Προς το περιεχόμενο

Συνδεση ενισχυτη με blu ray και tv


dimiway

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους σας!

Θα ηθελα την βοηθεια σας, παρακαλω για τη συνδεση των παρακατω.

-Παλιος ενισχυτης SONY integrated stereo amplifier TA-F670ES που ομως δουλευει αψογα, κατα τα αλλα.
-Τηλεοραση LG 32LH3000
-Blu ray LG BP450

Εχω συνδεσει με το hdmi κανονικα το blu ray με την tv αλλα οσο κι αν προσπαθησα με διαφορους τροπους δεν μπορεσα να συνδεσω τον ενισχυτη με το blu ray, μιας και δεν δεχεται rca. Υπαρχει καποιος τροπος?  Οποιαδηποτε ιδεα θα ειναι πολυ βοηθητικη για μενα.

Χιλια ευχαριστω εκ των προτερων!! 😊



 

Tv 1a.jpg

Tv 2a.jpg

Amp 1a.jpg

Bluray 1a.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ήπιες φίλες μου. Πρέπει να αγοράσεις ψηφιοαναλογικό μετατροπέα.

Δεν είμαι σίγουρος αν μπορείς να "κλέψεις" αναλογικό σήμα από τη μια έξοδο SCART ή από την έξοδο ακουστικών. Πάρε ένα DAC να κάνεις τη δουλειά σου εύκολα και γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Pleo είπε

Τον ήπιες φίλες μου. Πρέπει να αγοράσεις ψηφιοαναλογικό μετατροπέα.

Δεν είμαι σίγουρος αν μπορείς να "κλέψεις" αναλογικό σήμα από τη μια έξοδο SCART ή από την έξοδο ακουστικών. Πάρε ένα DAC να κάνεις τη δουλειά σου εύκολα και γρήγορα.

Καλημερα Pleo και σε ευχαριστω για την απαντηση!
Επειδη δεν ειμαι και πολυ σχετικη... θα σε ρωτησω λιγο απλοικα... Να δοκιμασω με scart ή απο την εξοδο ακουστικων της tv να συνδεσω τον ενισχυτη?
Υπαρχει τροπος να συνδεθει το blu ray απευθειας με τον ενισχυτη? 
Να τονισω επισης πως δεν με ενδιαφερει να ακουω την tv μεσω ενισχυτη, αλλα  μονο τις ταινιες και την μουσικη μου απο blu ray. 
Τα DAC απο οτι βλεπω κοστιζουν αρκετα...

Και παλι σ'ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε. Εκείνο που δεν είναι σίγουρο, είναι αν παίρνοντας η TV εικόνα και ήχο από το HDMI του blu-ray και μετατρέποντάς τον σε αναλογικό (αλλιώς δεν θα μπορούσες να ακούσεις τον ήχο από τα ηχεία της TV σου) μπορεί να τον εξάγει επίσης αναλογικά από τις scart (είναι είσοδοι και έξοδοι). Εάν ισχύει αυτό, τότε παίρνεις ένα scart που από την άλλη μεριά καταλήγει σε RCA. Ωστόσο πιο πιθανό είναι να μπορεί να εξάγει ήχο από την έξοδο ακουστικών και όχι από τη Scart. Εκεί όμως η έξοδος είναι μεταβλητής στάθμης, επομένως ούτε αυτό είναι ιδανικό. Έχει να κάνει με την αντίσταση εξόδου και το ότι θα πρέπει να έχεις δύο Volume control, ένα της TV και ένα στον ενισχυτή.

Η γνώμη μου είναι να αγοράσεις έναν ψηφιοαναλογικό μετατροπέα με οπτική είσοδο. Θα τον συνδέσεις στην έξοδο Optical Digital Out της TV με καλώδιο οπτικής ίνας. Στη συνέχεια θα συνδέσεις τον ψηφιοαναλογικό μετατροπέα με ένα ζευγάρι καλώδια interconnnect RCA σε μια από τις εισόδους του ενισχυτή.

Είναι ο πιο απλός, σίγουρος και ποιοτικός τρόπος να έχεις ήχο στον ενισχυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Pleo είπε

Κοίταξε. Εκείνο που δεν είναι σίγουρο, είναι αν παίρνοντας η TV εικόνα και ήχο από το HDMI του blu-ray και μετατρέποντάς τον σε αναλογικό (αλλιώς δεν θα μπορούσες να ακούσεις τον ήχο από τα ηχεία της TV σου) μπορεί να τον εξάγει επίσης αναλογικά από τις scart (είναι είσοδοι και έξοδοι). Εάν ισχύει αυτό, τότε παίρνεις ένα scart που από την άλλη μεριά καταλήγει σε RCA. Ωστόσο πιο πιθανό είναι να μπορεί να εξάγει ήχο από την έξοδο ακουστικών και όχι από τη Scart. Εκεί όμως η έξοδος είναι μεταβλητής στάθμης, επομένως ούτε αυτό είναι ιδανικό. Έχει να κάνει με την αντίσταση εξόδου και το ότι θα πρέπει να έχεις δύο Volume control, ένα της TV και ένα στον ενισχυτή.

Η γνώμη μου είναι να αγοράσεις έναν ψηφιοαναλογικό μετατροπέα με οπτική είσοδο. Θα τον συνδέσεις στην έξοδο Optical Digital Out της TV με καλώδιο οπτικής ίνας. Στη συνέχεια θα συνδέσεις τον ψηφιοαναλογικό μετατροπέα με ένα ζευγάρι καλώδια interconnnect RCA σε μια από τις εισόδους του ενισχυτή.

Είναι ο πιο απλός, σίγουρος και ποιοτικός τρόπος να έχεις ήχο στον ενισχυτή.

Θα τα δοκιμασω ολα αυτα και ελπιζω πως κατι θα καταφερω. 
Σ' ευχαριστω για τις πολυτιμες γνωσεις και συμβουλες σου!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Pleo είπε

Κάτι τέτοιο σου κάνει απόλυτα.

https://www.skroutz.gr/s/11191041/Dynavox-Mini-DAC-II.html

Ααα ειχα την αισθηση πως κοστιζαν πολυ περισσοτερο τα DAC.  Μια χαρα με 30-35 ευρω καθαρισα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης ένα ακόμα μυστικό είναι ότι μπορείς να βάλεις και ένα ομοαξονικό καλώδιο από το Blu-ray επάνω στο DAC και να έχεις πάλι ήχο χωρίς να περνάει αναγκαστικά από την TV αυτός. Έτσι ας πούμε αποκτάς και τρόπο να δουλέψεις το δισκοπαικτικό σου σαν CD player δίχως απαραίτητα να πρέπει να είναι ενεργοποιημένη η TV.
Το μόνο που θα πρέπει να κάνεις από ρυθμίσεις, είναι να πεις στην TV να βγάζει έξοδο ήχου PCM, και το ίδιο να πεις και στο Blu-ray να κάνει επίσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Pleo είπε

Επίσης ένα ακόμα μυστικό είναι ότι μπορείς να βάλεις και ένα ομοαξονικό καλώδιο από το Blu-ray επάνω στο DAC και να έχεις πάλι ήχο χωρίς να περνάει αναγκαστικά από την TV αυτός. Έτσι ας πούμε αποκτάς και τρόπο να δουλέψεις το δισκοπαικτικό σου σαν CD player δίχως απαραίτητα να πρέπει να είναι ενεργοποιημένη η TV.
Το μόνο που θα πρέπει να κάνεις από ρυθμίσεις, είναι να πεις στην TV να βγάζει έξοδο ήχου PCM, και το ίδιο να πεις και στο Blu-ray να κάνει επίσης.

Τι ειναι το ομοαξονικο καλωδιο?
Και συνδεω με αυτο το καλωδιο blu ray (στο DAC) με τo Optical Digital Out της a tv?
Συγνωμη που σε κουραζω με την ασχετοσυνη μου... απλα θελω να ξερω ακριβως τι θα παω να ζητησω απο το καταστημα και πως θα τα τοποθετησω μετα...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, dimiway είπε

Τι ειναι το ομοαξονικο καλωδιο?
Και συνδεω με αυτο το καλωδιο blu ray (στο DAC) με τo Optical Digital Out της a tv?
Συγνωμη που σε κουραζω με την ασχετοσυνη μου... απλα θελω να ξερω ακριβως τι θα παω να ζητησω απο το καταστημα και πως θα τα τοποθετησω μετα...  

Όχι. Αν δεις, ο ψηφιοαναλογικός μετατροπέας έχει επιπλέον και μια είσοδο coaxial. Αντίστοιχη έξοδο έχει το Blu-ray σου. Απλώς μπορείς να παρακάμψεις την αποστολή ήχου δια μέσω της TV εάν συνδέσεις με ένα ομοαξονικό ψηφιακό καλώδιο το Blu-ray απ' ευθείας επάνω στον ψηφιοαναλογικό μετατροπέα. Την σύνδεση με την οπτική από την TV προς τον μετατροπέα δεν θα την αποφύγεις, δεδομένου ότι θέλεις με κάποιο τρόπο να έχεις και από την TV ήχο προς τον ενισχυτή (π.χ. στα κανάλια της TV).

Επεξ/σία από Pleo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Pleo είπε

Όχι. Αν δεις, ο ψηφιοαναλογικός μετατροπέας έχει επιπλέον και μια είσοδο coaxial. Αντίστοιχη έξοδο έχει το Blu-ray σου. Απλώς μπορείς να παρακάμψεις την αποστολή ήχου δια μέσω της TV εάν συνδέσεις με ένα ομοαξονικό ψηφιακό καλώδιο το Blu-ray απ' ευθείας επάνω στον ψηφιοαναλογικό μετατροπέα. Την σύνδεση με την οπτική από την TV προς τον μετατροπέα δεν θα την αποφύγεις, δεδομένου ότι θέλεις με κάποιο τρόπο να έχει και από την TV ήχο προς τον ενισχυτή.

Τελεια, τωρα ειναι κατανοητα ολα!  Ποσα ευχαριστω να σου πω... !! 😃
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί που θα πάρεις τον ψηφιοαναλογικό μετατροπέα θα πάρεις και τα καλώδια. Πάρε τα πιο οικονομικά που έχουν. Θέλεις για αρχή ένα καλώδιο οπτικής ίνας και ένα καλώδιο στερεοφωνικό RCA.

Μετά βλέπεις για το ομοαξονικό ψηφιακό, αν και εγώ θα έπαιρνα και ένα τέτοιο για την ευκολία.

Μη σε ψήσουν και σου πασάρουν ακριβά καλώδια. Τα πιο φτηνά που έχουν να πάρεις. Τα πιο ακριβά είναι φιδόλαδο... 

1 λεπτό πριν, dimiway είπε

Τελεια, τωρα ειναι κατανοητα ολα!  Ποσα ευχαριστω να σου πω... !! 😃
 

Δεν χρειάζεται. Έχω πάνω από μια εικοσαετία επαγγελματικά στο χώρο της εικόνας και του ήχου, οπότε αυτά είναι βούτυρο στο ψωμί μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Pleo είπε

Εκεί που θα πάρεις τον ψηφιοαναλογικό μετατροπέα θα πάρεις και τα καλώδια. Πάρε τα πιο οικονομικά που έχουν. Θέλεις για αρχή ένα καλώδιο οπτικής ίνας και ένα καλώδιο στερεοφωνικό RCA.

Μετά βλέπεις για το ομοαξονικό ψηφιακό, αν και εγώ θα έπαιρνα και ένα τέτοιο για την ευκολία.

Μη σε ψήσουν και σου πασάρουν ακριβά καλώδια. Τα πιο φτηνά που έχουν να πάρεις. Τα πιο ακριβά είναι φιδόλαδο... 

Δεν χρειάζεται. Έχω πάνω από μια εικοσαετία επαγγελματικά στο χώρο της εικόνας και του ήχου, οπότε αυτά είναι βούτυρο στο ψωμί μου.

Ναι καταλαβαινω και θα τα εχω ολα κατα νου, οταν παω να τα παρω, αυριο-μεθαυριο.  Ειναι προφανεστατη η εμπειρια σου και εκτιμω απιστευτα την βοηθεια σου.  Οταν τα καταφερω (βλεπεις αισιοδοξια,ε? Χαχα!) θα γραψω εδω για τα κατορθωματα μου!
Καλο απογευμα φιλε μου!!  😊 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 10/12/2018 στις 1:27 ΜΜ, Pleo είπε

Εκεί που θα πάρεις τον ψηφιοαναλογικό μετατροπέα θα πάρεις και τα καλώδια. Πάρε τα πιο οικονομικά που έχουν. Θέλεις για αρχή ένα καλώδιο οπτικής ίνας και ένα καλώδιο στερεοφωνικό RCA.

Μετά βλέπεις για το ομοαξονικό ψηφιακό, αν και εγώ θα έπαιρνα και ένα τέτοιο για την ευκολία.

Μη σε ψήσουν και σου πασάρουν ακριβά καλώδια. Τα πιο φτηνά που έχουν να πάρεις. Τα πιο ακριβά είναι φιδόλαδο... 

Δεν χρειάζεται. Έχω πάνω από μια εικοσαετία επαγγελματικά στο χώρο της εικόνας και του ήχου, οπότε αυτά είναι βούτυρο στο ψωμί μου.

Επιστρεφω για να σε ξαναευχαριστησω για τις συμβουλες! Ολα λειτουργησαν αψογα!! Καλη χρονια!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...