Προς το περιεχόμενο

Cosmote SpeedBooster 6.74€/μηνα με διετη δεσμευση


alkis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To booster για όποιον ενδιαφέρεται δουλεύει και μόνο τους χωρίς να είναι συνδεδεμένο στο adsl/vdsl. Δηλαδή μπορούμε να χρησιμοποιούμε ένα κλασικό modem στη σύνδεσή μας και το booster να δουλεύει κάπου αλλού (κοντά) ανεξάρτητα. Βάζω το κοντά σε παρένθεση γιατί η cosmote λέει υπάρχει περιορισμός home zone. Αν όμως έχω σύνδεση πχ στο γραφείο μου και το σπίτι μου είναι στα 100-200 μέτρα μπορώ να πάρω το booster μαζί μου και να μη χρειάζεται να πληρώνω δεύτερη σύνδεση στο σπίτι. Πρακτικά όμως δεν έχω δει ποτέ η cosmote να βάζει home zone access στις κάρτες του booster, έχω πάρει το booster μέχρι και σε άλλη πόλη και δούλευε κανονικά και παράλληλα δούλευε και η σύνδεση του σπιτιού. Όλα αυτά με κάθε επιφύλαξη, μπορεί σε άλλες κάρτες να εφαρμόσει το home zone η cosmote.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 310
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, cabdik είπε

μαλλον δεν επιασες την ουσια, οποτε να στο κανω λιανα. 

δεν με ενδιαφερει να μου  δινουν ενα "γαιδαρο" που δεν μπορει να βαλει σαμαρι και να κουβαλησει αυτα που πρεπει να κουβαλησει..!!! 

εχω την 24αρα ADSL συνδεση, γιατι ειμαι επαρχια, και οχι στο κεντρο της Αθηνας, που ειναι οι πιο "πολιτισμενοι" και προνομιουχοι. 

ειμαι κατοχος της εν λογω συνδεσης (24Mbps) εδω και μολις 4-5  χρονια, διοτι τοτε αξιωθηκαν να "δωσουν"  24αρες -υποτιθεται- γραμμες.  πιο πριν ειχαμε 4Mbps..!!!  το αποτελεσμα αυτη τη στιγμη που μιλαμε, η 24αρα να ειναι πιο αργη απο την προηγουμενη 4αρα..!!! 

κι ερχεται ο ΟΤΕς, και μου διαφημιζει οπτικες ινες και κουραφεξαλα υβριδικα, οταν δεν εχει εξαπλωσει παντου, ουτε καν γραμμες ADSL της προκοπης..??   

τα εχουμε ξανασυζητησει ξανα και ξανα.  και τα εχω ακουσει πολλακις, τα περι εξελιξης, και αλλες τετοιες θεωριες. εγω ειμαι λιγο πιο πρακτικος και ρεαλιστης. οταν εν ετει 2018 -οσονουπω 2019, διπλα σε πρωτευουσα νομου και πανω σε εθνικη οδο -και οχι πανω στη ραχουλα-, δεν μπορω να βρω γραμμη της προκοπης απο κανεναν ιδιωτη -πλην ο,τι εχει ο ΟΤΕ, και αυτο επειδη εχει ολες τις γραμμες-,  τοτε τι κουβεντιαζουμε..?  για 5-6G?  για FIBER..?  που?  μονο στα μεγαλα αστικα κεντρα..?  και οι υπολοιποι? σε 20 χρονια βλεπουμε.........?  

Φίλε κ ο ΟΤΕ  ιδιωτική εταιρία, οποτε πάντα οι αστικές περιοχές με τους περισσότερος εν δυνάμει πελάτες θα προηγούνται.Για τους άλλους μπαλώματα σαν κ αυτο του άρθρου.

Στο μετοχικό κεφάλαιο του ΟΤΕ μετέχουν η Deutsche Telekom με ποσοστό 45% και το Ελληνικό Δημόσιο με 5%.

Επεξ/σία από scarver
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, iddqdiddqd είπε

Λέει: "έως 100Mbps χωρίς κανένα όριο στα data που χρησιμοποιείς"

Εννοεί: "'εως 100 με όριο και μετά εως 65"

Άρα: Παραπλανητικό του κερατά.

Από την ώρα που λέει για ταχύτητες μέχρι 50, και αύξηση μέχρι +60, αθροιστικά κάνει 100.

Τεσπα, όπως το διαβάζει κανείς 

6 ώρες πριν, iddqdiddqd είπε

 

 

Επεξ/σία από overpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, overpower είπε

Από την ώρα που λέει για ταχύτητες μέχρι 50, και αύξηση μέχρι +60, αθροιστικά κάνει 100.

 Τεσπα, όπως το διαβάζει κανείς 

Εγώ διαβάζω "έως 100, χωρίς όρια".  Δε δίνουν "εως 100, χωρίς όρια".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει geolock δηλαδη μπορει να δουλεψει μονο στο σπιτι σου.
Πολλοι αναφερουν ομως οτι δουλευει και εκτος σπιτιου, σε αλλη περιοχη κανονικα.

Εαν εχει καποιος 3g και θελει να δει την ταχυητητα του 3g του ας κανει ενα speedtest.  Toσο θα πιανει με το router.

Επισης εχουν βρεθει πατεντες με κεραιες εξωτερικες, κοστος 4-5€ απο ebay,aliexpress, οπου κουμπωνουν στο router και πιανει full σημα.

Τελος τα 100Gb δεν ειναι λιγα για καποιον που εχει 4mbps (τοσο δεν ειναι ο μεσος ορος της Ελλαδας). Θα χρειαζοταν 60 ωρες να τα κατεβασει.
 

Spoiler

Μη συζητατε γιατι οι ΟΤΕτζίδες εκαναν το 2004 τις οπτινες ινες βιλες, ουτε γιατι εβαζαν χαλκο αντι οπτικες ινες. Τεοια χωρα ειμαστε. Το γεγονος οτι εχουμε πιο γρηγορο mobile απο cable internet προφανως ειναι για γελια.

 

Επεξ/σία από alkis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το booster οποτε θέλει δουλεύει σωστά το bonding και σε όποιο σάιτ θέλει. Adsl 3mbps με booster στο youtube βλέπεις και 4k. Από την άλλη αν βάλεις twitch βλέπεις οριακά 480p, ενώ με speedport εβλεπές και 720.

1 ώρα πριν, bfc είπε

To booster για όποιον ενδιαφέρεται δουλεύει και μόνο τους χωρίς να είναι συνδεδεμένο στο adsl/vdsl. Δηλαδή μπορούμε να χρησιμοποιούμε ένα κλασικό modem στη σύνδεσή μας και το booster να δουλεύει κάπου αλλού (κοντά) ανεξάρτητα. Βάζω το κοντά σε παρένθεση γιατί η cosmote λέει υπάρχει περιορισμός home zone. Αν όμως έχω σύνδεση πχ στο γραφείο μου και το σπίτι μου είναι στα 100-200 μέτρα μπορώ να πάρω το booster μαζί μου και να μη χρειάζεται να πληρώνω δεύτερη σύνδεση στο σπίτι. Πρακτικά όμως δεν έχω δει ποτέ η cosmote να βάζει home zone access στις κάρτες του booster, έχω πάρει το booster μέχρι και σε άλλη πόλη και δούλευε κανονικά και παράλληλα δούλευε και η σύνδεση του σπιτιού. Όλα αυτά με κάθε επιφύλαξη, μπορεί σε άλλες κάρτες να εφαρμόσει το home zone η cosmote.

Το booster αν στην πρώτη εκκίνηση του ρούτερ δεν κάνει bonding με την  adsl τότε το 4g σε εμένα τουλάχιστον έχει λιμιτ στα 2 mbps. Δλδ ακόμα και μέσα στο σπίτι να είμαι αν κλείσω το ρούτερ και το ανοίξω χωρίς καλώδιο τηλεφώνου,  ταχύτητα δεν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, chris_g92 είπε

Το booster αν στην πρώτη εκκίνηση του ρούτερ δεν κάνει bonding με την  adsl τότε το 4g σε εμένα τουλάχιστον έχει λιμιτ στα 2 mbps. Δλδ ακόμα και μέσα στο σπίτι να είμαι αν κλείσω το ρούτερ και το ανοίξω χωρίς καλώδιο τηλεφώνου,  ταχύτητα δεν 

Πολύ λογικό.Το booster δεν δουλευει χωρίς την adsl,είναι κλειδωμένο στα 2mbps.

39 λεπτά πριν, alkis13 είπε

Εαν εχει καποιος 3g και θελει να δει την ταχυητητα του 3g του ας κανει ενα speedtest.  Toσο θα πιανει με το router.

Επισης εχουν βρεθει πατεντες με κεραιες εξωτερικες, κοστος 4-5€ απο ebay,aliexpress, οπου κουμπωνουν στο router και πιανει full σημα.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Μη συζητατε γιατι οι ΟΤΕτζίδες εκαναν το 2004 τις οπτινες ινες βιλες, ουτε γιατι εβαζαν χαλκο αντι οπτικες ινες. Τεοια χωρα ειμαστε. Το γεγονος οτι εχουμε πιο γρηγορο mobile απο cable internet προφανως ειναι για γελια.

Το router πιάνει ταχύτητες 4G όχι 3G.Πατέντες με κεραίες δεν υπάρχουν γιατί είναι κλειδωμένο το firmware από την cosmote και δεν σου δίνει τη δυνατότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, pier88 είπε

1) Το router πιάνει ταχύτητες 4G όχι 3G.

2)Πατέντες με κεραίες δεν υπάρχουν γιατί είναι κλειδωμένο το firmware από την cosmote και δεν σου δίνει τη δυνατότητα.

1) Λαθος. Θελεις φωτογραφιες με τις οδηγειες κλειδωμενο σε 3g ή σου κανει και το prinst screen απο το router? Παρε και τα δυο.

2) forum αναφερουν κανονικοτατα οτι επιασε. Και πως μπορει το κλειδωμενο firmware να επιρρεάσει τη συνδεση μέταλλο με μέταλλο; Μιλαω για τετοιες κεραιες.

Screenshot_5.png

Screenshot_6.png

50 λεπτά πριν, chris_g92 είπε

 

Το booster αν στην πρώτη εκκίνηση του ρούτερ δεν κάνει bonding με την  adsl τότε το 4g σε εμένα τουλάχιστον έχει λιμιτ στα 2 mbps. Δλδ ακόμα και μέσα στο σπίτι να είμαι αν κλείσω το ρούτερ και το ανοίξω χωρίς καλώδιο τηλεφώνου,  ταχύτητα δεν 

Αν δεν κανει συνεχομενα bonding υπαρχει θεμα και πας για αλλαγη router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, alkis13 είπε

1) Λαθος. Θελεις φωτογραφιες με τις οδηγειες κλειδωμενο σε 3g ή σου κανει και το prinst screen απο το router? Παρε και τα δυο.

2) forum αναφερουν κανονικοτατα οτι επιασε. Και πως μπορει το κλειδωμενο firmware να επιρρεάσει τη συνδεση μέταλλο με μέταλλο; Μιλαω για τετοιες κεραιες.

Screenshot_5.png

Screenshot_6.png

Αν εννοείς ότι έχει δυνατότητα να πιάνει 3g φυσικά και έχει.Οι κεραίες απλά δεν δουλεύουν.το ρούτερ έχει τη δυνατότητα αλλά η cosmote δεν αφήνει προς το παρόν,τι δεν καταλαβαίνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα τηλ στο 13888 και μου είπαν ότι όταν καταναλωθούν τα 100GB η ταχύτητα θα είναι αυτή που δίνει η γραμμή...στο σάιτ του οτε γράφει ότι πέφτει στα 15...το έχει δοκιμάσει κάποιος να μας πει σίγουρα τι γίνεται;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, cabdik είπε

Γαιδαρος ειναι ο ΟΤΕ και οι αηδιες προγραμματα που "προσφερει" για να φαει κι αλλα χρηματα απο τους "πελατες" (=κοροιδα).  εσυ πιανεις 2,5-3,5mbps στην 24αρα (??).   εγω αγαπητε φιλε, πιανω μολις 0,35-0,37Μbps...!!  και ουτε εχω επιλογη αλλου ιδιοκτητου δικτυου καθως ολοι πατανε πανω στις ιδιες γραμμες...! 

αυτος ειναι ο ΟΤΕ, που δεν εχει ελαχιστη εγγυημενη ταχυτητα, σου πεταει το "εως 24" και κανεις ταματα στην παναγια, να πιασεις μια ταχυτητα της προκοπης.  και προσπαθει με αηδιες τυπου speedbooster να φαει κι αλλα 7€/μηνα, για κατι που δεν θα επρεπε καν να υπαρχει...!!!!   

Μα το θεο, αν ειχα χρημα και χρονο για πεταμα, θα τους κυνηγουσα νομικα μεχρι εκει που δεν παιρνει.....!!!!  

ΥΓ. με αυτα που διαβαζω και βλεπω τα τελευταια 20-30 χρονια, δεν αναρωτιεμαι πλεον γιατι το επιπεδο μας εχει πεσει τοσο πολυ...!!  οταν μας δινουν σκ@τ@, και εμεις τα βλεπουμε για χρυσαφι, ανησυχω ακομα περισσοτερο......!!!!!  

Το booster μια χαρά πρέπει να υπάρχει, το έχουν και σε άλλες χώρες. Εσύ τώρα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, δώσε καλύτερα αλλά 7€ ή κόψτο το ρημάδι, μπορείς και χωρίς αυτό.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, thanos.m είπε

Πήρα τηλ στο 13888 και μου είπαν ότι όταν καταναλωθούν τα 100GB η ταχύτητα θα είναι αυτή που δίνει η γραμμή...στο σάιτ του οτε γράφει ότι πέφτει στα 15...το έχει δοκιμάσει κάποιος να μας πει σίγουρα τι γίνεται;;;

Ότι γράφει το σάιτ,μη ρωτάτε τις τηλεφωνήτριες,δεν ξέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pier88 είπε

Ότι γράφει το σάιτ,μη ρωτάτε τις τηλεφωνήτριες,δεν ξέρουν.

Μου κάνει εντύπωση γιατί της το είπα και με έβαλε στην αναμονή για 5 λεπτά και μετά μου το επιβεβαίωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Nikosmile είπε

κοιτάξτε και το γειτονικό forum υπάρχουν άπειρες πληροφορίες εκεί.

Και μεγάλη παραπληροφόρηση επίσης.

26 λεπτά πριν, alkis13 είπε

2) forum αναφερουν κανονικοτατα οτι επιασε. Και πως μπορει το κλειδωμενο firmware να επιρρεάσει τη συνδεση μέταλλο με μέταλλο; Μιλαω για τετοιες κεραιες.

Screenshot_5.png

Για να δουλέψουν οι κεραίες πρέπει να ξεκλειδώσει η cosmote αυτή την επιλογή.Μη δίνετε μεγάλη σημασία στο σήμα αν πιάνετε 4g,είτε έχετε 40 σήμα είτε 60 την ίδια ταχύτητα που μπορεί η κεραία της κινητής να σας δώσει  θα πιανετε.

Screenshot_2018-12-08-11-57-57~2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...