Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει ελιτισμός στο Arch Linux?


becoming_I

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, mphxths είπε

Στο 2ο λαπτοπ προχτες περασα archlinux ασχετως που την θεωρω ελιτιστικη διανομη , στο VM απο το μεσημερι περνιεται gentoo ετσι για να μην κωλοβαρανε οι πυρηνες στον επεξεργαστη.

Και όσο θα περιμένεις να βαράει compile για να μην κάθεσαι έλα να μου σκάψεις και ένα χωράφι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, becoming_I είπε

Και όσο θα περιμένεις να βαράει compile για να μην κάθεσαι έλα να μου σκάψεις και ένα χωράφι :P

Εφαγε ακυρο...διοτι του εβαλα να βαλει systemd στην εγκατασταση και εφαγε φρικες..το installation guide ακουμπιστηκε τελευταια φορα το 2005...αντε γεια...θελει διπλασια μελετη για να παιξεις με systemd..και καπου εδω βαρεθηκα :)

3 λεπτά πριν, pmav99 είπε

Το ότι σου αρέσει το έχουμε καταλάβει. Το τι άλλο σου αρέσει δε έχουμε αρχίσει να το εμπεδώνουμε! :P :D

Το λινουξ ειναι βιτσιο , τι να λεμε τωρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pmav99 είπε

O mphxths φαίνεται δεν είναι του init freedom campaign... :(

Το θεμα ειναι οτι το gentoo ειναι σχολειο για 2% των πραγματων εκει εξω.Στα υπολοιπα δεν παιζει την ιδια μπαλα που παιζουν τα αλλα παιδακια.
Να μαθω openrc?Γιατι ?Παιζει καμμια αλλη διανομη με αυτο?Δεν με ενδιαφερει αν ειναι καλυτερο ή χειροτερο αλλα ειναι κατι που δεν χρησιμοποιει κανεις αλλος...
Να μαθω για το emerge/portage?Γιατι?Το 90% των διανομων εκει εξω παιζουν με pacman/apt/zypper.Το υπολοιπο 98% των γνωσεων μπορει να μου το δωσει οποιαδηποτε διανομη.

Για αυτο ειπα οτι δεν ειναι διανομη σχολειο , αλλα διανομη βλακεια (ως προς την φιλοσοφια της).240 πακετα κανανε 2-3 ωρες να τελειωσουν το compile σε 4 πυρηνες i7-7700hq.Στις ιδιες ωρες ευκολα περνουσα archlinux δυο φορες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, becoming_I είπε

Πάντως στο adslgr τα σχετικά λήμματα για το Arch και το Gentoo είναι από τα πιο δημοφιλή κατά έναν περίεργο τρόπο.

Kαι το μπουρναζι ειναι τιγκα στα "φτιαγμενα" αυτοκινητα με καγκουρες..ο ελληνας ειναι γνωστος επιδειξιας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mphxths είπε

Στις ιδιες ωρες ευκολα περνουσα archlinux δυο φορες

Ο @mphxths έχει περάσει σε άλλο επίπεδο πλέον... μετράει τον χρόνο ανάλογα με τον αριθμό των vanilla arch installations που μπορεί να κάνει :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pmav99 είπε

Ο @mphxths έχει περάσει σε άλλο επίπεδο πλέον... μετράει τον χρόνο ανάλογα με τον αριθμό των vanilla arch installations που μπορεί να κάνει :D :D :D

χαχαχα , θα μου λενε ποσo ειναι η αποσταση Αθηνα - Θεσσαλονικη και θα λεω "2 εγκαταστασεις arch και 3 aur builds" :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mphxths είπε

χαχαχα , θα μου λενε ποσo ειναι η αποσταση Αθηνα - Θεσσαλονικη και θα λεω "2 εγκαταστασεις arch και 3 aur builds" :)

Αντε θα δοκιμάσεις το script που έχω κάνει το Archon να με κράξεις ... εμ να μου πεις τη γνωμη σου; Βαλτο σε ενα VM :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, becoming_I είπε

Αντε θα δοκιμάσεις το script που έχω κάνει το Archon να με κράξεις ... εμ να μου πεις τη γνωμη σου; Βαλτο σε ενα VM :)

Τον κόβω μέχρι και να φτιάχνει δικά του Scripts μετά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pmav99 είπε

@becoming_I να σου πω ένα ανέκδοτο;

άρεσε στον @mphxths o Archon!!! :P :D

Hδη εχω γραψει τις πρωτες μου παρατηρησεις..καποιος θα τα ακουσει σε λιγη ωρα :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...