Προς το περιεχόμενο

Cosmote SpeedBooster 6.74€/μηνα με διετη δεσμευση


alkis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από Δευτέρα θα προχωρήσω για speedbooster όπως μου το λέει η πωλήτρια..πολύ πολύ να γυρίσω σε double play..για τον λογαριασμό μου ανέφερε ότι σπάει στα δύο..χαρακτηριστικά την ρώτησα πόσος χρόνος χρειάζεται η ενεργοποίηση και μου απάντησε "ΤΩΡΑ ..το παίρνεις και φεύγεις".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 310
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πωπω τρομερες ανακριβειες.

 @divo  Μπραβο που απαντας στα περισσοτερα, ηρωας.

1. Η χρεωση στον λογαριασμο της σταθερης ειναι 2 € τον μηνα. Στον λογαριασμο της κινητης διαμορφωνεται αναλογα με την καθε προσφορα/δεσμευση/επιδοτηση κλπ. Για την προσφορα που συζηταμε ειναι 4,74 €.
2. 100 GB ειναι ο ογκος δεδομενων για τον οποιο μπορει η υπηρεσια να εκμεταλλευεται στο μεγιστο το "σημα" της κινητης. Μολις εξαντληθουν τα 100 GB, συνεχιζει και παρεχει εως 15 MBPS download και 5 MBPS upload, αναλογα με την ταχυτητα που θα μπορει να του δωσει και η κινητη. Πχ Με μια γραμμη 3G μεσα σε πετρινο σπιτι, μην περιμενετε να δινει 15/5 σταθερα ακατεβατα.
Μετα το τελος των 100 GB δεν υπαρχει καμια χρεωση. Υπαρχουν extra πακετα με GB που οποιος θελει τα ενεργοποιει για επιπλεον ταχυτητα (ειναι των 10 GB και εντελως ασυμφορα).
Το ποσα GB μενουν μεχρι τα 100 GB φαινεται μεσω του My Cosmote. 
Σε καθε περιπτωση ερχεται SMS οταν καταναλωθει το 80% και το 100% των δεδομενων.
3. Η παραπανω προσφορα αφορα ξεχωριστη προσθετη υπηρεσια με ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΓΙΑ 24 ΜΗΝΕΣ. Αυτα τα "μου πε το παλικαρι στο καταστημα να το βαλω κανα μηνα και μετα να το κοψω δωρεαν" δεν ισχυουν. Σε αγορες μεσω καταστηματων δεν υπαρχει δικαιωμα υπαναχωρησης.
Ο μονος τροπος να σας το διακοψουν δωρεαν ειναι να υπαρχει "ασυμβατοτητα" με καποια αλλη υπηρεσια που θελετε να ενεργοποιησετε.
Πχ Τα Double Play πακετα με 100 MBPS ταχυτητα δεν συνδυαζονται με Speed Booster. Αν πατε να βαλετε 100αρι (ή κατι αλλο που εκεινη τη στιγμη η εμπορικη πολιτικη εχει αποφασισει να μην το συνδυαζει με Speed Booster), θα το κοψετε δωρεαν.
Αν απλα θελετε να το κοψετε, χρεωνεται τελος αποδεσμευσης. Το πως βγαινει αυτο το τελος ειναι ολοκληρη ιστορια και εξαρταται απο τον μηνα στον οποιο βρισκεστε μεσα στο συμβολαιο. Οσο πιο κοντα στην αρχη του συμβολαιου, γινει η διακοπη, τοσο μικροτερο θα ειναι και το ποσο.
4. Πρεπει να υπαρχει σταθερη γραμμη Cosmote με πακετο Double Play 24/30/50 MBPS (και να μην υπαρχει βοηθητικο νουμερο MSN) για να μπορεσετε να παρετε την υπηρεσια. Δεν διατιθεται σαν αυτονομο το Speed Booster.

Spoiler

Το Speed Booster ειναι ουσιαστικα ενα ρουτερ με μια sim μεσα. Αλλαζετε το ρουτερ που εχετε τωρα με το καινουριο του Speed Booster.
Εμπορικα ειναι προσθετη υπηρεσια και οχι αυτονομη...τωρα τεχνικα, αν καποιος παει και βαλει μετα στην γραμμη του ενα αλλο απλο ρουτερ και παρει το ρουτερ του Speed Booster σε αλλο χωρο να το βαλει στην πριζα μονο του....δεν ξερω τι θα γινει :) 

 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδω παλεύουμε για τα 10 mbps στις ταράτσες :P και μας λέει ο ΟΤΕς για αποδέσμευση πάρτε πρόγραμμα 100 MBPS ;

Φυσικά και με έχουνε πιάσει κότσο όταν τους πληρώνω 50 παίρνω τα μισά και τα υπόλοιπα με booster ......Και αλλού χειρότερα ... πχ forthnet που παλεύω με ζεύγος που έχει υπόταση κάτι χρονια .  - Άκουσα ότι υπάρχουν περιπτώσεις που δουλεύουν το booster σε ακτίνα μέχρι αρκετών χιλιόμετρων από το σταθερό   ισχύει ;

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω λίγο για την υπηρεσία. Μέσα στο σπίτι δεν έχω καλό σήμα cosmote ( για αυτό έχω το τέλειο σήμα της cosmote , που έχει καταργηθεί πλέον ).

Έξω όμως πιάνει 4g. Η υπηρεσία speed booster λειτουργεί μόνο με το huawei και όποιο σήμα 4G/3G πιάνει στο σημείο που θα τοποθετηθεί ή υπάρχει και κάποια εξωτερική κεραία που συνδέεται με το ρούτερ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, divo είπε

Σωστος!! Στην αγορα απο καταστημα δεν υπαρχει υπαναχωρηση εκτος αν υπαρχει στους ορους της αιτησης ....που μεχρι στιγμης δεν εχω δει καμια να το γραφει..

Επισης για να ξερεται το 6,74 ειναι τιμη προσφορας. Η τιμη του ειναι στα 27 ή 29 δεν θυμαμαι ακριβως. Η επιστροφη σημαινει  και σπασιμο συμβολαιου που ειναι αναλογο της κινητης. Δλδ αν το κρατησεις 1 μηνα πληρωσεις το υπολοιπο της προσφορας δλδ 27-4.74=.....

Ευχαριστώ, αυτό το κρατάω, γιατί σε κάποιον τον είπαν ότι δεν μπορούν να υπολογίσουν "ακριβώς" το σπάσιμο του συμβολαίου... κάπου 200-300€ τον είπαν και τρελάθηκε 😂.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Nikosmile είπε

Ευχαριστώ, αυτό το κρατάω, γιατί σε κάποιον τον είπαν ότι δεν μπορούν να υπολογίσουν "ακριβώς" το σπάσιμο του συμβολαίου... κάπου 200-300€ τον είπαν και τρελάθηκε 😂.

Περιπου 18 ευρω ανα μηνα βγαινει με αποκορυφωμα τον 18ο μηνα (δλδ 18*18).
Στο τελευταιο 6μηνο αλλαζει και αρχιζει να μειωνεται παλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ADSL μέχρι 24 και πιάνω 5.5. Στο κινητό μόνιμα φουλ 4G, και με speedtest μου έβγαλε 41mbps. Τα 100γίγα 4G δεν τα σκέφτομαι καν, θα φύγουν άκλαυτα. Πήρα να ρωτήσω στην κοσμοτε 3 φορές, με 3 διαφορετικά ατομα. Και οι τρείς μου λένε πως μετά τα 100γίγα πρέπει να αγοράσω έξτρα πακέτο. Τους λέω στο site γράφει πως μετά τα 100 πέφτει σε ταχύτητα ως 15. Όχι μου λένε πρέπει να βάλετε έξτρα πακέτο και πως με την ταχύτητα που έχετε θα δουλεύει συνεχώς και δεν σας συμφέρει. Μετά μπαίνω εδώ και διαβάζω άλλα. Άντε εγω τώρα να τους εμπιστευτώ. Σκέφτομαι να κάνω την κίνηση να το λίωσω στην αρχή να περάσω τα 100 και άμα δεν μου κάνει το ακυρώνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, DrunkKiddo είπε

ADSL μέχρι 24 και πιάνω 5.5. Στο κινητό μόνιμα φουλ 4G, και με speedtest μου έβγαλε 41mbps. Τα 100γίγα 4G δεν τα σκέφτομαι καν, θα φύγουν άκλαυτα. Πήρα να ρωτήσω στην κοσμοτε 3 φορές, με 3 διαφορετικά ατομα. Και οι τρείς μου λένε πως μετά τα 100γίγα πρέπει να αγοράσω έξτρα πακέτο. Τους λέω στο site γράφει πως μετά τα 100 πέφτει σε ταχύτητα ως 15. Όχι μου λένε πρέπει να βάλετε έξτρα πακέτο και πως με την ταχύτητα που έχετε θα δουλεύει συνεχώς και δεν σας συμφέρει. Μετά μπαίνω εδώ και διαβάζω άλλα. Άντε εγω τώρα να τους εμπιστευτώ. Σκέφτομαι να κάνω την κίνηση να το λίωσω στην αρχή να περάσω τα 100 και άμα δεν μου κάνει το ακυρώνω

Τα ίδια μου είπαν και εμένα στο 13888 δυο διαφορετικά άτομα. Μέτα την κατανάλωση του όγκου επανέρχεσαι την ταχύτητα που έχει η σταθερή γραμμή.

Για αυτόν τον λόγο δεν το έβαλα.

Επεξ/σία από Damned7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλο το thread είναι μια ανακύκλωση των ιδίων πραγμάτων. 

1) προσωπικά δεν εμπιστεύομαι τα άτομα. Ισχύει ότι μετά τα 100 πέφτει στα 15 χωρίς όριο χρήσης. 

2) όσοι συνεχίζεται και λέτε ότι δίνει 100 mbps, είστε λογικά και τα άτομα που πιστεύετε ότι από την ώρα που έχετε 24αρα σύνδεση, πρέπει υποχρεωτικά να σας δώσουν 24 mbps. 

Επεξ/σία από overpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, kid είπε

Σε εταιρικό double play 4mbps γίνεται;

Πρεπει να γινει πακετο με 24αρι για να δοθει και το Speed Booster. (*Να μην εχει στατικη IP ομως*)
 

Επεξ/σία από Orpheas1992
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μίλησα με μια κοπέλα στο 13888 Αναστασία λεγετε ήταν ενημερωμένη για το θέμα και μου είπε ότι μετά την κατανάλωση του όγκου έχεις την ταχύτητα από την σταθερή γραμμή + 15Mbps από το booster οπότε το έβαλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φταινε τα παιδια που δεν τα ενημερωνει κανενας....

Εδω παντως το γραφει ξεκαθαρα https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/new_speed_booster.html 
"Έχω περιορισμό στην κατανάλωση δεδομένων μέσω του COSMOTE Home Speed Booster;

Παρέχονται απεριόριστα δεδομένα κινητής προς χρήση από το COSMOTE Home Speed Booster! Υπάρχει πολιτική ορθής χρήσης στα 100GB/μήνα οπότε και η ταχύτητα κινητής μειώνεται στο μέγιστο 15Mbps downlink."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σημερα το εβαλα κι εγω κι ευχαριστω τον OP

Οσον αφορα για το τι γινεται μετα τα 100Gb ενας ευγενικος υπαλληλος μου ειπε οτι οι προηγουμενες συσκευες δεν υποστηριζαν αυτο. Οι νεες συσκευες μετα την καταναλωση των 100GB δινουν 15Mbps. 

Ποσο χρονο σας πηρε για να συγχρονισει το 4G? Το εχω κανενα μισαωρο ήδη ανοιχτο

Επεξ/σία από yansta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...