Προς το περιεχόμενο

Cosmote SpeedBooster 6.74€/μηνα με διετη δεσμευση


alkis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, divo είπε

για να παρεις προγραμμα 4αρι θα πρεπει να ερθει τεχνικος και να δηλώσει ανεφικτότητα. 4αρια δίνονται αλλα μονο σε ανεφικτότητα και εκει που δεν υπαρχει roural. Και μάλιστα κάνεις υποβάθμιση χωρις ποινη.

Το οτι η τηλεφωνια ειναι πλεον voip τι σχέση έχει με το 4αρι? Προφανώς άσχετος με το θέμα....με πάνω από 1mbps πας άνετα voip. μάλλον δεν το έχεις παρει χαμπάρι.

 

προφανως δεν εχεις καταλαβει οτι το ιντερνετ πλεον δεν ειναι χομπυ, αλλα αναγκαιοτητα σε πολλες χρησεις. οταν εγω ειμαι υποχρεωμενος στη δουλεια μου,  να εχω εφαρμογη η οποια να ειναι online, με σερβερ υπουργειου, αλλα και της εταιρειας, δεν ειναι για πλακα μια σωστη συνδεση.   οταν χρειαζομαι τουλαχιστον 500Kb/s κι εγω εχω 350kb/s, καταλαβαινεις οτι υπαρχει θεμα....!!!   Περιοχη Ηλεια, οχι μακρια απο τις 2 μεγαλες πολεις, αλλα ουτε και μεσα στις πολεις, να μπορω τουλαχιστον να ζητησω VDSL..! ειμαι στα 3 χλμ ακριβως απο το κτιριο του ΟΤΕ της περιοχης μου.  Σε οποια ιδιωτικη εταιρια και να παω, την ιδια γραμμη θα εχω καθως το μονο που θα αλλαξει ειναι η ταμπελα της εταιρειας..! η γραμμη θα ειναι η ιδια του ΟΤΕ. καθως δεν υπαρχουν ιδιοκτητα δικτυα εδω...!! 

 

το να ερθει λοιπον ο τεχνικος και να μου κανει υποβαθμιση γραμμης σε 4αρα, δεν θα αλλαξει κατι, ουτε σε κοστος παγιου (γιατι ειμαι σιγουρος οτι η διαφορα ειναι γελοια αναφορας), αλλα ουτε και θα μου λυσει το προβλημα της βραδυτητας...!!   

 

η τηλεφωνια ναι, δεν εχει αμεση σχεση με το ιντερνετ, αλλα, λειτουργει και αυτη απο το ρουτερακι που παιρνεις και το ιντερνετ. αρα ειναι "υποχρεωμενες" οι εταιρειες να τα παρεχουν ολα, οσα χρειαζεται ο πελατης, και οχι μονο τηλεφωνια οπως ανεφερες(για αυτο σου απαντησα ετσι).  αλλα το επιπεδο παροχων και after sales υπηρεσιων, στην Ελλαδα,  ειναι για πλακα.

 

προφανως το μονο που ενδιαφερει ειναι το πως θα βγαλουμε κατι εικονικα καινουριο, για να τα αρπαξουμε. και μετα βλεπουμε....!!  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 310
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

40 minutes ago, cabdik said:

Αν εχω καταλαβει σωστα, εννοουμε το ιδιο πραγμα.  

το γνωριζω οτι ολα τα ADSL, πλεον, ειναι "εως 24". αλλα κι εγω αναφερομαι στην πραγματικη ταχυτητα του δικτυου. 

αν εδινε η 24αρα πανω απο 1Mb/s, και οχι 350Kb/s που μου δινει τωρα, θα ελεγα ΟΚ...βολευομαι.  αλλα απο 460-480kb/s που ειχα με την 4αρα -πριν αλλαξω προγραμμα- αλλα και μεχρι πριν 6 μηνες, οπου "ξαφνικα" επεσε κατα 100kb/s δεν ειναι λογικο..!   αυτο ειναι  κοροιδια προς τους πελατες..!! θα επρεπε να υπαρχει και κατωτατο οριο...!   με τοσο χαμηλες ταχυτητες, καποιες εργασιες που γινονται on-line, απλα "δεν τραβανε".  τι γινετε σε αυτη την περιπτωση? 

δυστυχως δεν υπαρχει κατωτατο οριο γιατι ειναι αναλογα την αποσταση που ειναι σταθερη αλλα ειναι και αναλογα την ποιοτητα του χαλκου που μετα απο καλωδιακες και κοψε ραψε τα καλωδια μπορει να αλλαξει συν το ποσοι χρηστες παιζουν adsl/vdsl (crosstalk).

το οτι επεσε μπορει να ειναι απο μια απλη οξειδωση μεχρι λογω crosstalk ή και λογω καλωδιακης.δυστυχως δεν υπαρχει κατωτατο οριο.

δυστυχως γιατι ουτε εγω συμφωνω δεν γινεται τιποτα σε αυτες τις περιπτωσεις και η επαρχια συνηθως ειναι που την πληρωνει.μετα οι μονες λυσεις ειναι speedbooster ή να ενωσει καποιος δυο adsl γραμμες ή να περιμενει μηπως και αναβαθμιστει ποτε ή να παει σε αλλη τεχνολογια οπως δορυφορικο ή σκετο 4g. Και παλι δυστυχως που το αναφερω αλλα δεν θα ασχοληθει ο οτε .στην καλυτερη να ψαξουν να δουν μηπως υπαρχει καποιο καλυτερο ζευγαρι απο αυτο που εχεις τωρα και να στο δωσουν για να παιξεις καλυτερα απο πριν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από τα 24 πιάνω τα 11 και ανήκω στο ακ Ακρόπολης... Περιμένω από τη Vodafone να ενεργοποιήσει τις καμπίνες ακριβώς 10 μέτρα από το σπίτι μου.... Ουτε ρεύμα δεν έχουν πάρει. Μαλακιες, πέφτει δούλεμα κανονικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα προσφατα και εγω booster οπου η adsl μου εδινε 7600!!  επειδη εργα vdsl δεν εχουν ξεκινησει προχωρησα σε αυτη την λυση και δικαιωθηκα (πιστευω)

τo up μου απο 870 στα 5000 καi down 40-42000. Το ping στσιμο στα 28.

ποιοτικο router ξεχασα και τις αποσυνδεσεις (ειχα σταθερα 3 την ημερα) καθωσ δεν παιρνεισ χαμπαρι.

για το καθημερινο μ browsing you tube κανα τορρεντ ειναι οριακα τα 100giga αλλα και παλι μετα με 15 απο 7 που ημουν και μη χρεωσιμα ζωαρα !!!!!!  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, poulinos είπε

ουτε καν σαν ιδεα.το 5g δεν ηταν δεν ειναι και δεν θα ειναι πιο γρηγορο απο την οπτικη ινα.ειναι πιο γρηγορο απο την οπτικη ινα που δινουν τωρα.η οπτικη ινα παιζει και 1g παιζει και 10g παιζει και 100g.

Αυτό είναι πολύ σχετικό, το 4G/5G "πάντα" θα είναι πιο γρήγορο έξω και γύρω από τα αστικά κέντρα. Η οπτική δεν πρόκειται να φτάσει ή να καλύψει τις ανάγκες πέρα από τα μεγάλα αστικά κέντρα. Σε όλο το κόσμο το ίδιο πρόβλημα υπάρχει. Όπου φτάνει το 4G δεν μπορεί να φτάσει η οπτική ίνα, το ίδιο θα συμβεί και με το 5G. Ακόμα και εγώ που είμαι 5km από το κέντρο της Θεσσαλονίκης πιο γρήγορα θα έρθει το 5G παρά η οπτική ίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, divo είπε

Γι αυτη λοιπον την αναγκαιοτητα που λες ερχεται μια εταιρεια και σου δινει προσωρινη λυση και λεγεται booster. Αν λοιπον εισαι φαρμακειο ή λογιστικο γραφειο ή δεν ξερω τι αλλο,  εχεις τη δυνατοτητα να εχεις παντα ιντερνετ χωρις να εχεις διακοπες. Δεν καταλαβαινω που ειναι το κακο σε αυτο;

Πίστεψε με δεν χρειαζεται να εισαι στην Ηλεια  για να μην εχεις ιντερνετ της προκοπης ή να εχεις συνεχεια αποσυνδεσεις και να μην μπορεις να κανεις δουλεια.

Οσο για την τηλεφωνια που λες και εκει κατι δεν εχεις πληροφορηθεί καλα. Τηλεφωνια και σημερα που ολα ειναι ή θα γινουν voip μπορεις να παρεις και με MSAN που δε χρειαζεσαι ρουτερ, αλλα παραμενεις οπως εχεις (δινεται μονο σαν εσχατη λυση και σε συγκεκριμένα προβληματα, οπου υπαρχει εφικτότητα) ητε με ρουτερ χωρις να εχεις προσβαση και κωδικους για ιντερνετ. και τα δυο ειναι υπαρκτα σημερα !!

την 4αρα στην ειπα οντως απο θεμα τιμης. και ναι εχεις δικιο ειναι διαφορα 3 ή 4 ευρο. Το τι παρεχουν οι εταιρειες δεν γινεται να τις υποχρεωσει κανεις και καταλαβαινεις γιατι. Ιδιωτικές εταιρειες ειναι.  Ειναι σαν μα πηγαινεις στο μανάβη και να του λες εσυ πουλας μονο πορτοκαλια αλλα εγω θελω μηλα. Κοψε το λαιμο σου και βρες μου και πουλατα και φτηνά, μαναβης εισαι. Το οτι θεσπίστηκε η τηλεφωνια σαν ειδος διαβιωσης και πρωτης αναγκης αρα θα πρεπει καποιος να το παρεχει, δεν το εκανε καποιος ανθρωπος αλλα καποια "Αρχη"

Αληθεια εχεις δηλώσει ποτε χαμηλό συγχρονισμό; Τι σου ειπε ο τεχνικος που ηρθε; Εχει κοιταξει ποτε την εσωτερική καλωδίωση; Τα 3 χιλ.δεν δικαιολογουν την ταχυτητα που λες, εκτος αν εχει τοσο χαλια δυκτιο. Βεβαια τα 3 χιλ που λες μπορει να ειναι και 23 μια και τα καλωδια δεν ερχονται απευθειας απο το ΑΚ σε σενα.

Δεν ειπα οτι ειναι κακο το Booster, αλλα θα ηταν αχρηστο, αν εκαναν σωστα την δουλεια τους με τις σταθερες γραμμες. το να βαζεις μπαλωμα σε ενα παντελονι, δεν το κανει καινουριο..!!  αντι λοιπον να βαζουν μπαλωματα και να ξεζουμιζουν τον κοσμο, με επιπλεον εξοδα, καλυτερα να φτιαχνουν τις γραμμες τους. αυτο λεω και δεν το καταλαβατε ακομα....!

 

 οι δικαιολογιες "μα εγω δινω booster" δεν μου λενε απολυτως τιποτα...!!  αυτο ειναι το κακο στην ολη ιστορια ..!  μια ζωη στην Ελλαδα, θελουμε να χτισουμε παλατια στην αμμο...!  πρεπει να το καταλαβουμε -επιτελους- οτι δεν γινεται ετσι...!    

 

δεν ξερω ποια ειναι η δουλεια σου και προσπαθεις να το παρουσιασεις σαν κατι ωραιο, αλλα εγω τα βλεπω εντελως διαφορετικα τα πραγματα. οτι κανουμε κατι, για να τα αρπαξουμε λιγο ακομα...!! 

δεν μπορω αν δικαιολογησω αλλιως, και το γεγονος οτι εχουν περασει την υποδομη για οπτικες ινες στην περιοχη, εδω και 7-8 χρονια, και δεν τις εχουν εκμεταλλευτει ακομα...!! αρα αλλου ειναι η ουσια. να βγαλουμε πρωτα απο την μυγα ξυγκι και μεταααα  βαζουμε και οπτικες..!

 

το εδωσα βλαβη εδω και 1.5 μηνα, εχω μιλησει 2 φορες και ακομα ειδοποιηση δεν εχω παρει..!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, Nikosmile said:

Αυτό είναι πολύ σχετικό, το 4G/5G "πάντα" θα είναι πιο γρήγορο έξω και γύρω από τα αστικά κέντρα. Η οπτική δεν πρόκειται να φτάσει ή να καλύψει τις ανάγκες πέρα από τα μεγάλα αστικά κέντρα. Σε όλο το κόσμο το ίδιο πρόβλημα υπάρχει. Όπου φτάνει το 4G δεν μπορεί να φτάσει η οπτική ίνα, το ίδιο θα συμβεί και με το 5G. Ακόμα και εγώ που είμαι 5km από το κέντρο της Θεσσαλονίκης πιο γρήγορα θα έρθει το 5G παρά η οπτική ίνα.

σιγουρα ειναι πιο ευκολο να βαλεις ενα δικτυο 5g αντι για να απλωσεις ινες παντου αλλα απο την αλλη σκεψου οτι δυστυχως ειμαστε στην ελλαδα που καλα καλα το 4g δεν παιζει καλα.πας εξωτερικο και εχεις πολυ καλο σημα παντου ακομα και μεσα στο μετρο.και εδω στην ελλαδα εχω βαρεθει να βλεπω edge σημα και παει λεγοντας. μετα υπαρχουν και wi max που θα μπορουσαν να δωσουν αλλα στην ελλαδα εχουμε αρκετα θεματα. το ιδιο και με τις οπτικες. οτι επειδη τις περνανε και υπογεια καθυστερει παρα πολυ.ενω σε αλλα μερη που ειναι εναεριες βλεπεις μεχρι και στην τελευταια περιοχη να παιζει ινα.

πχ πηγα russia πριν λιγους μηνες σε κατι χωρια που απορω αν ειχαν 200 κατοικους το ενα (υπηρχαν και καμια 400-500 αρια τουριστες) και επαιζαν με ινα. εναερια ολα. και τωρα που παμε να δωσουμε ινα στην ελλαδα βλεπεις οτι υπαρχουν απειρες αιτησεις σε αναμονη. αλλωστε δεν σε νοιαζει η αποσταση στην οπτικη ινα οποτε δεν ειναι οτι θα παρουν ινα μονο τα σπιτια γυρω απο το αστικο κεντρο.

ps τα χωρια στην russia ηταν στην μεση του πουθενα στην κυριολεξια.οποτε αν θες να δωσεις ινα δινεις και μακρια απο τα αστικα κεντρα δινεις αλλα μετα ερχεται το κοστος. και στην ελλαδα ειλικρινα δεν ξερω  αν θα επενδυσουν στα 5g και ποσο γρηγορα σε απομακρυσμενες περιοχες. γιατι και αυτο ειναι κοστος οπως και η οπτικη ειναι κοστος. το καλο με την ινα ειναι οτι κοντα σου καπου θα περναει η ινα.τωρα αν θα την δρομολογησουν καπου για να δωσουν ftth αυτο ειναι αλλη ιστορια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

΄Οσοι έχουν το routerακι που δίνει με το booster μπορούν να μου πούνε άν:

 

1. μπορεί να παίξει σε bridge mode?

2. μπορεί να παίξει μόνο με το 4g?

Επειδή στο σπίτι μου δεν βλέπω πάνω απο 3.5-4mbps με 24αρα και δεν βλέπω και φώς για αναβάθμιση (αττική, όχι κανα χωριό πάνω στο βουνό) σκεφτόμουν κανα τέτοιο booster, αλλα με κάποιο τρόπο να μπορώ να το διαχειριστώ εγώ ποιές και πόσες συσκευές θα βγαίνουν απο το 4g και ποιες απο την ADSL. Υπάρχει υποδομή με firewalls,vlans, traffic shaping κτλ ήδη αλλα χρειάζομαι κάποιο bridge mode για να παίξει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, st4t1c είπε

΄Οσοι έχουν το routerακι που δίνει με το booster μπορούν να μου πούνε άν:

1. μπορεί να παίξει σε bridge mode?

2. μπορεί να παίξει μόνο με το 4g?

Επειδή στο σπίτι μου δεν βλέπω πάνω απο 3.5-4mbps με 24αρα και δεν βλέπω και φώς για αναβάθμιση (αττική, όχι κανα χωριό πάνω στο βουνό) σκεφτόμουν κανα τέτοιο booster, αλλα με κάποιο τρόπο να μπορώ να το διαχειριστώ εγώ ποιές και πόσες συσκευές θα βγαίνουν απο το 4g και ποιες απο την ADSL. Υπάρχει υποδομή με firewalls,vlans, traffic shaping κτλ ήδη αλλα χρειάζομαι κάποιο bridge mode για να παίξει.

1. Δεν το έχω δοκιμάσει.

2. Ναι, εγώ το έχω κυρίως μόνο με το 4G, γιατί το ADSL είναι χάλια 3,2/0,17.

Μπορείς να δηλώσεις μόνο πόσες συσκευές θα παίρνουν αποκλειστικά από ADSL. Οι υπόλοιπες θα παίρνουν από το Bonding ADSL+4G. Η αποκλειστικότητα του 4G ισχύει μόνο με κλειστό το ADSL.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, matrixxx είπε

Χρησιμο σχολιο το παραπανω.

Οταν θες ταχυτητες σημαινει οτι θες και ογκο δεδομενων. Επομενως το 100GB ειναι αποτρεπτικος παραγοντας. Αν ειναι μετα τα 100 να βλεπεις 2-3Μbps, τοτε για μενα προσωπικα ειναι μαπα το καρπουζι. 7 ευρω το μηνα για 1-2 μερες και μετα απο τα 19Mbps να παω στα 21; Αν βεβαια καποιος ειναι "απελπισμενος" (πιανει 2-3-4-5-6-7Mbps), εχει χρησιμοτητα, την κατανοω.

Ναι προφανώς είναι για κάποιους που πιάνουν μικρή ταχύτητα και δεν υπάρχει άλλη δυνατότητα για γρηγόροτερη γραμμή μέσω σταθερής..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, alkis13 είπε

Με μια επιφυλαξη οτι η τιμη μπορει να ειναι 4,75€ τελικα. Προσπαθω να  βγαλω ακρη με τη κοσμοτε.

Μάλλον θα είναι 2 λογαριασμοί,του booster 4.75 και 2 ευρό στο λογαριασμό της τηλεφωνικής γραμμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη εχουμε 2€ + το παγιο του σταθερου και 4,75€ το μηνα για το speed booster?
Οπου ειναι 9,51€ το διμηνο;

Το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να εχω επισημη απαντηση απο τον ΟΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το 14ημερο της υπαναχωρησης ειναι για τηλεφωνικες παραγγελιες (και μεσω ιστοσελιδας νομιζω). 
Απο καταστημα δεν ισχυει, οποτε δεν εχει επιστροφες μετα.

Δυο λογια σχετικα με τους λογαριασμους γιατι θα παιδευτειτε και θα πληρωσετε παραπανω στον 1ο καθως παιζουν αναλογιες.
Πχ - Το SpeedBooster εχει μια αρχικη τιμη γυρω στα 27 € τον μηνα (τα 25 € σε λογαριασμο κινητης και τα 2 € στον λογαριασμο του σταθερου). 
      - Μεσω προσφορας, δινεται στα 6,74 (2 ευρω στον λογαριασμο της σταθερης και 4,74 σε λογαριασμο κινητης). Για να βγει αυτη η τιμη εφαρμοζονται εκπτωτικες ενεργειες επι του μηνιαιου παγιου. Αυτο δυστυχως σημαινει το εξης: Βαζω SpeedBooster 11/12 και εκδιδεται λογαριασμος κινητης (με τα υποτιθεμενα 4,74) στις 15/12. Απο 15/12 μεχρι 14/1 (1 μηνας) θα χρεωθω τα 4,74 € της προσφορας. Τι γινεται ομως απο 11/12 μεχρι 14/12, οπου εχω ενεργοποιημενη την υπηρεσια κανονικα και χρεωνομαι για 4 μερες; Πληρωνω αναλογικα συμφωνα με την αρχικη τιμη της υπηρεσιας, δηλαδη αν ειναι 25 €/ μηνα η αρχικη τιμη, θα πληρωσω 25/30 * 4 = 3,33. 
Ναι, 3,33 € για μολις 4 μερες, οταν για 1 μηνα θα πληρωσω 4,74 (στον λογαριασμο της κινητης). Κουφο αλλα ετσι γινεται. 
 

Επεξ/σία από Orpheas1992
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/12/2018 στις 2:24 ΜΜ, divo είπε

Τι εννοεις;

FTTC υπαρχει σε ολες τις καμπινες και σε ολους τους παροχους 

FTTH υπαρχει και λειτουργει με χονδρικη απο wind και λιανικη οτε σε καλαματα. Π. Φαληρο οτε σε αυτα εχω παει και τα εχω δει. Και απο οτι ξερω βυρωνας Πειραιας ειναι σε τελικο σταδιο και γινονται εργασιες απο nova. Βυρωνας κορυδαλος πετρουπολη κ.α δες εδω και βγαλε συμπερασμα 

Εκτος αν υπαρχει κατι αλλο σε fiber που δεν το γνωριζω

Προς το παρόν παίζουμε με τις λέξεις και ήδη άρχισαν να γίνονται κινήσεις για τον παραπλανητικό όρο fiber που χρησιμοιποιούν διάφορες εταιρείες στην Ευρώπη. FFTH (ουσιαστικά το real fiber) με 100/10 κτλ βλακείες ούτε καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...