Προς το περιεχόμενο

Συν και Πλην "μισθοδοσίας"


kleo1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, kleo1 είπε

δε ψάχνω συναίνεση.

Κοιτάω ρεαλιστικά τα +/-

Αν μου πει κάποιος μη το κάνεις δε θα τον ακούσω. Αν μου πει μη το κάνεις διότι θα χάσεις αυτό και αυτό, θα τον ακούσω

Επιχειρήματα θέλω

τοσα σ παν.. δωρα, αδειες, που θα πληρωνεσε λιγοτερα. το οτι ρισκαρεις να παιρνεις τα @@ σ για να εξοικονομησεις ποσα? 500 ευρω? με δυο μισθους που δε θα σ φαει τα βγαλες. ειναι αστειο αυτο π αναρωτιεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον αυτό που δελεάζει περισσότερο είναι ότι θα μπορεί να πάρει κάποιο επίδομα ως χαμηλόμισθος!

Υπάρχουν άλλοι που επιλέγουν να δουλεύουν μαύρα για να φαίνονται άνεργοι και να έχουν δωρεάν μετακίνηση, επίδομα κοινωνικής αλληλλεγγύης και όποια άλλη παροχή υπάρχει σήμερα για τους χαμηλόμισθους ή άνευ εισοδήματος!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον εργοδοτη τον ρωτησες?...πρφανως τα μαυρα του στοιχιζουν οποτε απο καπου πρεπει να τα βγαλει. Για ρωτα τον....εκτος αν στα δινει σε ειδος πχ κουπονια καυσιμα εστιαση...κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

τοσα σ παν.. δωρα, αδειες, που θα πληρωνεσε λιγοτερα. το οτι ρισκαρεις να παιρνεις τα @@ σ για να εξοικονομησεις ποσα? 500 ευρω? με δυο μισθους που δε θα σ φαει τα βγαλες. ειναι αστειο αυτο π αναρωτιεσαι

όπως είπα, θεωρούμε ότι τα δώρα θα υπολογίζονται με τον συνολικό μισθό.

Το γεγονός ότι μπορεί να πάρεις @@ αν ο εργοδότης ξυπνήσει στραβά είναι θέμα αλλά θεωρούμε σχετικά απίθανο να γίνει για άλλους λόγους....

Η όλη συζήτηση αποκτάει νόημα με την ενδεχόμενη μείωση του αφορολογήτου. αλλιώς αν δεν αλλάξει τίποτα είμαι μαζί σας.

Απο την άλλη γνωστός μου έχασε για 20€ το μέρισμα , έχασε το 50% μείωση του ΕΝΦΙΑ για 200€. Αν τα έπαιρνε μαύρα, θα πλήρωνε λιγότερο φόρο, θα είχε και την έκπτωση στον ΕΝΦΙΑ θα έπαιρνε και το μέρισμα. Σε διαφορετικές χρονιές όλα αυτά, όχι μόνο φέτος. Δηλαδή ζημιά κάτι λιγότερο από 1000€.

Επεξ/σία από kleo1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kleo1 είπε

 Απο την άλλη γνωστός μου έχασε για 20€ το μέρισμα , έχασε το 50% μείωση του ΕΝΦΙΑ για 200€. Αν τα έπαιρνε μαύρα, θα πλήρωνε λιγότερο φόρο, θα είχε και την έκπτωση στον ΕΝΦΙΑ θα έπαιρνε και το μέρισμα. Σε διαφορετικές χρονιές όλα αυτά, όχι μόνο φέτος. Δηλαδή ζημιά κάτι λιγότερο από 1000€. 1000€ αέρας κοπανιστός χωρίς λόγο

Πάντα θα υπάρχουν κάποιοι που θα είναι είτε οριακά ευνοημένοι, είτε αδικημένοι, δεν είναι παράλογο αυτό, λογικό είναι εφόσον υπάρχουν κάποιες κλίμακες. 

Τώρα αν θεωρείς ότι οι φόροι είναι γενικώς "αέρας κοπανιστός", η κουβέντα πρέπει να αναχθεί σε άλλα επίπεδα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μεγαλυτερο μειον στα μαυρα ειναι η ανασφαλεια. εγω οποιον γνωριζω με μαυρα , ειχε καποια στιγμη προβλημα ειτε καθυστερησης, ειτε δεν τα πηρε ποτε.

τεκμηρια , ηλεκτρονικες συναλλαγες κλπ ειναι σε δευτερη μοιρα.

τα θετικά προφανη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Τώρα αν θεωρείς ότι οι φόροι είναι γενικώς "αέρας κοπανιστός", η κουβέντα πρέπει να αναχθεί σε άλλα επίπεδα 

Πες ότι δεν αναφέρθηκε για να μη ξεφύγουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελεις να σου πω και εγώ που το ζω...?

 

Τα θετικά εφορία και κάποιο πιθανό επίδομα (εγώ δεν παίρνω τίποτα γτ μαζί με την γυναικα μου ανεβαίνουμε αρκετά) και τα αρνητικά  η δυνατότητα κάποιου δανείου.

 

Το να χάσεις λεφτά παίζει όσο και με τα "άσπρα",τα δώρα θα πρέπει να είναι στην συμφωνία αλλιώς ξέχνα τα extra και τέλος η αποζημίωση θα σε απασχολήσει αργότερα.

 

Το μεγαλύτερο κέρδος το έχει ο εργοδότης πάντως,από τις μικρότερες εισφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kleo1 είπε

υπήρχε ένα παρόμοιο θέμα αλλά απ ότι θυμάμαι κλειδώθηκε.

έστω μισθός 800€.

Περίπτωση 1. Είναι φανερά όλα στη μισθοδοσία.

Περίπτωση 2. Είναι φανερά ας πούμε τα 500€ και τα υπόλοιπα 300€ μαύρα.

Ποια είναι τα + / - κάθε περίπτωσης,

Στην περίπτωση 2, το συν που βρίσκω είναι ότι θα έχεις μικρότερη φορολογία (ειδικά αν μειωθεί το αφορολόγητο), συν ότι μπορεί να τσιμπήσεις κανένα επίδομα μιας και θα παρουσιάζεις χαμηλή φορολογική και όπως τα υπολογίζω η διαφορά στη φορολογία 800*14 vs 500*14 είναι γύρω στα 1000€! Αν τα υπολογίζω λάθος ας με διορθώσει κάποιος λογιστής.

Αντίθετα στην περίπτωση 1. έχεις σαν + ότι σε περίπτωση απόλυσης θα πάρεις μεγαλύτερη αποζημίωση (αν και όπως έγιναν τα πράγματα δε θα είναι και μεγάλη η διαφορά) και επίσης θα είναι ευκολότερο να πάρεις κάποιο δάνειο αν χρειαστείς. με 500/μήνα δε παίρνεις δάνειο ούτε σε 10 ζωες.

Τώρα με τη σύνταξη (μη γελάτε) τι γίνεται; Είναι πολύ μακρινό... αλλά με τα σημερινά δεδομένα τι γίνεται; λογικά δε θα είναι η ίδια.

Στην περίπτωση 2 επενδύεις στο παρόν, μιας και σου μένουν περισσότερα στην τσέπη, ενώ στην περίπτωση 1 επενδύεις στο μέλλον. Αν και όταν γίνει..... θα λάβεις περισσότερα.

Ο λαός όμως λέει .. καλύτερα 5 και στο χέρι.

Και τελικά τι θα συνέφερε από τις 2 επιλογές;

1000€ το χρόνο στην τσέπη αυτή την περίοδο δεν είναι μικρό ποσό (αν το έχω υπολογίσει σωστά)

Αν έχεις βρει εργοδότη που συμφωνεί να σου δίνει μαύρα 300€/μήνα , τότε είτε είναι άσχετος και αργά ή γρήγορα θα κλείσει, είτε ασχολείται με βρωμοδουλειές, είτε και τα δύο μαζί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρίσκομαι εγκλωβισμένος στην ίδια ακριβώς περίπτωση από το καλοκαίρι.

Ακρίβως ότι λες 800 στο χερι δηλωμένα 400. Παρόλες τις διαβεβαιώσεις από μεριάς εργοδότη πήρα τα @@ια μου επίδομα αδείας και τώρα θα τα ξαναπάρω για δώρο Χριστουγέννων.

Ούτε να το σκέφτεσαι φίλε μαύρα δεν έχεις κανενα δικάιωμα

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kανενα κερδος απο κατι τετοιες ''ντελιβεραδικες'' συμφωνιες.Οτι κερδιζεις απο κανα κρατικο επιδομα τα χανεις πολλαπλως απο τα δωρα και τις αδειες .Γιατι σιγουρα ο εργοδοτης δεν θα μεινει τυπικος και να εφαρμοζει την ιδια..αναλογια παντα και παντου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Speculoos είπε

 

κανένας εργοδότης δεν μπορεί να σου ζητήσει να του προσκομίσεις προηγούμενες μισθοδοσίες :s

μπορεί να σου ζητήσει  ένσημα να δει την προϋπηρεσία σου (για ένα σωρό λόγων, από το να δει τι άδειες δικαιούσαι μέχρι και το πώς θα σε ασφαλίσει) και εκεί φαίνονται μια χαρά τα μεικτά σου 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lightsout είπε

Αν έχεις βρει εργοδότη που συμφωνεί να σου δίνει μαύρα 300€/μήνα , τότε είτε είναι άσχετος και αργά ή γρήγορα θα κλείσει, είτε ασχολείται με βρωμοδουλειές, είτε και τα δύο μαζί.

Σε όλα ανεξαιρέτως τα σουβλατζίδικα και όχι μόνο (πιτσαρίες, κρεπερί είναι καθεστώς. Βάζουν κάποιο ποσό τον μήνα (3-4 κατοστάρικα ας πούμε), και τα υπόλοιπα μαύρα. Δεν υπάρχει ούτε ένα σουβλατζίδικο που να συμβαίνει κάτι άλλο, τουλάχιστον εδώ γύρω Χαιδάρι, Αιγάλεω, Νίκαια, Περιστέρι, Κορυδαλλό. Αν υπάρχει εξαίρεση (όλα τα ένσημα, δώρα κλπ), δεν την έχω βρει ακόμα!! Στα γκούντις τώρα που βρίσκομαι είναι όλα νόμιμα. Νυχτερινά, σαββατοκύριακα, άδειες, επίδομα γάμου κλπ. Μη φανταστείτε ότι φτάνουμε κάνα σπουδαίο μισθό, αλλά τουλάχιστον είναι κάποια εξασφάλιση (λέμε τώρα). Αλλά και σε λογιστικό γραφείο που δούλευα, έπαιρνα 570 και με δήλωνε για 380.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και σε επιχειρήσεις με τζίρους εκατομμυρίων υπάρχουν αυτά πάντως.

Ts, δεν ξέρω, δεν μπορεί να σου πει κανένας τι να κάνεις γιατί ο καθένας κρίνει από τη δικιά του περίπτωση και δεν ξέρει και τι σχέση έχεις με τον εργοδότη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...