Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει ελιτισμός στο Arch Linux?


becoming_I

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, pmav99 είπε

LOL!!!

Την  στιγμη , οχι την μερα..την στιγμη που θα βγει σωστη και ομορφη και λειτουργικη υποστηριξη για optimus θα φυγω απο τα windows πιο γρηγορα και απο την φυγη απο το στρατοπεδο οταν απολυθηκα :)

Δεν θα χω ολοκληρη gtx 1050 να καθεται να μαλακιζεται , σορρυ κιολας..η μιση τιμη του φορητου ειναι αυτη η καρτα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το Linux κάθε άλλο παρά έχει αποτύχει στον σκοπό του καθώς έχει πιάσει το 50% στους servers. Αυτό είναι το φυσικό του περιβάλλον, ανεξάρτητα από το τι λέει ακόμα κι ο ίδιος ο Linus. Σημασία έχει τι λέει η αγορά, δηλαδή αυτοί που το χρησιμοποιούν. Και η αγορά έκρινε πως το λινουξάκι είναι μια χαρά για να αντικαταστήσει legacy unices δεκαετιών που σέρνονταν και ήθελαν hardware εκατοντάδων χιλιάδων.

Όταν λες ότι η βιομηχανία έχει γραμμένο τον λινουξά σε ποια βιομηχανία αναφέρεσαι; Γιατί στο development που παρακολουθώ εγώ σχεδόν όλες οι τεχνολογίες πρώτα βγαίνουν για linux και μετά για Windows. Από Kubernetes μέχρι node.js όλα έχουν ξεκινήσει από unices. Πλέον μέχρι κι ο SQL Server τρέχει σε Linux. Αν πάλι εννοείς την NVidia ε οκ, όποιος θέλει παιχνίδια ας κάτσει με τα Windows.

Όσο για την νοοτροπία που λέει ότι είμαστε ελιτιστές και δεν ασχολούμαστε με άσχετους την καταλαβαίνω γιατί την εστερνίζομαι. Κανείς δεν εμποδίζει κανέναν από το να ασχοληθεί με το Linux αλλά έχουμε και καλύτερα πράγματα να κάνουμε από το να δίνουμε συμβουλές πως θα συνδέσουν τον εκτυπωτή τους ή το remote dildo. Υπάρχει η νοοτροπία που λέει ότι όσους πιο πολλούς άσχετους φέρουμε τόσο θα αυξηθεί το μερίδιο του Linux και κατά συνέπεια θα αυξηθεί και η υποστήριξη των εταιριών μέσω drivers. Σεβαστή, αλλά κατά την γνώμη μου ουτοπική γιατί δεν πρόκειται να φέρεις πολλούς. Αν από την άλλη φέρεις αυτούς που έχουν πραγματικό όφελος, βλέπε επιχειρήσεις και επαγγελματίες, τότε το impact είναι πολύ μεγαλύτερο γιατί όλοι αυτοί έχουν πολύ μεγαλύτερη επιρροή (βλέπε φράγκα). Κάτι που συμβαίνει ήδη εδώ και χρόνια. Ποιος θα φανταζόταν ότι θα έβγαζε η Microsoft τα προϊόντα της στο Linux; Ή ότι θα έσκαγε η IBM 30 δις για να αγοράσει την RedHat. Στο enterprise είναι τα λεφτά κι εκεί το λίνουξ ζει και βασιλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, elorant είπε

Το Linux κάθε άλλο παρά έχει αποτύχει στον σκοπό του καθώς έχει πιάσει το 50% στους servers. Αυτό είναι το φυσικό του περιβάλλον, ανεξάρτητα από το τι λέει ακόμα κι ο ίδιος ο Linus. Σημασία έχει τι λέει η αγορά, δηλαδή αυτοί που το χρησιμοποιούν. Και η αγορά έκρινε πως το λινουξάκι είναι μια χαρά για να αντικαταστήσει legacy unices δεκαετιών που σέρνονταν και ήθελαν hardware εκατοντάδων χιλιάδων.

Η αγορα εκρινε και οτι το linux ειναι και μια καλη βαση για το ανδροιδ που πλεον τρεχει σε εκατομμυρια κινητα.Ε και ?Ειναι σαν να βγαλω μια φερραρι για γρηγορο αμαξι και να το χρησιμοποιουν για luxury car οι γκομενες.Ναι καπου βρηκε τον σκοπο του , αλλα αλλον απο αυτον που ηθελα εγω.Αρα για μενα εν μερει απετυχα.
Ο λινους το εβγαλε για τα desktop pcs.Εκει πατωσε.Στους σερβερς βασιλευει.Αρα πιστευεις οτι εναι πληρως ευτυχισμενος ο λινους?Εγω δεν το πιστευω.

13 λεπτά πριν, elorant είπε

Όταν λες ότι η βιομηχανία έχει γραμμένο τον λινουξά σε ποια βιομηχανία αναφέρεσαι;

Βιομηχανια παραγωγης λογισμικου.Παιχνιδια και προγραμματα.Μιλαμε για πολλα δις ευρω αυτη η πελατεια.Αν για σενα εχουν σημασια μονο nodes και sql servers για τον υπολοιπο κοσμο εχουν σημασια αυτα που εχω υπογραμμισει.Και σε αυτα παιζονται τρελα λεφτα.

13 λεπτά πριν, elorant είπε

Αν πάλι εννοείς την NVidia ε οκ, όποιος θέλει παιχνίδια ας κάτσει με τα Windows.

Γιατι ως γνωστον στο λινουξ ζει μονο ο χακερας και ο βαθια επαγγελματιας.Το να χρησιμοποιουνται οι καρτες γραφικων σε αλλες δουλειες εκτος παιχνιδιων την εχεις σκεφτει σαν πιθανοτητα?
Εγω που τρεχω photogrammetry software που δουλευει αποκλειστικα με cuda (αρα με Nvidia καρτα) , εχω δικαιωμα στο λινουξ?ο αλλος που τρεχει καποιο 3d design/modelling software οπου για να κουνησει μια μαλακια στο viewport του προγραμματος πρεπει να δουλευει η καρτα ?Το χεις σκεφτει σαν πιθανοτητα?
Επαγγελματιας και αυτος , αλλα δεν θα δει ποτε τα προγραμματα του στο λινουξ γιατι καποιοι νομιζουν οτι οι καρτες γραφικων ειναι μονο για παιχνιδια.

13 λεπτά πριν, elorant είπε

Αν από την άλλη φέρεις αυτούς που έχουν πραγματικό όφελος, βλέπε επιχειρήσεις και επαγγελματίες, τότε το impact είναι πολύ μεγαλύτερο γιατί όλοι αυτοί έχουν πολύ μεγαλύτερη επιρροή (βλέπε φράγκα).

Ξερεις ποσες φορες εχω πετυχει σε φορουμς μεγαλων εταιριων  χρηστες να λενε οτι αν βγει το ταδε software της εταιριας σε λινουξ εχουν φυγει απο τα windows πετωντας?Απειροι...
Αλλα ενω καποιες εταιριες (μεγαλες) φερνουν καναδυο τιτλους σε λινουξ , οι αλλες απλα δεν ασχολουνται...αρα ουτε παιχνιδια ερχονται ουτε προγραμματα..Ουτε ασχετοι οπως τους αποκαλεις ερχονται , ουτε σχετικοι....

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι μπορούμε όλοι να συμφωνήσουμε ότι ο αρχικός στόχος του Torvalds, ο οποίος την περίοδο εκείνη ήταν («αιώνιος!») φοιτητής, ήταν η δημιουργία ενός desktop OS. Αλλά μην ξεχνάμε ότι δεν ήταν μόνο αυτός ο σκοπός του:

Αναφορά σε κείμενο

It's mostly in C, but mostpeople wouldn't call what I write C.  It uses every conceivable feature
of the 386 I could find, as it was also a project to teach me about the 386.

Το να υποστηρίζουμε 25 χρόνια μετά ότι ο αρχικός στόχος έχει μείνει αναλλοίωτος είναι τουλάχιστον αφελές... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ρε παλικάρι αν ο Linus είναι ευτυχισμένος και στα παπάρια μου στην τελική. Προσωπικά πάντως σίγουρα είμαι ικανοποιημένος που δεν χρειάζομαι να χρησιμοποιώ περιβάλλοντα σαν το HP-UX ή το AIX για να κάνω δουλειά με unices. Ή θα κάνουμε συζήτηση με αντικειμενικά κριτήρια ή θα λέει ο καθένας το κοντό του και το μακρύ του.  

Κι εγώ θα ήθελα να δουλεύει το Visual Studio σε Linux ώστε να την κοπάναγα με ελαφρά πηδηματάκια από τα Windows. Αλλά δεν θα σκάσω κιόλας που δεν υπάρχει, μου αρκεί που η Microsoft έφερε το .NET και τον SQL Server στο Linux, κινήσεις που πριν μια δεκαετία θεωρούνταν ανήκουστες. Μιλάς για το Photoshop. Η Adobe δεν έχει κανένα λόγο να κάνει port τις εφαρμογές της στο Linux. Τις έχει στο OSX και δουλεύουν μια χαρά. Στο Linux ποιος θα τις δουλέψει; Πόσοι είναι αυτοί που χρειάζονται το Photoshop αλλά δεν θα πάρουν Mac ούτε Windows γιατί είναι κολλημένοι με το Linux; 0,00001%; Να μιλάμε λίγο ρεαλιστικά.

Επίσης θα ήθελα ένα ηλεκτρικό αυτοκίνητο που να έχει αυτονομία 800 χιλιόμετρα, να φορτίζει σε δέκα λεπτά και να στοιχίζει €20.000. Μέχρι να βγει θα είμαι δυστυχισμένος; Όχι βέβαια. Θα κάνω την δουλειά μου με ό,τι υπάρχει. Το όνειρο της κυριαρχίας του Linux στο desktop έχει ψοφήσει εδώ και τουλάχιστον δέκα χρόνια. Καλό είναι να το αποδεχτείτε ορισμένοι μπας και πάμε την συζήτηση παρακάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξυπηρετεί διαφορετικές ανάγκες, αν δεν σου αρέσει πας αλλού και δεν ξανακοιτάς πίσω . αν έχεις ανάγκη αυτά που προσφέρει το arch ,τότε μένεις εκεί .  γιατί να ασχολούμαστε αν κάποιοι έχουν την ανάγκη να είναι "ελιτιστές" και να αφιερώνουν περισσότερο χρόνο σε ένα λειτουργικό από άλλους για να κάνουν τη δουλειά/χόμπυ τους και λιγότερο χρόνο βοηθώντας άλλους χρήστες με διαφορετικές ανάγκες από αυτούς - αλλά και με άλλες επιλογές ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω χρειαζομαι photoshop στο λινουξ γιατι ακομα και το gimp, η κορυφαια για αλλους opensource εφαρμογη του ειδους του, ειναι τουλαχιστον 15 χρονια πισω σε σχεση με το ps. Χρηστης ps τα τελευταια 14 χρονια και χρηστης λινουξ τα τελευταια 12. Btw, ειχα γενεθλια προχτες, μιας και στις 6/12/2006 ηταν που εβαλα πρωτη φορα λινουξ!

Για την nvidia και το optimus που ειπωθηκε παραπανω.
Ναι, η ανυπαρκτη υποστηριξη για το optimus ειναι ενας λογος να κραξει καποιος τον driver της nvidia. Βασικα, ειναι ο μονος λογος να τον κραξει γιατι σε ολα τα αλλα θεματα (υποστηριξη νεων τεχνολογιων, πχ vulkan, νεων πυρηνων και νεων εκδοσεων του xorg) ειναι πραγματικα οτι καλυτερο εχει να δειξει το closed source software σε λινουξ.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα περιμένετε να δείτε που θα φτασει το Linux Userbase την επομενη δεκαετια. Οταν εταιριες κολοσσοι στηριζουν open source projects και οταν η ΙΒΜ  (ποιος!?!?!) ερχεται και αγοραζει την RedHat, δεν νομιζω οτι ειναι βλακες, ουτε οτι ξαφνικα τους επιασε η εγνοια για τα προτζεκτ ανοιχτου κωδικα. Απλως εχουν κανει την ερευνα τους και βλεπουν τα ρευματα και τις τασεις πριν εξελιχθουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mphxths είπε

Μαλλον εισαι καινουργιος στο λινουξ.Ή δεν ξερεις τι σημαινει η λεξη ελιτιστης.

Βαράω περίπου 20+ χρόνια ένσημα στο Linux 😎

Αν σε ενοχλεί το Linux απλά μην ασχολείσαι.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jim_p είπε

Βασικα, ειναι ο μονος λογος να τον κραξει γιατι σε ολα τα αλλα θεματα (υποστηριξη νεων τεχνολογιων, πχ vulkan, νεων πυρηνων και νεων εκδοσεων του xorg) ειναι πραγματικα οτι καλυτερο εχει να δειξει το closed source software σε λινουξ.

Ο ενας απο τους δυο λογους.Ο 2ος διαβαζω ειναι με το θεμα του wayland που διαβαζω οτι τσιναει και το παιζει βαρυ πεπονι.Θα δειξει ο χρονος τι θα γινει και ποσο σοβαρα ειναι τα πραγματα σε αυτο το μετωπο.

43 λεπτά πριν, coffeex είπε

Αν σε ενοχλεί το Linux απλά μην ασχολείσαι.  

Το Λινουξ δεν με ενοχλει , αν αυτο καταλαβες , νοοτροπιες σαν αυτες που φαινονται στην παραπανω προταση σου με ενοχλουν.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Hermeticus είπε

Απλα περιμένετε να δείτε που θα φτασει το Linux Userbase την επομενη δεκαετια. Οταν εταιριες κολοσσοι στηριζουν open source projects και οταν η ΙΒΜ  (ποιος!?!?!) ερχεται και αγοραζει την RedHat, δεν νομιζω οτι ειναι βλακες, ουτε οτι ξαφνικα τους επιασε η εγνοια για τα προτζεκτ ανοιχτου κωδικα. Απλως εχουν κανει την ερευνα τους και βλεπουν τα ρευματα και τις τασεις πριν εξελιχθουν.

Πουθενά δεν πρόκειται να φτάσει το userbase. Η IBM αγόρασε την RedHat για να μπει στο cloud, όχι για να πουλήσει λειτουργικό σε αρχάριους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, elorant said:

Πουθενά δεν πρόκειται να φτάσει το userbase. Η IBM αγόρασε την RedHat για να μπει στο cloud, όχι για να πουλήσει λειτουργικό σε αρχάριους.

Maybe..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Το Λινουξ δεν με ενοχλει , αν αυτο καταλαβες , νοοτροπιες σαν αυτες που φαινονται στην παραπανω προταση σου με ενοχλουν.

Αν θες να ασχοληθείς με το Linux βρες μία διανομή που είναι πιο κοντά στα γούστα σου και μείνε σε αυτή, τα υπόλοιπα απλά αγνόησέ τα γιατί με το παραπάνω που έγραψες φαίνεται ότι ενοχλείσαι με το παραμικρό. 

Δεν σου έγραψα κάτι κακό, βασικά σου λέω δεν σου αρέσει το Arch ή το Gentoo; καλός παράτα τα  και τράβα σε κάποια άλλη διανομή. Δεν σου αρέσει το Linux τότε απλά άστο κτλ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, coffeex είπε

Δεν σου έγραψα κάτι κακό

Δεν μου εγραψες κατι κακο.Κατι ασχετο μου εγραψες.Γιατι εσυ νομιζεις οτι επειδη κρινω μια διανομη παει να μου πει οτι δεν μου αρεσει.'Η ο,τι ενοχλουμαι απο αυτην την διανομη ή απο το λινουξ.
Ασχολουμαι περισσοτερο απο ο,τι θα ηθελα με το λινουξ , ειτε με ενοχλει ειτε οχι.Και μαλλον δεν με ενοχλει.
Στο 2ο λαπτοπ προχτες περασα archlinux ασχετως που την θεωρω ελιτιστικη διανομη , στο VM απο το μεσημερι περνιεται gentoo ετσι για να μην κωλοβαρανε οι πυρηνες στον επεξεργαστη.

Το οτι συζηταμε για το λινουξ , για διανομες , κραζουμε την μια εκθειαζουμε την αλλη δεν παει να πει οτι ενοχλουν...Συζητηση γινεται και λεμε τα πραγματα ως εχουν , εκτος και αν σου αρεσει να κρυβεσαι πισω απο φανμποισμους.Nα πουμε οτι ολα κυλανε ομορφα στο βασιλειο του λινουξ , ολες οι διανομες ειναι τελειες , το archlinux δεν ειναι ελιτιστικο , ηταν κατι της φαντασιας μου , και το gentoo που θελει compiles ολη μερα ειναι κατι που εχει μεγαλο νοημα για τον μεσο χρηστη του λινουξ.Ενταξει τωρα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, mphxths είπε

επειδη κρινω κράζω μια διανομη παει να μου πει οτι δεν μου αρεσει;
[...]
Στο 2ο λαπτοπ προχτες περασα archlinux
[...]
στο VM απο το μεσημερι περνιεται gentoo

Το ότι σου αρέσει το έχουμε καταλάβει. Το τι άλλο σου αρέσει δε, έχουμε αρχίσει να το εμπεδώνουμε! :P :D

Επεξ/σία από pmav99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...