Προς το περιεχόμενο

H πέμπτη έκδοση του WordPress έρχεται με έξυπνα blocks


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, aldon είπε

Ο Gutenberg σίγουρα μας ξενίζει επί της παρούσης. Μένει να δούμε στη πορεία πως θα αναβαθμιστούν πάνω του themes., plugins κτλ,. Για την ώρα ο Gutenberg βρίσκεται στο demo για εξοικείωση και στο public site μπήκε το plugin classic editor προκειμένου να συνεχίσουμε μέχρι να "μάθουμε/συνηθίσουμε" τον Gutenberg.

Εσυ προφανως μιλας για την self-hosted εκδοση (Wordpress.com)  και οχι για το script (Wordpress.org), μια και στο 2ο δεν ειναι demo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, tindfbptmv1 είπε

wordpress gia pio logo? express, react oti xriazetai kaneis

Ε για πες μας κάποιο CMS με Express server και React που να είναι αντάξιο του WordPress σε όλα τα επίπεδα και κυρίως εύχρηστο και εύκολα αναβαθμίσιμο (1-click updates για τα πάντα) με πληθώρα plugins - ξέρεις κάποιο;

Έπειτα, είναι και αυτό (από wordpress.org):

Αναφορά σε κείμενο

Trusted by the Best

32% of the web uses WordPress, from hobby blogs to the biggest news sites online.

Απ' ό,τι φαίνεται, τουλάχιστον μέχρι στιγμής, αυτό που χρειάζονται οι πάρα πολλοί είναι PHP και WordPress.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, QuitLife είπε

Εσυ προφανως μιλας για την self-hosted εκδοση (Wordpress.com)  και οχι για το script (Wordpress.org), μια και στο 2ο δεν ειναι demo.

ναι εννοώ για αρκετά μεγάλο news site (xxxxxxx.gr) που είναι στημένο σε wordpress. στο demo εννοώ πως ο Gutenberg βρίσκεται στην demo έκδοση του site για "εκμάθηση".

Επεξ/σία από aldon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Vangelis_D9 είπε

Matt Mullenweg λέγεται. Ούτε το όνομα του ιδρυτή ξέρετε να αναφέρετε. Κι έχετε άποψη και χολή κι από πάνω.

Φιλε μου τι εννοεις ; GUTENBERG ειναι ο νεος block editor ; Ποιος Mullenweg ;

Κλαιω απο τα γελια ... Κλαιω ....

6 λεπτά πριν, randomcat είπε

Ε για πες μας κάποιο CMS με Express server και React που να είναι αντάξιο του WordPress σε όλα τα επίπεδα και κυρίως εύχρηστο και εύκολα αναβαθμίσιμο (1-click updates για τα πάντα) με πληθώρα plugins - ξέρεις κάποιο;

Έπειτα, είναι και αυτό (από wordpress.org):

Απ' ό,τι φαίνεται, τουλάχιστον μέχρι στιγμής, αυτό που χρειάζονται οι πάρα πολλοί είναι PHP και WordPress.

Αστους να λενε, αστους να πουν .. Express και React .... αλλα αντι αλλων ..

WP και κανουμε την δουλεια μας με χιλιαδες plugins και themes για οτι μπορεις να φανταστεις.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, QuitLife είπε

Αστους να λενε, αστους να πουν .. Express και React .... αλλα αντι αλλων .. 

WP και κανουμε την δουλεια μας με χιλιαδες plugins και themes για οτι μπορεις να φανταστεις..... 

Είμαι ανοικτός σε προτάσεις, καθώς ακόμα και η WordPress έχει κάποιες σημαντικές ελλείψεις για εμένα και κάποια πράγματα που με ενοχλούν.

Θα χαιρόμουν πολύ να έβλεπα το κάτι καλύτερο, ποτέ όμως δεν το βλέπω. Όλοι ξέρουν να κράζουν, κανείς όμως δεν προτείνει το κάτι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, randomcat είπε

Είμαι ανοικτός σε προτάσεις, καθώς ακόμα και η WordPress έχει κάποιες σημαντικές ελλείψεις για εμένα και κάποια πράγματα που με ενοχλούν.

Θα χαιρόμουν πολύ να έβλεπα το κάτι καλύτερο, ποτέ όμως δεν το βλέπω. Όλοι ξέρουν να κράζουν, κανείς όμως δεν προτείνει το κάτι καλύτερο.

Εγω ειμαι ευγνωμων στο Wordpress. Περασα σε αυτο μετα απο μια απελπισια που με ειχε πιασει πριν 7-8 χρονια εχοντας μερικα site σε .... Microsoft classic asp ... που δεν πηγαιναν αλλο. Και ευτυχως που διαλεξα το WP, δεν το εχω μετανιωσει ουτε λεπτο. Εφαγα μεγαλο ζορι, δεν ειχα ιδεα περι php linux κλπ, αλλα τελικα εκανα σωστη επιλογη.

Σκεψου, ημουν ετοιμος να παω προς ... MS  .NET μερια ...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, georgep71 είπε

Μπελας δειχνει. Απο εκει που εχεις μαθει ολη την εργαλειοθηκη ανοιχτη απο πανω, ολο κουτακια που ανοιγεις χωρια. Τουλαχιστον ετσι βγαινει στα δωρεαν blog του wp.

😕

 

Με τον Gutenberg πάνε να φανε το ψωμί όλων των visual builders που έχουν βγει και έχουν κάνει την ζωή των developers πολύ εύκολη.

https://visualcomposer.io/

https://elementor.com/

κλπ

Ο editor δεν υπάρχει πλέον απλά για να γραψεις κείμενο, αλλά και για να στήσεις μια σελίδα όπως την θέλεις.

 

 

3 ώρες πριν, vAg0s97 είπε

Σουρωτήρι ήταν, και σουρωτήρι θα παραμείνει όπως φαίνεται όσο αναφορά την ασφάλεια 😕 😢 

 

2 ώρες πριν, QuitLife είπε

Αλλωστε η ασφαλεια ενος script εξαρταται 90% απο θεματα εκτος του script (hosting, sql, php, components κλπ). Αλλο που τα εκμεταλλευονται "μεσω" του script.

 

Ακριβώς το αντίθετο ισχύει. Το 99% των προβλημάτων προέρχεται από το script, από κώδικα που έχει τρύπες και που δεν γίνεται συχνά updated. Και (για να απαντήσω και στον vAg0s97), το πρόβλημα δεν αφορά τον core κώδικα του wordpress αλλά τα δεκάδες plugins που εγκαθιστά ο καθένας αμέσως μετά και μπορεί να προέρχονται ακόμη και από παιδάκια που πρωτογραφουν κώδικα.

 

 

3 λεπτά πριν, randomcat είπε

Είμαι ανοικτός σε προτάσεις, καθώς ακόμα και η WordPress έχει κάποιες σημαντικές ελλείψεις για εμένα και κάποια πράγματα που με ενοχλούν.

Θα χαιρόμουν πολύ να έβλεπα το κάτι καλύτερο, ποτέ όμως δεν το βλέπω. Όλοι ξέρουν να κράζουν, κανείς όμως δεν προτείνει το κάτι καλύτερο.

 

Για το 95% των περιπτώσεων, το wordpress είναι μια χαρά. Και το newsit.gr τρέχει σε wordpress πλέον, και πολλά άλλα. Μέχρι και eshops στήνονται σε αυτό.

Φυσικά αν θες κάτι πιο βαρυ πας σε drupal, αν θες eshop παιζεις με prestashop, cscart, magento, κλπ.

Αλλά πραγματικά ελάχιστοι εδώ μέσα έχουν ανάγκες που δεν καλύπτονται από το wordpress.

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nikosgalis είπε

Ακριβώς το αντίθετο ισχύει. Το 99% των προβλημάτων προέρχεται από το script, από κώδικα που έχει τρύπες και που δεν γίνεται συχνά updated. Και (για να απαντήσω και στον vAg0s97), το πρόβλημα δεν αφορά τον core κώδικα του wordpress αλλά τα δεκάδες plugins που εγκαθιστά ο καθένας αμέσως μετά και μπορεί να προέρχονται ακόμη και από παιδάκια που πρωτογραφουν κώδικα.

 

Οχι βεβαια, δεν ειναι καθολου ετσι. Και δεν μιλαω για τα Plugins.

Ενα ασφαλες site/script ειναι τοσο ασφαλες οσο το συστημα που το φιλοξενει. Τιποτα αλλο. Πχ στην δικη μου περιπτωση, ΠΡΙΝ φτασει ο επιδοξος hacker στην τρυπα του Wordpress ή του Plugin, θα σταματησει  ή στο mod_security ή στο επομενο layer. Και αν τα περασει ολα αυτα, που το βλεπω χλωμο, θα σταματησει απο το αντιστοιχο security plugin του Wordpress.

Τι να το κανω ενα 100% secure script, αμμα τα permissions μου σε files & directory ειναι λαθος. και ενα σωρο αλλα, ΑΣΧΕΤΑ με το Wordpress.

Οποτε, ναι, το 90% των προβληματων ασφαλειας προερχονται απο εκτος του Wordpress script θεματα .... Και οχι μονο με το WP αλλα με καθε script.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, nikosgalis είπε

 

Με τον Gutenberg πάνε να φανε το ψωμί όλων των visual builders που έχουν βγει και έχουν κάνει την ζωή των developers πολύ εύκολη.

https://visualcomposer.io/

https://elementor.com/

κλπ

Ο editor δεν υπάρχει πλέον απλά για να γραψεις κείμενο, αλλά και για να στήσεις μια σελίδα όπως την θέλεις.

 

 

 

 

Ακριβώς το αντίθετο ισχύει. Το 99% των προβλημάτων προέρχεται από το script, από κώδικα που έχει τρύπες και που δεν γίνεται συχνά updated. Και (για να απαντήσω και στον vAg0s97), το πρόβλημα δεν αφορά τον core κώδικα του wordpress αλλά τα δεκάδες plugins που εγκαθιστά ο καθένας αμέσως μετά και μπορεί να προέρχονται ακόμη και από παιδάκια που πρωτογραφουν κώδικα.

 

 

 

Για το 95% των περιπτώσεων, το wordpress είναι μια χαρά. Και το newsit.gr τρέχει σε wordpress πλέον, και πολλά άλλα. Μέχρι και eshops στήνονται σε αυτό.

Φυσικά αν θες κάτι πιο βαρυ πας σε drupal, αν θες eshop παιζεις με prestashop, cscart, magento, κλπ.

Αλλά πραγματικά ελάχιστοι εδώ μέσα έχουν ανάγκες που δεν καλύπτονται από το wordpress.

 

 

 

 

 

Προς το παρόν δεν θα φάει τη δουλειά κανενός visual builder γιατί είναι πολύ basic b*tch o guttenburg 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Guerriero4 είπε

Φιλική συμβουλη..Μην κάνετε ακόμα το Update και κλαίτε, αφήστε να περάσει λίγος καιρός να γίνουν συμβατά το σχέδιο και τα Plugins. 

Βασικα ποτε δεν κανουμε update αμεσως σε μεγαλο ΒΗΜΑ εκδοσης, πχ απο 4.x σε 5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, nikosgalis είπε

 

Με τον Gutenberg πάνε να φανε το ψωμί όλων των visual builders που έχουν βγει και έχουν κάνει την ζωή των developers πολύ εύκολη.

https://visualcomposer.io/

https://elementor.com/

κλπ

Ο editor δεν υπάρχει πλέον απλά για να γραψεις κείμενο, αλλά και για να στήσεις μια σελίδα όπως την θέλεις.

 

 

 

 

Ακριβώς το αντίθετο ισχύει. Το 99% των προβλημάτων προέρχεται από το script, από κώδικα που έχει τρύπες και που δεν γίνεται συχνά updated. Και (για να απαντήσω και στον vAg0s97), το πρόβλημα δεν αφορά τον core κώδικα του wordpress αλλά τα δεκάδες plugins που εγκαθιστά ο καθένας αμέσως μετά και μπορεί να προέρχονται ακόμη και από παιδάκια που πρωτογραφουν κώδικα.

 

 

 

Για το 95% των περιπτώσεων, το wordpress είναι μια χαρά. Και το newsit.gr τρέχει σε wordpress πλέον, και πολλά άλλα. Μέχρι και eshops στήνονται σε αυτό.

Φυσικά αν θες κάτι πιο βαρυ πας σε drupal, αν θες eshop παιζεις με prestashop, cscart, magento, κλπ.

Αλλά πραγματικά ελάχιστοι εδώ μέσα έχουν ανάγκες που δεν καλύπτονται από το wordpress.

 

 

 

 

Αυτό. Είμαι με Divi Builder έναν χρόνο και μπορώ να κάνω εύκολα πολλά πειράματα με απλά πειράγματα και γρήγορα στα block. Μετά όταν καταλήξω κάθομαι και ασχολούμαι σοβαρότερα και ραφινάρω την τελική επιλογή. Φυσικά, επιπλέον plugins με το σταγονόμετρο γιατί από την (μικρή) μου εμπειρία αυτά φέρνουν επιπλέον κενά ασφαλείας.

Θέλει χρόνο μέχρι να φτάσει ο Gutenberg τους άλλους builder αλλά θα δείξει. Προσωπικά εμένα δεν με χαλάει γιατί είναι ένα επιπλεόν κίνητρο για τους άλλους builder να βελτιωθούν. Περισσότερος ανταγωνισμός, καλύτερα για εμάς.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Vangelis_D9 είπε

Α ναι ο Blogger. Που θες να γνωρίζεις 500 κιλά κώδικα για να στήσεις σωστά το μπλογκ των ονείρων σου με όλα τα συμπαρομαρτούντα

Εν αντιθέσει με ποιό άλλο εργαλείο κατασκευής blog και ιστοσελίδων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...