας Ελλάδα,βγαζεις διπλωμα,πας Γερμανία και ξαναδηλωνεσαι.Εντελώς ανουσιο.Δεν χρειαζεται καν.

Την άλλη εβδομάδα θα ανεβω Γερμανία να δηλωσω οδηγό μου που τον είχα δηλώσει το 2013 και τον ξεδηλωσα το 2016,ο οποίος για να δηλωθεί δεν θα βρίσκεται καν Γερμανια αλλά Ελλάδα,με μια απλή εξουσιοδότηση.Αυτο μου είπε το τοπικό Einwohnermeldeamt

Ναι το σκέφτηκα και εγώ να ξεδηλωθω πριν πάω Ελλάδα, να βγάλω το δίπλωμα και να ξαναδηλωθω όταν γυρίσω, αλλά στη σχολή που θα πάω να μάθω Γερμανικά μπορεί το κράτος να μου επιστρέψει το μισό ποσό με βάση το ότι θα ξεκινήσω σπουδές του χρόνου, ΑΛΛΑ πρέπει να είμαι δηλωμένος για να το πάρω. Δε ξέρω τι συνέπειες θα έχει αν εκεί που πηγαίνω στη σχολή ξαφνικά ξεδηλωθω και δηλωθω ξανά... Να χέσω τις απεργίες τους ρε, αναπτησω επιστήμες ξεδηλωσεων... Επίσης το αυτό με τον οδηγό που θα δηλώσεις, δεν υπάρχει θέμα επειδή μιλάμε για μεγάλα χρονικά διαστήματα, είναι διαφορετική η αντιμετώπιση σε μικρά, τουλάχιστον έτσι κατάλαβα εγώ από τα λεγόμενα όσων μιλησα.

 

Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, jmmys είπε

Έλληνας πολίτης είσαι, που εμενε Ελλάδα μέχρι τώρα, όταν θα πας για δίπλωμα δηλωνεις την ελληνική σου διεύθυνση, επειδή επισημα και φορολογικά είσαι κάτοικος Ελλάδας

Δηλαδή δεν χρειάζεται να ξεδηλωθεις καν.

Εγώ γιατί εβαλα στο αμάξι μου ελληνικές πινακιδες,παρόλο που είμαι δηλωμένος στη Γερμανία απο το 1991.Επειδή φορολογικά ειμαι μόνιμος κάτοικος Ελλάδας

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jmmys είπε
10 λεπτά πριν, jmmys είπε

Έλληνας πολίτης είσαι, που εμενε Ελλάδα μέχρι τώρα, όταν θα πας για δίπλωμα δηλωνεις την ελληνική σου διεύθυνση, επειδή επισημα και φορολογικά είσαι κάτοικος Ελλάδας

Το γεγονός ότι κάνω μηδενική δήλωση Ελλάδα και για πρώτη φορά θα δουλέψω εδώ δεν επιρρεαζει το που είμαι φορολογικά κάτοικος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρεπει να ξεγραφτεις από την ελληνική εφορία,για να είσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού.Και κάνεις φορολογική δήλωση Ελλάδα σαν μόνιμος κάτοικος εξωτερικού.

Το είχα ψάξει παρα πολύ για το αμάξι,επειδή δεν ήθελα να το βάλω ελληνικές πινακίδες, αλλά δεν γινόταν πλέον λόγω οτι έψαχναν πολύ λόγω πολλών αμαξιων με βουλγαρικά νούμερα,εγώ το είχα με γερμανικά.

Εφόσων στην εφορία δεν φαίνεσαι σαν μόνιμος κάτοικος εξωτερικού, εισαι μόνιμος κάτοικος Ελλάδας,οποτε βγαζεις δίπλωμα κανονικά.Ξανά λέω το οτι είσαι δηλωμένος Γερμανία δεν σημαίνει οτι είσαι φορολογικός κάτοικος Γερμανιας.

Και επειδή καλό είναι να μην πιστεύεις τον καθένα σε ενα φόρουμ,πάνε στο τοπικό γερμανικό μηχανολογικό,KFZ Zulassungsstelle,παράρτημα για δίπλωματα,και ρώτα.

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jmmys είπε

 

Και επειδή καλό είναι να μην πιστεύεις τον καθένα σε ενα φόρουμ,πάνε στο τοπικό γερμανικό μηχανολογικό,KFZ Zulassungsstelle,παράρτημα για δίπλωματα,και ρώτα.

Εκεί πήρα και μου το είπαν... Πωωω ρε την πάτησα άσχημα.... Τόσος κόπος τσάμπα επειδή οι εξεταστές είναι αχόρταγοι... Δε το πιστεύω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τους ειπες ότι η φορολογική σου κατοικία είναι Ελλάδα; 

Κατεβα και βγάλε δίπλωμα εδώ,και μην λες τίποτα για Γερμανία, μην ξεδηλωνεσαι από επανω.Και μετα πας Γερμανία και αν εχεις σκοπό να μείνεις μόνιμα εκεί,δίνεις το ελληνικό δίπλωμα και παίρνεις το γερμανικό.

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, jmmys είπε

Τους ειπες ότι η φορολογική σου κατοικία είναι Ελλάδα; 

Κατεβα και βγάλε δίπλωμα εδώ,και μην λες τίποτα για Γερμανία, μην ξεδηλωνεσαι από επανω.Και μετα πας Γερμανία και αν εχεις σκοπό να μείνεις μόνιμα εκεί,δίνεις το ελληνικό δίπλωμα και παίρνεις το γερμανικό.

Ναι τους το είπα. Φοβάμαι ότι αν βγάλω το δίπλωμα έτσι και πάω να το κάνω Γερμανικό, θα το ελέγξουν και θα δουν ότι το έβγαλα αφότου δηλωθηκα, άρα δεν το αναγνωρίζουν. Δε ξέρω τι να κάνω 😕 Ευχαριστώ για τη βοήθεια, το εκτιμώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...