Προς το περιεχόμενο

[Δραπανοκατσάβιδο] Maktec MT071E ~79€ @ e-shop


xristoslet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε πολύ καλή τιμή ένα δραπανοκατσάβιδο της Maktec(που από οτι κατάλαβα πρέπει να ειναι makita). Δεν είναι και κρουστικό, αλλά η makita φημίζεται για την ποιότητα.

https://www.e-shop.gr/drapanokatsabido-mpatarias-maktec-13mm-18v-2x-li-ion-11ah-me-balitsak-mt071e-p-TLS.080189

https://www.skroutz.gr/s/380700/Maktec-MT071E.html#reviews

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι ακριβώς Makita. Είναι η φθηνή σειρά με ότι αυτό συνεπάγεται. Όπως και τα μπλε Bosch δεν έχουν καμία σχέση με τα πράσινα. Και το χειρότερο όλων είναι ότι στα πράσινα Bosch βρίσκεις από καλούτσικα εργαλεία μέχρι χρέπια. Κι εδώ κάτι τέτοιο ισχύει.

Και επειδή έδωσες λινκ από το Skroutz, πρέπει να είσαι τρελός για να δώσεις 150€ για Maktec. Σε αυτά τα χρήματα παίρνεις εργαλείο τούμπανο. Στα 80€ ίσως, αλλά και πάλι θέλει ψάξιμο.

Και δεν είναι και κρουστικό. Μόνο ξύλο και μέταλλο τρυπάει. Χωρίς ταχυφορτιστή απ' ότι βλέπω και με 1.1Α μπαταρία (μικρή)

 

Επεξ/σία από rigani
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, rigani είπε

Δεν είναι ακριβώς Makita. Είναι η φθηνή σειρά με ότι αυτό συνεπάγεται. Όπως και τα μπλε Bosch δεν έχουν καμία σχέση με τα πράσινα. Και το χειρότερο όλων είναι ότι στα πράσινα Bosch βρίσκεις από καλούτσικα εργαλεία μέχρι χρέπια. Κι εδώ κάτι τέτοιο ισχύει.

Και επειδή έδωσες λινκ από το Skroutz, πρέπει να είσαι τρελός για να δώσεις 150€ για Maktec. Σε αυτά τα χρήματα παίρνεις εργαλείο τούμπανο. Στα 80€ ίσως, αλλά και πάλι θέλει ψάξιμο.

Και δεν είναι και κρουστικό. Μόνο ξύλο και μέταλλο τρυπάει. Χωρίς ταχυφορτιστή απ' ότι βλέπω και με 1.1Α μπαταρία (μικρή)

Να σου πω δεν ξέρω τι παίζει με το συγκεκριμένο προϊόν(στο youtube δεν έχει review στα Ελληνικά ή στα Αγγλικά), αλλά στα 80€ μου φάνηκε καλή τιμή σε περίπτωση που είναι ποιοτικό. Γενικά πάντως λένε καλά λόγια για τα maktec. Εχει 2 μπαταρίες, οπότε μετριάζεται το πρόβλημα του μεγέθους και του χρόνου φόρτισης.

https://www.youtube.com/results?search_query=maktec+mt071e

Σίγουρα τα 150€ ήταν πολλά για αρχική τιμή αν και παραμένει εδώ και 2 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μικρή μπαταρία και χωρίς ταχυφορτιση

Σχετικά αδύναμο,τρυπάει μόνο ξύλο και κανένα μέταλλο

Σε τόσα χρήματα παίρνεις κρουστικό δραπανοκατσαβιδο μάρκας ;)

 

Στο μοναδικό + του βλέπω έχει μεχρι 13mm τσοκ οπότε παίρνει λίγο μεγάλα τρυπανακια

Γενικά σε αυτά τα χρήματα δεν αξίζει.

Αν το είχαν κανένα 35-40€ οκ.

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, BoullyBoy είπε

Πριν από έναν μήνα είχε βγει στα lidl με 49 ευρώ, 20v. Μπροστά σε εκείνο αυτό δεν αξίζει πιστεύω τα λεφτά του. 

Τα volt δεν παίζουν τόσο ρόλο όσο η ροπή και οι στροφές. Είχα 14αρι και ήταν πολύ πιο δυνατό από το 18αρι που έχω τώρα. 

Αλλά ένταξη, έχω σταματήσει καιρό να παίρνω πράγματα από το lidl. Τις περισσότερες φορές χαλάνε σύντομα... 

3 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Μικρή μπαταρία και χωρίς ταχυφορτιση

Σχετικά αδύναμο,τρυπάει μόνο ξύλο και κανένα μέταλλο

Σε τόσα χρήματα παίρνεις κρουστικό δραπανοκατσαβιδο μάρκας ;)

Στο μοναδικό + του βλέπω έχει μεχρι 13mm τσοκ οπότε παίρνει λίγο μεγάλα τρυπανακια

Γενικά σε αυτά τα χρήματα δεν αξίζει.

Αν το είχαν κανένα 35-40€ οκ.

Ε ναι στα 35-40€ θα λέγαμε ότι είναι τιμή Black friday. Ότι να ναι μάρκες είναι σε αυτή την κατηγορία τιμής που λες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι κακό το Mactec, αλλά στην τιμή του θα προτιμούσα το κρουστικό 18άρι της BD.

Κρούση, παρόμοια ροπή, LED, και αρκετά καλή ποιότητα που βελτιώνεται σταδιακά μετά την εξαγορά από τη Stanley/Dewalt.

https://www.e-shop.gr/drapanokatsabido-kroystiko-mpatarias-black-decker-10mm-18v-li-ion-15ah-2-taxytiton-bdchd18-p-TLS.020584

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλιθια ερωτηση απο ασχετο. Τετοια ειδους εργαλεια αρκουν για να κανεις καμια τρυπα στο τοιχο στο σπιτι; Η πρεπει οπωσδηποτε να πας σε κρουστικο που απο οτι καταλαβα ειναι με καλωδιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι απαραιτήτως ενσύρματα τα κρουστικά. Αυτό που έχω παραθέσει είναι κρουστικό μπαταρίας. Πρακτικά μπορείς να ανοίξεις τρύπα και με ένα ισχυρό δραπανοκατσάβιδο χωρίς κρούση, αλλά θα έχεις πολύ μεγαλύτερη ταλαιπωρία, ανάλογα με το υλικό που θα χρειαστεί να τρυπήσεις, και θα πρέπει να ανοίγεις σταδιακά τη διάμετρο (δηλαδή για να ανοίξεις 10mm, θα χρειαστεί να ξεκινήσεις με 4-6mm).

Συνεπώς αν πρόκειται να ανοίγεις που και που κάποια τρύπα σε τοίχο, τότε καλύτερα να στραφείς σε κρουστικό που θα σου κάνει τη δουλειά πολύ πιο σωστά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αξίζει να πάρεις χωρίς κρουστικό, ειδικά που με τα ίδια περίπου χρήματα παίρνεις και κρουστικό. Γιατι σίγουρα θα σου τύχει να θες να τρυπήσεις τοίχο και θα βρίζεις που δεν το πήρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το έχω πάρει, τρύπες σε τούβλο κάνει πολύ εύκολα. Γενικά είναι πολύ δυνατό και νομίζω ότι αξίζει τα 80.θα ήθελα όμως led φως το οποίο δεν έχει. . Η ποιότητα κατασκευής είναι πολύ καλη. Το μόνο πρόβλημα ήταν με τις μπαταρίες οι οποίες όταν το παρέλαβα ήταν και οι δύο πεθαμένες. Το έστειλα στην Μακιτα και προς τιμήν της μου έστειλε μέσα σε 2 μέρες, 2 νέες μπαταρίες Μακιτα και όχι mactek οι οποίες δουλεύουν κανονικά. Πλέον μου έχει λύσει τα χέρια και θεωρώ ότι ήταν μια καλή αγορά 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, vlgeor είπε

Επειδή το έχω πάρει, τρύπες σε τούβλο κάνει πολύ εύκολα. Γενικά είναι πολύ δυνατό και νομίζω ότι αξίζει τα 80.θα ήθελα όμως led φως το οποίο δεν έχει. . Η ποιότητα κατασκευής είναι πολύ καλη. Το μόνο πρόβλημα ήταν με τις μπαταρίες οι οποίες όταν το παρέλαβα ήταν και οι δύο πεθαμένες. Το έστειλα στην Μακιτα και προς τιμήν της μου έστειλε μέσα σε 2 μέρες, 2 νέες μπαταρίες Μακιτα και όχι mactek οι οποίες δουλεύουν κανονικά. Πλέον μου έχει λύσει τα χέρια και θεωρώ ότι ήταν μια καλή αγορά 

Τι ενωεις πεθαμένες ? Δεν φορτιζαν καθόλου ή ήταν χαμηλής απόδοσης ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

off topic

αυτο το "ολα σε ενα" που ψαχνετε μερικοι ΔΕΝ υπαρχει, δεν θα δειτε κανεναν επαγγελματια να τα εχει ολα σε ενα.

αλλη η δουλεια του κρουστικου, αλλη του απλου τρυπανιου( ξυλο,μεταλλο,πλαστικα), αλλη του κατσαβιδιου (και σε αυτο εχουμε διαφορες χρησεις, για βιδες Η/Υ, για 20-40mm ξυλοβιδες, μπουλονια κλπ).

αν πρεπει να αγορασετε μονο ενα εργαλειο, αποφασιστε σε ποιο τομεα εχετε τις μεγαλυτερες απαιτησεις, και σε ποιον μπορειτε να κανετε τους μεγαλυτερους συμβιβασμους,( αυτονομια, ροπη, μεγεθος τσοκ,βαρος, μεγεθος εργαλειου, ειδος εργασιας, κοστος συντηρησης και ανταλλακτικων, κλπ,κλπ).  

η γνωμη μου ειναι για "ερασιτεχνικες"  τιμες και χρηση εργαλειων καλυτερα να πατε σε 2 φτηνοτερα εργαλεια ,παρα σε ολα σε ενα.

Επεξ/σία από p14767
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τρυπάνια(αρίδα) τα οποία είναι για οπλισμένο σκυρόδεμα και δεν έχω βάλει ποτέ την κρούση στο τρυπάνι, οπότε είναι και θέμα παρελκομενων. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, aGka8l είπε

Τι ενωεις πεθαμένες ? Δεν φορτιζαν καθόλου ή ήταν χαμηλής απόδοσης ? 

Η μία δεν φόρτιζε καθόλου. Η άλλη δούλευε με μειωμένη απόδοση για 10 15 λεπτά. Η νέες, τις φόρτισα μια φορά και δεν χρειάστηκε ακόμη να το ξανακάνω μετά από 2 3 μήνες περίπου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...