Προς το περιεχόμενο

Η Airbnb θα ξεκινήσει να σχεδιάζει και να κατασκευάζει σπίτια


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, godjet είπε

Πάντως να πω και εγώ τον πόνο μου δεν θέλω να μένω εγώ η οικογένειά μου στο σπίτι κάποιου αγνωστου ακόμα και αν υπάρχουν θετικές αξιολογήσεις (Δεν ξέρω αν και αυτό μπορεί να χακαριστεί ή να διαστρεβλωθεί )  θα ήθελα όταν μένω κάπου να υπάρχει ένας επαγγελματίας από πίσω που να μου εγγυάται την ασφάλεια την υγιεινή και λοιπά και λοιπά

Μείνε πρώτα και μετά μιλάς. Χωρίς την εμπειρία δεν υπάρχει "δεν μ αρέσει". Σε όλα υπάρχουν καλά και κακά. Όπως καλοί και κακοί επιχειρηματίες και οικοδεσπότες. Μια δοκιμή θα σας πείσει...

Όσο για τις αξιολογήσεις, γίνονται όπως και στο insomnia με τους πωλητές στις αγγελίες,  αν δεν επιτρέψει η πλατφόρμα την αξιολόγηση, κανένας δεν μπορεί να μπει για να γράψει, είτε μέλος είτε όχι. Πρέπει να μείνεις (δηλ να πληρώσεις) για να γράψεις κριτική.

17 ώρες πριν, ZELOMOTH είπε

Μου κίνησες την περιέργεια... Περιμένω να πεις σε τι διαφέρεις εσυ απο τους υπόλοιπους ποταπούς και πτωχούς τω πνεύματι ινσόμνιακς...👨‍🎤🤣

 Έγραψα " Μέχρι τώρα, μεταφράζοντας το κείμενο οι insomniacs ...." και αφορά μόνον αυτούς που έγραψαν, μέχρι να γράψω το δικό μου post.

Για τους υπόλοιπους δεν κάνω καμία αναφορά. Να προσέχεις άλλη φορά σ αυτά που διαβάζεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

16 λεπτά πριν, nhzt είπε

 Έγραψα " Μέχρι τώρα, μεταφράζοντας το κείμενο οι insomniacs ...." και αφορά μόνον αυτούς που έγραψαν, μέχρι να γράψω το δικό μου post.

Για τους υπόλοιπους δεν κάνω καμία αναφορά. Να προσέχεις άλλη φορά σ αυτά που διαβάζεις...

Πρωτον, είμαι ο δικηγόρος τους και δεν θα ξανα ασχοληθείς με αυτους!🤣

Και δευτερον

18 ώρες πριν, nhzt είπε

Μέχρι τώρα, μεταφραζοντας το κείμενο οι insomniacs και προσπαθώντας να μας μεταφερουν τι κατάλαβαν απο αυτό, κατέληξαν σε πολεοδομιες, σε κλιματικές αλλαγές, στους πρόσφυγες της Μυτιλήνης και στις offshore...  Περιμένω και τα υπόλοιπα συμπεράσματα... 

γράφεις οτι περιμενεις και τα υπόλοιπα  συμπεράσματα....

Αρα με αυτο, κατευθειαν περιλαμβάνεις και όλους όσους θα γράψουν και μετά απο εσένα....

Στην ουσία κρίνοντάς τους ήδη, χωρίς καν να έχεις δει τα γραπτά τους, πιθανολογόντας  οτι και αυτοι θα γράψουν ο,τι να΄ναι όπως οι προηγούμενοι!

Ευτυχώς λοιπόν που δεν κάνεις καμιά αναφορά για τους υπόλοιπους!

Αρα πρόσεξε εσυ πρώτα αυτά που γράφεις και ασε εμένα να προσέχω τι  διαβάζω!😜😋🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι η Airbnb θα μετακινηθει απο τον τομεα των απλων υπηρεσιων ενοικιασης χωρων που ανηκουν σε αλλους, στην κατα καποιο τροπο αγορα ακινητων. Θα απευθυνεται προφανως σε ιδιοκτητες που ευρισκονται εν μερει οριακα εντος αστικης ζωνης και εχουν αυλες, χωραφια κοκ Και θα ειναι φτηνες, εναλλακτικες μορφές βραχυπροθεσμης (2-3 μηνες) μισθωσης για τους Πακι, Αφρικανους και Αραβες που θελουν να ερθουν στην Ευρωπη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ZELOMOTH είπε

Πρωτον, είμαι ο δικηγόρος τους και δεν θα ξανα ασχοληθείς με αυτους!🤣

Και δευτερον

γράφεις οτι περιμενεις και τα υπόλοιπα  συμπεράσματα....

Αρα με αυτο, κατευθειαν περιλαμβάνεις και όλους όσους θα γράψουν και μετά απο εσένα....

Στην ουσία κρίνοντάς τους ήδη, χωρίς καν να έχεις δει τα γραπτά τους, πιθανολογόντας  οτι και αυτοι θα γράψουν ο,τι να΄ναι όπως οι προηγούμενοι!

Ευτυχώς λοιπόν που δεν κάνεις καμιά αναφορά για τους υπόλοιπους!

Αρα πρόσεξε εσυ πρώτα αυτά που γράφεις και ασε εμένα να προσέχω τι  διαβάζω!😜😋🤣

Περιμένω και τα υπόλοιπα συμπεράσματα σημαίνει για σένα ότι τους έχω κρίνει ήδη, αν και πιθανολογείς (δεν είσαι σίγουρος) . Για τους υπόλοιπους σημαίνει ότι "περιμένω να δω αν και τα υπόλοιπα είναι ίδια μ αυτά" .

Μέχρι τώρα 17 άτομα σχολίασαν θετικά και κατάλαβαν τι θέλω να πω. Μόνο εσύ δεν κατάλαβες και  "πιθανολογείς"

Τελος πάντων βλέπω ότι είσαι γενικά εριστικός οπότε δεν συνεχίζω. Βασικά δεν μ ενδιαφέρει αν κατάλαβες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nhzt είπε

Περιμένω και τα υπόλοιπα συμπεράσματα σημαίνει για σένα ότι τους έχω κρίνει ήδη, αν και πιθανολογείς (δεν είσαι σίγουρος) . Για τους υπόλοιπους σημαίνει ότι "περιμένω να δω αν και τα υπόλοιπα είναι ίδια μ αυτά" .

Μέχρι τώρα 17 άτομα σχολίασαν θετικά και κατάλαβαν τι θέλω να πω. Μόνο εσύ δεν κατάλαβες και  "πιθανολογείς"

Τελος πάντων βλέπω ότι είσαι γενικά εριστικός οπότε δεν συνεχίζω. Βασικά δεν μ ενδιαφέρει αν κατάλαβες.

Ναι μωρε ανθρωπέ μου, χαβαλές στον χαβαλέ κτλ κτλ κτλ... Αλλα  στράβωσες κανονικά οταν "και καλά" σε έκρινα την στιγμή που εσυ το έκανες σε όλους τους άλλους..Ελα τώρα μην τα γυρνάς... Αφου ειρωνικό ήταν το"  περιμενω και τα υπόλοιπα συμπεράσματα" , σαν να έλεγες "τι άλλο θα διαβάσουμε απ τους ο,τι να΄ναι ινσομνιακς συνεχίζοντας το κραξιματάκι  στο κείμενό σου... Αλλιως θα έλεγες  οτι περιμενεις και τους υπολοιπους μπας και δεις καμια πιο νορμαλ(για΄σενα τουλαχιστον) άποψη..Πάντως μου αρέσει που εγω χαβαλεδιάζω κι εσυ σπάστηκες στ αλήθεια...😋  Καλή συνέχεια φίλε μου!😍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βρίσκουμε που δεν βρίσκουμε να νοικιάσουμε κάνα σπίτι να μείνουμε τώρα θα μένουν και σε ιδιοκατασκευές λέει..ρε δεν γμστε λέω γω με το αιρβνβ την βρήκατε τώρα την άκρη να βγάζετε με 20 τετραγωνικά σπίτια 600-700€ και το ενοίκιο των 250€ θεωρείται πλέον φτινο σπίτι ρε ουστ... Εφορία σε παρακαλώ σκιστους.....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ZELOMOTH είπε

Ναι μωρε ανθρωπέ μου, χαβαλές στον χαβαλέ κτλ κτλ κτλ... Αλλα  στράβωσες κανονικά οταν "και καλά" σε έκρινα την στιγμή που εσυ το έκανες σε όλους τους άλλους..Ελα τώρα μην τα γυρνάς... Αφου ειρωνικό ήταν το"  περιμενω και τα υπόλοιπα συμπεράσματα" , σαν να έλεγες "τι άλλο θα διαβάσουμε απ τους ο,τι να΄ναι ινσομνιακς συνεχίζοντας το κραξιματάκι  στο κείμενό σου... Αλλιως θα έλεγες  οτι περιμενεις και τους υπολοιπους μπας και δεις καμια πιο νορμαλ(για΄σενα τουλαχιστον) άποψη..Πάντως μου αρέσει που εγω χαβαλεδιάζω κι εσυ σπάστηκες στ αλήθεια...😋  Καλή συνέχεια φίλε μου!😍

🤣🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mastoras007 είπε

Δεν βρίσκουμε που δεν βρίσκουμε να νοικιάσουμε κάνα σπίτι να μείνουμε τώρα θα μένουν και σε ιδιοκατασκευές λέει..ρε δεν γμστε λέω γω με το αιρβνβ την βρήκατε τώρα την άκρη να βγάζετε με 20 τετραγωνικά σπίτια 600-700€ και το ενοίκιο των 250€ θεωρείται πλέον φτινο σπίτι ρε ουστ... Εφορία σε παρακαλώ σκιστους.....

Το ότι έχουν ακριβύνει πολύ τα ενοίκια ειδικά στα μικρά σπίτια είναι ένα γεγονός που εν μέρη οφείλεται και στην ερμπιενμπι..ειδικά στην κατάσταση που βρίσκεται η χώρα (και θα συνεχίσει να βρίσκεται), το να βλέπεις κάτι χρέπια στο κεντρο της Αθήνας και να σου ζητάει ο άλλος 250€ είναι πραγματικά αστείο (αν είσαι στην απέξω) μέχρι και εκνευριστικό (αν όντως ψάχνεις άμεσα σπίτι). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

..... δηλαδή σε πέντε περίπου μήνες θα έχουμε απτές αποδείξεις (άνοιξη 2019).... υπομονή τότε, για να δούμε κ να κρίνουμε το μοντέλο που ετοιμάζει, σίγουρα δεν το κάνει για την ψυχή της μάνας της ούτε νοιάζεται για τα παιδάκια της Υεμένης (στα όρια της ειρωνίας ο όρος "εταιρική κοινωνική ευθύνη")...ο καιρός γαρ εγγύς

Επεξ/σία από TechnoState
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, laradoomed123 είπε

Το ότι έχουν ακριβύνει πολύ τα ενοίκια ειδικά στα μικρά σπίτια είναι ένα γεγονός που εν μέρη οφείλεται και στην ερμπιενμπι..ειδικά στην κατάσταση που βρίσκεται η χώρα (και θα συνεχίσει να βρίσκεται), το να βλέπεις κάτι χρέπια στο κεντρο της Αθήνας και να σου ζητάει ο άλλος 250€ είναι πραγματικά αστείο (αν είσαι στην απέξω) μέχρι και εκνευριστικό (αν όντως ψάχνεις άμεσα σπίτι). 

Θεσσαλονικη ψάχνω και ολα ειναι χρέπια...300-400-500€ με 200 βρηκα 1 και  ειναι μια σταλια  σάπιο τα 300άρια να  δεις..ισογεια υπογεια χωρις επιπλα..ολα μεσιτες μονο για  να μπεις μέσα θές  1000€  ενοικιο  +  εγγυηση + μεσητης+εγγυηση νερο  δεη.. οχι  ρε παιδια 1000για να  μπώ σε ενα χρέπι  που θα φυγω  μετα απο  λίγους μηνες μέχρι να βρω κάτι καλύετρο αν το  βρώ που και πάλι  θα θέλω 1000+ για να μπώ κάτι πρεπει να γινει  με αυτη  τη κατάσταση...Τοση αναπτυξη δεν  την αντέχει ο κόσμος!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/12/2018 στις 10:42 ΜΜ, Tilemaxx είπε

Μόνο προκάτ αξίζει πλέον γενικότερα. Καλύτερη ενεργειακή κάλυψη, πλήρη αντισεισμικοτητα, customizable όσο δεν πάει, και φυσικά δεκάδες φορές φθηνότερα απ τις παραδοσιακές οικοδομές μπετόν-τούβλο.

Φθηνοτερο ειναι στις διαφημισεις που η τιμη αφορα το κουτι χωρις αδειες, μηχανικους κτλπ. Αν φτιαξεις ενα σε αντιστοιχη ποιοτητα με κανονικο σπιτι σχεδον τα ιδια θα ειναι σε κοστος. Το ενεργειακη καλυψη και αντισεισμικοτητα τα παραβλεπω και με το customizable απλα γελαω. Δηλαδη φτιαχνεις οτι θες με ετοιμα καλουπια, αλλα αν φτιαξεις και τα καλουπια μονος σου , εσυ νιωθεις περιορισμενος. Αν δεν πουλας προκατ, απλα ενημερωσου λιγο για να μην γελαει ο κοσμος με αυτα που γραφεις.

3 ώρες πριν, mastoras007 είπε

Θεσσαλονικη ψάχνω και ολα ειναι χρέπια...300-400-500€ με 200 βρηκα 1 και  ειναι μια σταλια  σάπιο τα 300άρια να  δεις..ισογεια υπογεια χωρις επιπλα..ολα μεσιτες μονο για  να μπεις μέσα θές  1000€  ενοικιο  +  εγγυηση + μεσητης+εγγυηση νερο  δεη.. οχι  ρε παιδια 1000για να  μπώ σε ενα χρέπι  που θα φυγω  μετα απο  λίγους μηνες μέχρι να βρω κάτι καλύετρο αν το  βρώ που και πάλι  θα θέλω 1000+ για να μπώ κάτι πρεπει να γινει  με αυτη  τη κατάσταση...Τοση αναπτυξη δεν  την αντέχει ο κόσμος!!

Οφειλεται καθαρα στον εκμηδενισμο της οικοδομικης δραστηριοτητας απο το 11' και μετα. Σκεψου ποσοι γαμοι εγιναν και ποσα σπιτια φτιαχτηκαν. Απλα τα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Αντικειμενικός είπε

Φθηνοτερο ειναι στις διαφημισεις που η τιμη αφορα το κουτι χωρις αδειες, μηχανικους κτλπ. Αν φτιαξεις ενα σε αντιστοιχη ποιοτητα με κανονικο σπιτι σχεδον τα ιδια θα ειναι σε κοστος. Το ενεργειακη καλυψη και αντισεισμικοτητα τα παραβλεπω και με το customizable απλα γελαω. Δηλαδη φτιαχνεις οτι θες με ετοιμα καλουπια, αλλα αν φτιαξεις και τα καλουπια μονος σου , εσυ νιωθεις περιορισμενος. Αν δεν πουλας προκατ, απλα ενημερωσου λιγο για να μην γελαει ο κοσμος με αυτα που γραφεις.

Οφειλεται καθαρα στον εκμηδενισμο της οικοδομικης δραστηριοτητας απο το 11' και μετα. Σκεψου ποσοι γαμοι εγιναν και ποσα σπιτια φτιαχτηκαν. Απλα τα πραγματα.


Οι κατασκευές με μπετόν περνούν απο μηχανικό που τις περισσότερες φορές σου βγάζει δικό του σχέδιο ανάλογα με τις δυνατότητες του κτίσματος, το χωράφι, κτλ. Δηλαδή θες να μου πείς οτι στην κλασσική οικοδομή ο καθένας βάζει ότι καλούπια του κατέβουν όπως του αρέσει και όπου του αρέσει χωρίς την συμβουλή μηχανικού; Lego είναι η οικοδομές; Έλα χριστέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Αντικειμενικός είπε

Φθηνοτερο ειναι στις διαφημισεις που η τιμη αφορα το κουτι χωρις αδειες, μηχανικους κτλπ. Αν φτιαξεις ενα σε αντιστοιχη ποιοτητα με κανονικο σπιτι σχεδον τα ιδια θα ειναι σε κοστος. Το ενεργειακη καλυψη και αντισεισμικοτητα τα παραβλεπω και με το customizable απλα γελαω. Δηλαδη φτιαχνεις οτι θες με ετοιμα καλουπια, αλλα αν φτιαξεις και τα καλουπια μονος σου , εσυ νιωθεις περιορισμενος. Αν δεν πουλας προκατ, απλα ενημερωσου λιγο για να μην γελαει ο κοσμος με αυτα που γραφεις.

Οφειλεται καθαρα στον εκμηδενισμο της οικοδομικης δραστηριοτητας απο το 11' και μετα. Σκεψου ποσοι γαμοι εγιναν και ποσα σπιτια φτιαχτηκαν. Απλα τα πραγματα.

Δεν νομίζω, Σιγουρα εχει παιξει το ρόλο του και αυτο αλλά ελάχιστα εχει επηρεάσει την κατασταση..

Και στο λέω αυτο γιατι στην περιοχή που ψάχνω και δεν βρήσκω ειναι πίτα στα airbnb...

Επεξ/σία από mastoras007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, mastoras007 είπε

ρε δεν γμστε λέω γω με το αιρβνβ την βρήκατε τώρα την άκρη να βγάζετε με 20 τετραγωνικά σπίτια 600-700€

με ολο το θαρρος, αν αυτα τα 600-700 ειναι εισαγομενο συναλλαγμα, και αν το κρατος δεν τα κανει σκ@τ@ ως συνηθως, μια χαρα ειναι. Χρημα να ερχεται. Γιατι τοτε και ο mastoras007 θα εχει δουλειες ραβε ξηλωνε, να πιασει ενα καλο δυαρι, και χρημα θα κινειται.

14 ώρες πριν, mastoras007 είπε

ολα μεσιτες

Η αντιθετη αποψη: Θεσσαλονικη πωληση μαγαζι, ειχα βαλει τηλεφωνο και πωλητηριο, ξερεις τι ειχα ακουσει? απο "εχω 4 παιδια", "δωστο μου κοψοχρονια αφου καθεται" μεχρι "βαλε ρευμα εσυ, να κατι ψυγεια θελω να αποθηκευσω τυρι, θα σου δινω και σενα για την οικογενεια" και αυτα μονο με πωλητηριο, χωρις ενοικιαστηριο. Τοδωσα σε μεσιτικο και ησυχασα απο τους παπαρες. Το νομισμα εχει παντα δυο οψεις! :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/12/2018 στις 10:04 ΜΜ, Trapper είπε

Την έχουμε πλέον βέβαιη τη μετακίνηση των πληθυσμών λόγω κλιματικής αλλαγής που θα βγάλουμε και λεφτά από αυτή. Η περίπτωση να κάνουμε κάτι να την αναστρέψουμε δεν παίζει ε;

Και μετά απορώ γιατί κάποιοι αρνούνται την ύπαρξη της. 

Φυσικά και ειναι βεβαιη. Και φυσικά κανείς δεν θα κανει γιάυτο. Τα συμφέροντα είναι τεραστια και αυτοι που τα εχουν δεν θα ζουνε για τις επιπτωσεις. Μονο για τα κερδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...