Προς το περιεχόμενο

Epic Games Store


Despotas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άνοιξε η νέα προσφορά στο Epic store

https://www.epicgames.com/store/en-US/product/sid-meiers-civilization-vi/home

Sid Meier’s Civilization® VI

ΑΚΥΡΟ.
Είχε φάει κόλλημα το epic store στο πισί μου και εμφανίστηκε σήμερα η προσφορά. 😠

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 22/5/2020 στις 12:15 ΠΜ, Choutas είπε

Παιδιά δεν ξέρω πολλά από PC Gaming. Το Uplay και το Steam μου πάνε σφαίρα όμως το Epic Launcher αργεί και τρώει σκαλώματα ώρες ώρες ειναι φυσιολογικό ή μόνο εγώ το παθαίνω/

Με αφορμή το σχόλιο του συμφορουμίτη, έχω διαπιστώσει δυο προβλήματα στον client που δεν μπορώ να τα εξηγήσω. 

1ον, όταν είμαι σε idle κατάσταση στη βιβλιοθήκη, έχω cpu 10% και gpu-3D γύρω στο 20-25%. Το είχα παρατηρήσει πριν την καραντίνα, το βλέπω και τώρα μετά από client update. Επαναλαμβάνω, αυτό συμβαίνει σε εντελώς idle κατάσταση, αν το κάνω minimize, μηδενίζουν αυτές οι τιμές. Σε steam client αντίστοιχα οι τιμες ειναι CPU 1%-GPU/3D 0-1%. Αρα δεν φταίει ο chromium που τρέχει απο πίσω, κάτι άλλο συμβαίνει.

2ον, χθες εβαλα να κάνω update μερικά παιχνίδια. Βλέπω CPU 30-35% (!!) σε ένα απο τα processes του client, ακόμα και όταν τον κάνω minimize. Αν ειναι δυνατόν! Υπόψιν, στριμάρω και ταυτόχρονα παίζω 4k περιεχόμενο με 6-7% CPU , κατεβάζω τόρεντς με max 9-10% cpu κ φυσικά μπροστά κάνω διάφορα browsing, youtube κτλ. Περιττό να αναφέρω πως ούτε στον steam client βλέπω τέτοια χαζά νούμερα CPU στο download.

 

Q8YaeuR.png

 

Στις 22/5/2020 στις 12:15 ΠΜ, Choutas είπε

Επίσης τα παιχνίδια παίζουν οφλάιν ή πρέπει πάντα να είσαι στο ίντερνετ;

Προς το παρον online. ΘΑ φτιάξουν offline πρόσβαση στην βιβλιοθήκη, είναι σε προτεραιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, pigeon said:

Με αφορμή το σχόλιο του συμφορουμίτη, έχω διαπιστώσει δυο προβλήματα στον client που δεν μπορώ να τα εξηγήσω. 

1ον, όταν είμαι σε idle κατάσταση στη βιβλιοθήκη, έχω cpu 10% και gpu-3D γύρω στο 20-25%. Το είχα παρατηρήσει πριν την καραντίνα, το βλέπω και τώρα μετά από client update. Επαναλαμβάνω, αυτό συμβαίνει σε εντελώς idle κατάσταση, αν το κάνω minimize, μηδενίζουν αυτές οι τιμές. Σε steam client αντίστοιχα οι τιμες ειναι CPU 1%-GPU/3D 0-1%. Αρα δεν φταίει ο chromium που τρέχει απο πίσω, κάτι άλλο συμβαίνει.

2ον, χθες εβαλα να κάνω update μερικά παιχνίδια. Βλέπω CPU 30-35% (!!) σε ένα απο τα processes του client, ακόμα και όταν τον κάνω minimize. Αν ειναι δυνατόν! Υπόψιν, στριμάρω και ταυτόχρονα παίζω 4k περιεχόμενο με 6-7% CPU , κατεβάζω τόρεντς με max 9-10% cpu κ φυσικά μπροστά κάνω διάφορα browsing, youtube κτλ. Περιττό να αναφέρω πως ούτε στον steam client βλέπω τέτοια χαζά νούμερα CPU στο download.

Q8YaeuR.png

Προς το παρον online. ΘΑ φτιάξουν offline πρόσβαση στην βιβλιοθήκη, είναι σε προτεραιότητα.

Για το GPU δεν ξέρω, αλλά για CPU δεν μου φαίνεται περίεργο. Και το Battle.net κάπου εκεί είναι. Το πρόσεξα τις προάλλες που έκανα update και άκουσα το ανεμιστηράκι να φορτσάρει και είπα να το κοιτάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Aruil είπε

Για το GPU δεν ξέρω, αλλά για CPU δεν μου φαίνεται περίεργο. Και το Battle.net κάπου εκεί είναι. Το πρόσεξα τις προάλλες που έκανα update και άκουσα το ανεμιστηράκι να φορτσάρει και είπα να το κοιτάξω.

Το bnet παλιοτερα σε update παιχνιδιου μου βαρεσε ολα τα cores 100% τοσο πολυ που έκλεισε το pc, μου εβγαλε στην επιφάνεια unstable OC που πέρασε IBT σε high.. :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ADHD είπε

Το bnet παλιοτερα σε update παιχνιδιου μου βαρεσε ολα τα cores 100% τοσο πολυ που έκλεισε το pc, μου εβγαλε στην επιφάνεια unstable OC που πέρασε IBT σε high.. :P 

Βάψτο μπλε και πέτα το στη θάλασσα.😁

3fbc738d3e65b3804dd799e12e76809d.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Aruil είπε

Για το GPU δεν ξέρω, αλλά για CPU δεν μου φαίνεται περίεργο. Και το Battle.net κάπου εκεί είναι. Το πρόσεξα τις προάλλες που έκανα update και άκουσα το ανεμιστηράκι να φορτσάρει και είπα να το κοιτάξω.

21 ώρες πριν, ADHD είπε

Το bnet παλιοτερα σε update παιχνιδιου μου βαρεσε ολα τα cores 100% τοσο πολυ που έκλεισε το pc, μου εβγαλε στην επιφάνεια unstable OC που πέρασε IBT σε high.. :P 

Υποθέτω ότι δεν τρολάρουμε. Αν δεν μιλάμε για κανένα desktop δεκαετίας, αυτά είναι απαράδεκτα % CPU για ένα απλό download. Επιπλέον θέλει 25% GPU για να εμφανίσει (idle) το library; Πόσες φορές το δευτερόλεπτο κάνει refresh αυτή τη λίστα με τα 20 παιχνίδια; Κακός κώδικας. ☹️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, pigeon said:

Υποθέτω ότι δεν τρολάρουμε. Αν δεν μιλάμε για κανένα desktop δεκαετίας, αυτά είναι απαράδεκτα % CPU για ένα απλό download. Επιπλέον θέλει 25% GPU για να εμφανίσει (idle) το library; Πόσες φορές το δευτερόλεπτο κάνει refresh αυτή τη λίστα με τα 20 παιχνίδια; Κακός κώδικας. ☹️

Υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα decompression των downloads. Στο steam δεν το χω παρατηρήσει, την επόμενη φορά που θα κάνω κάτι μεγάλο update θα το κοιτάξω από περιέργεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω δεν τρολλαρω, ηταν στο προηγούμενο pc πριν 3 χρονια περιπου(4790k πανω σε h100i), υπαρχουν αρκετα threads αν ψαξεις για bnet 100% cpu usage η κατι αντιστοιχο

https://eu.forums.blizzard.com/en/wow/t/blizzard-update-agent-makes-my-100-cpu-so-hot-that-my-pc-crashes-if-i-dont-end-task-quickly/89441

https://us.forums.blizzard.com/en/wow/t/battle-net-launcher-using-100-system-resources/37603

Ασχετο με το EGS βεβαια απλα επειδη το ειπες.

Επεξ/σία από ADHD
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι πράγματι τώρα το έψαξα για battle.net, αν είναι δυνατόν, απαράδεκτο.

Βάλτε κάτι για κατάβασμα στον client της epic κ παρατηρήστε το, ανεβάζει cpu με το ξεκίνημα πριν αρχίσει να γράφει οτιδήποτε στον ssd. Μάλιστα έκλεισα το throttling -νομιζα οτι το βρήκα το πρόβλημα- αλλά τίποτε..

Το άλλο με τη GPU στο library είναι κλασικό θέμα παραφορτωμένης html/js σελίδας, αν δοκιμάσετε scroll πάνωκάτω θα peakάρει το gpu-3d.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...