Προς το περιεχόμενο

Το Apple Watch Series 4 γίνεται το πρώτο έξυπνο wearable που μπορεί να κάνει ηλεκτροκαρδιογράφημα


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με την ενημέρωση “watchOS 5.1.2” που έγινε διαθέσιμη στις 6 Δεκεμβρίου, το Apple Watch Series 4 αποκτά την εφαρμογή ECG (Electro-Cardio-Graph) και ταυτόχρονα την αντίστοιχη λειτουργικότητα. 

Με την χρήση ηλεκτροδίων που βρίσκονται στο πίσω μέρος του ρολογιού αλλά και του πλαϊνού κουμπιού (digital crown), η εφαρμογή θα μπορεί να συλλάβει τα ηλεκτρικά σήματα που έρχονται από την καρδιά του χρήστη και να τα αξιολογήσει. Τα ηλεκτρόδια στο πίσω μέρος θα ανιχνεύουν χτύπους που διαδίδονται από τον αριστερό κόλπο της καρδιάς και κατ’ επέκταση στο αριστερό χέρι, ενώ το πλαϊνό κουμπί θα λαμβάνει αυτά της δεξιάς πλευράς. Για αυτό τον λόγο, ο χρήστης θα πρέπει να κρατήσει το δεξί χέρι στο crown για περίπου 30 δευτερόλεπτα, και το καρδιογράφημα θα εμφανιστεί στην εφαρμογή. 

Τα καρδιαγγειακά νοσήματα παραμένουν με διαφορά το νούμερο ένα αίτιο θανάτων παγκοσμίως, και η πρωτοβουλία της Apple είναι σίγουρα πολύ σημαντική για την έγκαιρη αντιμετώπιση επειγουσών αναγκών και αιφνίδιων προβλημάτων. Για αυτό τον λόγο, το ECG έχει σχεδιαστεί για να προλαμβάνει τις δύσκολες καταστάσεις κάνοντας περιοδικά check από το αριστερό χέρι. Αν ανιχνευτεί κάποια αρρυθμία ή ακανόνιστος ρυθμός, το ρολόι προειδοποιεί τον χρήστη και προτείνει την διεξαγωγή ηλεκτροκαρδιογραφήματος με τα δύο χέρια. Το καρδιογράφημα που προκύπτει αποθηκεύεται σε PDF, επιτρέποντας στον χρήστη να το μοιραστεί άμεσα με τον γιατρό του. 

Apple-Watch-Series-4-Heart-Rate-Notifications-with-iPhone-Xs-12062018.jpg.525e604d65a6c875e458ba75f8880f03.jpg

Η Apple βρισκόταν τα τελευταία χρόνια σε συνεργασία με την FDA (Food and Drug Administration) για την απόκτηση της πιστοποίησης De Novo, αναπτύσσοντας την εφαρμογή ECG με μεγάλη προσοχή ως προς την ακρίβεια που μπορεί να προσφέρει στις μετρήσεις. Η Apple διεξήγαγε κλινικές δοκιμές του ECG σε 600 άτομα, ανάμεσα στα οποία υπήρχαν ασθενής με κολπική μαρμαρυγή, και άλλοι με φλεβοκομβική ταχυκαρδία.

Το Watch 4 πέτυχε 98.3% ευαισθησία στην αναγνώριση κολπικής μαρμαρυγής, και 99.6% ακρίβεια στην σωστή κατηγοριοποίηση ταχυκαρδίας. Στην συνέχεια η Apple διεξήγαγε μια από τις μεγαλύτερες έρευνες του είδους, με 400000 συμμετέχοντες, εξετάζοντας τις προειδοποιήσεις αρρυθμίας του ECG προς τους χρήστες, πετυχαίνοντας ένα ποσοστό επιβεβαίωσης διάφορων προβλημάτων στο 80%.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

ειναι κορυφαια εταιρια ,αμα θελει κανει πολλα στην (οπως παλια με τον στιβ τζομπς ηθελε κ εκανε πολλα )ποιοτητα αντοχη τεχνολογια 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πολυ καλο, και εξυπνη εφαρμογη της ιδεας. 

αλλα γιατι δεν πουλανε και ενα ασυρματο βραχιολι για το αριστερο ποδι? να το φορας και οταν χρειαστει να κανεις ηκγ με 3 "ηλεκτροδια" αντι για 2

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω παρει στην μανα μου , ειναι μονοδρομος δεν ειναι ενα ρολοι απλα αλλα μπορει να σωσει ζωες,  με προβληματα καρδιας , Αν το παει και μετραει με καποιο τροπο και την πιεση θα ειναι το ιδανικο 

  • Like 6
  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απίστευτα σημαντικό feature για άτομα σαν κι εμένα που έχουν θέματα αρρυθμιών.

Εγώ προσωπικά έχω βάλει αρκετές φορές holter τα τελευταία χρόνια και έχουν καταγραφεί διαπιστωθεί δύο είδη αρρυθμιών που κάνω.Παρ όλα αυτά υπάρχει και ένα άλλο είδος που κάνω σπάνια και το νιώθω έντονα μια και είναι πολύ επώδυνο, το οποίο ποτέ δεν κατάφερα να καταγραφεί σε holter.Ειναι πραγματικά ότι πρέπει λοιπόν και πιστεύω θα βοηθήσει πολύ κόσμο ουσιαστικά.

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, kundi είπε

το εχω παρει στην μανα μου , ειναι μονοδρομος δεν ειναι ενα ρολοι απλα αλλα μπορει να σωσει ζωες,  με προβληματα καρδιας , Αν το παει και μετραει με καποιο τροπο και την πιεση θα ειναι το ιδανικο 

Μάλλον θα είναι ακόμα σημαντικότερο αν ποτέ αναπτυχθεί αξιόπιστη τεχνολογία μέτρησης πίεσης σε smartwatch. Πάρα πολλοί άνθρωποι κυκλοφορούν με πίεση 16 και 17 χωρίς να το γνωρίζουν, και κινδυνεύει η ζωή τους ενώ αντιμετωπίζοντας την υπέρταση θα ζήσουν μια υγιή ζωή. Δυστυχώς τα πιεσόμετρα καρπού είναι τελείως αναξιόπιστα οπότε ίσως θα περιμένουμε δεκαετίες ακόμα για μια τέτοια αξιόπιστη τεχνολογία.

 

Πάντως αν λειτουργεί σωστά, το ηλεκτροκαρδιογράφημα του apple watch θα σώσει ζωές. Αυτή την φορά θα αξίζει τις διογκωμένες τιμές της η apple με το σπαθί της (χρήστης android είμαι αλλά η αλήθεια να λέγεται)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχα! το διαβασα και αυτο! σιγα μην κανει και εγκεφαλογράφημα!

Δεν ειναι τοσο απλο να γινει αξιόπιστο ήλεκτρο-καρδιογρφημα, (ξανα λεω, ΑΞΙΌΠΙΣΤΟ) με την χρηση μονο της αγωγιμότητας των δυο ακρων. Η μονη συσκευη που εχω δει να το κανει, σχετικα αξιοπιστα, ηταν καποια με κοστος 1500€, φορητη στην οποια ακουμπούσες τα δυο σου χερια και την πιεζες πανω στο στηθος. Αλλα και παλι, σαν το αποτέλεσμα του κανονικού καρδιογράφου οχι.

 

οποτε, η apple για αλλη μια φορα, μουφαρει καργα! :D

 

 

Μόλις τώρα, esykas είπε

έχει να στείλει κόσμο...

Ετσι, πεστα για να μην τα ξαναλεω.

  • Like 8
  • Confused 5
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mader είπε

χαχαχα! το διαβασα και αυτο! σιγα μην κανει και εγκεφαλογράφημα!

Δεν ειναι τοσο απλο να γινει αξιόπιστο ήλεκτρο-καρδιογρφημα, (ξανα λεω, ΑΞΙΌΠΙΣΤΟ) με την χρηση μονο της αγωγιμότητας των δυο ακρων. Η μονη συσκευη που εχω δει να το κανει, σχετικα αξιοπιστα, ηταν καποια με κοστος 1500€, φορητη στην οποια ακουμπούσες τα δυο σου χερια και την πιεζες πανω στο στηθος. Αλλα και παλι, σαν το αποτέλεσμα του κανονικού καρδιογράφου οχι.

οποτε, η apple για αλλη μια φορα, μουφαρει καργα! :D

 

 

Screen-Shot-2017-01-16-at-3.40.54-pm.png

  • Like 7
  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, mader είπε

χαχαχα! το διαβασα και αυτο! σιγα μην κανει και εγκεφαλογράφημα!

Δεν ειναι τοσο απλο να γινει αξιόπιστο ήλεκτρο-καρδιογρφημα, (ξανα λεω, ΑΞΙΌΠΙΣΤΟ) με την χρηση μονο της αγωγιμότητας των δυο ακρων. Η μονη συσκευη που εχω δει να το κανει, σχετικα αξιοπιστα, ηταν καποια με κοστος 1500€, φορητη στην οποια ακουμπούσες τα δυο σου χερια και την πιεζες πανω στο στηθος. Αλλα και παλι, σαν το αποτέλεσμα του κανονικού καρδιογράφου οχι.

οποτε, η apple για αλλη μια φορα, μουφαρει καργα! :D

Ετσι, πεστα για να μην τα ξαναλεω.

Μα γι αυτο θα κοστίζει περίπου 2.500 ευρω!  !   1500 η συσκευη που λες, ενσωματωμένη, κι άλλα 1000 το υπόλοιπο!🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημαντική λειτουργία για την πρόληψη καρδιοαγγειακών νοσημάτων και ένα alert σε όσους υποφέρουν από τέτοια νοσήματα. Έχω ήδη το S3 και όταν διατεθεί επίσημα στην χώρα μας σκέφτομαι σοβαρά το upgrade. Να τονίσουμε ότι δεν κάνει διάγνωση ούτε προτείνει θεραπείες, απλά σου προτείνει να απευθυνθείς στον γιατρό και να κάνεις τις απαραίτητες εξετάσεις. Επειδή είχα συγγενείς με τέτοιου είδους προβλήματα αντιλαμβάνομαι την χρησιμότητά του. 

Υ.Γ. Είπα και εγώ.....δεν θα βγει κάποιος να πει την «εξυπνάδα» του. 

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...