Προς το περιεχόμενο

Συν και Πλην "μισθοδοσίας"


kleo1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

υπήρχε ένα παρόμοιο θέμα αλλά απ ότι θυμάμαι κλειδώθηκε.

έστω μισθός 800€.

Περίπτωση 1. Είναι φανερά όλα στη μισθοδοσία.

Περίπτωση 2. Είναι φανερά ας πούμε τα 500€ και τα υπόλοιπα 300€ μαύρα.

 

Ποια είναι τα + / - κάθε περίπτωσης,

Στην περίπτωση 2, το συν που βρίσκω είναι ότι θα έχεις μικρότερη φορολογία (ειδικά αν μειωθεί το αφορολόγητο), συν ότι μπορεί να τσιμπήσεις κανένα επίδομα μιας και θα παρουσιάζεις χαμηλή φορολογική και όπως τα υπολογίζω η διαφορά στη φορολογία 800*14 vs 500*14 είναι γύρω στα 1000€! Αν τα υπολογίζω λάθος ας με διορθώσει κάποιος λογιστής.

Αντίθετα στην περίπτωση 1. έχεις σαν + ότι σε περίπτωση απόλυσης θα πάρεις μεγαλύτερη αποζημίωση (αν και όπως έγιναν τα πράγματα δε θα είναι και μεγάλη η διαφορά) και επίσης θα είναι ευκολότερο να πάρεις κάποιο δάνειο αν χρειαστείς. με 500/μήνα δε παίρνεις δάνειο ούτε σε 10 ζωες.

Τώρα με τη σύνταξη (μη γελάτε) τι γίνεται; Είναι πολύ μακρινό... αλλά με τα σημερινά δεδομένα τι γίνεται; λογικά δε θα είναι η ίδια.

Στην περίπτωση 2 επενδύεις στο παρόν, μιας και σου μένουν περισσότερα στην τσέπη, ενώ στην περίπτωση 1 επενδύεις στο μέλλον. Αν και όταν γίνει..... θα λάβεις περισσότερα.

Ο λαός όμως λέει .. καλύτερα 5 και στο χέρι.

Και τελικά τι θα συνέφερε από τις 2 επιλογές;

1000€ το χρόνο στην τσέπη αυτή την περίοδο δεν είναι μικρό ποσό (αν το έχω υπολογίσει σωστά)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

To πιο βασικό από όλα είναι τι γίνεται αν δε σου δίνει τα μαύρα (το έχει πάθει φίλος btw) 

Εκεί τι κάνεις ; 

αυτό που λες είναι πολύ σημαντικό αλλά ας πούμε ότι δε το υπολογίζουμε για να μη τα περιπλέξουμε πολύ

 

7 λεπτά πριν, paylidis είπε

Παρτα καθαρά και ξάστερα για να τα έχεις σίγουρα 

1000€ διαφορά η εφορία το χρόνο.

σε τόσο μικρά ποσά σίγουρα δεν είναι αμελητέο. Να μιλούσαμε για 50.000€+ να πεις ΟΚ αλλά τώρα.

Παιδιά αν επικεντρωθούμε στην ουσία και να αναφέρουμε +/- και όχι σαχλαμάρες που θα οδηγήσουν στο λουκέτο.

Το ότι μπορεί να μη τα πάρεις είναι όντως σημαντικό -.

άλλο που δε περνάει από το νου μου;

 

Υ.Γ μη πεταχτεί κανένας και πει τη γνωστή ατάκα με τα μνημόνια

Επεξ/σία από kleo1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kleo1 είπε

αυτό που λες είναι πολύ σημαντικό αλλά ας πούμε ότι δε το υπολογίζουμε για να μη τα περιπλέξουμε πολύ

5 λεπτά πριν, paylidis είπε

Ένα πράγμα που επίσης θα πρέπει να βάλεις κατά νου είναι και τα τεκμήρια που μπορεί να βρεις κάποια στιγμή μπροστά σου, και να χρειαστείς κεφάλαιο ώστε να κάνεις ανάλωση

Επίσης στα 800€ καθαρά ο φόρος (πλην του ΦΜΥ) δεν είναι τόσο μεγάλος όσο λες, κάνα 500αρι βγαίνει περίπου 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεγάλο + που με έχει βολέψει είναι ότι γενικά κάνω το 80% των αγορών μου με κάρτα, οπότε έχω μάθει να ζω μόνο με τα χρήματα που μπαίνουν στην τράπεζα και τα άλλα μένουν για μάζεμα.

ένα - που έχω ακούσει αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει είναι ότι μπορεί ο επόμενος εργοδότης σου να πει πόσα έπαιρνες και να μην μπορείς να το αποδείξεις οπότε δεν θα μπορείς να κάνεις bargain, αλλά και πάλι δεν ξέρω αν γίνεται/ισχύει αυτό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πρωτον ρωτας κατι το οποιο θεωρητικα παρανομο.

Δευτερον αποζημειωση δικαιουσαι μετα τον ενα χρονο εργασια.Δωρο μεγαλυτερο,αποζημειωση μεγαλυτερη.Μη δωσμενες αδειες πληρωνονται περισσοτερο.Αν αποφασισει οτι δεν θελει να συνεχισει να σου τα δινει απλα δεν σου τα δινει και σε αναγκαζει να παραιτηθεις.

τελευταιο 1000 ευρω εφορια με 800 ευρω εισοδημα μονο αν εχεις αναπηρο λογιστη

Επεξ/σία από chrisxkar
λαθακι
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφήνοντας στην άκρη τις όποιες ηθικές διαστάσεις, το βασικότερο είναι ότι είσαι τελείως ξεκρέμαστος. Τον χ,ψ που σε πληρώνει (προφανώς μιλάμε για μαγαζάκια της γειτονιάς για να μπαίνουν τέτοιοι όροι στις διαπραγματεύσεις) δεν τον ήξερες απο χτες για να γνωρίζεις πόσο φερέγγυος είναι. Μπορεί να αποφασίσει να μη σε πληρώσει και άντε μετά να αποδείξεις ότι τα δούλεψες, τα δικαιούσαι και φυσικά δικαιούσαι και οτιδήποτε άλλο, επιδόματα, αποζημιώσεις κτλ

18 λεπτά πριν, tolhc1234 είπε

μεγάλο + που με έχει βολέψει είναι ότι γενικά κάνω το 80% των αγορών μου με κάρτα, οπότε έχω μάθει να ζω μόνο με τα χρήματα που μπαίνουν στην τράπεζα και τα άλλα μένουν για μάζεμα.

ένα - που έχω ακούσει αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει είναι ότι μπορεί ο επόμενος εργοδότης σου να πει πόσα έπαιρνες και να μην μπορείς να το αποδείξεις οπότε δεν θα μπορείς να κάνεις bargain, αλλά και πάλι δεν ξέρω αν γίνεται/ισχύει αυτό..

κανένας εργοδότης δεν μπορεί να σου ζητήσει να του προσκομίσεις προηγούμενες μισθοδοσίες :s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Ένα πράγμα που επίσης θα πρέπει να βάλεις κατά νου είναι και τα τεκμήρια που μπορεί να βρεις κάποια στιγμή μπροστά σου, και να χρειαστείς κεφάλαιο ώστε να κάνεις ανάλωση

Επίσης στα 800€ καθαρά ο φόρος (πλην του ΦΜΥ) δεν είναι τόσο μεγάλος όσο λες, κάνα 500αρι βγαίνει περίπου 

800*14= 11.200€

με αφορολόγητο ~5800€ (αν πάει τόσο)  βγαίνει ένα υπόλοιπο ~5500€ το οποίο θα φορολογηθεί με 22%?

έτσι δεν υπολογίζεται;

μη κολλάτε στα ακριβή ποσά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kleo1 είπε

800*14= 11.200€

με αφορολόγητο ~5800€ (αν πάει τόσο)  βγαίνει ένα υπόλοιπο ~5500€ το οποίο θα φορολογηθεί με 22%?

 έτσι δεν υπολογίζεται;

 μη κολλάτε στα ακριβή ποσά

Με βάση τα έως τώρα δεδομένα είναι 11.200 * 22% = 2.464 - 1900 = 564€

Σε κάθε περίπτωση και εγώ είμαι κατά (αν σε ενδιαφέρει η άποψή μου φυσικά) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Speculoos είπε

κανένας εργοδότης δεν μπορεί να σου ζητήσει να του προσκομίσεις προηγούμενες μισθοδοσίες :s

Έχεις δίκιο γι' αυτό μου φαινόταν και περίεργο, ίσως να γινόταν παλιότερα; απλά φήμες; who knows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

Με βάση τα έως τώρα δεδομένα είναι 11.200 * 22% = 2.464 - 1900 = 564€

Σε κάθε περίπτωση και εγώ είμαι κατά (αν σε ενδιαφέρει η άποψή μου φυσικά) :) :)

απλά εγώ το υπολόγισα με βάση τη μείωση στα ~5800€. Αν γίνει κιόλας

Θεωρούμε ότι θα δώρα θα υπολογίζονται με βάση το σύνολο του μισθού και όχι αυτά που φαίνονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kleo1 είπε

απλά εγώ το υπολόγισα με βάση τη μείωση στα ~5800€. Αν γίνει κιόλας

Θεωρούμε ότι θα δώρα θα υπολογίζονται με βάση το σύνολο του μισθού και όχι αυτά που φαίνονται

Όπως σε κόβω το έχεις αποφασίσει και ψάχνεις να βρεις συναίνεση στο να το κάνεις, οπότε ότι κι αν σου λέμε εμείς νομίζω δε σε απασχολεί και ιδιαίτερα :) :) :)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Όπως σε κόβω το έχεις αποφασίσει και ψάχνεις να βρεις συναίνεση στο να το κάνεις, οπότε ότι κι αν σου λέμε εμείς νομίζω δε σε απασχολεί και ιδιαίτερα :) :) :)

δε ψάχνω συναίνεση.

Κοιτάω ρεαλιστικά τα +/-

Αν μου πει κάποιος μη το κάνεις δε θα τον ακούσω. Αν μου πει μη το κάνεις διότι θα χάσεις αυτό και αυτό, θα τον ακούσω

Επιχειρήματα θέλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kleo1 είπε

δε ψάχνω συναίνεση.

Κοιτάω ρεαλιστικά τα +/-

Αν μου πει κάποιος μη το κάνεις δε θα τον ακούσω. Αν μου πει μη το κάνεις διότι θα χάσεις αυτό και αυτό, θα τον ακούσω

Επιχειρήματα θέλω

Πιο τρανό επιχείρημα από το να μη πληρώνεσαι τα μαύρα νομίζω δεν υπάρχει, και άντε μετά να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας... 

Προφανώς και μετά είναι και θέμα με τη σύνταξη (θα μου πεις σιγά μη πάρουμε σύνταξη, αλλά και άλλοι τα λέγανε πριν από εμάς και βαράνε τα κεφάλια τους στον τοίχο τώρα), τα τεκμήρια που σου είπα, το γεγονός ότι είσαι παράνομος κλπ κλπ κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...