Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει ελιτισμός στο Arch Linux?


becoming_I

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, becoming_I είπε

Γουστάρω πάντως που είσαι ετοιμοπόλεμος :D

Παρε χαρτι και μολυβι και σημειωνε :)

1.mirrorlist. Δεν ξερω τι κανει το σκριπτ σου , παντως τα πακετα ερχοντουσαν απο ξενο σερβερ και σε μερικα πακετα ειχα "too slow" φαση.Σιγουρα μπορεις να σεταρεις την mirrorlist μονο με τους ελληνικους σερβερς μιας και το σκριπτ στοχευει τους ελληνες χρηστες.
2.swap. Δεν καταλαβα την φαση με το systemd-swap.Τρεχει οταν μπουταρει το συστημα , αλλα στο top δεν ειδα swap.Γιατι δεν παιζεις με swap file?Πιο απλη φαση ειναι ..3 εντολες.
3.Locale . Ειδα οτι το locale-gen εφτιαξε μονο το en_US. Το el_GR που ειναι?Δεν εισαι ελληνας ωρε?!?! :)
4.User creation. Υπαρχει μια ταση να φτιαχνετε οι νεοι χρηστη mimikos , group mimikos.WTF φαση ?Βαλε στην useradd το πρωτευον group να ειναι το users και φυσικα το δευτερευον το wheel.
5.Sudoers. Και επειδη μαλλον δεν εχεις μαθει πως να "πειραζεις" μια ηδη υπαρχουσα γραμμη σε ενα αρχειο , στο /etc/sudoers προσθετεις μια γραμμη στο τελος για να μπορει να κανει ο χρηστης τα sudo του.Eνω η ορθη αντιμετωπιση θα ηταν να γινει uncomment η γραμμη που αναφερεται στο wheel group.

Ημουν πολυ ωμος?Κλαις αυτην την στιγμη?Να ψαξω περισσοτερο ή να μεινω εδω? :)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, mphxths είπε

mirrorlist. Δεν ξερω τι κανει το σκριπτ σου , παντως τα πακετα ερχοντουσαν απο ξενο σερβερ και σε μερικα πακετα ειχα "too slow" φαση.Σιγουρα μπορεις να σεταρεις την mirrorlist μονο με τους ελληνικους σερβερς μιας και το σκριπτ στοχευει τους ελληνες χρηστες.

Οι ελληνες χρηστες παιζει να ειναι και στο εξωτερικό (brain drain you know). Το script εφτιαχνε mirrors με το reflector αλλα λόγω ενος bug που ειχε δε δουλευε καν και προκειμένου να κρασάρει το script το εβγαλα. Θα το επαναφέρω.

19 λεπτά πριν, mphxths είπε

swap. Δεν καταλαβα την φαση με το systemd-swap.Τρεχει οταν μπουταρει το συστημα , αλλα στο top δεν ειδα swap.Γιατι δεν παιζεις με swap file?Πιο απλη φαση ειναι ..3 εντολες.

Το φτιαχνει οταν χρειάζεται. Θα παίξω με swap file, αλλά και διαφορετικα σενάρια εγκατάστασης

19 λεπτά πριν, mphxths είπε

Locale . Ειδα οτι το locale-gen εφτιαξε μονο το en_US. Το el_GR που ειναι?Δεν εισαι ελληνας ωρε?!?!

Σε αυτό εχεις δίκιο, busted :D

19 λεπτά πριν, mphxths είπε

User creation. Υπαρχει μια ταση να φτιαχνετε οι νεοι χρηστη mimikos , group mimikos.WTF φαση ?Βαλε στην useradd το πρωτευον group να ειναι το users και φυσικα το δευτερευον το wheel

Σωστή παρατήρηση. 

19 λεπτά πριν, mphxths είπε

Sudoers. Και επειδη μαλλον δεν εχεις μαθει πως να "πειραζεις" μια ηδη υπαρχουσα γραμμη σε ενα αρχειο , στο /etc/sudoers προσθετεις μια γραμμη στο τελος για να μπορει να κανει ο χρηστης τα sudo του.Eνω η ορθη αντιμετωπιση θα ηταν να γινει uncomment η γραμμη που αναφερεται στο wheel group.

Πες μου γέροντα με όλη τη σοφία σου, μήπως να το κάνω με sed;; 

19 λεπτά πριν, mphxths είπε

Ημουν πολυ ωμος?Κλαις αυτην την στιγμη?Να ψαξω περισσοτερο ή να μεινω εδω? :)

Κρεατίλα σκέτη ήσουν :D αλλά ευχαριστώ για το feedback. Ψάξε όσο θες και θα το εκτιμούσα αν έκανες issue στο github.

 

ΥΓ. Άλλωστε στους ελιτιστές δε χωράν συναισθηματισμοί :D

Επεξ/σία από becoming_I
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mphxths είπε

Παρε χαρτι και μολυβι και σημειωνε :)

1.mirrorlist. Δεν ξερω τι κανει το σκριπτ σου , παντως τα πακετα ερχοντουσαν απο ξενο σερβερ και σε μερικα πακετα ειχα "too slow" φαση.Σιγουρα μπορεις να σεταρεις την mirrorlist μονο με τους ελληνικους σερβερς μιας και το σκριπτ στοχευει τους ελληνες χρηστες.
2.swap. Δεν καταλαβα την φαση με το systemd-swap.Τρεχει οταν μπουταρει το συστημα , αλλα στο top δεν ειδα swap.Γιατι δεν παιζεις με swap file?Πιο απλη φαση ειναι ..3 εντολες.
3.Locale . Ειδα οτι το locale-gen εφτιαξε μονο το en_US. Το el_GR που ειναι?Δεν εισαι ελληνας ωρε?!?! :)
4.User creation. Υπαρχει μια ταση να φτιαχνετε οι νεοι χρηστη mimikos , group mimikos.WTF φαση ?Βαλε στην useradd το πρωτευον group να ειναι το users και φυσικα το δευτερευον το wheel.
5.Sudoers. Και επειδη μαλλον δεν εχεις μαθει πως να "πειραζεις" μια ηδη υπαρχουσα γραμμη σε ενα αρχειο , στο /etc/sudoers προσθετεις μια γραμμη στο τελος για να μπορει να κανει ο χρηστης τα sudo του.Eνω η ορθη αντιμετωπιση θα ηταν να γινει uncomment η γραμμη που αναφερεται στο wheel group.

Ημουν πολυ ωμος?Κλαις αυτην την στιγμη?Να ψαξω περισσοτερο ή να μεινω εδω? :)

Ωραίο feedback...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, becoming_I είπε

Πες μου γέροντα με όλη τη σοφία σου, μήπως να το κάνω με sed;; 

Δεν ξερω απο command line bash εντολες περιπλοκες και ιστοριες..ρωτα κανα ....πιο γεροντα απο μενα..λιγοι υπαρχουν :)

5 λεπτά πριν, becoming_I είπε

Το φτιαχνει οταν χρειάζεται. Θα παίξω με swap file, αλλά και διαφορετικα σενάρια εγκατάστασης

Δεν το ξερω οπως ειπα το systemd-swap.Δεν εχω ασχοληθει.Ισως και ναναι η βελτιση λυση.Γιατι το swap file/partition δεσμευουν χωρο ως γνωστον.

6 λεπτά πριν, becoming_I είπε

αν έκανες issue στο github.

Δεν ξερω απο αυτα , παρε απο τις παρατηρησεις μου ο,τι πιστευεις οτι πρεπει να αλλαχτει , εσυ ξερεις καλυτερα που το χεις φτιαξει , κανε τις απαραιτητες αλλαγες.

 

7 λεπτά πριν, becoming_I είπε

Άλλωστε στους ελιτιστές δε χωράν συναισθηματισμοί :D

Ρομποτακια ειμαστε εδω στο archlinux.Μην με αναγκασεις να ξεκινησω να γραφω σε δυαδικο συστημα ! Η πρωτη μου λεξη θαναι "τεστοστερονη" !! :)

Επισης την ωρα που ειναι στο chroot θα μπορουσες να περασεις διαφορα χρησιμα πακετακια  που συνηθως ολοι βαζουμε.Ή φτιαξε π.χ. προκαθορισμενα σετ πακετων και βαλε τον χρηστη με ερωτηση να διαλεγει.Επισης δεν βλεπω τον λογο να μην περνας ας πουμε για παραδειγμα τον xorg. Δυο πακετα ειναι αν θυμαμαι καλα , xorg-server , xorg-apps.

----
Επιπλεον παρατηρησεις :)

1.Το ιδιο με το /etc/sudoers κανεις και στο /etc/pacman.conf για να ενεργοποιησεις το multilib.Aν βρεις πως πειραζεις γραμμες σε αρχειο , τοτε δεν χρειαζεται να προσθεσεις την εγγραφη του multilib , απλα την κανεις uncomment.
2.Διαβαζω "Εγκαθιστά τις πηγές για υποστήριξη του AUR καθώς και το yaourt" , αλλα δεν το ειδα να συμβαινει ?Λεμε και ψεματακια ? :) Επισης διαβαζω οτι το yaourt ειναι πλεον παρατημενο.Ολοι πλεον παιζουν με το "yay".Πληροφοριακα.

Φερτε του καποιος χαρτομαντηλα , σιγουρα κλαιει πια..θα με πει και τραμπουκο στο τελος! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4. Η δημιουργία User Private Group (UPG) γίνεται για να είναι πιο εύκολο το collaboration μεταξύ των χρηστών ενός συστήματος. Σε single user machines δεν έχει ιδιαίτερο νόημα, αλλά είναι το στάνταρ σε όλες τις μεγάλες διανομές + είναι το στάνταρ στο Arch (τσέκαρε το USERGROUPS_ENAB στο /etc/login.defs). Προτείνω να κρατήσετε τα defaults. (further reading). H προσθήκη του wheel στα secondary groups είναι ΟΚ.

FYI το ubuntu έχει αντικαταστήσει αν δεν κάνω λάθος το wheel με το group "sudo" (το wheel ακόμα υποστηρίζεται αλλά το επίσημο είναι το sudo).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mphxths είπε

Διαβαζω "Εγκαθιστά τις πηγές για υποστήριξη του AUR καθώς και το yaourt" , αλλα δεν το ειδα να συμβαινει ?Λεμε και ψεματακια ? :) Επισης διαβαζω οτι το yaourt ειναι πλεον παρατημενο.Ολοι πλεον παιζουν με το "yay".Πληροφοριακα

Ναι πλεον δεν παιζει το yaourt και δεν βγαλαμε το μήνυμα, ψεμματάκια τι κουβεντες ειναι αυτες. Παράλειψις :D

Ναι με το yay παίζουν όλοι φυσικά (και εγω μαζι:)) είναι τρομερό. Ψάχνω να βρω τρόπο να το περνάω χωρίς να το βάζω απο binary πακέτο. 

Έχουμε σκοπό (μαζί με τους contributors) να βάλουμε ή ενα .conf αρχειο από οπου θα ξετικάρεις τι θες για να το περνάει ή λέω να κανω το πιο απλό, ένα post install script που θα περνάει 5 βασικά πράγματα(xorg, κάποιο DE, ttf fonts, AUR support κλπ)

To script τώρα το ξαναπιάνω ύστερα από αρκετό καιρό απραξιας (day job) και μου έδωσες αρκετά πράγματα να βελτιώσω και σε ευχαριστώ για αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

FYI εκτός από το yay υπάρχει και το trizen για να μην τραβάτε την go

Εναλλακτικά προσθέστε το repo από το adslgr, βάζετε το yay εκεί και τέλος.

3η εναλλακτική, ανεβάζετε το πακέτο κάπου, το τραβάτε με wget/curl και εγκατάσταση με pacman -U (αλλά μην το κάνετε αυτό)

44 λεπτά πριν, mphxths είπε

σε μερικα πακετα ειχα "too slow" φαση

powerpill FTW

Επεξ/σία από pmav99
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, pmav99 είπε

Η δημιουργία User Private Group (UPG) γίνεται για να είναι πιο εύκολο το collaboration μεταξύ των χρηστών ενός συστήματος.

Αν σου πω οτι η ολη επεξηγηση δεν με επεισε...δηλ εχεις user1/users/group2 , user2/users/group2 και θες να γραψουν σε εναν φακελο που εχει σαν group ownership to group2.Γιατι να εμπλακει στο παιχνιδι το πρωτο γκρουπ?το users.Για να μην μπαινει ο ενας στο home dir του αλλου ?E ας βαλουν την useradd οταν φτιαχνει home dirs να μην ειναι readable απο το γκρουπ...
Βαλε +s στα permissions του φακελου που ανηκει στο group2 και αστους να δουλευουν εκει μεσα...

Αλλαξε η λογικη ολοκληρου του πραγματος επειδη καποιος ξεχασε να αλλαξει permissions σε ενα αρχειο και ηταν αρρωστος την επομενη ...τι να πωωωωω :)

5 λεπτά πριν, pmav99 είπε

powerpill FTW

Ειναι στο AUR και ο φιλαρακος με το σκριπτ ειπε ψεματακια , δεν το σεταρισε :)

ΕΔΙΤ : Ρε @becoming_I  τι ειναι αυτα ρε?!?! Ειμαστε σοβαροι ?!?!?! Τα ξερει ο λινους? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mphxths είπε

Ειναι στο AUR και ο φιλαρακος με το σκριπτ ειπε ψεματακια , δεν το σεταρισε :)

download.jpeg.64747b125aa8b089733a6f2a788ad4f4.jpeg

5 λεπτά πριν, mphxths είπε

 ΕΔΙΤ : Ρε @becoming_I  τι ειναι αυτα ρε?!?! Ειμαστε σοβαροι ?!?!?! Τα ξερει ο λινους? :)

σσσσσσσσστ τσιμουδιά :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mphxths είπε

Αν σου πω οτι η ολη επεξηγηση δεν με επεισε

Αν σου πω ότι δεν με απασχολεί ιδιαίτερα; Χωρίς παρεξήγηση ε; :)

Και δεν είναι καινούριο αυτό με τα user groups, ήταν αναλόγως τη διανομή αλλά παίζει να είναι mainstream 15+ χρόνια.

Επεξ/σία από pmav99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, mphxths είπε

Ο ενας απο τους δυο λογους.Ο 2ος διαβαζω ειναι με το θεμα του wayland που διαβαζω οτι τσιναει και το παιζει βαρυ πεπονι.Θα δειξει ο χρονος τι θα γινει και ποσο σοβαρα ειναι τα πραγματα σε αυτο το μετωπο.

Δηλαδη μονο η nvidia κραταει πισω την ευρυτερη υιοθετηση του wayland απο τις διανομες? Τα de ειναι ολα ετοιμα? Οι mainstream εφαρμογες, τουλαχιστον αυτες, παιζουν κανονικα?

Δεν γνωριζω, γιαυτο ρωταω, αν και θυμαμαι πως ο ff ειχε θεματα με το wayland.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, mphxths είπε

Φερτε του καποιος χαρτομαντηλα , σιγουρα κλαιει πια..θα με πει και τραμπουκο στο τελος! :)

Αυτή που κλαίει είναι η αφεντιά σου που καταδέχτηκε να βάλει Arch Linux μέσω install script :D 

ΥΓ. Πέρα από την πλάκα ευχαριστώ για τα inputs, θα τα κοιτάξω.

Επεξ/σία από becoming_I
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, jim_p είπε

Δηλαδη μονο η nvidia κραταει πισω την ευρυτερη υιοθετηση του wayland απο τις διανομες? Τα de ειναι ολα ετοιμα? Οι mainstream εφαρμογες, τουλαχιστον αυτες, παιζουν κανονικα?

Δεν γνωριζω, γιαυτο ρωταω, αν και θυμαμαι πως ο ff ειχε θεματα με το wayland.

Αυτην την στιγμη , οχι. Μονο gnome και kde εχουν ικανοποιητικη υποστηριξη του wayland.Σε fedora και ubuntu με gnome/wayland ετρεχα τα παντα.Τωρα αν ειναι τελεια η υποστηριξη , αν παιζουν το 100% των εφαρμογων τελεια , ή αν υπαρχουν θεματακια , δεν το ξερω.Την δουλεια σου την εκανες παντως.
Τα υπολοιπα DEs εχουν ακομα δρομο.Το θεμα ειναι ποιο ?Οτι περιμενει η nvidia ολους αυτους για να σταματησει να το παιζει βαρυ πεπονι?Απλα τι ?Οτι τωρα εχει σαν δικαιολογια οτι ξερετε ?Ακομα οι αλλοι δεν ειναι ετοιμοι ...δεν σας φταιω εγω.

Το θεμα ειναι οτι η nvidia εχει ενα στυλακι , ασχολουμαι με ο,τι θελω εγω , οπως θελω εγω , δεν μου αρεσει και πολυ το ομαδικο παιχνιδι.Δεν δειχνει διαθεση συνεργασιας.Σε ο,τι αφορα νεες τεχνολογιες.Θελει να κανει τα πραγματα οπως την συμφερει εκεινη , μην κανει εξτρα δουλεια και μην χρειαστει να αλλαξει και πολλα πραγματα στους drivers της.
Διαβασε εδω , για να καταλαβεις χοντρικα πως πανε τα πραγματα.
Μπορει να εχει δικιο η nvidia σε αυτα που λεει και θελει να εφαρμοσει αλλα δεν δειχνει διαθεση συνεργασιας..ρε παιδια εγω λεω αυτο , εσεις λετε αυτο..καθιστε να δουμε ποιος εχει δικιο , ποιο ειναι το βελτιστο να κανουμε κλπ κλπ.

Μην αναφερθω παλι για το optimus γιατι θα με πιασουν τα κλαματα :(

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί έχει σημασία για σένα να πάει το optimus στο Linux; Για παράδειγμα εγώ θέλω το Visual Studio στο Linux γιατί αν αναπτύσσω web apps εκεί μειώνεται κατά πολύ το κόστος για hosting. Εσύ πάλι τι μετρήσιμο όφελος θα έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν πριν σχεδόν 10 χρόνια πσρουσιάσυηκε η ανάγκη για σερβερ στο γραφειο είχα 2 επιλογές προφανώς. Ή win όπως στο pc διότι μόνο εκεί τρέχουν τα επαγγελματικά προγράμματα που χρησιμοποιώ ή κάτι άλλο. Κατέληξα στο debian για 2 λόγους. 1. Γιατί ήθελα κάτι πιο ασφαλές από win και free και 2ήθελα μια διανομή η οποία αφενώς να είναι ελαφριά σταθερή και να μην θέλει κάθε μέρα upd και αφετερου να είναι λίγο πιο παραμετροποιήσιμη? ψαγμένη? Μπας και την ψάξω τη φάση λίγο καλύτερα αν έχω χρόνο.

Από την έκδοση 6 νομίζω που εγκατέστησα πρώτη φορά μέχρι σήμερα στην 9 οι διαφορές στη σταθερότητα  και στην ευκολία χρήσης είναι μεγάλες.

Το arch απευθύνεται σε άλλο κοινό που έχει χρόνο και διάθεση να ξαναανακαλύψει τον τροχό το 2018 να σπάσει πληκττολόγια από τα νεύρα του να ψάχνει conf στο δίκτυο αλλά και να πάει ένα βήμα μπροστά.

Για εμένα που θέλω να κάνω τη δουλειά μου debian.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...