Προς το περιεχόμενο

[Δραπανοκατσάβιδο] Maktec MT071E ~79€ @ e-shop


xristoslet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε αυτά τα λεφτά έχω πάρει αυτό: https://www.leroymerlin.gr/gr/ergaleia/ilektrika-ergaleia/drapana/drapanokatsavido-kroustiko-mpatarias-dexter-18v-62071702/

Στα συν του το μεταλλικό τσοκ που δεν το βρίσκεις σε άλλα της κατηγορίας του και η 2Ah μπαταρία του.

Στα αρνητικά τώρα το LED φωτισμού θα το ήθελα πιο δυνατό, η κλίμακα για τη δύναμη δεν είναι γραμμικά κατανεμημένη (π.χ. μέχρι το 6 είναι σχετικά αδύναμο και μετά δυναμώνει απότομα) και η απουσία δεύτερης μπαταρίας.

Το δουλεύω αρκετά κ μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, p14767 είπε

off topic

αυτο το "ολα σε ενα" που ψαχνετε μερικοι ΔΕΝ υπαρχει, δεν θα δειτε κανεναν επαγγελματια να τα εχει ολα σε ενα.

αλλη η δουλεια του κρουστικου, αλλη του απλου τρυπανιου( ξυλο,μεταλλο,πλαστικα), αλλη του κατσαβιδιου (και σε αυτο εχουμε διαφορες χρησεις, για βιδες Η/Υ, για 20-40mm ξυλοβιδες, μπουλονια κλπ).

αν πρεπει να αγορασετε μονο ενα εργαλειο, αποφασιστε σε ποιο τομεα εχετε τις μεγαλυτερες απαιτησεις, και σε ποιον μπορειτε να κανετε τους μεγαλυτερους συμβιβασμους,( αυτονομια, ροπη, μεγεθος τσοκ,βαρος, μεγεθος εργαλειου, ειδος εργασιας, κοστος συντηρησης και ανταλλακτικων, κλπ,κλπ).  

η γνωμη μου ειναι για "ερασιτεχνικες"  τιμες και χρηση εργαλειων καλυτερα να πατε σε 2 φτηνοτερα εργαλεια ,παρα σε ολα σε ενα.

Υπάρχουν all in one εργαλεία που είναι φανταστικά. Απλά έχουν 170+ 

Γνώμη μου καλύτερα ένα επώνυμο all in one (makita, Dewalt, Bosch μπλε) αν ψάχνει κάποιος για cordless. Αντέχουν και περισσότερο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι το Maktec.Το έχω και το δουλεύω στο μαγαζί εδώ και 2 χρόνια. Και δεν είναι ακριβώς Makita απλά χρησιμοποιεί κάποια εξαρτήματα εσωτερικά της Makita όπως και τις μπαταρίες. Επίσης του Lidl είανι φοβερά αλλά σε σύγκριση που έκανα το 20v του Lidl είναι σε δύναμη αντίστοιχο του 14.4v της Maktec. Μην μπερδεύετε τα V επειδή υπάρχουν και 10.8v πιο δυνατά και από 18v. Στα συν του Lidl είναι σίγουρα η τιμή, η αξιοπιστία, τα 3 χρόνια εγγύησης και το Service.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παλιό μου Makita κάνει τα διπλά ... τωρα που το ανοιξα εχει παρει νερο /λάσπη μέσα από πλημμύρα . Αμα λειτουργει ακομα μετα το στεγνωμα  αυτη ειναι η διαφορα του original :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

Προφανώς Μακιτα και dewalt ειναι βέλτιστες επιλογές. Ωστόσο το maktec αυτό ειναι πάρα πολύ ποιοτικό με εγγύηση αντιπροσωπεία Μακιτα και προδιαγραφές Μακιτα αλλά made in China. Ειναι πιο ισχυρό από των lidl και leroy. Η κατασκευή του ειναι πολύ ποιοτική. Κάθε οικιακό χρήστη πιθανότατα θα τον ικανοποιήσει 

Στις 9/12/2018 στις 7:00 ΜΜ, Mhlogiatros είπε

Το παλιό μου Makita κάνει τα διπλά ... τωρα που το ανοιξα εχει παρει νερο /λάσπη μέσα από πλημμύρα . Αμα λειτουργει ακομα μετα το στεγνωμα  αυτη ειναι η διαφορα του original 

Επεξ/σία από vlgeor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Mhlogiatros είπε

Το παλιό μου Makita κάνει τα διπλά ... τωρα που το ανοιξα εχει παρει νερο /λάσπη μέσα από πλημμύρα . Αμα λειτουργει ακομα μετα το στεγνωμα  αυτη ειναι η διαφορα του original :P

Καλά τα Made in Japan Makita είναι απλά τα κορυφαία... έχω δουλέψει 30 ετών Makita δραπανοκατσάβιδο (περτικαλί χρώμα) με καθημερινή καταπόνηση και δούλεμα. Μόνο μπαταρίες άλλαζε. 

Δυστυχώς πλέον τα Makita είναι Made in China, υπάρχουν και Ιαπωνικά αλλά ψάχνεις να τα βρεις με το κιάλι και είναι πανάκριβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Seldon68 είπε

Αυτό εδώ δεν συμφέρει περισσότερο.

https://www.praktiker.gr/m/p/set-drapanokatsavido-black-decker-bdcdc18htsa-98036#

Αν δεν σε ενδιαφέρουν τα εξτρα εργαλεία και θες να πας σε b&D ειναι και αυτό.

https://www.e-shop.gr/drapanokatsabido-kroystiko-mpatarias-black-decker-10mm-18v-li-ion-15ah-2-taxytiton-bdchd18-p-TLS.020584

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνεις τις διαφορές;

Με ενδιαφέρουν τα εργαλεία αλλά αν είναι να μην μπορώ να ανοίξω μια δυο τρύπες σε τοίχο μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Seldon68 είπε

Καταλαβαίνεις τις διαφορές;

Με ενδιαφέρουν τα εργαλεία αλλά αν είναι να μην μπορώ να ανοίξω μια δυο τρύπες σε τοίχο μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτά :)

Του e-shop ειναι και κρουστικό, οπότε είναι για να ανοίγει τρύπες πολύ πιο εύκολα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Seldon68 είπε

Αυτό εδώ δεν συμφέρει περισσότερο.

https://www.praktiker.gr/m/p/set-drapanokatsavido-black-decker-bdcdc18htsa-98036#

Αυτό είναι πολύ υποδεέστερο του ΜΑΚΤΕΚ. Δες χαρακτηριστικά ροπής, ταχύτητας κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αλλο που προτεινε ο φιλος δεν ειναι καλυτερο?

https://www.e-shop.gr/drapanokatsabido-kroystiko-mpatarias-black-decker-10mm-18v-li-ion-15ah-2-taxytiton-bdchd18-p-TLS.020584

Ιδια χαρακτηριστικα περιπου αλλα ειναι και κρουστικο και με 2 χρονια εγγυηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Seldon68 είπε

Το αλλο που προτεινε ο φιλος δεν ειναι καλυτερο?

https://www.e-shop.gr/drapanokatsabido-kroystiko-mpatarias-black-decker-10mm-18v-li-ion-15ah-2-taxytiton-bdchd18-p-TLS.020584

Ιδια χαρακτηριστικα περιπου αλλα ειναι και κρουστικο και με 2 χρονια εγγυηση.

Είναι όντως κοντά σε χαρακτηριστικά. Ωστόσο ακόμη και απο αυτό το Maktec έχει καλύτερη ικανότητα οπής σε μέταλλο και ξύλο. Σε δομικά υλικά δεν το μετράει καθότι δεν είναι κρουστικό. Παρόλαυτα εγώ κάνω κανονικά πολύ εύκολα τρύπες σε τούβλο. Επίσης έρχεται με 2 μπαταρίες και σκληρή βαλίτσα μεταφοράς στην οποία εγώ έχω χωρέσει εκτός απο το δραπανοκατσάβιδο, τον φορτιστή και τις 2 μπαταρίες που περιλαμβάνονται εξαρχής, μία φαλτσέτα, ένα σφυρί, γάντια εργασίας, ένα μέτρο 8ετρο και μερικά εξαρτήματα *αλεν και κεφαλές),  Το b&d δεν ξέρω αν έχει δεύτερη μπαταρία στην τιμή αυτή ούτε βαλίτσα. Αυτά για την σύγκριση στην τιμή 

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...