Προς το περιεχόμενο

Avengers: Endgame


overpower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Sethiros είπε

Αρα η ταινία θα είναι έπος. Ποτέ δεν εμπιστεύομαστε τους comic fans. Νόμος. 

Νόμος είναι να μην τους εμπιστεύεσαι στις καλές κριτικές και στις φανφάρες..... ο σωστός οπαδός των κόμιξ κρίνει αυστηρά...

Τώρα αν θες να δεις εφέ, να φας ποπ-κορν, να γελάσεις, να χειροκροτήσεις, να περάσεις καλά 3 ώρες και να κάνεις χαβαλέ.... τότε θα είναι έπος...

Γούστα είναι του καθενός..... όπως και εγώ θα κρίνω άλλες ταινίες διαφορετικά.... 

Επεξ/σία από IcemanGr71
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμενα μου αρεσε πολύ η ταινια. Ειχε αρκετο χιουμορ, όχι τοση δραση αλλα δεν με χαλασε οση ειχε και το πηγε αρκετα προς το συναισθημα. Κατι που θεωρω αρκετα σωστο μιας και είναι αυτή με την οποια κλεινει ενας τεράστιος κυκλος. Την χαρηκα πολύ σε γενικες γραμμες. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, IcemanGr71 είπε

Για κάποιον φανατικό των κόμιξ, super heroes, Marvel ... κτλ. που δεν το βλέπει με παρωπίδες... δεν θα τον ικανοποιήσει...

Αυτός είναι που φοράει παρωπίδες, γιατί το βλέπει ως πιστή απόδοση των κόμιξ στη μεγάλη οθόνη, αντί να το κρίνει με κινηματογραφικά κριτήρια και μόνο.

Επίσης, διαφωνώ στο ότι η πρώτη πράξη ήταν η χειρότερη, επειδή ήταν αργή. Η χειρότερη ήταν η δεύτερη, το μάζεμα. Νόμιζα ότι έβλεπα making of, εντελώς ασύνδετη σε κάποια σημεία. Γενικώς, υπήρχαν σημεία που χαρακτηρίζονταν από μια αδιανόητη ελαφρότητα, ενώ άλλες στιγμές ήταν πραγματικά επικές.

Από εμένα 7/10 και ένα μεγάλο αλλά.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, kirileman είπε

Αυτός είναι που φοράει παρωπίδες, γιατί το βλέπει ως πιστή απόδοση των κόμιξ στη μεγάλη οθόνη, αντί να το κρίνει με κινηματογραφικά κριτήρια και μόνο.

Εξήγησε μου τι εννοείς " κινηματογραφικά κριτήρια"???? Εφέ εννοείς???

Εγώ μιλώ και λέω ότι δεν είχε την δράση που θα έπρεπε, υπήρχαν ασυναρτησίες πολλές, η πλοκή  δεν...

Πως δηλαδή πρέπει να κρίνεις μία ταινία???? Από τα εφέ ή από την πλοκή, το αν σε κρατά σε αγωνία, αν σε συναρπάζει η ερμηνεία των ηθοποιών κτλ...

Εδώ μιλάμε για ταινία δράσης.... φαντασίας..... και δυστυχώς οι οπαδοί το κρίνουν αλλιώς.... όπως εγώ κρίνω αλλιώς το θέατρο, την ζωγραφική κτλ...

Και φυσικά ΔΕΝ το κρίνω σαν πιστή απόδοση των κόμιξ.... μην πέφτετε όλοι σε αυτή την "τάχα" μου παγίδα.... έλεος....

π.χ. Εμένα προσωπικά το "The Shape of Water" δεν άξιζε..... πολύ μούφα και χάλια ταινία.... δεν άξιζε με τίποτα το οσκαρ.... γούστα είναι αυτά... μην πω για το Roma... κοιμάσαι όρθιος.... fast forward πατάς συνέχεια !!!!!!!!!!!!!!

Επεξ/σία από IcemanGr71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, IcemanGr71 είπε

Εξήγησε μου τι εννοείς " κινηματογραφικά κριτήρια"???? Εφέ εννοείς???

Δες τις κατηγορίες των Όσκαρ αν δεν καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, kirileman είπε

Δες τις κατηγορίες των Όσκαρ αν δεν καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Εδώ γελάμε..... τα οσκαρ την τελευταία δεκαετία είναι για ... μην πω τίποτα..... 

Δίνονται με άλλα κριτήρια !!!!!!!!!!!! Καθόλου αξιοκρατικά ....

Άμα είχαμε μία ταινία με λεσβίες, μαύρους σκλάβους, λευκούς σαδιστές, ερωτικό τρίγωνο άντρα με τρανς και ... μίας κατσίκας.... θα έπαιρνε το ΟΣΚΑΡ καλύτερης ταινίας !!!!!!!!!!

Θες να δεις ταινίες.... δες Αcrimony, Toc Toc (ισπανικό), The Boy Who Harnessed the Wind, A Prayer Before Dawn, Τ-34 (ρώσικο) .... δεν θα προταθούν ποτέ για οσκαρ αλλά... 

Επεξ/σία από IcemanGr71
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, IcemanGr71 said:

Εδώ γελάμε..... τα οσκαρ την τελευταία δεκαετία είναι για ... μην πω τίποτα..... 

Δίνονται με άλλα κριτήρια !!!!!!!!!!!! Καθόλου αξιοκρατικά ....

Δεν σου λεει να δεις ποιος τα παίρνει, αλλά τι κρίνουν...

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι και εγω απο αυτους που δεν ξετρελαθηκαν με την ταινια...

 

απο εδω και κατω θα εχει μικρα SPOILERS για οσους ισως θελουν εντελως ανοθευτη την εμπειρια, αλλα γενικα δεν ειναι σποιλερ αλλα μεμονομενα πραγματα...

Spoiler

 

κατ αρχην και σε μενα η γενικη αισθηση ηταν λιγο μεεεεεχ, η πρωτη ωρα ηταν πραγματικα για υπνο, επιασα τον εαυτο μου να βαριεται...για να ειμαι ειλικρινης το χαηπ ηταν πολυ υψηλο και οι προσδοκιες μου αντιστοιχα μεγαλες οποτε δε ξερω κατα ποσο αυτο επηρεασε το πως ειδα την ταινια. Στην πρωτη φαση που συναντησαν τον θανο, η καταληξη ηταν απροσδοκιτη οποτε ειπα οκ, εδω ειμαστε, θα μας τα φερουν ολα τουμπα, αλλα δυστυχως μετα απο αυτο δεεεν...καμμια σκηνη δεν ηταν ιδιαιτερα καθηλωτικη η με εντονη συναισθηματικη φορτιση, το στορυ με το σοουλ στοουν ηταν απλα αστειο (ψευτορομανς μεταξυ χοκ αη και μπλακ γουιντοου), γενικα η συγκριση με την πρωτη ταινια κανει παντου τη δευτερη να μπαζει...πχ στο σοουλ στοουν στην πρωτη ταινια τα συναισθηματα ηταν πολυ πιο αληθινα και πολυ πιο εντονα...

 

γενικα επισης δε μου αρεσε το πως παρουσιασαν τον θανο...στην πρωτη ταινια τον ειχαν στησει τελεια, τον συμπαθουσες κιολας και ειχε βαθος σαν χαρακτηρας, στη δευτερη τον παρουσιασαν σαν εναν μανιακο πιθηκο, σα να ειναι εντελως αλλος απο τον θανο της πρωτης ταινιας...η τελικη μαχη επισης εμπαζε απο παντου, ομοιως ξενερωσα με τη σκηνη που ηταν ολες οι γυναικες μαζεμενες μαζι (ελεος), η σκηνη που η καπτεν μαρβελ κρατουσε το χερι με τα πετραδια ανοιχτο για πλακα ηταν εντελως ακυρη δηλαδη πιο δυνατη απο τον θανο με ολα τα πετραδια (???), αλλα παρ ολα αυτα οταν της εριξε μονο με τον παουερ στοουν την εστειλε (οτι να ναι δηλαδη), ο θορ αχρηστος και με το στορμ μπρεικερ δε μπορουσε να κανει καλα τον θανο χωρις τα πετραδια ενω στην προηγουμενη ταινια του αλλαξε τα φωτα...γενικα η μοναδικη σκηνη που ενιωσα ενταση ηταν οταν ο θανος ξαναεβαλε το γαντι και ειπα οτι, σιτ τι θα γινει τωρα, αλλα φροντισαν να το γαμησουν και να το κανουν κωμικο με την καπτεν μαρβελ...

 

τεσπα, δεν λεω οτι δεν αξιζει να την δεις στο σινεμα, αλλα δεν ηταν και αυτο που περιμενα...προσωπικα ηθελα να ηταν ανταξια απλως της πρωτης αλλα φανηκε σαν λιγο βιαστικη προσπαθεια, σε σχεση με το πρωτο μερος τουλαχιστον...

 

και εγω πανω απο 7/10 κανενα λογο δε θα εβαζα, και αμα ημουν και λιγο κακος θα το εριχνα και στο 6,5 , μονο και μονο γιατι ειχαν δημιουργησει τρελο χαηπ το οποιο ομως δε συνοδευτικε απο μια εξισου καλη ταινια...

 

 

  • Like 10
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Sethiros είπε

Είναι ενδεικτικό το τι σε ενόχλησε σε ταινίες που πήραν όσκαρ. Πάω να πληρωθώ από τον Σόρος.

Φίλε μου μιλάς με άνθρωπό που είχε σχέση χρόνια με κοπέλα από Ασία στο παρελθόν και άνθρωπο που οι φίλοι του δεν είναι μόνο από Ευρώπη....  Απλά αναφέρω ότι για να πάρει μία ταινία οσκαρ πρέπει να θίξει θέματα, τα οποία μάλιστα ενοχλούν και τους ίδιους στους οποίους αναφέρετε .....  

Το avatar μου το είδες μήπως??????

Σταματάω.... γιατί είμαι εντελώς off topic .... 

Επεξ/σία από IcemanGr71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ωραία ξεκίνησαν οι αντιδράσεις, αλλά μετά το baiting ανέβηκαν οι τόνοι και φοβάμαι ότι θα βλέπουμε το τόπικ από την κλειδαρότρυπα πάλι...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα κόμικς δεν τα έχω διαβάσει 

Λοιπον αυτο που έγραψα χτες περι έπους , ηταν ο,τι μου έμεινε ως εντύπωση μετά το τέλος της προβολής. Το hype ηταν μεγάλο. Ως fan του είδους περίμενα με ανυπομονησία να δω την κατάληξη του όλου ντράβαλου.

Και τι είδα? Είδα ενα χτίσιμο της πλοκής με ρυθμούς που σε καμία περίπτωση δε φάνηκαν αργοί. Είδα σύνδεση με πριν που θα επέτρεπε ακόμα και σε έναν ασχετο να καταλάβει τι είχε γίνει. Κατα τη δίκη μου άποψη η ταινία δεν έκανε κοιλιά σε κανενα σημείο Κ ηταν τόσο μέγαλη όσο έπρεπε για να στα πει ολα.

Ειδαμε συναίσθημα, είδαμε χιούμορ, είδαμε τρομερό Θορ και ΕΠΙΚΗ μάχη. Το τέλος ειναι στενάχωρο ναι, όπως έχει ήδη γραφτεί.

Σε αρκετές σκηνές ο κόσμος χειροκρότησε, είχε ενα wow factor που σε έκανε αβίαστα να πεις ναι ρε φίλε!! 

Δεν μπορω να περιμένω κατι καλύτερο απο ταινία του είδους. Και δράση και ματιά στην ψυχή των χαρακτήρων, και χιούμορ και ατάκες και εφέ και ξύλο και ολα!

Εμπειρια απο sfera στα village επισης πολυ ανώτερη απο τις άλλες αίθουσες. Και το 3d άξιζε.

Γενικα μετά απο αυτήν την ταινία οι υπόλοιπες θα ξεκινάνε ενα κλικ παρακάτω. 

Θα ειναι ταινία σταθμός για τους λάτρεις του είδους, θα ειναι σημείο αναφοράς, θα σπάσει ταμeία και θα τη βλέπουν με κυάλια στη dc. 

Επεξ/σία από margaritagr
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πω άρχισε η μάχη των Comments. 

Από το πρωτο Avengers δε τρελαίνομαι με τη σειρα ταινιών προσωπικά. Καλές για κάτι χαλαρό αλλά και πάλι μου φάνηκε υπερβολική η προβολή τους τόσα χρόνια, δε ξέρω ίσως επειδή μαρεσουν περισσότερο της DC οι χαρακτήρες που είναι πιο σκοτεινοί; Γενικά για κάποιον που ακόμα κ το Infinity war του φάνηκε απλά οκ αξίζει ή να περιμένω την θείου κυκλοφορία;

Παρεμπιπτόντως το netflix Marvel πχ DAREDEVIL, PUNISHER μαρεσε άπειρα όπως και το Sony Marvel universe.

 

Btw , έχω δει όλες τις ταινίες marvelικες με τις καλύτερες για μενα

1-2 Iron man

1ο Cap. America + winter soldier

Guardians of the Galaxy

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...