Προς το περιεχόμενο

Avengers: Endgame


overpower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Sethiros είπε

Είσαι και ρατσιστάκος βλέπω οπότε δένει άψογα το γλυκό. 

Αφηστε αυτους τους χαρακτηρισμους, διοτι ...,  αφ' ενος -και κυριως- ειναι εκτος θεματος, και αφ 'ετερου, ο χαρακτηρισμος αυτος ειναι απο μονος του τοσο φαυλος και ηλιθιος, που δεν θα επρεπε καν να υπαρχει σε λεξικο....!!!  το ζητουμενο δεν ειναι να ειμαστε ή να μην ειμαστε ρατσιστες, αλλα να ειμαστε Ανθρωποι...!!  

 

 

ΟΝ ΤΟΠΙΚ... εγω θα αφησω να κοπασει λιγο η τρικυμια, και να κατσω μετα το πασχα να την δω με ηρεμια... !!!  θα προσπαθησω να αποφυγω οσα σποιλερ μπορω, για να την απολαυσω οσο το δυνατον περισσοτερο..!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
1 minute ago, cmad said:

Δεν ήταν καλό το 3d στην sfera?

Δεν ήταν τπτ σπουδαίο το 3d του Endgame γενικότερα. Για μένα θα ήταν καλύτερο να ήμουν στη Sphera με 2D (4K HDR) και Dolby Atmos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, margaritagr είπε

Τα κόμικς δεν τα έχω διαβάσει 

Λοιπον αυτο που έγραψα χτες περι έπους , ηταν ο,τι μου έμεινε ως εντύπωση μετά το τέλος της προβολής. Το hype ηταν μεγάλο. Ως fan του είδους περίμενα με ανυπομονησία να δω την κατάληξη του όλου ντράβαλου.

Και τι είδα? Είδα ενα χτίσιμο της πλοκής με ρυθμούς που σε καμία περίπτωση δε φάνηκαν αργοί. Είδα σύνδεση με πριν που θα επέτρεπε ακόμα και σε έναν ασχετο να καταλάβει τι είχε γίνει. Κατα τη δίκη μου άποψη η ταινία δεν έκανε κοιλιά σε κανενα σημείο Κ ηταν τόσο μέγαλη όσο έπρεπε για να στα πει ολα.

Ειδαμε συναίσθημα, είδαμε χιούμορ, είδαμε τρομερό Θορ και ΕΠΙΚΗ μάχη. Το τέλος ειναι στενάχωρο ναι, όπως έχει ήδη γραφτεί.

Σε αρκετές σκηνές ο κόσμος χειροκρότησε, είχε ενα wow factor που σε έκανε αβίαστα να πεις ναι ρε φίλε!! 

Δεν μπορω να περιμένω κατι καλύτερο απο ταινία του είδους. Και δράση και ματιά στην ψυχή των χαρακτήρων, και χιούμορ και ατάκες και εφέ και ξύλο και ολα!

Εμπειρια απο sfera στα village επισης πολυ ανώτερη απο τις άλλες αίθουσες. Και το 3d άξιζε.

Γενικα μετά απο αυτήν την ταινία οι υπόλοιπες θα ξεκινάνε ενα κλικ παρακάτω. 

Θα ειναι ταινία σταθμός για τους λάτρεις του είδους, θα ειναι σημείο αναφοράς, θα σπάσει ταμeία και θα τη βλέπουν με κυάλια στη dc. 

 

 

Spoiler

νομιζω πως εισαι εντελως υποκειμενικη...οκ δεκτο να σου αρεσε η ταινια, το καταλαβαινω? αλλα χτισιμο πλοκης? δεν εκανε κοιλια η ταινια? μας εδειχναν οτι ο ironman παλευε να γυρισει στη γη ενω πολυ απλα μπορουσαν να μας τον εδειχναν ηδη εκει?

δεν εκανε κοιλια που μας εδειχνε τον πιο αδιαφορο εβερ χαρακτηρα hack eye να κανει στον σκορπιον απο το μορταλ κομπατ χωρις λογο η την εξισου αδιαφορη black widow να κανει την συντονιστρια?

το οτι μας εδειχνε τον τονυ να μιλαει με τον πατερα του που δεν τον εχουμε ξαναδει ποτε και ουτε υπηρχε και ενδιαφερον να μας τον δειξουν? που παρελειψαν αλλα πραγματα οπως να μας δειξουν πως ''δημιουργηθηκε'' ο προφεσορ χαλκ? που ο θανος απο τον απολυτο κακο τον εκαναν χειροτερο απο εκεινον που ηταν ο τυπος με τις φλογες στο ironman?

 

o θορ σε τι ηταν επικος? στο να κανεις τον dude big lebowski η στο να κανει τον σακο του μποξ του θανου?

 

Επεξ/σία από hakunamatata
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου άρεσε πολύ

Spoiler

Και στην αρχή με τους ήρωες ανθρώπινους - κατεστραμένους (ακόμα και ο "νικητής" ) και στο τέλος με το συγκινητικό κλείσιμο μιας ολόκληρης εποχής. H μάχη ήταν εξαιρετική, το χιούμορ εκτός λίγων εξαιρέσεων σε σωστό timing. Λατρεψα μπακα Thor.

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι comic fan και διαφωνώ εντόνως με το να κρίνουμε το fiction/fantasy ως science fiction αλλά ακόμη και το science fiction, είναι fiction. Και είναι ειρωνικό να μην προβληματιζόμαστε για τα περισσότερα αξιώματα του universe (μαγικής τεχνολογίας arc reactor, πράσινος τύπος που μεταμορφώνεται, ο θεός του κεραυνού με το μαγικό σφυρί) και να ψάχνουμε να βρούμε τα ενδεχόμενα σφάλματα που απορρέουν από την αφήγηση σε μια ταινία. Ή δέχεσαι την αφήγηση ως κάτι φανταστικό και αφήνεις να σε συνεπάρει το έπος, ή πιάνεις κιμωλία και κάνεις debunk το MCU από την πρώτη του ταινία. Έχει πλάκα αυτή η στάση, του να λες "Μα καλά, μπορεί ο Hulk να κάνει το τάδε;!;!;!" αγνοώντας το παράδοξο της ίδιας της ύπαρξής του.

Στα της ταινίας: Μακάρι να την ξεχνούσα για να πάω να την ξαναδώ. Από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό με κάρφωσε στην οθόνη. Πείτε με πεζό ή παιδάκι ή όπως θέλει ο καθένας, αλλά αν αυτή η μυθοπλασία δεν είναι για να μας κάνει να νιώθουμε παιδιά και πίου πίου, τότε πραγματικά δεν ξέρω τί εξυπηρετεί.

Και κάποια spoilers:

Το στοιχείο του time travel ήταν δεδομένο οτι θα προέκυπτε αλλά πραγματικά δεν περίμενα τον τρόπο που εμφανίστηκε η απειλή στο σήμερα. Αυτό το plot element της σύνδεσης της 2014-nebula με την timetraveling Nebula με εξέπληξε.



2-3 πράγματα με ξίνισαν στην ταινία. Πρώτα πρώτα, η απουσία των 4 childern of Thanos (και κυρίως του Maw) από την μάχη, αλλά ακόμη και η παρουσία τους ήταν βραχύβια και τελειώσαν πολύ εύκολα μαζί τους. Σε αυτό, συνδυάζω και την υπερβολική δύναμη/ικανότητα κάποιων χαρακτήρων. Π.χ. του Falcon που από εκεί που πυροβολούσε με Uzi, ξαφνικά σκοτώνει τέρατα με τα φτερά σαν να μην είναι τίποτα, ή της Pots/Rescue που ως εκ θαύματος φαινόταν να έχει εμπειρία μάχης σε βαθμό που συνδυαζόταν με τον Ironman. Επίσης, ήταν τουλάχιστον cringe η επέλαση των γυναικών του Universe από το πουθενά, και νομίζω δεν εξυπηρετεί και τον σκοπό που επιδίωκαν οι οραματιστές του (κατ'εμέ σκοπός είναι η σύνθεση και η ανάμιξη σαν ισότιμα μέλη στην ομάδα, όχι ο διαχωρισμός σε άντρες-γυναίκες. Και νομίζω στο πρώτο τα πάμε καλά όπως και να 'χει).

Ηδονή με την εμφάνιση των ενισχύσεων, συγκίνηση με τον θάνατο του Ironman, ανταμοιβή το οτι ο Cpt χρησιμποίησε το Mjolnir




11/10 για μένα, θα την έβλεπα 3000 φορές
  • Like 9
  • Thanks 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, hakunamatata είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

 

το οτι μας εδειχνε τον τονυ να μιλαει με τον πατερα του που δεν τον εχουμε ξαναδει ποτε και ουτε υπηρχε και ενδιαφερον να μας τον δειξουν?

σε αυτο διαφωνώ σε προηγούμενα ο Σταρκ είχε αναφορές με απέχθεια στο πάτερα του πόσο σκληρός κ απόν ήταν 

ο τονυ τώρα έκανε οικογένεια παιδί μετα απο 10 χρονια κ όσο κ να θελε να δώσει χρονο το σαράκι δεν τον άφηνε  

γνωρίζοντας τον βλέπει, οτι πρακτικά πανω κατω ειχε ιδια λογικη ζωης με τον πατερα του και έδειξε ότι κατάλαβε οτι ήταν λάθος που χε τέτοια εικονα γτ το βλέπε σα παιδί , δες το κ σαν να μπαίνουν τα πράγματα σε σειρά ψυχολογικά πριν πεθάνει για να φύγει ήρεμος

πρακτικα θεωρω με τον τονυ κ τον captain america απλα τους κλεισανε σαν ηρωες με τις 2 ιστοριες αυτες - συνάντηση πατερα του , γαμος ερωτας του captain το 1940 -

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, sndev είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

σε αυτο διαφωνώ σε προηγούμενα ο Σταρκ είχε αναφορές με απέχθεια στο πάτερα του πόσο σκληρός κ απόν ήταν 

ο τονυ τώρα έκανε οικογένεια παιδί μετα απο 10 χρονια κ όσο κ να θελε να δώσει χρονο το σαράκι δεν τον άφηνε  

γνωρίζοντας τον βλέπει, οτι πρακτικά πανω κατω ειχε ιδια λογικη ζωης με τον πατερα του και έδειξε ότι κατάλαβε οτι ήταν λάθος που χε τέτοια εικονα γτ το βλέπε σα παιδί , δες το κ σαν να μπαίνουν τα πράγματα σε σειρά ψυχολογικά πριν πεθάνει για να φύγει ήρεμος

πρακτικα θεωρω με τον τονυ κ τον captain america απλα τους κλεισανε σαν ηρωες με τις 2 ιστοριες αυτες - συνάντηση πατερα του , γαμος ερωτας του captain το 1940 -

Spoiler

η ταινια δεν ειχε τιποτα ασχετο, σιγουρα, και προφανως ειχαμε ξαναδει αναφορες για τον πατερα του...θα μπορουσαν σε αυτον τον χρονο να μας εδειχναν αλλα πραγματα οπως προφ χαλκ, τι εκανε ο θορ τα χρονια που ηταν μονος, τι εκανε ισως η καπτεν μαρβελ, γενικα υπηρχαν και αλλα πραγματα...εγω τουλαχιστον, νιωθω πως ο επιλογος δεν ηταν ανταξιος ουτε του κτισιματος που εγινε τοσα χρονια αλλα φυσικα ουτε με το προηγουμενο κομματι της ιδια ταινιας, δηλαδη το infiniry war...

 

τις καλες ταινιες τις βλεπω παντα και 2η φορα στο σινεμα...το εντγκειμ δε νιωθω την αναγκη να το ξαναδω....πιο πολυ μου εμοιαζε εναν βολικο επιλογο (τελειωνουμε τα συμβολαια, φτιαχνουμε λιγο το εδαφος για τις επομενες ταινιες), παρα με εναν καλο επιλογο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, hakunamatata said:

νιωθω πως ο επιλογος δεν ηταν ανταξιος ουτε του κτισιματος που εγινε τοσα χρονια αλλα φυσικα ουτε με το προηγουμενο κομματι της ιδια ταινιας, δηλαδη το infiniry war...

Δλδ σου άρεσε η όλη φάση του IW που σε κάθε "σκηνή" τα πράγματα εξελισόντουσαν πιο γρήγορα κι απο διάροια σε γαστρεντερίτιδα επειδή δεν υπήρχε απαιτούμενος χρόνος για "στήσιμο" ας πουμε? Περάστε σκουπίστε τελείωσατε ήταν σχεδόν όλη η ταινία...

  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Δλδ σου άρεσε η όλη φάση του IW που σε κάθε "σκηνή" τα πράγματα εξελισόντουσαν πιο γρήγορα κι απο διάροια σε γαστρεντερίτιδα επειδή δεν υπήρχε απαιτούμενος χρόνος για "στήσιμο" ας πουμε? Περάστε σκουπίστε τελείωσατε ήταν σχεδόν όλη η ταινία...

 

Spoiler

δεν ειναι ετσι ακριβως τα πραγματα...κατα τη γνωμη μου το IW ειχε περισσοτερα απλα πραγματα, πιο ουσιαστικα, και σε λιγοτερο χρονο...το EG ηταν πιο φλυαρο, πιο ανουσιο, και κατα τη γνωμη μου, εκανε και κακο στο χτισιμο των προηγουμενων ταινιων...με ragnarok και IW ο θορ ανεβηκε επιπεδα, και στο EG ηταν χειροτερος απο τον vision...ο θανος ηταν ενας απο τους καλυτερους villains που παρουσιαστηκε σε μια τετοια ταινια, με πολυ ιδιαιτερη κριση πραγματων (πληγωθηκε με το soul stone, δεν του αρεσε ο αφανισμος του μισου πληθυσμου αλλα το εκανε επειδη το θεωρουσε αναγκη, αφησε τον ironman να ζησει και τον αναγνωρισε κιολας) και στο EG ηταν απλα ενας μπαμπουινος σαν τον χαλκ που απλα μιλαγε λιγο παραπανω και εδερνε (θα μπορουσαμε να ειχαμε αντιστοιχη σκηνη με τον captain america και τον θανο οπου θα αναγνωριζε την αξια του, δε θα ελεγε οτι θελει να τα κανει ολα λιμπα γιατι απλα γουσταρει κλπ)

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, hakunamatata είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

η ταινια δεν ειχε τιποτα ασχετο, σιγουρα, και προφανως ειχαμε ξαναδει αναφορες για τον πατερα του...θα μπορουσαν σε αυτον τον χρονο να μας εδειχναν αλλα πραγματα οπως προφ χαλκ, τι εκανε ο θορ τα χρονια που ηταν μονος, τι εκανε ισως η καπτεν μαρβελ, γενικα υπηρχαν και αλλα πραγματα...εγω τουλαχιστον, νιωθω πως ο επιλογος δεν ηταν ανταξιος ουτε του κτισιματος που εγινε τοσα χρονια αλλα φυσικα ουτε με το προηγουμενο κομματι της ιδια ταινιας, δηλαδη το infiniry war...

τις καλες ταινιες τις βλεπω παντα και 2η φορα στο σινεμα...το εντγκειμ δε νιωθω την αναγκη να το ξαναδω....πιο πολυ μου εμοιαζε εναν βολικο επιλογο (τελειωνουμε τα συμβολαια, φτιαχνουμε λιγο το εδαφος για τις επομενες ταινιες), παρα με εναν καλο επιλογο

απο τη στιγμη που πρέπει να "λήξεις" 2 χαρακτήρες που έχουν φανατικό κοινό ασχολησε λίγο περισσότερο με αυτούς. ο επίλογος ηταν αυτος που ηταν κ δε μπορούσε να ταν διαφορετικός γτ ισως βγουν νέες ταινιες με hulk thor σιγουρα με capain marvel θεωρώ οπότε θα αρμεξουν απο εκεί δίνοντας ολες αυτες τις πληροφοριες,  γτ ισως αν βαζανε κ αλλα θα κλείναμε 4ορο + που δεν είναι κ απλό για το θεατη , συμφωνώ οτι ειναι βολικος επίλογος αλλά δεν ήταν άσχημος για να χαιρετίσουμε σα κοινό 2 ήρωες  , ουτε εγω νιωθω την αναγκη να το ξανα δω κ εμενα εν τελη νομιζω το infinity war μαρεσε περισσότερο σα πλοκή αλλα αναρωτιεμαι κ εγω ο ιδιος σε 3ς ωρες ποσα να χωρεσεις .. κ αν τα βαλεις πόσα αλλα θα ζητάμε να χωρέσουν πάλι 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, hakunamatata said:

δεν ειναι ετσι ακριβως τα πραγματα...κατα τη γνωμη μου το IW ειχε περισσοτερα απλα πραγματα, πιο ουσιαστικα, και σε λιγοτερο χρονο...

Αφού έτσι ήταν ο ρυθμός στο IW, όσο πιο γρήγορα γίνεται για να καταφέρουμε να τα χωρέσουμε μέσα στην χρόνο που έχουμε. Εμένα μου κακοφανηκε τρομερά αυτό και γι' αυτό έγραψα σε προηγούμενο post ότι ήταν ήταν πχ 3 με 3.5 ώρες το IW μπορεί να ήταν καλύτερο (για μένα), διότι δεν θα είχε αυτό το ρυθμό.

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...