Προς το περιεχόμενο

Epic Games Store


Despotas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει verification files ναι. Καλά για το ελληνικό ui δεν το σχολιάζω. Ακόμη και η κουτσή Μαρία ξέρει αγγλικά το 2020. Προσωπικά πιο εύκολα μου έρχονται λέξεις και ορολογίες στα αγγλικά παρά στα ελληνικά :P Και σε κάθε περίπτωση σίγουρα έχει ελλείψεις αλλά για το 90% των χρηστών έχει ότι χρειάζεται. Τώρα σιγά ποιος κάνει streaming ή παίζει games από linux. Οι περισσότεροι "gamers" ούτε την κάρτα γραφικών δεν ξέρουν να κουμπώσουν :P Πόσο μάλλον να περάσουν linux..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως με τα 5ευρα και τα 10ευρα που έβγαιναν πολλά παιχνίδια με το κουπόνι όπως τα Assassin's, Far Cry κτλ, αγοράζοντας τα ένα-ένα και με τα ιστορικά χαμηλά σε RDR2 και Detroit, έφτασα να τους ακουμπήσω κάνα κατοστάρικο χωρίς να το καταλάβω (Impulsive purchase). Στο Steam ενώ έχω αφήσει περισσότερο χρήμα σε βάθος χρόνου, ποτέ δεν έκανα αγορά πάνω από 20-30€.

Αν το έκανα εγώ αυτό που θεωρώ τον εαυτό μου "συγκρατημένο" στις αγορές και ειδικά με ένα τεράστιο backlog από πίσω προσπαθώντας να βρω χρόνο να παίξω, δεν φαντάζομαι τι λεφτά θα έχουν ακουμπήσει άλλοι πιο hardcore gamers. Μια χαρά φαίνεται να δουλεύει η στρατηγική τους, παρόλο που εδώ και 1 χρόνο και βάλε διαβάζουμε δεξιά-αριστερά ότι "θα το φάνε το κεφάλι τους", "δεν κοντράρεις έτσι το steam" και τέτοια.

Επεξ/σία από p4n0s86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 ώρες πριν, p4n0s86 είπε

παρόλο που εδώ και 1 χρόνο και βάλε διαβάζουμε δεξιά-αριστερά ότι "θα το φάνε το κεφάλι τους", "δεν κοντράρεις έτσι το steam" και τέτοια.

H Epic έχει το Fortnite που είναι ο βασικός τίτλος που ακόμα της αποφέρει μεγάλα έσοδα. Σε σημείο που τους επιτρέπει να αναπτύσσουν και να προωθούν το EGS με απώλειες.

Το ξάνοιγμα του store είναι ένα υπολογισμένο ρίσκο που παίρνουν. Το "θα το φάνε το κεφάλι τους" είναι υπερβολικό.

Αλλά προφανώς έχουν ρίξει πολύ χρήμα (timed exclusives, δωρεάν τίτλοι ανά εβδομάδα, και coupons (σε σημείο να παρεξηγηθούν με publishers που δεν ενημερώθηκαν)) περιμένοντας κάποια στιγμή να "πιάσει" το store. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Praetorian είπε

H Epic έχει το Fortnite που είναι ο βασικός τίτλος που ακόμα της αποφέρει μεγάλα έσοδα. Σε σημείο που τους επιτρέπει να αναπτύσσουν και να προωθούν το EGS με απώλειες.

Το ξάνοιγμα του store είναι ένα υπολογισμένο ρίσκο που παίρνουν. Το "θα το φάνε το κεφάλι τους" είναι υπερβολικό.

Αλλά προφανώς έχουν ρίξει πολύ χρήμα (timed exclusives, δωρεάν τίτλοι ανά εβδομάδα, και coupons (σε σημείο να παρεξηγηθούν με publishers που δεν ενημερώθηκαν)) περιμένοντας κάποια στιγμή να "πιάσει" το store. 

Από την άλλη, έχουν χώσει τόσα εκατοντάδες εκατομμύρια για να "ρίξουν" τον ανταγωνισμό και να μαζέψουν κόζμο, αλλά δεν μπόρεσαν να δώσουν μερικά για να φτιάξουν το μαμημένο το store τους το οποίο παραμένει άθλιο εδώ και χρόνια;

Δηλαδή η στρατηγική τους είναι χώσιμο πλαγίως με κάθε τρόπο, όχι μέσω στιβαρής μακροχρόνιας πολιτικής που προσφέρει κάτι ουσιαστικό στους πελάτες, αλά GOG. 

Αυτό θεωρώ ότι είναι δείγμα του τι θα γίνει εάν οι γκουβάδες λεφτά που μοιράζουν αριστερά και δεξιά πιάσουν τόπο.

Θα πέσει άγριο όργιο στο κορμάκι των πελατών και publishers που τότε θα δεθούν στην εν λόγω επιλογή.

Τουλάχιστον έτσι μυρίζει η κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άμα είναι άθλιο το Epic Store μάλλον δεν έχετε δει το Xbox Game Pass που είναι και της Microsoft και όχι κάποιας τυχαίας. Δεν σε αφήνει να διαλέξεις ούτε καν τον φάκελο που θα γίνει το install. Ακόμη και πριν 15 χρόνια που έπαιζα games στα XP μπορούσες να διαλέξεις φάκελο, lol..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Είμαι σίγουρος ότι έχουμε αναφέρει πόσο προβληματικό είναι και το Microsoft Store. Απλά προ Game Pass δεν υπήρχε τόση κινητικότητα και άρα είχαμε και μειωμένο σχολιασμό για αυτό. Επίσης δεν είναι του θέματος στο παρόν topic. 

  

2 ώρες πριν, LongTom είπε

Από την άλλη, έχουν χώσει τόσα εκατοντάδες εκατομμύρια για να "ρίξουν" τον ανταγωνισμό και να μαζέψουν κόζμο, αλλά δεν μπόρεσαν να δώσουν μερικά για να φτιάξουν το store τους το οποίο παραμένει άθλιο εδώ και χρόνια;

Από ό,τι φαίνεται επέλεξαν την ταχύτητα από την ποιότητα. Τέλη 2018 που ξεκίνησε να επεκτείνεται το Store ήταν σε πολύ πιο ανέτοιμη κατάσταση. 

Έκτοτε προσθέτουν features σε τακτικά χρονικά διαστήματα -- σίγουρα έχουν ρίξει χρήματα και σε αυτό, απλά δεν ήταν προτεραιότητα να το έχουν σε πολύ πιο καλή κατάσταση το Store εξ'αρχής.

Δυστυχώς κι εγώ πιστεύω ότι οι developers θα "πληρώσουν" τα κομποδέματα για τα timed exclusives με χαμηλές πωλήσεις των τίτλων τους αλλού. Σίγουρα όσοι φέρθηκαν σκάρτα σε backers, αλλά και γενικότερα τουλάχιστον μια μερίδα αγοραστών δεν συμπαθεί τις exclusivity πρακτικές -- ούτε φυσικά υπάρχει το ίδιο hype και ντόρος ή προθυμία να πληρώσει κάποιος full price για ένα τίτλο ένα χρόνο μετά την κυκλοφορία του. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 15/6/2020 στις 9:19 ΠΜ, yiannis1991 είπε

Άμα είναι άθλιο το Epic Store μάλλον δεν έχετε δει το Xbox Game Pass που είναι και της Microsoft και όχι κάποιας τυχαίας. Δεν σε αφήνει να διαλέξεις ούτε καν τον φάκελο που θα γίνει το install. Ακόμη και πριν 15 χρόνια που έπαιζα games στα XP μπορούσες να διαλέξεις φάκελο, lol..

ελα ντε. η το Bethesda launcher. το EGS θελει δουλεια ακομη, αλλα βρισκεται σε καλη κατασταση σημερα. κατι αλλο που πολλοι αγνοουν, ειναι οτι δεν προσπαθει να μιμηθει το Steam, τουλαχιστον οσο αφορα το layout. εχει λιτο, καθαρο,  συνοπτικο και ευθυ UI που εστιαζει στην προθωηση και διαχειριση της ποιοτητας και οχι της ποσοτητας σε τιτλους. και αυτο ειναι το βασικο χαρακτηριστικο που φοβαμαι οτι θα χασει οσο γινεται πιο mainstream η πλατφορμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Θα διαμαρτυρόμαστε τώρα και για τα δωρεάν; λολ. Και εγώ θέλω το RDR2 τζάμπα, τι απαράδεκτη η Epic που δεν το δίνει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Θα διαμαρτυρόμαστε τώρα και για τα δωρεάν; λολ. Και εγώ θέλω το RDR2 τζάμπα, τι απαράδεκτη η Epic που δεν το δίνει..

 Αυτοί το είχαν βάλει ως το επόμενο δωρεάν παιχνίδι που θα δώσουν, και όπως έγινε και την προηγούμενη φορά με το escapist 2, απλά το αφαίρεσαν.
 Εαν είναι μην τα δίνουν, καλύτερα να μην τα βάζουν καθόλου στα free games.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, spiderman 20999 είπε

 Αυτοί το είχαν βάλει ως το επόμενο δωρεάν παιχνίδι που θα δώσουν, και όπως έγινε και την προηγούμενη φορά με το escapist 2, απλά το αφαίρεσαν.
 Εαν είναι μην τα δίνουν, καλύτερα να μην το βάζουν καθόλου στα free games.

Το είχαν βάλει όντως εκεί που λέει ποιο παιχνίδι θα έχει την επόμενη εβδομάδα ή ήταν κάποιο leak από το twitter παράδειγμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν υπόσχεσαι κάτι, πρέπει να τηρείς την υπόσχεσή σου.
Έτσι έχω μάθει στο χωριό μου.
Δεν θυμάμαι να υποσχέθηκε rdr, οπότε μην πετάς την μπάλα στην εξέδρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, G.TH. είπε

Όταν υπόσχεσαι κάτι, πρέπει να τηρείς την υπόσχεσή σου.
Έτσι έχω μάθει στο χωριό μου.
Δεν θυμάμαι να υποσχέθηκε rdr, οπότε μην πετάς την μπάλα στην εξέδρα.

link με την υπόσχεση; και το ράβω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Το είχαν βάλει όντως εκεί που λέει ποιο παιχνίδι θα έχει την επόμενη εβδομάδα ή ήταν κάποιο leak από το twitter παράδειγμα;

 Το είχαν βάλει, όταν πήγαινες  στην ενότητα τον free games το είχε ως το επόμενο free game, μαζί με το hue.

 Leaks υπήρχαν όταν έδινε  το κρυφά. Τώρα άπλα δείχνει ποιο/ποια  παιχνίδι/παιχνίδια θα δώσουν την επόμενη εβδομάδα 


https://gg.deals/freebie/epic-games-store-next-free-games-are-revealed-25-june/
 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...