Προς το περιεχόμενο

Η Airbnb θα ξεκινήσει να σχεδιάζει και να κατασκευάζει σπίτια


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σαν την κομπίνα του νεο-Ελληνικού κράτους με τους σφραγιδοπατητές αντί μηχανογράφησης (που είναι φθηνή και εφικτή από την δεκαετία του 80) δεν έχει!

(Οι σφραγιδοπατητές βγάζουν σε έναν χρόνο όσα βγάζουν για παράδειγμα οι iOS developers - από τους ικανότερους ανθρώπους στον πλανήτη - σε έναν χρόνο!)

Επεξ/σία από skiabox
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σαν συνεργάτης της booking 2 έτη και έχοντας κανει απόπειρα και με airbnb μπορω να πω η νύχτα με την μέρα. 

Ουτε μια βδομάδα δεν αντεξα απο του όρους και τις μπούρδες που έστελναν κάθε μερα οι της airbnb..... 

Μου λέγανε οτι δίνω ακριβά το σπίτι, λουξ επιπλωμένο 60τμ 80μ απο θάλασσα και να το δίνω 9-15 ευρώ την μέρα!!!!!!!! 

Με την booking το δίνω Αύγουστο 40€ την βραδυα..... 

Στείλε ρε airbnb 100.000.000 κιβώτια προφυλακτικά στις ασιατικες χώρες να ησυχασουμε....... 

Που θες να τους μετακινησεις..... 

 

Επεξ/σία από alexioannou
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θέλει πάντως κάποιος να μείνει στην Αθήνα βρίσκει καταπληκτικά σπίτια σε καταπληκτικές τιμές μέσω ερμπιενμπι.

Επεξ/σία από laradoomed123
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Tilemaxx είπε

Μόνο προκάτ αξίζει πλέον γενικότερα. Καλύτερη ενεργειακή κάλυψη, πλήρη αντισεισμικοτητα, customizable όσο δεν πάει, και φυσικά δεκάδες φορές φθηνότερα απ τις παραδοσιακές οικοδομές μπετόν-τούβλο.

Μόνο αν θες σπίτι για μια εικοσαετία το πολύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Tilemaxx είπε

Μόνο προκάτ αξίζει πλέον γενικότερα. Καλύτερη ενεργειακή κάλυψη, πλήρη αντισεισμικοτητα, customizable όσο δεν πάει, και φυσικά δεκάδες φορές φθηνότερα απ τις παραδοσιακές οικοδομές μπετόν-τούβλο.

Έχεις συγκεκριμένες γνώσεις επί του θέματος;.

8 ώρες πριν, fg9000 είπε

Ευκαιρία για τους πανεπιστήμονες, πανμεγιστους,  πάνσοφους, ξερολιδες insomniac να μας δώσουν τα φώτα τους για τα κατασκευαστικά. Παιρνω ποπ κορν και παρακολουθώ με ευλάβεια και ταπεινότητα.😂😂😂😂

Ε, κάποιοι από εμάς ζούν από τα κατασκευαστικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Xiaomi Mi 8 είπε

Έχεις συγκεκριμένες γνώσεις επί του θέματος;.

Ε, κάποιοι από εμάς ζούν από τα κατασκευαστικά...

Το σεβομαι, πλακιτσα έκανα, με της καλημερες μου συμφορουμιτη 😎.

Γνωσεις δεν εχω, αλλα οταν και αν με το καλο ελθουν απο τα μερη μας θα παθουν πλακα με την νομοθεσια φανταζωμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, alexioannou είπε

Σαν συνεργάτης της booking 2 έτη και έχοντας κανει απόπειρα και με airbnb μπορω να πω η νύχτα με την μέρα. 

Ουτε μια βδομάδα δεν αντεξα απο του όρους και τις μπούρδες που έστελναν κάθε μερα οι της airbnb..... 

Μου λέγανε οτι δίνω ακριβά το σπίτι, λουξ επιπλωμένο 60τμ 80μ απο θάλασσα και να το δίνω 9-15 ευρώ την μέρα!!!!!!!! 

Με την booking το δίνω Αύγουστο 40€ την βραδυα..... 

Στείλε ρε airbnb 100.000.000 κιβώτια προφυλακτικά στις ασιατικες χώρες να ησυχασουμε....... 

Που θες να τους μετακινησεις..... 

 

Το booking εχει διπλασιες κρατησεις φιλε. Στα παιρνει Χ2 εσενα που βαζεις σπιτι. Το Airbnb εχει και τηλεφωνο μπορεις να παρεις αν θες. Εχοντας χρησιμοποιησει και τα 2 κατα κορον σου λεω το airbnb πολυ καλυτερο. Το booking ειναι πιο επικυνδυνο και πιο ρισκο που θα πεσεις. Εχουν γινει αρκετες παρεξηγησεις

Δεν μπορεις να βαλεις την τιμη οπου θες εσυ, σε  υπερ τουριστικες περιοχες εχει μεγαλα max, σε αλλες λιγοτερο τουριστικες οχι και τοσο.

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, fg9000 είπε

Το σεβομαι, πλακιτσα έκανα, με της καλημερες μου συμφορουμιτη 😎.

Γνωσεις δεν εχω, αλλα οταν και αν με το καλο ελθουν απο τα μερη μας θα παθουν πλακα με την νομοθεσια φανταζωμαι.

Από το 1990 και μετά, σχεδόν όλα τα δημόσια σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας είναι προκάτ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το AirBnB ειναι μια φουσκα. μονο κακο κανει, παρα καλο.

επεσαν ολοι οι "εξυπνοι" με τα μουτρα στο ευκολο και μαυρο χρημα αλλα δεν εψαξαν να δουν τι παιζει

και πως γινεται στις αλλες χωρες,

τωρα καλα να παθουν, διωχνουν τον κοσμάκη απο τα σπιτια  τους, με μικρα παιδια, για να τα κανουν airBnB για 4-5 μηνες μονο.

 

βρε καλα να παθουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με άλλα λόγια θα έχουμε οικονομικά σπίτια πολύ φθηνά κι ένα μικρό ποσό για την εφορία να πληρώνουμε...να θυμίσουμε απλώς ότι αν το σπίτι θεωρηθεί λυόμενο έχει ελάχιστους φόρους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, alexioannou είπε

Σαν συνεργάτης της booking 2 έτη και έχοντας κανει απόπειρα και με airbnb μπορω να πω η νύχτα με την μέρα.  

Ουτε μια βδομάδα δεν αντεξα απο του όρους και τις μπούρδες που έστελναν κάθε μερα οι της airbnb..... 

Μου λέγανε οτι δίνω ακριβά το σπίτι, λουξ επιπλωμένο 60τμ 80μ απο θάλασσα και να το δίνω 9-15 ευρώ την μέρα!!!!!!!! 

Με την booking το δίνω Αύγουστο 40€ την βραδυα..... 

Στείλε ρε airbnb 100.000.000 κιβώτια προφυλακτικά στις ασιατικες χώρες να ησυχασουμε....... 

Που θες να τους μετακινησεις..... 

Δοκίμασα το Booking αλλά τελικά δεν με συμφέρει. Αν δεν κάνω λάθος έχει προμήθεια 12 έως 15%, ενώ η Airbnb 3,5% . Μαζί με τον φόρο 15%, στην Booking η τιμή επιβαρύνετε με 28 έως 30% , ενώ στην Airbnb έχω τελική επιβάρυνση 18,5%. Τα 40 ευρώ που νοικιάζεις, τελικά στο χέρι παίρνεις 28 ευρώ καθαρά.

Τελος πάντων, όπου θέλει ο καθένας. Εδώ και 5 χρόνια πάντως δεν είχα κανένα πρόβλημα με Airbnb και κερδίζω περισσότερα από όλες τις άλλες, TrioAdvisor, Arendoo, Wimdu κλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Tilemaxx είπε

Μόνο προκάτ αξίζει πλέον γενικότερα. Καλύτερη ενεργειακή κάλυψη, πλήρη αντισεισμικοτητα, customizable όσο δεν πάει, και φυσικά δεκάδες φορές φθηνότερα απ τις παραδοσιακές οικοδομές μπετόν-τούβλο.

 

Στις ΗΠΑ που έχουν προκάτ κάθε φορά που περνά τυφώνας χτίζουν καινούριο σπίτι. Από την άλλη μεριά εμείς βρισκόμαστε στο άλλο άκρο. Αυτές οι μπετοκατασκευές που έχουμε δεν καταστρέφονται με τίποτα! Πίστεψέ με στην Αττική ακόμα και πυρηνική βόμβα να πέσει πέρα από το σημείο μηδέν και σε μια ακτίνα ενός χιλιομέτρου τα υπόλοιπα μπετά δεν θα πάθουν τίποτα! Θα καταστραφεί όλη η επένδυση αλλά ο μπετοσκελετός θα μείνει στην θέση του. Έχουμε κάνει απίστευτα άσχημες οικοδομές, έχουμε καταστρέψει τις πόλεις μας αλλά το χειρότερο είναι ότι αυτό που κάναμε δεν ανατρέπεται με τίποτα. Για τα επόμενα 200 χρόνια είμαστε καταδικασμένοι να ζούμε στους άθλιους τσιμεντένιους κύβους της χρυσής εποχής της αντιπαροχής. Από την άλλη μεριά βέβαια έχουμε ίσως τις πλέον γερές και ανθεκτικές οικοδομές στον κόσμο. Για αυτό και στο σεισμό της Αττικής εμείς είχαμε ελάχιστα θύματα ενώ στην Τουρκία είχανε εκατοντάδες. 

Πριν μερικά χρόνια αποφασίσαμε μαζί με έναν φίλο να γκρεμίσουμε μια ισόγεια οικοδομή που είχε κατασκευαστεί Greek Way σε ένα οικόπεδο για να χτίσουμε κάτι άλλο. Ο παππούς που το είχε χτίσει ήθελε να το κάνει τριώροφο. Βλαστημήσαμε την ώρα και την στιγμή που το αποφασίσαμε! Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο δύσκολα καταστρέφεται ένας γερός σκελετός από μπετόν. Βασικά πληρώσαμε σχεδόν όσο και αν το χτίζαμε για να το χαλάσουμε. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως να πω και εγώ τον πόνο μου δεν θέλω να μένω εγώ η οικογένειά μου στο σπίτι κάποιου αγνωστου ακόμα και αν υπάρχουν θετικές αξιολογήσεις (Δεν ξέρω αν και αυτό μπορεί να χακαριστεί ή να διαστρεβλωθεί )  θα ήθελα όταν μένω κάπου να υπάρχει ένας επαγγελματίας από πίσω που να μου εγγυάται την ασφάλεια την υγιεινή και λοιπά και λοιπά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...