Προς το περιεχόμενο

Asus prime x470 pro αποριες βοηθεια


Ronnie1985

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας. Εχω τη συγκεκριμενη μητρικη κ τον samsung 970 evo m2. 

Η μητρικη εχει δυο slots για τον m2. Η μια πανω απο τη καρτα γραφικων η οποια εχει κ ψυκτρα. Κ η αλλη στη κατω μερια χωρις ψυκτρα. Επειδη καπου διαβασα οτι η πανω μπορει να ριξει λιγο την αποδωση στην gpu επειδη μοιραζεται το bandwidth αλλα σιγουρα θα τρεχει πιο γρηγορα ο m2, ενω στο κατω slot εχει πιο αργη ταχυτητα σαν απλος ssd. Αλλου διαβασα οτι το πανω σλοτ δεν επηρεαζει την gpu τελικα γιατι εχει δικα της "lines". 

Γενικως σε 2-3 θεματα που διαβασα στο ιντερνετ οι αποψεις ειναι διαφορετικες και ακρη δεν εβγαλα.. τι ισχυει τελικα σε ποιο σλοτ μου προτεινεται να βαλω τον m2; 

Ευχαριστω εκ των προτερον.

Επεξ/σία από Ronnie1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 605
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλησπέρα φιλε ,κοιταξα το Manual και απο ότι καταλαβανω δεν εχεις θεμα που το εχεις στο πανω slot, καθως δεν αναφερει οτι μοιραζεται bandwidth με καποια αλλη Pcie σε αντιθεση με το κατω σλοτ

994922058_.png.a7ab0e97e118d5c3dbd9e3644c72aa1a.png

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να μην ανοιγω νεο θεμα οτι απορια βοηθεια χρειαστω περι μητρικης κ ryzen μιας κ πρωτη φορα στηνω τετοιο συστημα θα την εκφραζω εδω. Μετα απο φρεσκια εγκατασταση windows 10 64bit (χωρις amd chipset drivers) κ αφηνωντας το σχεδιο ενεργειας το προεπιλεγμενο (εξισοροπηση) στη διαχειρηση εργασιων η cpu 2600x σε idle ειναι περιπου 2.15ghz κ με ρευμα (συμφωνα με το aida64) 0.735v... σε stability test παει 3.96ghz με 1.37v και θερμοκρασια με στοκ κουλερ 70-75 (ανεβοκατεβαινει). 

Απο τη στιγμη που περασα τους τελευταιους amd chipset drivers απο το site της amd και στο σχεδιο παροχης ενεργειας πλεον γραφει ryzen balanced προτεινεται αν θυμαμαι καλα, οερινενα σε idle η cpu να δουλευει πιο χαμηκα ακομα οποτε κ θερμοκρασιες, αλλα δουλευει μονιμως απο 3.68ghz και πανω σε idle και μαλιστα το ρευμα πιο πολυ δειχνει 0.8v αλλα στιγμιαια πεταει κατι 1.41v , 1.45v κ ξαναπεφτει στο 0.8v.  Με stresarisma με aida64 εχει την ιδια συμπεριφορα οπως εγραψα πιο πανω, [email protected] 

 

Ειναι φυσιολογικες ολες αυτες οι τιμες η εχω προβληματικη μητρικη;  bios τα εχω ολα default με 4018 bios version. (Δεν εχω κανει ακομα bios update, αλλα κ αυτο που φοραει ηδη δεν ειναι κ τοσο παλιο)

Επεξ/σία από Ronnie1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ronnie1985 είπε

Για να μην ανοιγω νεο θεμα οτι απορια βοηθεια χρειαστω περι μητρικης κ ryzen μιας κ πρωτη φορα στηνω τετοιο συστημα θα την εκφραζω εδω. Μετα απο φρεσκια εγκατασταση windows 10 64bit (χωρις amd chipset drivers) κ αφηνωντας το σχεδιο ενεργειας το προεπιλεγμενο (εξισοροπηση) στη διαχειρηση εργασιων η cpu 2600x σε idle ειναι περιπου 2.15ghz κ με ρευμα (συμφωνα με το aida64) 0.735v... σε stability test παει 3.96ghz με 1.37v και θερμοκρασια με στοκ κουλερ 70-75 (ανεβοκατεβαινει). 

Απο τη στιγμη που περασα τους τελευταιους amd chipset drivers απο το site της amd και στο σχεδιο παροχης ενεργειας πλεον γραφει ryzen balanced προτεινεται αν θυμαμαι καλα, οερινενα σε idle η cpu να δουλευει πιο χαμηκα ακομα οποτε κ θερμοκρασιες, αλλα δουλευει μονιμως απο 3.68ghz και πανω σε idle και μαλιστα το ρευμα πιο πολυ δειχνει 0.8v αλλα στιγμιαια πεταει κατι 1.41v , 1.45v κ ξαναπεφτει στο 0.8v.  Με stresarisma με aida64 εχει την ιδια συμπεριφορα οπως εγραψα πιο πανω, [email protected] 

Ειναι φυσιολογικες ολες αυτες οι τιμες η εχω προβληματικη μητρικη;  bios τα εχω ολα default με 4018 bios version. (Δεν εχω κανει ακομα bios update, αλλα κ αυτο που φοραει ηδη δεν ειναι κ τοσο παλιο)

Και σε μένα το ίδιο, και άφησα το κανονικό των Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Sheogorath είπε

Και σε μένα το ίδιο, και άφησα το κανονικό των Windows.

Ρε παιδες απλα βαλτε ελαχιστες επιδοσεις επξεργαστη σε οποιο power plan χρησιμοποιειτε στο 5% . 

2 ώρες πριν, Ronnie1985 είπε

Για να μην ανοιγω νεο θεμα οτι απορια βοηθεια χρειαστω περι μητρικης κ ryzen μιας κ πρωτη φορα στηνω τετοιο συστημα θα την εκφραζω εδω. Μετα απο φρεσκια εγκατασταση windows 10 64bit (χωρις amd chipset drivers) κ αφηνωντας το σχεδιο ενεργειας το προεπιλεγμενο (εξισοροπηση) στη διαχειρηση εργασιων η cpu 2600x σε idle ειναι περιπου 2.15ghz κ με ρευμα (συμφωνα με το aida64) 0.735v... σε stability test παει 3.96ghz με 1.37v και θερμοκρασια με στοκ κουλερ 70-75 (ανεβοκατεβαινει). 

Απο τη στιγμη που περασα τους τελευταιους amd chipset drivers απο το site της amd και στο σχεδιο παροχης ενεργειας πλεον γραφει ryzen balanced προτεινεται αν θυμαμαι καλα, οερινενα σε idle η cpu να δουλευει πιο χαμηκα ακομα οποτε κ θερμοκρασιες, αλλα δουλευει μονιμως απο 3.68ghz και πανω σε idle και μαλιστα το ρευμα πιο πολυ δειχνει 0.8v αλλα στιγμιαια πεταει κατι 1.41v , 1.45v κ ξαναπεφτει στο 0.8v.  Με stresarisma με aida64 εχει την ιδια συμπεριφορα οπως εγραψα πιο πανω, [email protected] 

Ειναι φυσιολογικες ολες αυτες οι τιμες η εχω προβληματικη μητρικη;  bios τα εχω ολα default με 4018 bios version. (Δεν εχω κανει ακομα bios update, αλλα κ αυτο που φοραει ηδη δεν ειναι κ τοσο παλιο)

Ολα φυσιολογικα ειναι αυτα μην αγχωνεσαι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ronnie1985 είπε

Για να μην ανοιγω νεο θεμα οτι απορια βοηθεια χρειαστω περι μητρικης κ ryzen μιας κ πρωτη φορα στηνω τετοιο συστημα θα την εκφραζω εδω. Μετα απο φρεσκια εγκατασταση windows 10 64bit (χωρις amd chipset drivers) κ αφηνωντας το σχεδιο ενεργειας το προεπιλεγμενο (εξισοροπηση) στη διαχειρηση εργασιων η cpu 2600x σε idle ειναι περιπου 2.15ghz κ με ρευμα (συμφωνα με το aida64) 0.735v... σε stability test παει 3.96ghz με 1.37v και θερμοκρασια με στοκ κουλερ 70-75 (ανεβοκατεβαινει). 

Απο τη στιγμη που περασα τους τελευταιους amd chipset drivers απο το site της amd και στο σχεδιο παροχης ενεργειας πλεον γραφει ryzen balanced προτεινεται αν θυμαμαι καλα, οερινενα σε idle η cpu να δουλευει πιο χαμηκα ακομα οποτε κ θερμοκρασιες, αλλα δουλευει μονιμως απο 3.68ghz και πανω σε idle και μαλιστα το ρευμα πιο πολυ δειχνει 0.8v αλλα στιγμιαια πεταει κατι 1.41v , 1.45v κ ξαναπεφτει στο 0.8v.  Με stresarisma με aida64 εχει την ιδια συμπεριφορα οπως εγραψα πιο πανω, [email protected] 

Ειναι φυσιολογικες ολες αυτες οι τιμες η εχω προβληματικη μητρικη;  bios τα εχω ολα default με 4018 bios version. (Δεν εχω κανει ακομα bios update, αλλα κ αυτο που φοραει ηδη δεν ειναι κ τοσο παλιο)

δεν εχεις προβλημα γιατι οταν ειναι idle δεν τρεχουνε ολοι οι πυρήνες αλλα 1/2 για αυτο και τραβαει 1.41 με 1.45 αλλα εγω εκανα αυτο 470 asus oc και εχω 4.170 και 1.281V και ησύχασα stable.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Ρε παιδες απλα βαλτε ελαχιστες επιδοσεις επξεργαστη σε οποιο power plan χρησιμοποιειτε στο 5% .

Αυτο το βρισκουμε στη καρτελα με τα σχεδια παροχης ενεργειας μεσα στις ρυθμισεις πιο αναλυτικα;

Επεξ/σία από Ronnie1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ! 

Σημερα θα δοκιμασω το τελευταιο bios update με usb flash κ επειτα θα δοκιμασω το DOCP για ρωτη φορα να δουνε πως θα παει.

Ερωτηση. Αυτο το κανv απλα enable apo to easy mode του bios που εχει στην αρχη; Η πρεπει να μπω σε advanced mode στο bios? Πειραζω κατι αλλο εκτος απο το enable?

 

Κ αλλη μια ερωτηση μετα πως τσεκαρουμε οτι σηκωνει τις ταχυτητες αυτες; Με το aida64 κανει που εχω η θελει αλλο; Κ ποση ωρα...

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Ronnie1985 είπε

Ευχαριστω πολυ! 

Σημερα θα δοκιμασω το τελευταιο bios update με usb flash κ επειτα θα δοκιμασω το DOCP για ρωτη φορα να δουνε πως θα παει.

Ερωτηση. Αυτο το κανv απλα enable apo to easy mode του bios που εχει στην αρχη; Η πρεπει να μπω σε advanced mode στο bios? Πειραζω κατι αλλο εκτος απο το enable?

Κ αλλη μια ερωτηση μετα πως τσεκαρουμε οτι σηκωνει τις ταχυτητες αυτες; Με το aida64 κανει που εχω η θελει αλλο; Κ ποση ωρα...

Ευχαριστω εκ των προτερων!

απο οπου θελεις,  τρεξε αυτο που ειναι ευκολο στην χρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα την αναβαθμιση που εκανα στο bios το οποιο μου αλλαξε το agesa σε 1.0.0.6 παρατηρησα στο aida64 η θερμοκρασια του επεξεργαστη ανεβηκε βαθμους χωρις να αλλαξω η ψυκτρα. Εχω την στοκ του 2600x με την παστα που ειχε, και ενω με το παλιο bios σε μιση ωρα stability test η θερμοκρασια δεν ξεπερνουσε τους 77, ανεβοκατεβαινε 69-77, τωρα με το νεο bios παιζει 79-81 και το cpu diode το οποιο δε ξερω τι σημαινει ειναι 2-3 βαθμους παραπανω ακομα απο τη cpu. Το ρευμα ομως που δινει στη cpu ειναι ιδιο και με το παλιο bios συμφωνα με το aida64. 1.35v-1.37v εκει μεσα κυμαινεται κ αυτο μμε προβληματιζει.

Ολα  αυτα με default ολα στο bios k disable το DOCP.

Υπαρχει περιπτωση να οφείλεται στο νεο bios και agesa η ανοδος θερμοκρασιας της CPU?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ronnie1985 είπε

Μετα την αναβαθμιση που εκανα στο bios το οποιο μου αλλαξε το agesa σε 1.0.0.6 παρατηρησα στο aida64 η θερμοκρασια του επεξεργαστη ανεβηκε βαθμους χωρις να αλλαξω η ψυκτρα. Εχω την στοκ του 2600x με την παστα που ειχε, και ενω με το παλιο bios σε μιση ωρα stability test η θερμοκρασια δεν ξεπερνουσε τους 77, ανεβοκατεβαινε 69-77, τωρα με το νεο bios παιζει 79-81 και το cpu diode το οποιο δε ξερω τι σημαινει ειναι 2-3 βαθμους παραπανω ακομα απο τη cpu. Το ρευμα ομως που δινει στη cpu ειναι ιδιο και με το παλιο bios συμφωνα με το aida64. 1.35v-1.37v εκει μεσα κυμαινεται κ αυτο μμε προβληματιζει.

Ολα  αυτα με default ολα στο bios k disable το DOCP.

Υπαρχει περιπτωση να οφείλεται στο νεο bios και agesa η ανοδος θερμοκρασιας της CPU?

Δεν σε νοιάζει.

Πιο πιθανό να είχες ανοίξει θέρμανση στο δευτερο τεστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον επιστρεφω με DOCP enable οχι κ τοσο καλα νεα. Η συνθεση μου ειναι

Asus prime x470 pro με τελευταιο bios

2600x με stock ψυκτρα κ ρυθμισεις ολα default

Vengeance rgb pro 3200 (16-18-18-36 hynix)

Ενεργοποιησα το Docp χωρις να πειραξω τπτ αλλο. Μπηκε κανονικα στα windows ετρεξα memtest64 κανα μισαωρο εφτασε περιπου 30 loops με 0 errors.

1. Ετρεξα aida64 κ για 20 λεπτα ολα κομπλε η μονη διαφορα που ειδα το CPU package απο 93-95w που ηταν στα προηγουμενα τεστ, τωρα ήταν 105w. Οποτε κ λιγο παραπανω θερμοκρασια στη CPU. Αν καταλαβα καλα με το DOCP επηρεαζει λιγο κ το package cpu? Ειβαι φυσιολογικο αυτο;

 

2. Στο 20λεπτο το σταματησα το stability test κ εβλεπα τη θερμοκρασια να πεφτει, τα ανεμιστηρακια ελατωναν στροφες, κ τοτε μετα απο λιγα δευτερολεπτα (ενω ειχα διακοψει το τεστ) η οθονη μαυρισε κ καλα δεν ειχε σημα κ μπηκε σε power save mode. Ο υπολογιστης ομως ανοιχτος αφου τα rgb κ τα ανεμιστηρακια δουλευαν. Δοκιμασα το κουμπι reset, τπτ. Κρατουσα το power κουμπι δευτερολεπτα πατημενο μπας κ κλεισει, τπτ. Τελικα το κλεισα με το κουμπι του τροφοδοτικου. Δεν μπορουσα αλλιως. Μετα το ανοιξα κ μπηκε windows κανονικα. Τωρα αυτο εγινε απο τις μνημες; Ελπιζω πως ναι για να μην εχει προβλημα καμια μητρικη κλπ. Με προβληματιζει που δε το κανε πανω στο τεστ αλλα λιγα δευτερολεπτα αφου το σταματησα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λογικο να εχεις μεγαλυτερες θερμοκρασιες με docp enabled  και δεν αποτελει προβλημα, με ποιο προγραμμα κοιτουσες τις θερμοκρασιες και γενικα τι προγραμματα ειχες ανοιχτα εκεινη την στιγμη? επισης βαλε vcore offset -0.075v και τρεξε το qfan tuning απο το bios να σου ρυθμισει τους ανεμιστηρες.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

λογικο να εχεις μεγαλυτερες θερμοκρασιες με docp enabled  και δεν αποτελει προβλημα, με ποιο προγραμμα κοιτουσες τις θερμοκρασιες και γενικα τι προγραμματα ειχες ανοιχτα εκεινη την στιγμη? επισης βαλε vcore offset -0.075v και τρεξε το qfan tuning απο το bios να σου ρυθμισει τους ανεμιστηρες.

Μολις τωρα ειδα την απαντηση σου. Θα το δοκιμασω. Τα βλεπω απο aida64 κ ryzen master οπου οι θερμοκρασιες συμπιπτουν αρα ειναι σωστες.

Τωρα ξανατρεξα aida 64 stability test κ στο 5 λεπτο εκανε επανεκινηση αυτη τη φορα ο υπολογιστης. Μπηκα windows, ανοιξα aida 64 κ εβγαλε με κοκινο μηνυμα οτι πριν εφτασε 82 βαθμους η cpu. Λογικα επειδη εκλεισε αποτομα πριν, το αναφερε τωρα, δε νομιζω να κλεισε λογο 82βαθμων στη cpu. Κ λογικα δε θα κανε επανεκινηση ο υπολογιστης αλλα θα πεταγε ερορ στο τεστ κ θα σταματαγε σωστα; 

Αρα... απο τις μνημες; Δε τις αντεχει στις 3200;; 

Κ αν ειναι αυτο τι κανουμε τωρα; Αφηνω το DOCP ενεργο κ βαζω χειροκινητα τη ταχυτητα στις 3000? Τα timmings ομως; 

Σορυ που σας πρηζω απλα ειμαι νεος σε ολο αυτο...

Κ συνεχιζω να προβληματιζομαι με το προηγουνενο τεστ που κολησε ο υπολογιστης λιγα δευτερολεπτα μετα ενω σταματησα εγω το stability test

Επεξ/σία από Ronnie1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...